Pomoc u identifikaciji epidemije

Jeca

New Member
2 Juli 2008
3
0
1
42
Pre nesto vise od mesec dana sam formirala aq od 200l. Iz starog aq sam prebacila 20 kraljevskih neonki , par kribenzisa i jednog kakadua. Onda je usledila kupovina vece kolicine raznog bilja da bi se akvarijum popunio. Iz starog aq je prebacen filter i sljunak da bi se uspostavila ravnoteza i preskocio period cikliranja. Ubacen je ffm i sera nitrivec.

Posle 10 dana sam kupila par ramireza, zatim posle 5 dana 2 altispinoze i posle 5 dana par viejita.

Sve je lepo funkcionisalo par dana, a onda je jedna altispinoza prestala da jede, pocela ubrzano da dise, spustila se na dno, pocela su peraja da joj se razdvajaju, ali nije imala sluzi niti crnih ili crvenih promena na repu. Odvojila sam je u karantin. Uginula je u roku od 24 h.

Onda je sve bilo ok narednih par dana, da bi ramirezu pocela da se odvajaju peraja na repu, i ostali isti simptomi. Pomislila sam da je mozda samo napadnut od strane drugih riba koje su ga jurile.Prebacila sam ga u karantin i tamo primetila da su vrhovi peraja pocrneli.

U isto vreme sam primetila cesanje kod zenke kriba i muzjaka viejite, sluzav belicast izmet, scucurenost u skrivenim mestima aq, isplivavanje na povrsinu da bi uhvatili vazduh i ponovno vracanje na dno, ubrzano disanje i odbijanje hrane. Pocela sam tretman orvagilom. Ubacila sam im u hranu nesto manje od 2,5 tablete od 400 mg. I tako 3 dana. Cak su i obolele ribe uzele malo hrane. Izmenila sam polovinu vode i ubacila aktivni ugalj. Medjutim, drugog dana tretmana je uginula zenka kriba i jedna neonka, a treceg dana i muzjak viejite.

Ni jedna riba koja je u tom periodu uginula nije imala nikakve promene na telu.

Ostale ribe vise nisu imale sluzav izmet, normalno su se ponasale i jele. Ali ramirez se spustio na dno, poceo ubrzano da dise, da ne jede i juce ujutro je plivajuci pravio salto unapred, da bih uvece primetila nastavak tog cudnog ponasanja. Plivao je u mestu i odjednom krenuo histericno da pliva u svim pravcima akvarijuma. Zabio se naglavacke iza panja i nastavio tako ledjo da pliva do drugog panja gde je lezao naopacke pola sata i uginuo. Nije imao nikakvih promena na telu.

Kribovi su se mrestili par dana pred uginuce zenke. Zenka je uginula prelepo obojena, a muzjak i dalje ima lepe boje.

Drugi ramirez koji je imao problem sa perajima je takodje sinoc uginuo. Jutros sam nasla i mrtvog kakadua. U roku od 3 dana mi je uginulo 6 riba. Ostali ciklidi se uglavnom kriju i jedu malo. Jedino neonke plivaju i jedu normalno, ali i od njih je jedna uginula.

Vodu menjam 2 puta nedeljno po trecinu od prvog dana. Prilikom nastanka prvog problema iskljucila sam CO2, pojacala aeraciju, dodala trostruku dozu ffm. Ph je 6,5 a kh 6 i te vrednosti su stabilne od prvog dana. Temperatura je 27C. I nije bilo drasticnih oscilacija. Najvise 2 stepena prilikom hladjenja aq. U periodu lecenja je bila 31C. Pumpa je jaka. 2 tone unutrasnja potopna i mala od 450l. Obe naseljene korisnim bakterijama i razradjenom filter masom. U podlozi je serin supstrat i treset. U hranjenju riba ne preterujem. Hranim ih raznovrsno. Dajem im tetra diskus, tetra rubin, spirulinu i jednom do dva puta nedeljno enhitreje.

