Octodon degus

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Subphylum: Vertebrata
Class: Mammalia
Order: Rodentia
Suborder: Hystricomorpha
Family: Octodontidae
Genus: Octodon
Species: degus
degu.jpg
degu1.jpg
Veoma lepa i zanimljiva zivotinja slicna gerbilu - skoci misu ( Meriones unguiculatus ) koja potice iz Cilea i poznata je kao Degu ( Octodon degus )

Degu je jako interesentan kao kucni ljubimac jer je privrzen ljudima . Vrlo rado ce se druziti , uzimati hranu iz ruke i karakteristicnim piskavim zvizdukom traziti hranu kada je gladan. Zbog takvih osobina i svoje miroljubive naravi, dosta je popularan kao terarijumska zivotinja.

Imaju karakteristican kitnjast rep a telo je prekriveno veoma finom dlakom.

Ovo je krupniji glodar i moze da tezi do 300 gr.
 
evo jos fotki...

- prikaz karakteristicnog kitnjasrog repa.


degu3.jpg
i jos jedna fotka za licnu kartu degua..:D
degu2.jpg
 
Kazes da moze da ima tezinu i 300 g. To je dosta pa reci koliko u stvari on poraste, mislim na dimenzije.

I jos da li i on skace kao skocimis ako je vec slican njemu?

Ps.
Kada pises nomenklaturu ispisi vrstu bez ponavljanja roda.

Pogresno -- Species: Octodon degus

Pravilno -- Species: degus
 
Pa, raste prilicno velik u donosu na skoci misa.

Kao sto sam naveo i da budem precizniji :

- tezina odraslog degua od 170 - 300 gr.
- duzina tela (bez repa) oko 15 cm
- duzina tela (sa repom) od 20 - 25 cm

A sto se tice nomenklature i isticanja vrste zajedno sa rodom , to sam napisao iz razloga sto po pravilu navodjenje naucnog imena neke vreste obavezno ide prvo ispisivanje roda (i to pocetnim velikim slovom) zatim ispisivanje vrste (malim slovoma) .
Mozda sam trebao napisati pored species : O. degu a ispod toga napisati Binomial name : Octodon degus (Molina, 1782) , to bi bilo najpravilnije ...;)

Da pojasnim , po pravilu bi trebalo pored ispisivanja roda i vrste upisati i ime autora sa godinom objavljinja opisa vrste ali to se vrlo cesto izostavlja i na taj nacin odstupa od pravila.
 
Mislim da to nisi u potpunosti razumeo.

Ako pises nomenklaturu kako si je ti napisao, od kraljevstva do vrste, a pri tome naznacavas svaku lestvicu onda je vrsta degus i nista vise.

Ako samo naznacavas vrstu onda moras i rod jer u tom slucaju ime vrste neznaci nista iz prostog razloga sto to ime moze da ima i neka druga vrsta nekog sasvim drugog roda, familije pa i kalase dok u okviru datog roda to ime ne moze vise da se koristi.

Evo primer:

Ti recimo kazes da imas afrikanca fuelleborni i mislis da svi znaju sta ti imas. Ako bolje pogledas vise riba imaju to ime, cak i vise africkih ciklida. To znaci da u tom slucaju ja treba da napisem to binominalno ime da bi izbegao zabune i to Labeotropheus fuelleborni ili Haplochromis fuelleborni u zavisnosti sta sam hteo da predstavim.

Dalje, ako ja pisem ovako:

.......
Familija - Cichlidae
Rod - Labeotropheus
Vrsta - fuelleborni

onda vrsta nikako nije Labeotropheus fuelleborni i L. fuelleborni nego samo fuelleborni.

Sta si ti u stvari napisao gore. Ti si napisao da ti imas Octodon Octodon degus a to ne postoji.
 
Ja sam tebe razumeo ali ti mene nisi :)

Nisam hteo reci da isticanje vrste (species) degus nije tacno vec sam hteo reci da se zbog pravila kojeg sam objasnio obavezno pored vrste postaviti i rod sto ne moze znaciti ako je tako napisano da je to Octodon Octodon degus.

