Pozadina od stiropora

...naravno da iznosim svoje skromno misljenje, valjda i mi pocetnici imamo pravo na to ? :)

Ucenik1 pise domaci zadatak iz srpskog na zadatu temu i potrosi ceo vikend. Ode u skolu u ponedeljak i dobije dvojku od nastavnika. Pouzdano znam da se potrudio ceo vikend.

Ucenik2 ode u ponedeljak u skolu i za vreme casa matematike, koji je jelte pre srpskog, napise domaci iz srpskog na zadatu temu. Dodje cas srpskog, a on dobije peticu. Pouzdano znam da se nije pevise trudio.

I da citiram jednog kolegu akvaristu, koji je citirao Nichea: " O cemu cemo raspravljati ako necemo o ukusima, jer to nije samo estetsko pitanje no prvenstveno eticko "!
:hej:
 
ako se obracas meni a predpostavljam da da
htedoh reci jednu jednostavnu stvar
ljudi vole razlicite stvari i uredu je dati komentar kada to sto on radi recimo remeti parametre vode i sl ali komentarisati da je nesto trash sto je vidjeno je mnogo ruzno.
nekome se to dopada ,on tu brcka ruke i ukrasava svojim ukusom ...trudi se...
ali bitna stavka je to da taj neko to posmatra i uziva u tome sto radi ,ja jos ne znam nikoga ko to radi na silu,pa mozemo slobodno reci-uziva.
i zbog toga sve ovo dalje receno.
Moji akavrijumi su (trudim se ;) ) da budu sto prirodniji ali mi je zaista ruzno kada se neciji trud spusti na taj nacin.
jel sam sada shvacena ?
 
Ja iskreno mislim da se narod dosta zaludjivao hvaljenjem svega i svačega, čovek pobode 2 biljke, stavi dvorac i eto komentara tipa: "Bravo, majstore, samo tako nastavi..." Ako već svi kažu da to rade zbog sebe, a ne zbog drugih, čemu onda "izbacivanja" raznih fotografija na različitim forumima, neka onda uživa kod kuće sa svojim akvarijumom i nema potrebe da razne "ružnoće" kruže forumima, a još manje je potrebno da se takve budalaštine hvale. Ne pričam za tvoj akvarijum, te nemoj pogrešno da me shvatiš, ali ima raznih likova koji izbace akvarijum i kada se dobiju "packe" onda se taj neko ljuti... Mislim da treba biti što realniji u davanju komentara, ali kod nas izgleda komentarišu i Kurta i Murta, pa se onda stiče utisak da je taj "bezvezni posao" odradjen odlično i čovek zadovoljan... "Pa nahvalili me ljudi..." To je nešto što treba iskoreniti, bilo ko da je u pitanju, moj brat, sestra ili prijatelj, treba dobiti što realnije vidjenje stvari, jer jedino tako možemo da napredujemo, ovako stojimo u mestu i tripujemo se da smo "akvaristi".

Meni lično je sasvim OK, ako neko ima dvorac i njemu se svidja, ali zašto se nadje uvredjen kada mu neko kaže da to ne valja ili zašto onda ima bolesnu potrebnu da to podeli sa nekim? Ja sam lično koristio te pozadine i sasvim lepo mogu da se uklope u neke odredjene akvarijume, koji ne koriste puno biljaka, ali sa druge strane sada vidim koliko akvarijumi mogu da budu dobri i bez njih. Malawi akvarijum bez pozadine, mi deluje prazno, te podržavam korišćenje istih kod malawi akvarijuma, ali kod biljnih mi to sada deluje kao naruživanje akvarijuma.

5_ica za trud stoji kao moralno činenjično stanje, jer se svi mi trudimo, čak se neko mnogo više trudio od navedenog NN lica, pa je i on dobio packe, jer se nije trudio koliko je trebao. Jednostavno to funkcioniše na taj način, dok ljudska sujeta pravi čudesa na ovim prostorima, meni je normalno ako neko pita za pomoć, dobije pomoć i potrudi se malo, a mi svi u glas: "BRAVO MAJSTORE, NAPREDOVAO SI ZA 10. LJudi to treba da iskorene i da budu iskreni ili jednostavno da prihvate činenjično stanje stvari.... Čemu 5_ica za trud, ako taj trud nije doveo do željenog rezultata?
 
razumem ja sta ti pricas i podrzavam sve osim jednog a to je
taj neko ima bolesnu potrebu isto ko i svako drugi da se pohvali onim cime se zabavlja (da tako nazovem)
ne treba pteretivati niti u jednom pravcu
nesto za moje oko moze biti lepo lepse ili jedinstveno dok se tebi mozda ne bi dopalo.
nekome je moj malawi ruzan jer nema bilja u njemu dok ja uzivam ..razumes
ja sam govorila samo o ukusima ne vezanim(da naglasim) za to da li se remeti voda itd...
generalno je ruzno reci da je neciji akvarijum ruzan ako se tom nekome dopada kako ga je slozio
samo to...
 
OK, tebi se svijda i ti uživaš u njemu, dodješ i "pohvališ" se njime i neko ti kaže da je bez veze i ti sa naljutiš, zašto uopšte onda prikazivati takve stvari na netu i zašto je potrebno podeliti to sa drugima, ja mislim da je svrha prikazivanje akvarijuma ta da se daju kritike, da se sam akvarijum unapredi, a ne da bi neki Baja rekao: "Evo vam moj akvarijum, ovako se to radi..." Evo kupio sam TV, i sada trebam da ga slikam i da ga postavim na forum, da se pohvalim? Pa ja sam ga kupio da ja uživam u njemu, a ne vi...isto je sa akvarijumom, ako je čovek zadovoljan, zašto ga uopšte "izbacuje" na net, osim ako ne želi da se pohvali?? Ako već želi da se pohvali neka ode na neko takmičenje pa da dobije neku nagradu, ali ipak mislim da ljudi vole da čuju lepe reče i ne žele da shvate realnost.

Akvaristika ja svrstavam u umetnost, jer je različita, možemo je uporediti npr. sa slikarstvom... Što bi neko crtao čiča Glišu i obesio to na net, pa noramalno da će dobiti "packe", ali ako je izbacio čiča Glišu da bi narod video da on ne zna da crta, to je već druga stvar i tu treba pomoći čoveku, ali treba otrpeti kritike koje će dobiti, a ne odmah.."Oni će meni ovako, a moj čiča Gliša je prelep..." Ako je nekom čiča Gliša prelep, treba da ostane lep kod svog vlasnika, a ne da se hvali njime...

Mislim da ti mene ne razumeš, mada koliko vidim u velikoj sam manjini, ali me to neće sprečiti da gledam nešto skrštenih ruku, pa makar se svi naljutili na mene, samo zato što sam iskren... Rečeno je da se loše stvari dogadjaju, jer dobri ljudi okreću glavu pred njima, žao mi je što ću gledati i truditi da se neke stvari isprave, koje su trebale da se isprave mnogo, mnogo ranije...
 
Ako nešto treba da se odradi, odradi ga kako treba ili nemoj uopšte da ga radiš. Treba se uporedjivati sa najboljima, a ne sa medikritetom, jer to vodi ka srozavanju i već se ustanovilo da ovakav vid "hvaljenja" svega i svačega nije donelo dobro akvaristici uopšte, što se vidi po akvarijumima kakve imamo, tako da stvarno mislim da to treba promeniti. Mislim da su drugi otišli u krajnost, ja samo želim to da vratim na pravi put ako je ikako moguće.
 
Ja vas sve razumem , da imate razlicite poglede na svet ali ovde je rec o stiroporskim pozadinama i njihovoj upotrebi.:D Malo se salim a i malo vracam temu na pravi kolosek.

Stiroporske pozadine kao sto rekoh imaju veliku primenu kod nas a i u svetu, tako da ne mozemo to neprihvatiti kao realnost u ovom nasem hobiju.

Zato predlazem,
Brainman i Coa, ako zelite da prokomentarisete o pravilnom i nepravilnom dekorisanju akvarijuma ,dajte novu temu ,osmislite neki naslov te teme ,pa da tamo nastavimo diskusiju. A ovde prodiskutujete ako imate neku novu tehniku kod izrade stiroporskih pozadina ,mozda jos bolju i savremeniju tehniku obrade stiropora, bolje boje za koriscenje i td...dajte predloge jer ima akvarista koji zele ovakve stiroposke pozadine u svojim akvarijumima.
 
