Mrijest hasemania

Neven

Member
26 Februar 2004
159
0
16
Sarajevo
Evo uktaratko o mrijestu hasemania....

Akvarijum

Na dno akvarijuma treba postaviti neku mrezicu,da ikra moze padati kroz nju a da velike ribe ne mogu doci do nje.

Voda

Ja sam ih neki dan mrijestio u tvrdoj vodi,i ribice vec plivaju i pocele su jesti i brzo rastu,ali sam nego procitao da traze meku vodu.


Zenka

U vec pripremljen akvarijum zenku treba ostaviti 10-tak dana prije mrijesta.Kada prodje 10-tak dana ubacimo i dva muzijaka.

Mrijest

Mrijeste se kao i sve ostale tetre...

Ostalo

Kada zenka baci ikru,vadimo sve velike ribe iz akvarijuma, vadimo i mrezicu.Onda treba postaviti rasprsivac da ikrama daje zrak. Nakon 24 sata iz ikre se razviju larve hasmania. Nakon 2-3 dana male ribice proplivaju,tada i pocinju jesti inuzoriju.Nakon 10-tak dana treba im ponuditi artemiju.Veoma brzo rastu,tako da nakon mjesec dana cemo imati vec velike hasemanije spremne za prodaju.

To je samo ukratko...
 
Nevene jesi li siguran da si mrestio hasemanie ili si mozda mrestio hemigramus-e?

Ovo te pitam jer kod nas dosta ima hemigramus-a i zaista se lako razmnozavaju , dok hasemania ima daleko manje...Mozda kod vas "brkaju" nazive sto nije iznenadjujuce.

Sorry, ako si zaista izmrestio hasemani-e :wink:
 
Fauna,evo slika ribe koju sam izmrijestio :wink:

Samo kod mene nije ovako tamna,moje su sive boje.
 

Attachments

  • hasemania_nana.jpg
    hasemania_nana.jpg
    9.1 KB · Pregleda: 504
boban said:
Fauna, hemigrammus je grupa koja sadrzi vise vrsta pa izgleda da se to brka i jos ponegde :)

Bobane, pa naravno da je grupa kao sto su i barbusi i sl, nisam tolika neznalica . :wink: U ovom Nevenovom slucaju rec je bila o Hasemania-ma i Hemigrammus-ma. Izostavio sam samo da dodam nana sto Neven nije uopste napisao a znamo da pored nje jos postoji i Hasemania hanseni, Hasemania maxillaris, Hasemania melanura ,..
Inace kod Hemigrammus-a sto sam ja napisao treba dodati nanus