Pozdrav iz Vrsca

aXilos

New Member
23 Februar 2010
21
0
1
Vrsac
Pozdrav svima!

Da se predstavim. Imam 29 god i iz Vrsca sam. U akvaristici sam totalni n00b :D. Ovaj forum pratim zadnjih nedelju dana i bas je :cool2:. Jest' da gore pise: "Recite nam nešto u vezi vašeg akvarijuma." ali ja to ne mogu jer ga nemam :lol:, jos uvek. Ako sve bude islo kako treba dobijam moj prvi akvarijum sutra. Kupio sam polovan preko Limunda zapremine 65 litara. Dimenzije mi se taman uklapaju u prostor koji sam predvideo za akvarijum tako da nisam mogao neki veci da uzmem :-(. Akvarijum je sa krovom (pretpostavljam i osvetljenjem), pumpom, posudom za preciscavanje sa aktivnim ugljem, mrezicom itd. Ako ne budem dobio grejac sa termostatom moracu ga posebno kupiti i onda mislim da imam sve od opreme sto mi treba. Ako nedobijem neonku citao sam da treba postovati 0.5-0.7 W/l pa cu uzeti neku neonku od 40-tak W. Zapravo i ne znam tacno sta mu to znaci "aktivni ugalj".

Ovako planiram:

1) Ciscenje: Cim dobijem akvarijum napunicu ga vodom da bi proverio da li negde curi voda i dodacu mu sone kiseline da ga malo dezinfikujem. Citao sam da ga ne treba prati sa deterdzentima pa cu tako samo sa vodom i sundjerom.

2) Podloga: Naci cu negde dva sita. Jedan od 1x1 mm (dimenzije otvora na mrezici) i drugi 3x3 mm. Pa cu kroz njih prosejati pesak tako da na kraju dobijem pesak 1-3mm. Onda cu isti dobro isprati. Nakon postavljanja akvarijuma na njegovo stalno mesto (nije pored prozora itd...) sipacu pesak u njega i rasporedicu ga da na prednjoj strani imam 3-5cm a na zadnjoj strani 8-10cm debljine sloja. Videcu koje biljke mogu da nabavim u petshopu. Onda cu uzeti glinu i napraviti sitne kuglice 5 mm precnika koje cu osusiti i ubaciti u pesak tamo gde planiram da posadim biljke. Preko svega cu mozda postaviti na nekim mestima i sljunak (zaobljeno kamenje 4-6mm). Stavicu i 1-2 veca kamena, neki panj/koren koji nadjem i neku vazu od pecene gline (cistu bez boje) cisto onako zbog izgleda (video sam cup na nekoj slici pa mi se svidelo). Taj filter i grejac cu verovatno u ovoj fazi staviti ali tek kad budem video cime raspolazem. Onda cu staviti tanjir i sipati cesmovacu na tanjir i tako dopuniti akvarijum do nekih 1/3 visine. Posadicu biljke sa prethodno makazama isecenim korenom na 1cm na mestima gde sam stavio glinu i dopinicu akvarijum do gore. Naravno izvadicu tanjir hehe.

3) Faza strpljenje -.- : Ukljucim pumpu, svetlo i grejac namestim na 25C i sve ostavim da radi tako 7 dana... Neko kaze da je dovoljno i 1 dan ali kao preporucljivo je 7 dana pa rekoh ajde neka. Bolje nego da mi uginu ribice.

4) Ribice: Tek onda odem do petshopa i kupim 2 zivorotke. Bilo koje cisto da vidim da li ce preziveti. Kad ih donesem prvo kesicu sa ribicama stavim tako u akvarijum 10tak min da se temperatura izjednaci i onda samo ribice sa mrezicom prebacim u akvarijum.

To je valjda to :)

Molim da mi kazete vase sugestije. Sigurno sam nesto propustio. Ovo sam planirao citajuci po netu zadnjih nedelju dana.

Inace, od ribica su mi najlepsi oni Diskusi ali sam isto tako citao da nisu za pocetnike pa cu morati da sacekam sa tim i tek kad budem imao malo vise iskustva da uzmem neki veci akvarijum i krenem sa njima.

Ne znam nijedno ime biljke pa cu uzeti sta god ima. Inace jako mi se svidja ona kao sitna trava koja se siri po celom dnu akvarijuma.

Citao sam malo i o odrzavanju ali otom potom. Planiram da menjam vodu svakih nedelju dana 1/4 tj 15 litara. Znaci, 15 litara isto ostavim da stoji 7 dana i onda tek sipam itd.

