Nasilna ishrana riba

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Ako mozemo da kljukamo guske zasto ne bi mogli i ribe :roll:

Ipak ako imamo vece ribe a one iz nekog razloga odbijaju da jedu sto je uglavnom u vezi sa nekim oboljenjem mi mozemo da primenimo jednu drasticnu meru koja se sastoji u nasilnom hranjenju. Ova metoda nije bas popularna i uglavnom se primenjuje kada nam nista drugo ne preostaje.
Sustina je da ionako oslabljena riba ne oslabi skroz a ujedno i da se na jedan efikasan nacin daju lekovi u borbi protiv neke bolesti.

Kod ove metode problem je sto mi neznamo koliko hrane treba da koristimo a pored toga i koju dozu lekova da koristimo. Bas radi problema u doziranju lekova ova metoda se ne koristi tako cesto.

Tu je jos potrebo i malo iskustva jer na ovaj nacin mi lako mozemo da povredimo ribu pa da efekat bude sasvim suprotan.


Da bi prisilno hranili ribu mi moramo da imamo i malo prigodne opreme za to. Sve sto nam je potrebno je jedan spric, pogodna igla, jedna cista krpa, hrana i odgovarajuci lekovi, posuda za mesanje hrane i naravno, obolela riba.

Postupak je vrlo jednostavan i on izgleda nekako ovako:

Pripremimo spric i iglu za tu svrhu.


DSC05562.jpg


Kao pogodnu hranu mi mozemo da uzmemo suvu hranu u ljuspicama koja se lako prevede u kasu kada se pomesa sa vodom. U principu moze da se koristi bilo koja hrana a uslov je da hrana ne zapusi iglu sprica. Pored toga treba da se povede racuna da se daje hrana koja ima visoki sadrzaj vitamina.
U hranu se doda i lek koji cemo da koristimo za lecenje ribe.
Hrana se polako potapa vodom i mesa do zeljene gustine. Gustina treba da je takva da bez problema moze da se usisa hrana u spic. U prvom momentu se koristi spric bez igle i tako se hrana mesa sa lekom a kasnije se stavlja i igla pa se hrana usisava i izbacuje iz sprica sve dok sva kolicine nesmetano prolazi kroz iglu sprica.


DSC05563.jpg


Kada smo se uverili da je hrana spremna mi mozemo da pristupimo hranjenju ribe.
Ribu izvadimo iz akvarijuma i postavimo je na vlaznu krpu.


DSC05568_d.jpg



DSC05565.jpg



Kada smo sve to uradili onda polako uguramo iglu u usta ribe sve do stomacnog otvora ili zdrela. Orjentaciono, to je negde oko okvira skrznog poklopca.
Polako potiskujemo hranu iz sprica i nakon toga riba je spremna za povratak u akvarijum.


DSC05566.jpg




Opet da ponovim, ova metoda zahteva dosta prakse jer lako mozemo da povredimo ribu ali kada nemamo drugi izlaz onda vredi da pokusamo da spasemo ribu na ovakav nacin.
 
Veoma prakticna stvarcica ali za nase ljude ovde, veoma teska za nabavku . Ne znam,... mozda se nadje u nekim bolje snabdevenim veterinarskim apotekama ali jedno je sigurno, da to necemeo naci u pet shop-u :?

Off topics:

Bas takav spric sa iglom ,trazio sam pre nekoliko godina kada sam odgajao kanarince malino ( za majke koje ne hrane mlade) ali nisam mogao da nadjem , pa sam se snalazio sa drugim sredstvima i metodama kako bih odhranio mlade.
:roll: