Nedefinisana bolest i uspeh u lečenju

zevalicans

Member
31 Oktobar 2009
80
0
6
Novi Sad
Pre dve nedelje sam primetila da mižijak Bette kunja, ne jede, čuči na dnu akvarijuma, pomislila sam da je starost u pitanju pošto je kod mene nekih 8 meseci a nezanam koliko je bio star kad sam ga kupila ( bar 8 meseci), 2 puta je pravio gnezdo, jedanput se pario sa ženkom ali taj mrest nije uspeo jer je gnezdo propalo kada su se mrestili..Elem, kunjao je tako 2-3 dana i onda sam primetila na stomaku veliku ranu sa pamučastim oko rane, izgledalo je kao rupa u stomaku. Pretpostavila sam da su ga dok je kunjao ostali malko grickali jer nema nikakvih promena na ostalim ribicama niti u izgledu niti u ponašanju. Odvojila sam ga u poseban akvarijum, uključila filter ( bez aktivnog uglja ) i počela terapiju sa metilen plavim, sera costapurom i saporexom....izgledalo je kao da mu komadići otpadaju sa stomaka...čak sam sumnjala da su neki crvi upitanju jer mi je tako izgledalo kao da vire iz njega...nije hteo da jede...kunjao je i povremeno plivao...terapija je trajala 5 dana...svaki dan po 5-8 kapi pomentih lekova u 13l vode bez menjanja vode, stim što sam povremeno usisavala dno od prljavštine....Borac se oporavio nakon 5 dana...vidi se još mala flekica ali je jedno 5 puta manja od one početne...normalno pliva, jede..kad priđem akvarijumu uzmuva se i kao da traži hranu...na ostalim ribicama i dalje nema promena tako da mislim da je izdvojen slučaj.
Eto moje malo iskustvo sa lečenjem , nadam se da će nekom pomoći :sampion:
 
Eto bas je super da si sama sve uradila I da se sve zavrsilo na ovaj nacin. Mislim da ti je jasno da nas pokusaj lecenja nemora da se zavrsi uspesno.
Eto cestitke na uspehu I jos vaznije na pokusaju da se pomogne toj ribi.
 
Ma posle prvog pomora malih gupija i vecine u akvarijumu pre 5 meseci nikakvu promenu u ponasanju i izgledu ne uzimam zdravo za gotovo i svaki dan posmatram promene tako da skoro znam ako su pomerili neki kamen u akvarijumu ( malo sam postala freak)....Uz pomoc ovog i jos nekoliko foruma sad otprilike mogu po simptomima da pretpostavim o cemu se radi ako se nesto desi pa onda opet na forume pa citaj do besvesti...ne odustajem ali sam svesna da svaki pokusaj lecenja ne mora da da pozitivne rezultate bez posledica ali lakse i bolje je baciti se na prevenciju nego na lecenje tako da su svi moji napori u tom pravcu...elem, kada vidis rezultate napora odn. mrest, boje vidljiv rast svi napori kao da su nestali odnosno to zadovoljstvo rezultatima ne mogu da poredim sa nicim...zakljucak: Ziveli akvaristi i freakovi sa svim svojim naporima i zeljom da i drugima u tome pomognu :ziveli: