Octodon degus

hej, hej

molim vas pomazite :)
kupila sam juce malog muzjaka degua, koji je bio poprilicno uplasen, cak toliko da me je kuma pitala da li je prepariran!? sve vreme je bio nepomican, nije ni treptao cak. oslobodio se, poceo je da jede i pije, pre 2min prvi put je provalio da je voda u pojilici, poceo je da se krece i da gricka. cesto mi je ruka u kavezu, igram se sa njim, dajem mu travkice slame, koje povremeno prihvata... jedna stvar me samo kopka... kada da ga pustim iz kaveza, jer jos uvek nemam bas poverenja da ce se vratiti, tacnije mislim da jos uvek nema bas poverenja u mene i zbog toga nisam bas sigurna da ce da se vrati. hvala vam unapred! ;)
 
Dodbodosla Miska:welcome1:

Nista neobicno.
Privikavanje na novu oklolinu, malo ispoljavanje nepoverenja, istrazivanje novog terena sasvim je normalno ponasanje za pridoslu zivotinju.
To sto smatras da se nece vtatiti kada ga pustis slobodno da se krece po kuci , to je samo njegova igra a i mali nestasluk koji ce ispoljavati i kada bude bio odrasla razmazena jedinka. U svakom slucaju to su jako zanimljive i drage zivvotinje, neces se pokajati sto si nabavila bas degua ;)
 
prvo *SRECNA NOVA GODINA* :)
a drugo hvala na ovako brzom odgovoru. znam da se necu pokajati, zaljubila sam se na prvi pogled u njega. najvise mi je na pameti njegovo izlazenje iz kaveza, jer bih volela da mu ocistim kucicu i stavim novu piljevinu i sve ostalo, a ne bih da ga dodatno shokiram hvatanjem i stavljanjem u kutiju, vec je jednom preziveo to. njuska me, gricka me, penje mi se na saku, ali nikako i da ostane u njoj, tj da mi dozvoli da ga iznesem. izlazio je iz kaveza, ali nije silazio sa njega, bas se boji nepoznatog, samo njuska i onda smugne u kucicu gde mu je sigurno. :) sta raditi u rekordnom roku...?!
 
i tebi Srecna Nova godina:bozic:

Kada cistis kavez , bilo bi dobro da imas jos jedan kavez (moze i neki stari), gde ces ga premestiti dok ne obavis posao .Ako ga pustis da se slobodno krece po sobi , bice porblematicno uhvatiti ga . Inace, hvatanje degua dozvoljeno je samo ako mu pruzis saku da sam pridje ili da ga pazljivo sa dve sake prihvatis i preneses do odredjenog mesta. Hvatanje direktno preko ledja ili stomaka moze izazvati veliki instinktivan otpor , ugriz. Naravno , ovo vazi za tek pridosle i nenaviknute degue za hvatanje, naviknuti degui su jako pitomi i tolerantni ali ipak ne treba im raditi nesto sto im ne prija.
 
fauna svaka cast..vidim da ti je bash krenulo sto se tice razmnozavanja.. :) a sta radis sa njima kasnije,jer uspes da ih prodas sve? :)
 
Za sada uspevam vrlo lako , nemam problema sa plasmanom mladunaca na trziste Za sada ni jedam malac nije ostao sa roditeljima. Evo , zenka je opet skotna, uskoro ce opet biti malaca :)
 
xexe..super, cestitam..ja imam cincilu,nadam se da cu uspeti da je predstawim posto je pravi mali djavo..ne mogu da je uhwatim..ali uspecu nekako..sad joj trazim drustvo,tj njemu treba mi zenka i kad je nadjem.onda uzimam par leminga(zivotnja zelja)ako uspem da ih nadjem.
a reci mi sta sve imas od glodara? :)
 
Imao sam gerbile, vise ih ne drzim (mozda cu ponovo krenuti;) ).

Za sada od glodara imam samo ovaj par degua sa kojima sam prezadovoljan. Drzao sam dosta vrsta glodara, od hrcaka, leminga, skocimiseva, miseva, ....i td...ali degui su zasita nesto posebno. To su jako inteligentne zivotinje sa kojima covek moze ostvariti nezaboravno iskustvo.