Ozon

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
O upotrebi ozonizatora u slatkovodnoj akvaristici se malo pisalo pa bi mozda bilo korisno da malo prodiskutujemo i o toj temi. Konkretno, interesuje me da li je neko koristio pomenuti uredjajn njegove prednosti, mane, nacin upotrebe i uopste o svrsishodnosti u slatkovodnoj akvaristici.
 
Ocito niko ne koristi ozonizator. Ja sam ga koristio I koristim retko. Kada su ribe bolesne mogu da ga primenim.
Pre par godina je radio non stop u morskoj akvaristici. Iskljucio sam ga pre dve tri godine I od tada tako stoji.
 
Kad si ga koristio, zasto si to radio i kad si prestao iz kog razloga? Znam da je ozon (O3) jako oksidaciono sredstvo i da moze da se koristi za sterilizaciju vode i da moze da utice na brzu razgradnju nitrata. Ako stignes napisi neka tvoja iskustva.
 
Dugo sam ga koristio kao dodatak protein skimeru u sistemu za korale. Da li je to nesto posebno doprinelo opstoj situaciji to je tesko reci.
Mozda dobra stvar je da komora gde se sakuplja otpad nije toliko smrdela. Sada kada nemam ozonizator u sistemu nema bas neke primetne razlike.

U slatkovodnoj akvaristici koristim ga izuzetno retko I to samo ako iz nekog razloga moze da dodje do nagomilavanja patogenih bakterija. To je uglavnom povezano sa obolelim ribama koje sporo jedu pa hrana stoji duze u akvarijumu. Mislim da sam zadnji put koristio ozon kod diskusa.
Ozon je tu koristan jer nema posledica po sistem. Recimo ako dodas permanganat on tu ostane nakon razgradnje pa je veca promena vode potrebna. Licno mislim da je tu ozonizator odradio posao.
Eto to bi bilo onako ukratko o tome a primena ozonizatora je stvar licnog opredeljenja.