Mrest Zebre Danio - Danio rerio


Zebra Danio, riba koja je čvrsto zauzela prvo mesto za one akvariste koji žele da počnu sa nekim mrestom riba. Ima tu istine, Zebra Danio polaže ikru bez nekog većeg problema ali suština svega je da mi pod "mrestom riba" podrazumevamo mnogo više od toga.
Kada posle nekoliko meseci života Zebre Danio odrastu i postanu sposobne za reprodukciju one će se mrestiti i bez ikakvog našeg uplitanja kada god su prisute muške i ženske jedinke. Normalno je očekivati da od takvog ne kontrolisanog mresta neće da bude ništa ili u retkim slučajevima dolazi do preživljavanja nekog malog broja mladica. Dakle nama su potrebni neki kontrolisani uslovi gde ćemo mi da izvučemo maksimum iz mresta Zebre Danio.

8766

Radi nekih svojih karakteristika Danio rerio se koristi u nuci kao Model organizam kičmenjaka. Neka površna anketa pokazala je da se samo u ove svrhe koristi preko 5 miliona jedinki svake godine sa velikim godišnjim porastom. Ipak opitne životinje nisu tema ovog pisanja i ovo sam pomenuo tek da se vidi kolika je velika zastupljenost mresta ovih riba i u drugim oblastima. Ipak zahvaljujući velikom interesovanju nauke za Zebru Danio mi akvaristi smo nekako na vrlo lak način došli do mnogih odgovora u ovoj problematici pa samim tim Zebrice mogu da zauzmu još više mesto kao "početnička riba".

Kako sam već i pomenuo, Zebrice će da se mreste kada su zajedno mužjak i ženka i neki naš prvi zadatak bi bio da ih mi razdvojimo. Akvarijum od oko 4o litara za osam ženki ili 16 mužjaka bi bio sasvim dovoljan. Tako razdvojene ribe treba dobro hraniti jedno desetak dana i nakon toga ribe će biti spremne za mrest. Naravno, podrazumeva se da mi sve ovo i počnemo sa seksualno odraslim jedinkama.

Mresni akvarijum treba pripremiti za mrest i tu ima više načina pripreme bez obzira da li se mi fokusiramo na jedan par ili grupni mrest. Ako je jedan par u pitanju onda je mrestilica (crossing cages) vrlo pogodna za to dok za grupu ja se pre opredeljujem za rešetku. Ja lično koristim podni filter koji ima standardne dimenzije i kao takav je upotrebljiv bez ikakvih promena. Ja koristim standardni akvarijum u kome se nalazi javanska mahovina. Normalno je da mahovina nije potrebna za mrest ali ona tu ima sasvim drugu svrhu. Gusta mahovina pruža odlično okruženje za mikroorganizme koji će biti "živa hrana" mladicama u prvim danima rasta.

8765

Rešetka se postavi tako da bude oko 5 santimetara ispod površine vode a da bi to postigao ja sam pripremio posebna plastična postolja. U nekoj kućnoj varijanti to bi bile četiri plastične cevi isečene na istu meru. Nakon postavljanja podnog filtera kao mrežice ostaje nam samo da zatvorimo i najmanji otvor koje bi ribe mogle da iskoriste za prolaz. Ja za to koristim mekano silikonsko crevo koje mi koristimo u akvaristici. Ovo je vrlo važno da uradimo jer Zebrice su majstori da se provuku a to baš i nije zgodno da urade kod mresta jer Zebrice jedu sopstvenu ikru i to velikom brzinom i u velikoj količini.

Mrest Zebre Danio izuzetno je povezan sa foto periodom i mrest počinje vrlo brzo nakon uspostavljanje osvetljenja koje može biti regulisano i sa naše strane mada se u suštini prati dnevna svetlost. Ja lično imam kontrolisano osvetljenje. Nakon provere mresnog akvarijuma ribe mogu da se premeste u nega i ja to obično uradim u popodnevnim satima, nekih par sati pre gašenja svetla. Tu ribe prenoće i u jutarnjim satima kada se pomoćno svetlo automatski upali Zebre Danio započnu mrest koji traje vrlo kratko. Nakon završetka mresta sve matične ribe se razdvije po polu i vrate u svoje akvarijume i ovaj proces se ponavlja na nekih desetak dana.

Nakon tri dana počinje izvaljivanje larvi a može da potraje i dan - dva duže dok se sve larve ne izvale. Nakon izvaljivanja mlađ ne uzima hranu još jeda dan i nakon toga počinje potraga za hranom. Taj momenat se vrlo lako uoči jer mlade ribe počnu da plivaju.


Ishrana tako malih riba je i prvi pravi izazov sa kojim se susreće akvarista. Ipak ako sve pripremimo i organizujemo se na pravi način onda je sve lakše. Već sam pomenuo Javansku mahovinu i njenu suštinu i ona je sada od pune pomoći. Tu moram da napomenem da su i zelene i braon alge na staklu akvarijuma gde se očito vidi formiranje biološkog sloja. Pre samog mresta treba očistiti prednje staklo akvarijuma da bi mogli osmatrati razvoj ikre.

Kao glavni izvor hrane ja koristim mikro crve i granulisanu suvu hranu za ribe. Mikro crve treba pripremiti unapred i nakon mresta treba da su nam na raspolaganju i to u dovoljnoj količini. Oni ujedno spadaju u živu hranu koja je najjeftinija i najlakša sa održavanje. Pored toga mikro crvi dosta dugo ostanu u životu u akvarijumu za razliku od Artemije. Ipak ovo je stvar izbora a moj izbor su mikro crvi.

Granulisanu suvu hranu za ribe (Omega One Small Floating Cichlid Pellets Fish Food) ja koristim tako što granule potopim u malo vode i tako ostavim oko pola sata. Nakon toga sve to blago promešam i tu vodu koristim za ishranu riba. Koliko god sve to izgledalo čudno lako može da se uoče vrlo sitne čestice hrane nako dodavanja u akvarijum. Za to koristim plastičnu pipetu a kasnije 20 ml špric. Kako ribe rastu ja sve to mešam malo žustrije pa tako nastanu i veće čestice da bi na kraju jednostavno izmuljao granulu između prstiju i isprao prste u akvarijum.

Ribe treba da se hrana najmanje tri puta dnevno i nako tri nedelje mogu da se premeste u veći akvarijum i tako dalje do pune veličine kada mogu da idu na svoje odredište koje god bilo.

Mrest Zebre Danio mogu da ometaju više faktora kao što su starost riba, prisustvo dominantnih jedinki, veličina riba itd. Najveća produkcija embriona Zebre Danio je u period je od 6 meseci do oko osamanest meseci. U suštini mresne ribe treba zameniti jednom godišnje.

Nakon uspešnog mresta riba mi treba da se usresredimo na njihovo odgajivanje i to je dosta komplikovanije od svega do sada urađenog. Postoje mnogi uslovi koji mogu da omateju razvoj riba i one najvažnije treba pomeuti. Greške u ovoj fazi se uglavnom uviđaju kasnije i to tako što ribe imaju deformisane škržne poklopce, usta ili iskrivljenu kičmu. Veruje se da dva uslova doprinose ovoj deformaciji i to problem ishrane kao i problem okruženja.

Nedostatak kalcijuma je jedan problem koji se vrlo lako previdi i o kome se mnogo ne diskutuje jer manje više svi rade sa tvrdom vodom. U slučaju da nije tako vodi treba dodati malo kalcijum hlorid ili bilo šta drugo za podizanje Generalne tvrdoće GH vode. Pored toga kalcijum treba da bude prisutan i u samoj hrani. Pored kalcijuma veliki problem je i fosfor čiji nedostatak je povezan sa deformacijom i u lošoj sveukupnoj izgradnji skeleta riba. Vitamini A,D i K isto tako igraju veliku ulogu i njihov manjak dovodi do ozbiljnih deformacija skeleta i neretko dovodi do toga de je riblji mehur van normalne funkcije i da sama riba ima problema sa održavanjem bestežinskog stanja.

Neretki uzroci ovim poremećajima mogu da budu i teški metali poput olova, kadmijuma, cinka, bakra itd. Ima pokazatelja da koncentracija olova od oko 470 μg dm−3 dovodi do skoro 60% deformacije izloženih riba.

Ovo do sada nabrojano je uglavnom van naše kontrole. Mi treba da koristimo pouzdan izvor vode, da odstranimo sve moguće izvore zagađivanja, recimo bakarne i olovne predmete i samim tim priđemo onoj bezbednijoj strani. Za ishranu treba da koristimo svežu komercijalnu hranu i to kvalitetnu. Živa hrana se sama po sebi nameće kao najbolja pa samim ti infuzorija, mikro crvi, dafnija, artemija, larve komaraca itd treba da nam budu glavni izvor hrane za ribe.

Drugi deo koj utiče na razvoj riba je samo okruženje. Glavni uzroci mogu biti niška temperatura kao i veliki protok vode. Ovi uslovi su direktno u našim rukama i sve se to lako reguliše. Ja lično imam protok od oko 1 cm s−1.

Ako prilikom mresta Zebrica konstantno dolazi do velike deformacije moguće je da je u pitanju i problem genetike. Tada nam jedino preostaje za zamenimo naše matične ribe. Još jedna stvar o kojoj mi treba da povedemo računa je da ženka ne bi trebala da u dužem periodu bude bez mužjaka. Čak i period od jednog meseca može da bude presudan jer bez mužjaka ženki ikra izumire i stvara se mrtav grumen koji se zaglavi i zatvara put zdravoj ikri.

Ovaj način mresta Zebre Danio daje mi izvrstan rezultat ali verujen i da neke druge metode daju sličan rezultata. Ja lično sam odabrao ovu metodu radi svoje jednostavnosti, vrlo lakog rukovanja bez obzira da li mi mrestimo Casper, Leopard, Zebru, GloFish ili bilo koju drugu Danio rerio.

 
Last edited: