Opet ti novosadisti!

Daniel

New Member
18 Maj 2010
7
0
1
Novi Sad
Dobar dan zelim!

U Novom Sadu zivim poslednjih 28 godina, sto je nekih 98% mog zivota.
Ime je ocigledno pa tu nema potrebe dalje palamuditi. :D
Akvaristiku sam upoznao jos kao klinac, sa nepunih 5 godina svog zivota. Uvek su tu bili akvarijumi, neki veci a neki manji. Pre nekih 15 godina sam prvi put video pravi veliki akvarijum sa kanister filterima. Za mene je to bio sasvim novi svet. Vise se ni ne secam cega je sve tu bilo samo znam da sam mogao da provedem podosta vremena (za one nestrpljive godine) sedeci i piljeci u vodu. Oduvek sam voleo podvodni svet, ronjenje i slicno pa je logicno da sam se osmelio i na aktivaciju sopstvenog akvarijuma.
Akvarijum sam dobio kao poklon za rodjendan, kao rezultat dobro procitanog gesta u jednom momentu tog sneznog februarskog popodneva. Nadao sam se da ce u pitanju biti kanister varijanta medjutim ipak sam dobio tank sa pregradnim filterom.
Dimenzije su sledece: d-110cm,s-50cm,v-50cm. Dodaj ili oduzmi koji cm tu i tamo ali recimo da je zaokruzeno manje ili vise tacno.
Manje/vise standardna postavka akvaristickog humusa ispod kvarcnog peska, razdvojenog mrezom za komarce. Sa Atmanovom 304 pumpom za vodu i Serinom pumpom za vazduh (da ne cuje zlo, znam da nije neophodno ali doslo je u paketu). Osvetljenje je malo traljavo, tridesetak vati, ali za pocetak je sasvim ok posto ne dodajem co2 kao ni bilo kakvo djubrivo za bilje. Kad se osmelim na takav korak dupliracu osvetljenje i resicu co2 dotok kako je to gospon Bog zapovedio a akvarista osmislio.
Temperaturu drzim na relaciji 25-27 stepeni i kako bih maksimalno smanjio grejanje osvetljenja ugradjena su cetiri ventilatora u poklopac. Dva da izvlace a dva da ubacuju hladan vazduh kako bih rasteretio grejanje odozgo, od samog aluminijumskog nosaca rasvete.
Od bilja je tu uglavnom nana koja se razlistala kao nenormalna ali cu dodati i nesto vislje rastinje koje ne zahteva jako osvetljenje kao i javansku mahovinu koja bi bila pricvrscena za neko od kamenja i neke grane panja.
Sto se tice zivog sveta za sada unutra koegzistiraju:
4 standardna ancistrusa,
7 koridorasa, 2 standardna, jedan albino i cetiri pandice,
10 neon tetri,
4 rummy-nose tetri,
7 crnih tetri,
3 ramireza, jedan pozer sa dve zenke
i nekih 15 red cherry koza od kojih je jedna bas sinoc polozila prva jaja.
A nadam se i jos po nekom finom ribicom u ne tako dalekoj buducnosti.
Kao crni putnici tu su razni "barski" puzici koji se kote kao nezdravi a nadam se da mi sledeci put u munZe resiti i taj problem nabavkom helena.
Nadam se da sam ovim pokrio sve baze tako da vas ostavljam na milost i nemilost fotografije.

Jedina stvar koja mi se BAS ne dopada u vezi cele price je foto poster. Ali igrom slucaja je on udobno smesten izmedju dva stakla i nije bas vadiv.
Panj je moorwood koji je pritisnut kamenjem da bi lakse upio potrebnu kolicinu vode kako ne bi plutao ali mi se u medjuvremenu dopalo kako sve to izgleda pa sam kamenje jednostavno ostavio gde je bilo, uz minimalno aranziranje. Ovako me podseca na neku zver koja se probija iz dubine kroz stene i zemlju. :D

Za kraj samo mogu da kazem da su clanovi foruma i vise nego prijateljski nastrojeni i neverovatno mi se dopada sto su svi tu da pomognu a niko da omalovazava manje/vise neuspele pokusaje novajlija u ovom lepom hobiju.

Pozdrav svima!
 

Attachments

  • MIL_4472a.jpg
    MIL_4472a.jpg
    47.7 KB · Pregleda: 24
  • MIL_4499a.jpg
    MIL_4499a.jpg
    82.3 KB · Pregleda: 18
  • MIL_4503a.jpg
    MIL_4503a.jpg
    71.4 KB · Pregleda: 20
  • MIL_4504a.jpg
    MIL_4504a.jpg
    73.6 KB · Pregleda: 18
  • MIL_4509a.jpg
    MIL_4509a.jpg
    62.2 KB · Pregleda: 20