Nemacheilus pallidus

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Nemacheilus pallidus


4776edb877ff7c75087fa0255f5cc9a5.jpg



Nemacheilus pallidus je riba koju mi veoma retko mozemo da vidimo u akvaristici. Sta je pravi razlog zasto je to tako ja ne bi znao da kazem ali je to tako.
Vizuelna identifikacija ove ribe je dosta jednostavna jer ona ima svoje prepoznatljive karakteristike. Te karakteristike su uzduzne tamne linije od kojih se jedna prostire duz lateralne linije a druga po vrhu ledja i to celom duzinom tela. Ove tamne linije mogu da izblede a sve zavisi od "raspolozenja" ribe. Ipak i kada te tamne linije izblede na lateralnom delu duz te linije se jasno vide tamne fleke kojih ima izmedju 9 i 16. Ledjno i repno peraje je prozirno i to je nedvosmisleno razdvaja od Nemacheilus masyai koja je slicna ovoj ribi ali ima crnu tacku na ledjom peraju sto joj je i karakteristika. Velika slicnost je i sa Nemacheilus binotatus ali ova riba ima samo dve tamne fleke duz lateralne linije koje se jasno vide kada tamna linija duz lateralne linije izbledi. Normalno da postoje i druge razlike a to su proporcije tela koje mi tesko mozemo da zapazimo kada vidimo ove ribe.

Akvaristicka iskustva vezana za ovu ribu su slaba sto je i razumljivo jer joj je zastupljenost u akvaristici mala. Hrani se larvama insekata ali kao i sve druge Loach ribe prihvata i drugu hranu. Ona je tropska riba tako da ne zahteva neke posebne uslove koji se bitno razlikuju od nasih standardnih uslova.
 
Da, za mene licno nepoznata riba na nasim prostorima ...nisam imao prilike da je vidim. Moram reci da mi na tren zbog oblika tela malo lici na Gyrinocheilus aymonieri , medjutim kada se bolje zagledamo ima dosta bitnih razlika.Steta sto nije vise zastupljena u akvarijumima jer njena maksimalna velicina od oko 4 cm bila bi prihvatljiva za mnoge akvariste.
:wink: