Pomoc oko filtera

velja

New Member
29 Decembar 2011
10
0
1
55
Imam akvarijum od 60l i unutrasnji filter Atman AT-F201. Taj filter ima dva segmenta. U oba je crni sundjer. U gornji segment sam ubacio i malo perlon vate. Posto je protok veliki, na izlaz sam postavio crevo sa rupicama koje glumi sprejbar. A sada problem: Filter sam zamaskirao jednim panjem i Amazonkom. Kada cistim filter, moram da ga izvadim celog a onda moram da pomeram panj a on udara i nanu... Filter se vrlo brzo zaprlja. Za nedelju dana bas dosta djubreta nakupi. Zbog svega toga sam mislio da ga zamenim:

1) Visekomornim filterom u DIY varijanti. Plasi me prelivanje. Nemam ni mesta pored/iza akvarijuma
2) Kaniter filterom - koji uzeti? Atman ili TetaTec? TetrTec dolazi sa svim materijalom a za Atman treba

dokuplivati. Onda cene dodju priblizno iste.

Kanister filteri dolaze sa kompletnom instalacijom. Za DIY varijante treba posebno kupovati creva, cevi. Posto sam

ja iz provincije, morao bih kupovati na vise mesta, placati postarine, putovati pa se razlika u ceni smanjuje.

Opet, kanister filter mogu da otkacim bez prolivanja vode i da odnesem u kupatilo na ciscenje i pranje.

Znacajan faktor je i buka posto spavamo zena i ja na 2 metra od akvarijuma a nocu se svi zvukovi nekako jace cuju.

Pitanja:

a)Koji je najtisi filter koji ste korisili a da moze kod nas da se nabavi?
b)Sta mi predlazete za moji navedenu situaciju?
c)Kakav je kvalitet filtracije kanister filtera u odnosu na ostale filtere?
 
Neces pogresiti ako uzmes bilo koji od ta dva filtera. Oba su besumni i ako dobro podesis cev koja vraca vodu u akvarijum gotovo nista neces cuti. Oba filtera su moze se reci 100% sigurni sto se tice procurivanja. Mora da se vodi racuna da se sve pravilno montira i onda ne bi trebalo da bude problema. Sam resi koji ces filter uzeti. Oba mozes da narucis pouzecem. Filtracija kod oba filera je sasvim dobra.
 
1) Visekomornim filterom u DIY varijanti. Plasi me prelivanje. Nemam ni mesta pored/iza akvarijuma...

Samo bih dodao, da nema bojazni ni od prelivanja ako se postavi pregradno staklo u akvarijumu (pregrada deli filter prostor i akvarijumski). Naravno, tako nesto treba postaviti u startu kada pravimo akvarijum, dodatne radnje kako bi se napravio ovakav filter, nisu bas sigurne.

Evo, prikazacu kako to izgleda , bez cevi i prelivanja vode izvan akvarijuma ;)

resetka_na_aq.jpg
 
@Fauna:
Resenje je jako dobro. Medjutim, moj akvarijum je vec napravljen i stoji na regalu a tik ispod police sa knjigama. U mom slucaju pristup takvom filteri bi bio nemoguc. Razlog zasto sam tipovao na kanister filter je taj sto mogu da ga smestim negde dole, ispod akvarijuma i sto sam video kod Tetra-inog filtera, ima neki mehanizam koji odvaja komplet cevi od filtera vrlo jednostavno.
 
Podrazumeva se da ti ne odgovara ;)

Samo sam hteo prikazati drugima koji citaju a zele napraviti akvarijum sa filterom gde nisu potrebne cevi.
 
Nema ti druge nego da kupis kanister filter. Da dodam najkvalitetniji filteri koji mogu da se nadju na nasem trzistu su EHEIM filteri. Cena im prati kvalitet ali uvek je tako.