Da bi ti bilo jasnije pogledaj malo po net-u pa ces videti da mnogi ozbiljniji sajtovi isto tako oznacavaju vrste kod isticanja nomenklature. Evo jedan od njih

LINK

http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Octodon_degus.html
http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Octodon_degus.html
 
Iskrwno da ti kazem dosta je zalosno da sajt tog ranga tako pise ali sta ces, net je to.

Da ja ne teram kera, nema potrebe za time, sve to moze da se vidi kod International Commission on Zoological Nomenclature a raspolozivo je na netu.

Ako imas zivaca da citas evo ti: http://www.iczn.org/

Ako te mrzi da to citas, a veruj mi da je konfuzno, ja cu da ti skeniram primer iz moje knjige pa mogu da postavim da vidis.

Da se ne bi dalje nagadjali ja cu da ispravim to.
 
Nema veze ispravi ako mislis da je pogresno ali ipak moje misljenje i dalje stoji, i prethodno sto je pisalo je bilo ispravno.
Poruku svega sto sam ti objasnjavao nisi shvatio, da vrstu ( species ) neke zivotinje ne mozes ispisivati bez prethodno naznacenog imena roda i da tako moze zbuniti nekoga bez obzira sto se nomenklaturno prikazuje takva vrsta. Znaci , nije tvoje-moje ispravno ili neispravno, i jedno i drugo je ipravno.
Da je to tako evo ti i jos jedan primer gde isto mozemo videti nomenklaturu onako kako sam ja predlozio i da bi bilo najbolje tako ispisati:

LINK1

A ovde mozes procitati zasto vrstu nikada ne ispisujemo bez prethodno ispisanog roda.

LINK2


PS.
Jeste da smo otisli u off-topic ali morao sam objasniti zasto sam nesto napisao bas tako. Ako bas zelis da ispravljas sve tako ispisane nomenklature na forumu imaces dosta posla ,ovde na forumu ima jos dosta takvih primera gde su ostali clanovi pisali isto kao i ja.
 
Evo da ti objasnim kako sve to ide jer je evidentno da ti to nerazumes. Zao mi je sto to moram da ti kazem na ovakav nacin ali se nadam da ces posle ovog mog odgovora da vidis gde gresis i sta je sustina.

Glavni problem koji kod tebe izaziva svu tu konfuziju je nerazumevanje pojmova pre svega taksonomije a zatim i upotrebe binominalnog imena. Kada razumes ove dve stvari sve ce da ti bude jasnije. Evo da krenemo redom.

Taksonomija (taxon) hierarhija ili odredjena pozicija u kojoj je smestena neka grupa zivih bica ili jedinka koje su u nekoj relaciji odnosno imaju odredjeni zajednicki karakter. Svaka ta pozivija ima svoje ime na nivou te pozicije.

U sustini to je ovo sto si ti pisao skroz gore:

Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Subphylum: Vertebrata
Class: Mammalia
Order: Rodentia
Suborder: Hystricomorpha
Family: Octodontidae
Genus: Octodon
Species: degus

Znaci to je taxa i svaka pozicija ima svoje ime ukljucujuci i vrstu a to ime u taksi je specificno ime (specific name). U ovom konkretnom slucaju ime na poziciji species je degus.

Posto se ti vec ovde neslazes samnom u vezi toga evo da kazem gde ti gresis a nebi me iznenadilo da i mnogi drugi misle kao ti. Ti ovde u hijerarhiji (taxon) uvodis binominalno ime ???!!! na nivou vrste a to je totalno protiv pravila zooloske nomenklature.

Ja sam ti dao link ka zvanicnom sajtu gde je taj dokumenat dostupan preko neta i to je obavezujuce za sve ukljucujuci i Srbiju a ti mi kao protivargument nudis wikipediju???

Ajmo sada na binominalno ime. Binominalno ime je kombinacija rod (genus) + vrsta (species) i to je = Naicno ime vrste. Binominalno ime ne moze da se koristi u taxon-u.
Posto ti radije gledas Wikipediju evo ja nisam bio lenj pa sam izvadio citat o binominalnom imenu iz tog zvanicnog dokumenta:

Names of species. The scientific name of a species, and not of a taxon of any other rank, is a combination of two names (a binomen), the first being the generic name and the second being the specific name. The generic name must begin with an upper-case letter and the specific name must begin with a lower-case letter.