Naravno da je i to relanost , desavaju se takve stvari kod takvih i mnogih slicnih vestackih pozadina . Pravljenje vestackih pozadina u svakom slucaju ne moze nikada u potpunosti zamneiti prirodni izgled pozadine ali ih akvaristi pokusavaju sto pribliznije i vernije docaraju . Sada se moze postaviti pitanje zasto se u opste zamajavamo sa ovakvim i slicnim vestackim pozadinama kada se desavaju problemi sa tim pozadinama . Odgovor lezi iz vise vaznih cinjenica kao na primer , nedostupnost prirodnog materijala , postavljanje prirodnog materijala, odnosno komplikovanost same ugradnje i na kraju sto je jako nepovoljno, ogoman teret na stranici akvarijuma takve prirodne pozadine. Sve su ovo razlozi sto teraju akvariste a i akvaristicke fimre, da prave takve imitacije prirodnog ambijenta u ovom slucaju , kopije prirodnih pozadina.

Moramo shvatiti jos nesto , ne postoji nista 100% savrseno ma koliko to nama izgledalo da jeste. ;)
 
auuuuuu... sta se sve izdesava kada nekog nema da prati desavanja po forumima...:ebote:
Da ne duzim mnogo, o proslosti problema kroz koje sam prolazio ni ja ne zelim da komentarisem, nije da ih nije bilo, a finalnu pricu ovih pozadina mozete pogledati ovde:
www.akvadekor.com
pa sad ko voli nek izvoli, a o ukusima, mozemo do prekosutra...:hej:
 
Vidno si napredovao fkovac, a ja to sa pravom mogu da konstatujem jer sam tvoje pocetne korake pratio
Ali kada si vec dosegao do tog stuplja gde si nam to pokazao linkom, ja bih ti uputio par pitanja.

Da li i dalje koristis iste boje kao naprimer pre 3-4 godine...mislim na hemijski sastav?

Da li se vremenom otapaju i blede boje (npr. nakon godinu dana )?

I kada ces poceti sa izradom terarijumskih pozadina (govorio si jos pre dve godine da treba da pocens a vidim da jos nisi )?

Samo bih dodao jos nesto u vezi moje recenice iz prethodnog posta jer deluje malo nejasna.
:)

"
Sada se moze postaviti pitanje zasto se u opste zamajavamo sa ovakvim i slicnim vestackim pozadinama kada se desavaju problemi sa tim pozadinama . Odgovor lezi iz vise vaznih cinjenica kao na primer , nedostupnost prirodnog materijala , postavljanje prirodnog materijala, odnosno komplikovanost same ugradnje i na kraju sto je jako nepovoljno, ogoman teret na stranici akvarijuma takve prirodne pozadine."

Kada sam rekao nedostupnost prirodnog materijala ,tu pre svega mislim na dekor prirodnog materijala kada zelimo uraditi neki biotopski akvarijum (raznorazni panjevi,grane, podloga, sljunak i komadi stena i td... koje nije bas lako naci ako cemo verno prikazati neki biotop .Naprimer, nisam pristalica juznomarickog, azisjkog ili bilo kojeg drugog biotopa koji nije blizak nasim biotopima, formirati akvarijum sa dunavskim ili savskim peskom , sljunkom, kamenom i nekim panjem iz nasih suma i njiva i prestavljati kao npr. neki Tajlandski, Singapurski,...i td. i td... :D ;)

 
Kopka i mene

Kopkaju i mene te pozadine. Najteze je imitirati prirodu pa je to izazov.
E konkretno pitanje: Da li je neko radio sa poliesterom:?: Ja razmisljam o tome ali tu treba praviti i kalup pa povecava troskove i trud.Prednost poliestera je cvrstina i mogucnost pravljenja samo "kosuljice" tj suplje pozadine sa nalicja (ili parcijalno suplje po potrebi ili cak unutrasnji jednodelni filter kamufliran tim izgledom "prirode") gde bi se moglo smestiti sto-sta i prikriti aparati. Postoji i to misteriozno pitanje oko farbi bojenja...
Po meni pozadina moze biti i delimicna tjda ne prekriva celo zadnje staklo.
Rekao bih: Svi ste u pravu. Neko rece da o ukusima ne treba raspravljati. To je stari citat ali na neki nacin besmislen jer kao sto vidite mi stalno upravo o ukusima raspravljamo. Ukusi su promenljiva velicina kako u drustvu uopste tako i kod jedne te iste individue. Neko prati modu a nekome je i komarac muzika. Ja mislim da bas treba diskutovati o ukusima. Ustvari bilo da treba ili ne treba covecanstvo je o ukusima uvek raspravljalo , raspravlja i raspravlja ce i nije ga briga za tu izreku. Mozda bi logicnije bilo reci da se raspravljanjem o ukusima tesko dolazi do jedinstvenog resenja.E bas zato se i raspravlja.I na kraju sta je ukus ? To je nesto sto su upravo ljudi izmislili menjali i izgradjivali i dogradjivali uticuci jedni na druge.Vazno je biti iskren i autentican i prema sebi i prema drugima i ukus ce u tom slucaju sam da evoluira.
 
Vidno si napredovao fkovac, a ja to sa pravom mogu da konstatujem jer sam tvoje pocetne korake pratio
Ali kada si vec dosegao do tog stuplja gde si nam to pokazao linkom, ja bih ti uputio par pitanja.

Da li i dalje koristis iste boje kao naprimer pre 3-4 godine...mislim na hemijski sastav?

Da li se vremenom otapaju i blede boje (npr. nakon godinu dana )?

I kada ces poceti sa izradom terarijumskih pozadina (govorio si jos pre dve godine da treba da pocens a vidim da jos nisi )?

Samo bih dodao jos nesto u vezi moje recenice iz prethodnog posta jer deluje malo nejasna.
:)

"
Sada se moze postaviti pitanje zasto se u opste zamajavamo sa ovakvim i slicnim vestackim pozadinama kada se desavaju problemi sa tim pozadinama . Odgovor lezi iz vise vaznih cinjenica kao na primer , nedostupnost prirodnog materijala , postavljanje prirodnog materijala, odnosno komplikovanost same ugradnje i na kraju sto je jako nepovoljno, ogoman teret na stranici akvarijuma takve prirodne pozadine."

Kada sam rekao nedostupnost prirodnog materijala ,tu pre svega mislim na dekor prirodnog materijala kada zelimo uraditi neki biotopski akvarijum (raznorazni panjevi,grane, podloga, sljunak i komadi stena i td... koje nije bas lako naci ako cemo verno prikazati neki biotop .Naprimer, nisam pristalica juznomarickog, azisjkog ili bilo kojeg drugog biotopa koji nije blizak nasim biotopima, formirati akvarijum sa dunavskim ili savskim peskom , sljunkom, kamenom i nekim panjem iz nasih suma i njiva i prestavljati kao npr. neki Tajlandski, Singapurski,...i td. i td... :D ;)

Sto se boje tice, logicno je da se sve usavrsava, pa sa novim izgledom, tehnologijom dolaze i nove boje. Iz tog razloga sam i postavio video snimke o elasticnosti, postojanosti, pa cak i rastegljivosti boje, i snimak kako pozadina i boja trpi pranje cak i sa ribacom cetkom.
Boje ne mogu da izblede, kao sto ni guma ne moze da izbledi. Naravno uz sve to ide desetogodisnja garancija.
Mnogi koji su nedavno bili kod mene u vezi pozadine, pokusali su da je pokidaju, i malo su se namucili :)
Sto se terarijumskih pozadina tice, tehnologija je ista kao i kod akvarijumskih pozadina, i njih naravno izradjujem.
 
Novi malawi setup

Posle dugo vremena ponovo na "Africi"
Ovaj put sa "Malawi-Tanganayika" pozadinom.
Pokusao sam da im u potpudosti docaram prirodni ambijent, i verujem da sam uspeo... uostalom, ocenite sami.
 

Attachments

  • Malawi lake1.jpg
    Malawi lake1.jpg
    37.6 KB · Pregleda: 28
  • Malawi lake2.jpg
    Malawi lake2.jpg
    16.9 KB · Pregleda: 26
  • Malawi lake3.jpg
    Malawi lake3.jpg
    10 KB · Pregleda: 21
  • moj novi1 a.jpg
    moj novi1 a.jpg
    42.2 KB · Pregleda: 35
  • moj novi2 a.jpg
    moj novi2 a.jpg
    45.7 KB · Pregleda: 33
Neznam zasto ali ova prva slika mi se nesto ne dopada. Kao da je neka krpa postavljena u pozadini. Druga i treca slika su pogodak, bar po mom ukusu a ove dve zadnje nisu lose ali mi ni one bas ne leze jer ja nisam pristalica takvog kamenog zida. Opet da kazem sve je to stvar ukusa i bez ljutnje radi ovakvog komentara.
 
Naravno da nema ljutnje. Svako ima pravo na svoje misljenje. Koliko Sam samo pozadina izradio koje su ljudi sami kreirali... Kada sam ih odradio, nekolicina nimalo nije bila po mom ukusu, a oni odusevljeni uz komentar, "dobili smo vise nego sto sam ocekivali i sl".
Tako da o vec spomenutim ukusima....;)