Mrest trihogastera u zajednickom akvarijumu

Andrejica

Member
26 Mart 2008
53
0
6
opusti-se.forumotion.com
Evo sta sam primetila danas kad sam dosla kuci:
Da su se par trihogastera obavila jedna oko druge, maltene u klupce. Kako sam citala po forumu, to znaci da je on drazi da bi ona izbacila ikru.
Nakon par sekundi zenka je pobegla, posle par minuta evo nje opet. Muzjak je drazi odole par minuta, zatim se obavija oko nje, ona treperi (predpostavljam da je tu trebala da izbaci ikru).
Napominjem: Sve ovo gde se desavalo je mesto u uglu akvarijuma gde ima puno povrsinskih biljaka, jos stoje gusto

Sad da pitam, hoce li ikre opstati u zajednickom akvarijumu gde imam uglavnom zivorotke? Gupike, platike, molike, japanku, koridorce, 1 botiju, neonke?
Jel ikra pada dole ili ostaje gore u zelenisu dok je muzjak ne smesti u mehurice?
 
Ikra pliva po povrsini vode. Male su sanse da ce muzjak pored svih tih riba uspeti da odbrani mlade kad proplivaju. Prvi put kad mi se to desilo u zajednickom akvarijumu ikru sam prebacio u veliki spoljni filter i malci su se izveli. U pocetku sam ih hranio skuvanim zumancem a zatim artemijom. Voda se u akvarijumu prilicno zamutila ali mali su se izveli. U pocetku ih je bilo mnogo pa kako nisam imao mogucnosti da ih odvojim na kraju je prezivelo njih 16.
 
Tu gde se sve to desavalo muzjak je pre svega izgradio gnjezdo. To se lako vidi, pena na povrsini vode. U toj peni je ikra i muzjak neprestalno odrzava to gnjezdo. Svu ikru koja padne na dno muzjak vrati u gnjezdo ili bolje receno on to pokusava da uradi.

U zajednickom akvarijumu muzjak Gourami je po pravilu gubitnik i sve se zavrsi na njegovom uzaludnom trudu. On nema sanse da odjuri sve ribe a ujedno i da vraca ikru u gnjezdo.
 
Ikre vise nema, tj ja ih barem ne vidim... Znam da kad sam ih poslednji put uvece pogledala bile su jos tamo.. Bas tako kako ti kazes, na gomili sve i onako staklaste, providne...
E sad, nemam pojma kad je ona izbacila ikru, a znam da se "izlegu" za 24h.. pa sad ne znam da li su se "izlegle" ili je neko pojeo ikru...

Pa ne znam... Mozda sledeci put budem izdvojila ikru... samo ne znam gde bi je stavila... :|
ili ko zna... mozda od onih silnih trava jednom primetim da mi nesto pliva :lol::lol:
 
imam iste ribe u akvarijumu kao i ti pa me ova tema veoma zanima, nadam se da ce i moje colise uskoro da me obraduju :hej:

dali bi mogao da se resi problem ako bi se ikra odmah stavila u mrestilicu ?
 
Mislim da moze. Kako se kolisa i trihogaster slicno mreste mozda bi nesto malih moglo da prezivi. Ne treba ocekivati gomilu ali sasvim bi bilo dovoljno da odraste par komada.