Iskljucujem mogucnost pojave trovanja. Definitivno sam unela bolest sa donosenjem novih riba. Konkretno altispinoze i ramireza, jer su kupljeni u istoj prodavnici. Cak sam u periodu od mesec dana u par navrata obilazila prodavnicu i primetila da su zdrave, pa ih tek onda kupila.

Te ribe koje su kupljene u toj prodavnici su obolele od raspadanja peraja, a ostatak riba verovatno od parazita. Nije mi jasno da u kiseloj sredini dodje do epidemioloskih razmera i uginuca cak i kod riba koje su kod mene duzi period i koje su u odlicnoj kondiciji.

Posto do sad nisam imala nikakve bolesti u aq, ne znam kako dalje da postupam, pa vas molim za savet i identifikaciju svih bolestina koje su zadesile moj aq i njegove stanovnike kao i za pomoc u pristupu tim bolestima i njihovom lecenju.
 
Mislim da je ovde tesko reci sta je bilo u pitanju. Ti si nekako isla iz greske u gresku, barem kako si iznela sve to.

Akvarijum mora da se ciklira, to jednostavno nemoze da se izbegne niti zaobidje. Stari filter i podloga ce da pomognu i to puno ali samo ako si sve to odrzala u "zivotu" za vreme selidbe. Sve ovo do sada uradjeno moze da dovede do ozbiljnih problema.

'Problemi nastali iz gore navedenog su u sustini stvaranje pretpostavke odnosno povoljne klime da se "neko zlo" razvije. Lose isciklirani akvarijum pogadja ribe jer opada ili znatno varira kvalitet vode, recimo amonijak.

Zdrave ribe i naravno u manjem broju mogu sve to i da podnesu do odredjene granice ali je sve to diskutabilno kada unosis nove ribe. Mozda su te nove ribe bili nosioci neke bolesti ali mozda je i obrnuto pa su se suocile sa necime bez neke velike sposobnosti odbrane. Rezultat je uglavnom ovo o cemu ti sada pricas.

Ima tu dosta toga sto moze da dovede do ovakvog stanja. Kazes kisela voda itd, pH - 6.5 Da li si prilagodila ribe na nove uslove? Neka nagla promena dovodi do velikog ostecenja filamenata skrga i ribe vrlo tesko prebrode takve stvari.

Temperatura 31 ºC za vreme lecenja je vrlo riskantan potez. Time si samo pomogla da ribe brze uginu. Kada ribe ubrzano disu onda temperatura vode ide dole a ne gore.

Sve u svemu mislim da je resenje da vrlo postupno unosis nove ribe i to ako je ikako moguce preko karantina ali pre svega da oformis akvarijum i da mu das neko vreme da uspostavi neku svoju ravnotezu.
 
Bobane, hvala puno na odgovoru. Donekle si potvrdio moje sumnje.

Stojim iza misljenja da sam unela bolest. Ali okidac za te bolesti su bili uslovi koji su nastali u aq. Konkretno ja sumnjam na disbalans unosa kiseonika i ugljendioksida i pojavu anaerobnih bakterija usled naglog porasta temperatura i njihovog prednjacenja u odnosu na korisne bakterije.

Ja zivim u potkrovlju i nemam klimu, tako da su letnje temp. kod mene uvek povisenih vrednosti. Pre pojave bolesti sam spustala tu temp. uz pomoc zaledjenih flasa, ali nikad drasticno. Odrzavala sam je na 27C. Kada sam pocela tretman Orvagilom, jednostavno sam prestala da rashladjujem aq i temp. je dostigla vrednost od 30-31C. Povecanje temp. sam propratila ekstra jakom aeracijom i postepenim dodavanjem vodonik peroksida.

Mozda sam pogresila, ali isla sam logikom da prilikom lecenja treba dici temp. zbog brzeg razvitka bakterija i delovanja leka na sto vecu kolicinu. U periodu pocetka terapije, sve ribe su normalno disale.

Sto se tice cikliranja, znam da se taj proces ne moze izbeci i nisam ja pokusavala da ga skratim zbog nestrpljenja, nego sam imala taj peh da mi je pukao aq. Ribe su zivele u kanti nedelju dana.

