Novi pocetak nakon duge pauze

Te koncaste alge si uneo sa nekom biljkom i tako zarazio akvarijum.

Unosenje alga nije samo vezano za bilje. Sve sto je uneto u akvarijum a bilo je u nekoj drugoj vodenoj sredini gde je bilo algi ima da prenese alge i u tvoj akvarijum a to ukljucuje i ribe. Drugim recima mislim da je nemoguce izbeci tu sudbinu.

Naci optimalno okruzenje je ono sto nam treba. Ako biljkama nudimo vise onda to vise treba da bude u svakom segmentu. Jace svetlo bez vise hrane ima samo da dovede do naglog rasta algi itd.

Problem je i u menjanju uslova. Biljke se prilagodjavaju postojecim uslovima pa ako dodje do drasticne promene onda biljke idu cak dotle da odbacuju listove radi rasta nivih koji bi bil odgovor na novonastale uslove.

Jedna vrlo vazna stvar koju mnogi akvaristi previdjaju je jako osvetljenje. Biljke koriste osvetljenje koliko im treba i fotosinteticki proces ce da se linearno povecava sve dok se ne dostigne tacka zasicenja a kada se predje tacka zasicenja povecava se fluoroscencija i nastupa fotoinhibicija. To znaci da se fotosinteza ne odvija kako treba i da je nas ulozeni novac u jako osvetljenje u stvari bacena para. Dakle ako je svetlo jace to neznaci i da je bolje.

Eto sam sebe citiram ali to ne tgreba da zaboravimo.

I "The Estimative Index" od Tom Barr -a moze da nam bude od koristi da ukapiramo bas tu kontrolu algi.
 
Jasno, tu se sad svsta izmenjalo, usle su ribe, donele nesto, hrani se.
Citao sam bas Tom Barr-a i njegov EI. Sve stavke su povezane i ako nesto fali (ili ga ima previse) alge se samo pojave. On bas i kaze vodi racuna o biljkama pa nece biti algi. Ono sto se kod mene desava nije strasno niti me brine. Naravno da zelim da sve bude ok i da pristojno izgleda ali to kao sto ti kazes obicno nije ono sto na kraju bude u praksi. Nista nije idealno i uvek ce biti onoga sto ne zelimo u nekoj meri. Moj problem je sto imam jako svetlo i rokam Co2 a ne doziram djubrivo. Ne u onoj meri u kojoj bi trebao. Uzdao sam se u ADA podlogu (koja je napucana sa djubrivom) ali to nije dovoljno, mora odmah da se krene sa doziranjem pogotovo ako ima puno gladnih biljaka. Cekam da mi stigne to sto sam narucio pa cu poceti dnevno da doziram Macro i Micro elemente. Za sada mogu samo da smanjim svetlo, pojacam protok na filteru i da skratim foto period da ovo ne bukne previse.
Sto se doziranja tice resio sam da probam PPS metodu koja je "slabija" u odnosu na Tomov EI. Meni je zgodnija varijanta jer se dozira svaki dan tako da necu morati mnogo da mislim koji je dan i da li sam juce dozirao pa danas ne moram itd.

Zoopex citao sam malo o Bamboo shrimp, cine se kao veoma zanimljivi stvorovi, pogotovo nacin na koji se hrane :).