Mrijest zebrica

Neven

Member
26 Februar 2004
159
0
16
Sarajevo
MRIJEST ZEBRICA
_________________________

Mrijest zebrica je veoma lagan i preporucuje se svakom pocetniku koji hoce da se okusa u mrijestu ikrasica.
Meni se ne svidja kod zebrica sto se mladj ne vidi kada se razivije iz ikre ustvari vidi se ali kada se zagledate.Ali to nije vazno,idemo na mrijest.

Sve sto nam treba je jedan akvarijum od 20l pa nadalje ja sam ih mrijestio u 20l.

Na dno akvarijuma stavimo neku mrezicu koja treba da pokriva citavo dno akvarijuma a da je dignuta od dna 1-2 cm,tako da zebrice ne mogu doci do ikre.

Druga mogucnost je da stavimo jedan sloj klikera na dno akvarijuma ako nemamo mrezicu ali tako ce biti pojedeno oko 30-40% ikre.

Kada smo sve to zavrsili ubacimo zenku zebrice u taj akvarijum.Ako je zenka skotna vidjece se da je debela.Ostavimo zenku u akvarijum SAMU oko 7-10 dana.Nakon toga mozemo staviti i dva muzijaka.Mrijest moze poceti odmah.Ako pocne odmah primijeticemo kako se muzijak "uvija" oko zenke naime on pokusava da izbaci ikru iz zenke i odmah je oplodjuje.Mrijest traje oko 2 sata ali ih ostavite u akvarijumu jos jedan sat za svaki slucaj.Kada primijetimo da je zenka mrsava izbacimo ih iz akvarijuma.Ikra je veoma krupna.Ako smo koristili mrezicu i nju izvadimo.ubacimo rasprsivac da radi ne jako ali ne i slabo.Ikra treba da se pokrece tj:da mrda.ako ne bude rasprsivaca ikra ce pobijeliti i nemamo nista od nje.
Nakon 24-48 u zavistnosti od temperature mladi se razvijaju iz ikre u pocetku se ljepe za staklo u akvarijumu a kanije vec pocinju plivati.
U pocetku ih hranimo "infuzorijom"
Ko ne zna kako se priprema infuzorija evo objasnicu.

Infuzorija se priprema veoma lagano:

U jednu flasu od 2l stavimo vodu kada smo stavili vodu stavljamo i jednu koru od banane najbolje bih bila osusena ali ako nemate vrmena da je susite moze i svijeza.Nakon 24 i vise na povrsini vode ce se pojaviti bijele tackice cim je to pojavi to je znak da je infuzorija gotova.Infuroriju (vodu iz flase) sipamo u akvarijum ne odmah sve 2 litre,stavljamo po malo po jednu casicu.

NECE VAM BITI DOSTA JEDNA FLASA INFUZORIJE TREBA IH NAPRAVITI OD JEDNOM OKO 3-4 A POSLIJE JOS CIM JEDNU POTROSITE OPET SIPAJUTE VODU U NJU I STAVLJAJTE KORU OD BANANE.

Nakon 2-3 sedmice mladi ce moci uzimati i artemiju.
Od artemije veoma brzzoo rastu tako da necemo znati sta ce mo od njih.
U pocetku ce vam se ciniti da ih nema puno jer se jedva vide ali kasnije necete znati sta cete od njih.

To bi bilo to ako nekog zanima sta jos u vezi mrijesta zerbica neka slobodno pita.

Ako nekog zanima i mrijest crne tetre(Udovice),samo neka kaze napisacu!
 
Ovo o uzgiju Brachydanio rerio - zebrica napisao si odlicno ,samo sto bih jos dodao da akvarijum gde ih mrestis mora biti pokriven jer su zebrice sklone iskakanju. Njihov prirodni instikt je takav da hranu uzimaju sa povrsine vode tako sto se velikom brzinom zalecu i bukvalno izbacuju iz vode.

Ovo je riba na kojoj se dosta ispituje i radi u cilju novih naucnih saznanja.
 
Da hvala ti Fauna mislio sam to dodati.

A sto se tice ispitavanja i ja sam nesto cuo da na njima svasta rade te im mjenjaju boje sto sam i vidio na slikama ja mislim da si ti to ti stavio na nimiku.Onako lijepo izgleda i privlacno je mada bas ono nije prirodno sto mi se ne svidja.
 