Tu kaze da je naucno ime vrste kombinacija imena roda i SPECIFICNOG IMENA date vrste a to je ime vrste koje je u taxon-u.

Naucno ime je ime koje mi koristimo u nasem svakodnevnom opstenju o nekoj vrsti jer bi bilo vrlo zamorno kada bi uvek morali da koristimo taxon.


Ako ti sve ovo i dalje nije jasno onda ja stvarno neznam kako da to pojasnim. Znaci ako pises taxon onda pisi bez binominalnog imena a ako zelis bez te hijerarhije onda slobodno koristi binominalno ime uostalom kao i u svakom drugom slucaju.


Pisanje skracenice odnosno prvog slova roda u binominalnom imenu (O. degus) je totalno neprihvatljivo osim u samo jednom slucaju. Taj slucaj je ako pises neki tekst i cesto ponavljas ime onda je dozvoljeno skracivanje imena ali samo ako si prethodno naveo puno binominalno ime.


Inace da kazem da ja polako to i ispravljam kada obratim paznju. Nije mi tesko. I Jasenka pise slicno kao i ti kod morskih riba. U diskusijama moze da pise ko kako zeli, to je nebitno, ali mislim da u temi kao ova gde ti iznosis sve podatke ipak bi trebalo da se napise korektno.
 
Definitivno nisi u pravu .

Jos ovaj put cu prokomentarisati i vise necu jer vidim da nesto tvrdoglavo teras a da nisi shvatio sustinu mojih postova.

Ako se u sistematici, odnosno taksonomiji ne koristi binomialno ime, to ne znaci ako je napisano da je to pogresno .To je svrha svega sto sam ti hteo reci a mozda si ti taj citat sto si mi napisao pogresno shvatio, tu nigde ne pise ako je napisano da je to pogresno.

Da je to tako evo ti bas takav primer gde se taskonomski prikazuje jedan primer hijerarhije biljnih taksona LINK1 LINK2
Ovo nije pogresno napisano mada je iz Wikipedije jer nisam imao vremena da ti trazim na drugim sajtovima koji se bave ovom tematikom a da bi ti prihvatio kao relevantne informacije ( kada je nesto tacno navedeno, citirano, prepricano i kao takvo napisano, nema veze ko objavljuje takvu informaciju, a koliko sam do sada primetio Wikipedija koristi samo proverene informacije a do sada nije pronadjena ni jedna informacija koja nije tacna ).

I u ovom primeru mozes videti da se i tekako koristi binomialno ime u taksonomskom prikazu. Ovakve primere ces videti na skoro svim sajtovima koji se bave takvom tematikom sistemtaskim , taksonomskim i hijerariskim prikazom zivih bica.
 
Sistematika biljaka ide po drugom principu pa ostavimo to po strani.

Fauna, u taxon je nemoguce napisati binominalno ime, jednostavno je neizvodljivo ako i malo razmislis. Taxon ni nema opciju binominalnog imena. Taxon ima samo specificna imena.

Binominalno ime se kreira tek kada se taxon upotpuni ili jednostavno receno binominalno ime je druga faza. Ti ne mozes kasnije da se vracas na taxon i da menjas specificno ime.

Definitivno je pogresno pisati binominalno ime u taxon osim ako ti to bas tako prija.

Kako i sam kazes nema potrebe da diskutujemo o tome pa da zavrsimo sa ovime.
 

...stigla je i mlada zenka
:)
 

Attachments

  • degu_zenka1.jpg
    degu_zenka1.jpg
    82 KB · Pregleda: 9
  • degu_zenka2.jpg
    degu_zenka2.jpg
    80.3 KB · Pregleda: 12
  • degu_zenka3.jpg
    degu_zenka3.jpg
    81.8 KB · Pregleda: 12
evo ih nakon 10 dana....;)
 

Attachments

  • slika_degu1.jpg
    slika_degu1.jpg
    93.2 KB · Pregleda: 8
  • slika_degu2.jpg
    slika_degu2.jpg
    90.2 KB · Pregleda: 9
  • slika_degu3.jpg
    slika_degu3.jpg
    92.2 KB · Pregleda: 7
  • mali-degui.jpg
    mali-degui.jpg
    93.8 KB · Pregleda: 7