Filter masa je bila razradjena. Nije dolazilo do zastoja i iz kante je samo prebacena u aq. Sljunak je isto bio u vodi. Kao i panjevi i kamenje lave, u cijim sitnim porama se sigurno razvila velika kolicina pozitivnih bakterija. Voda je isto pripremljena Nitrivecom i FFM-om. E sad mozda je to bila dovoljna kolicina bakterija za aq od 45l, ali ne i za aq od 200l.

Ribe su srecno zivele u tim uslovima nekih 10 dana. Kad sam videla da je sve ok, krenula sam postupno sa kupovinom novih riba. Nisam ih sve odjednom ubacila. Kupovala sam 2 po 2 u razmaku od 5 dana. I sve je savrseno funkcionisalo neke 2 nedelje.

Prilikom kupovine riba nisam imala mogucnost karantina, ali definitivno ga posle ove epizode uvodim. Te ribe koje su kupljene su zivele u tvrdoj vodi. Izmerila sam parametre vode iz kese. Nisam ih odmah ubacila u aq. Posto nemam karantin, ubacila sam ih u kantu u kojoj je bila voda iz aq i drugi filter koji je radio neprekidno. Sipala sam malo odstojale cesmovace i napravila baznu vodu. Drzala ih u njoj 2 dana i onda zakiselila za 0,3 stepena i opet drzala 2 dana u takvoj vodi, pa tek prebacila u aq.

Za sada uginuca nema vise od 24h. Ribe se ponasaju i jedu normalno. Ne znaci da ih nece biti, ali se nadam. Ocigledno da ne mogu bas mnogo da ucinim, osim da cekam konacni ishod. E sad me zanima da li da cekam da pocrka sve sto pocrkati mora, pa da ostavim da se voda lepo izvrti jedno 2-3 nedelje pa da onda kupim postepeno nove ribe. Postoji li neki pametniji savet kako da ubijem bakterije?

Uopste nemam iskustva sa bolestima. Ribe su mi bile uvek zdrave. Znala sam da ce do toga jednom doci i nadala se da cu ih leciti i tako nauciti dosta, ali ja nisam ni imala priliku da ih lecim, jer su obolele od vise razlicitih bolesti. A mozda je ovo neka sinapurska mutacija.:mrgreen:

Da li se nekada nekome desavalo da mu ribe obole od vise razlicitih bolesti? I da li smeju da se tretiraju 2 bolesti istovremenim mixom odgovarajucih lekova?
 
Pravo da ti kazem ja izrazavam sumnju da ti u tom akvarijumu imas anaerobne bakterije. Jednostavno nevidim gde bi se one nastanile.
Neki debalans unosa kiseonika i ugljendioksida je tesko izvesti jer je voda u dodiru sa vazduhom. Cinjenica je da je za visoke temperature rastvorljivost gasova manja pa je samim tim i koncenttracija rastvorenog kiseonika manja. To dovodi da ribe ubrzano disu.

Ako u takvoj novonastaloj situaciji ti nastavis da dovodis CO2 iz boce u normalnom maniru kao i pre i samim tim povecavas rastvorenu koncentraciju onda dovodis svoje ribe u opasnost jer one nece moci da vrse svoju respiraciju. CO2 je opasna igracka kada se koristi nekontrolisano i neodmereno.



Bez obzira sto mi mislimo da antibiotik ubija mikroorganizme u stvarnosti njegov zadatak je, da tako kazem, malo drugaciji. Antibiotik usporava rast mikroorganizama. Vrlo mali broj antibiotika ima mogucnost ubijanja.
Sada ako mi koristimo antibiotik u borbi protiv mikroorganizama zasto je logicno da mi izvrsavamo bilo koju radnju koja favorizuje te mikroorganizme? Kako kada bi u ratu snabdevala neprijatelja municijom. Pored toga dodavanje jakih oksidacionih sredstava kada su prisutne i druge supstance, u tvom slucaju dodati lek, bas i nije tako pozeljno.

Eto vidis kada se sve ovo malo razradi onda je stvarno tesko reci sta se stvarno desilo. Mozda je najlakse da okrivimo novopristigle ribe pa da nam sve nekako izgleda lakse.