Zebrica je veoma zanimljiva za istrazivanje u laboratorijama. Njena jajasca su providana i idealna za posmatranje celija u zivo pod mikroskopom. Najzanimljivije je to sto je zebra idealna za proucavanje genetike i kod nje je vrlo lako dobiti klonove. A geni ove ribe obicno su recesivni. Istrazivanja su pokazala da kod mutanata zebrica neke bolesti se razvijaju slicno kao kod coveka, I to je jedan od razloga sto je zebrica zastupljena u naucnim istrazivackim radovima.

Tacno je Nevene da sam tu ne davno objavio informaciju o dobijenoj fluorescentnoj zebri (crvena) ,ali isto tako napomenuo sam da sam tu informaciju dobio zahvaljujuci bas ovome sajtu, odnosno Bobanu.

U SAD-u naucnici su uspeli da modifikuju gen ,odnosno da usade gen morske anemone u ovu ribu. To usadjivanje je obavljeno u momentu zaceca zebrice kada je ona jos uvek jedna celija,znaci nije se jos podelila. Kada se pocne deliti takav embrion postaje genetski modifikovan koji se dalje prenosi na potomstvo, sa generacije na generaciju.
Ova riba je vec licencirana ,sto znaci da ne mozemo da je razmnozavamo vec samo drzimo u akvarijumima. A mislim da o tome mnogo vise moze da kaze Boban.
 
Mene u posljednje vrijeme veoma zanima vjestacka oplodnja.Naime zanima me dali se mogu sve ribe vjestacki razmnozavati kao japanke (Zlatne ribice).Evo imam jednu skotnu tetru (Udovicu),pa bih pokusao vec sam jednom pokusao izbaciti ikru iz nje i uspio sam ali muzijaka nisam dirao nesto me bilo strah ako je neko to radio neka mi kaze kako da iz muzijaka izbacim mljec mislim da je isto kao kod zenke ikru. :lol:
 
Super napisano.
Ja ih bas mrestim po tom principu sa mrezicom.
Muzjake i zenke drzim odvojeno i samo se stave zajedno za parenje.

Kod same ishrane zebrica, mislim tek izmrescenih kada pocnu da uzimaju hranu moze da se i koristi zumance kuvanog jajeta. Takva hrana postoji vec pripremljena a mozemo i sami da skuvamo jaje. Vazno je da se dobro izmrvi izmedju prstiju da bude prava emulzija i onda se doda vrlo malo.

Ova genetska ispitivanja se rade na tim ribama i to je tacno. Nazalost rade se i neka koja se nama nimalo ne svidjaju ali to je u interesu nauke. Nekih zamoraca mora da bude. Tako i ta crvena zebra nije radjena za akvaristiku nego za drugu namenu pa je na kraju stigla i u akvaristiku. I ovde se puni radi sa tim zebricama.

Nevene stvarni mi nije palo napamet da razmnozavam zebrice vestacki. Vrlo verovatno da moze samo je pitanje zasto da to radis kada sve lepo ide i regilarno. Tu jos postoji problem jer ja, a verujem i ti, nismo u stanju da odredimo da li su jajasca sazrela a isto tako i za mlec. Mislim da to bas nije samo iscediti to iz riba. Pored toga tu je problem i velicina samih riba gde je velika sansa da ih povredis. Ovo samo razmisljam jer to nisam nikada radio pa eto nemam ni pravog odgovora.
 
Nisam ja htjeo oplodajavti zerbice nego tetre.

Bas to me zanima kako znati dali su jajasca sazrela kao i mljec za koji prvi put cujem da i on mora sazrijeti.Ali ipak je bolje kada ide sve prirodnim putem,mada bih volio pokusati vjestackom oplodnjom.

To sam mislio ovako:

Uzemem zenku skotnu stavim je u jednu vecu mrezicu u akvarijumu.
Uzmem dva muzijaka stavim ih u jednu casu koju koju napunim vodom iz akvarijuma.

U neki drugi manji akvarijum napunim vode stavim grijac i rasprsivac.
Onda uzmmem ta dva muzijaka opet promijenim vodu iz case jednog stavim kod zenke u mrezicu dok iz drugog izbacujem mljec ( U casu u kojoj su bili).Kada sam zavrsio sa jednim isto uradim i sa drugim.
Kada sam zavrsio za muzijacima uzmem zenku.Zenku samo malo njezno stisnem i iz nje izlazi ikra.kada smo sve zavrsili malo promijesam ikru i mljec,i stavim u drugi akvarijum koji je vec ugrijan.Nakon sto ikra padne na dno akvarijuma upalim rasprsivac da bih se ikra malo kretala.Pa dalje ako uspije...To cu jednom pokusati.
 
Meni je u jednom danu radilo 7-8 zenki. Nezgodno je bilo sto sam tad imao samo jednog muzjaka ali sam ga iskoristio. Steta je jedino sto sam zaboravio akvarijum preneti na neko drugo mesto jer ga je tu kasnije opalila dobra sunceva svetlost i naravno morao sam se pozdraviti od ikre.

Da jos napomenem da sam imao jednog gupi muzjaka koji uopste nije hteo juriti za svojim zenkama vec za zenkama ksifoa ali nikad nista nije opladio.
 
Da li je moguce izvesti mrest zebrica jedan na jedan? Jedna zenka jedan muzjak?
Kako postaviti mrezicu iznad dna i kolika treba da su okca mrezice?

Hvala. Pozdrav Mirka
 
Moze i to da se izvede Mirka, ali broj neoplodjene ikre bice veci. Okna mrezice trebaju da budu veliki da riba ne bi mogla da se protne znaci ne vise od 5mm, a postavjlanje je veoma lako: vodoravno zalepis na mresnom akvarijumu 2-3cm iznad dna (koji imaju ulogu da drze mrezicu) komade stakla 2-3npr. iznad njih stavljas mrezicu i to je to.
 
Ipak cu sacekatim da pridruzim jos koji komad. Ionako mi je mresni aq. sada zauzet, pa cu eksperimenti kasnije. Taman da napravim i mrezicu.

ili pokupim klikere od dece. Dosta sam lomila noge po njima pa da budu malo i korisni. :x

Zebrice su divne, i lepo ih je imati. Narocito ako ih ima vise. :cry:

Imam dve.
 
Kad bi znali u kakvom sam ja akvarijumu mrestio zebrice sigurno bi ste se smejali :)
Imao sam jedan mali akvarijum od 6-7 litara (ostalo malo stakla pa rekoh da se ne baci :wink: ) i jos njega pregradim na dva dela tako da sam tu mogao raditi dva mresta. U jednoj sam polovini mrestio zebrice i to uspesno 8)
 
mrest zebrica...

E stvarno ovde je tema oko mresta zebrica i vise nego dobro napisana. Cim mi se oslobodi mresni akvarijum pokusacu da izmrestim zebrice. Inace, one su mi jedne od najzahvalnijih riba za drzanje, i bas su :cool2:kada ih ima puno-ja ih sada imam samo 10ak. Odlicno obradjena tema!
 
Lako ih je izmrestiti, samo treba obezbediti unapred hranu za brojnu mladj. Ukoliko se ne obezbedi dovoljno kvalitetne hrane, vecina ce uginuti, a ono sto ostane bice degenerisano.
 
Molim one koje imaju iskustva sa mrijestom zebrica da podjele sa mnom.Sam mrijest se odigrao u mrijesnom akvariju i sve je bilo uredu i mladz se izlegla i polijepila na staklo a bilo ih je i na podu i taman kad su proplivale evo jutros ugledah sve i jednaaaaaa mrtva
f982ec932781c51ee4fb5a140fcc0df4.png
sta,kako,zbog cega????Da li je neko imao isto iskustvo sta moze biti uzrok??Unaprijed hvala
0dec9fb91308645bcd1b439cb4b3f5f6.png
 
Nesto nije bilo u redu sa vodom. Nedostatak kiseonika ili nagli pad ph. Opisi malo akvarijum i vodu kome se sve to odigralo.
 
akvarijum je mali 20 litara voda uzata iz velikog akvarijuma temeperatura bila cijelo vrijeme 25 stepeni ubačen spužvasti filter koji je ujedno davao i kiseonik sve je bilo ok možda da sam digao temperaturu na 27 ali nebi to trebalo biti problem umiranja jedino kad su se izlegli odma sam ubacio jednu malu špricu infuzorije