Only fish, pitanja

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Ja sam veoma opasna figura,
ja zavrsavam gudru od pandura
Morska akvaristika se svakog dana fura,
Sto pedeset rkema kosta me frizura... :)

Sta kosta da kosta, odlucih da napravim jedan morski - Only fish. Video sam klovnice - klovnove i mislim da bi me to zadovoljilo za pocetak.

Prvo pitanje u vezi konstrukcije akvarijuma, tacnije filtera. Imam vec nesto opreme sto bi mozda moglo da mi koristi, kao npr. hang-on filteri, koji imaju usis vode kombinovan: klasicno uvlaci vodu, plus dodatak za uvlacenje vode sa povrsine. To je model Atman HF-0600, taj deo se zove Surface Instake Strainer, a na kutiji pise da je predvidjen i za morske akvarijume. Recimo 2 takva filtera plus jos neki filter, ja volim pregradne, ne znam da li su prigodni i kako da ide ulaz vode u njih: prelivnik ili zazor ili mrezica sa strane.

Da li mi je skimer neophodan?

Kakva rasveta bi trebala da ide za Onlyfish, ima li tu posebnih zahteva posto su samo ribetine u pitanju ili to nije bitno za ovaj slucaj.

Kako se pravi voda? Da li je obavezan RO, koga usput nabavljam ovih dana, pa se dodaju soli ili moze u vodu sa cesme da se dodaju soli i sl.
Ovaj deo oko pripreme vode mi je posebnop bitan, jer pretpostavljam da najvise kosta kao stalna stavka kod odrzavanja ? Da li soli mogu da pravim sam, nabavljajuci so po so i sam praveci mix soli, ili je obavezna kupovina gotovih soli ?
Pretpostavljam da je potrebno odrzavati pH na stabilnom nivou, sta se sve od supstanci koristi za tu prigodu, stavlja li se u filter i sl.

Jos me zanima da li se kao dekoracioni materijal moze koristiti Lava kamenje, vulkanskog porekla, koje je porozno, da li je to kamenje inertno ili menja hemizam viode u nekom nezeljenom smeru?

Eto, to bi bilo za pocetak :hej:
 
Morski akvarijum gde su samo zastupljene ribe mozes da organizujes slicno kao i slatkovodni akvarijum. Svaki filter koji imam kapacitet prigodan velicini akvarijuma je prihvatljiv. Ako zelis pregradni mozes i njega da pravis, kako god pozelis bice u redu.

Skimer ti stvarno nije potreban jer ti neces da prenatrpas tvoj akvarijum pogotovo ako stavis dva clown-a.

Rasveta je tebi na volju jer tu nema nikakvih zahteva. Ako zelis mozes da stavis i obicne neonke mada jace svetlo dalje bolji vizuelni efekat.

RO mozes da koristis ali i nemoras. Ribe su mnogo tolerantnije od korala tako da tu stvarno nemas brige. Vazno je da se eliminise hlor i teski metali ako ih ima dosta. Tvrdoca vode netreba da te brine jer je morska voda daleko iznad cesmovace. Ipak moram da priznam da je voda iz RO mnogo elegantnija za rad.

Sto se tice soli licno mislim da je bolje da koristis kupovnu so jer ona sadrzi sve sto je potrebno da sadrzi morska voda. Da sam to pravis je malo problematicno jer tesko ces da nabavis sve te soli koje treba da izmesas.
So za morsku akvaristiku sadrzi dovoljno kalcijuma tako da ti u osnovi i ne treba mnogo da razmisljas o pH. Uz to ako jos dodas neki kalcitni kamen ili neki koralni kamen sve ces jos vise da osiguras. Ciklidasi imaju takve podloge. U sustini tada je pH dosta stabilan. I tu treba reci da ribe mogu da podnesu i nizi pH, samo nemoj da dozvolis da se drasticno menja u nekom kratkom vremenskom periodu.

Lava kamenje je ok ako si ti siguran da nema primesa a to je vec veliko pitanje. Ako ima primesa onda ce da menja hemizam vode u zavisnosti od toga sta sadrzi. Kako ce ribe to da podnose je sve veliko pitanje. Opet ribe su dosta tolerantne pa je sve lakse za nas.
 
Zamislio sam da akvarijum bude dugacak 80, dubok, tj. sirok 65 i visok 60, sto dodje oko 300 litara vode. Mislio sam da drzim malo vise od 2 klovna, recimo 7-8. Jel to OK, uz dobru filtraciju?

Znas kakvog je poreklog Lava kamenje, ja bih ispitao kako utice na vodu, tako sto bih izmerio neke parametre vode pre dodavanja Lave i nakon odlezavanja Lave u vodi neko vreme, nadam se da ce neka laboratorija da mi bude dostupna. Ako bi mogao da posumnjas na neke jone koje bi trebalo ispitati, da imam putokaz koju kvantitativnu analizu da radim ? Lava mi je OK, jer sam na 2 slatkovodna aq, uvezbao slaganje Lave, sto mi se jako svidelo.
Priupitao bih jedno glupkasto jos pitanje, da li je moguce da se u dubini Lava kamenja koje je porozno i supljikasto nasele bakterije koje bi sluzile denitrifikaciji, tj. uklanjanju nitrata iz vode ?
 
Dimenzija akvarijuma je ok i ti mozes da se opredelis za bilo koju litrazu jer tu nema pravila. Znamo da postoji i nano morski akvarijum.

Lava kamenje je uvek diskutabilno ako nije pripremljeno za akvaristiku. Ko zna sta se sve natalozilo ili zavuklo u proroznost tokom vremena. Mozda kiselo pranje moze da pomogne, sve zavisi o cemu se radi. E sada, tebi treba karbonatno kamenje i to treba da ti je prioritet a ne lava. Lava u svojstvu porozne mase filtera moze da radi posao.

Mozda veci grumen lave moze da obezbedi denitrifikaciju a sve zavisi od poroznosti. To mislim ako se nalazi u direktnom toku vode. U podlozi definitivno moze da se ostvari denitrifikacija sa debljim slojem lave.