Raspisa se ja :sampion:
 
:welcome1: Lepo je procitati da neko na taj nacin pocinje da se bavi ovim hobijem. Sve si lepo iscitao i predvideo i samo da ti pozelim da uzivas u akvaristici kao i mi. Samo napred i slobodno pitaj, jer zato ovakvi sajtovi i postoje.
 
Dobro nam dosao!

"4) Ribice: Tek onda odem do petshopa i kupim 2 zivorotke. Bilo koje cisto da vidim da li ce preziveti. Kad ih donesem prvo kesicu sa ribicama stavim tako u akvarijum 10tak min da se temperatura izjednaci i onda samo ribice sa mrezicom prebacim u akvarijum...."

Pored toga sto izjednacujes temperaturu vode u akvarijumu i kesi,trebao bi da otvoris tu kesu i da dodas neku kolicinu vode iz akvarijuma (recimo 1/3 vode koju imas u kesi),da se koliko toliko priblizi i kvalitet vode u akvarijumu,da bi to sto lakse ribe podnele...

Za ostalo svaka cast na detaljima!;)

Pozdrav!
 
Hvala vam na dobrodoslici :hej:

Najkasnije sutra dobijem akvarijum :mrgreen: pa cu se javiti nakon pustanja u rad akvarijuma.
 
dobrodosao i doborokrenuo!!!
POsto dobijas polovan akvarijum dobro dezinfikuj i propratnu opremu (ako stize sa aq), a ne samo akvarijum..... I novu opremu treba dezinfikovati (sve do creva i gumenih dihtunga)
 
Sve sam dezinfikovao i pustio akvarijum u rad! :mrgreen:

Od opreme sam dobio: akvarijum 65l, dodatni "akvarijum" koji sluzi za preciscavanje, dve nekakve spuzve, "aktivni" ugalj u nekakvoj mrezastoj krpi/carapi, dve epruvete da tako kazem (na jednu sto ide pumpa i drugu onako bez icega), pumpu, mrezicu za hvatanje ribica i krov.

Sve to za 1500 din :cool2:

Dokupio sam osvetljenje tj. neonku od 8W (kazu ona radi kao 40W) pa racunam da je za moju litrazu to dovoljno ako ne i idealno.

Fali mi jos i grejac sa termostatom i termometar da bi bio kompletan.

Uopste ne kontam kako taj ugalj cisti vodu ali dobro, valjda sam ga dobro postavio. Stavio sam ga u sendvich izmedju one dve spuzve i na dno komore koja ima 2 stakla dole i preko svega stavio neki kamen jer mi gornja spuzva ispliva na povrsinu. U tu komoru dolivam vodu a iz ove druge pumpa prepumpava u akvarijum.

U Vrscu, jedan petshop nema uopste akvarijumsko bilje a drugi ima jako siromasan izbor pa sam uzeo svega neke dve biljke :( Zelim da mi bude zeleniji! Ali videcu da skoknem do BGa do nekog petshopa da pokupujem biljke i svasta nesto!

Nesto me sramota da postavim sliku akvarijuma ali hajde :oops:
Svetlo nije tako jako ko sto se cini na slici hehe

Btw, zna li ko koja je to biljka?
 

Attachments

  • Moj_prvi_akvarijum.jpg
    Moj_prvi_akvarijum.jpg
    56.8 KB · Pregleda: 24
Nije lose kolega!! :D dobro izgleda , naravno kada stavis vise zivog sveta bice mnogo bolje :D ... mozda ne vidim dobro na slici ali cini mi se da nisi nista stavio ispod akvarijuma , ja gde god sam citao i raspitivao se rekli su mi da obavezno ispod bude stiropor ili neka guma ili nesto slicno... a za moje slike cemo morati jos malo da sacekamo ;) , sve mi je vec spremno , jos trebaju samo biljke da stignu za koji dan a dotle se ja mucim sa ciscenjem nekog korena koji planiram da stavim unutra...
 
Hvala! Znam, i meni se vise svidjaju akvarijumi sa vise zelenila, ali sta je tu je. Mislim da sam nasao na netu ime ove biljke. Mislim da je to Cabomba Caroliniana. U petshopu imaju i Anubias biljku ali je prodaju u nekakvoj saksijici koja im se nalazi na dnu akvarijuma i koja kosta 300din !!! Nesto mi je to skupo. Ceo akvarijum sam platio 1500 bre! :lol:

Uz akvarijum sam takodje dobio nekakav tepih vec isecen na mere akvarijuma pa sam pretpostavio da je i stajao ispod akvarijuma tako da sam i ja tako uradio. Za sada sve deluje dobro.

U startu, iako sam koristio tanjir, voda mi se malo zamutila sto se i na ovoj slici moze videti ali je sada vec sve OK! :D

Sutra uzimam grejac sa termostatom i termometar. Sobna temperatura mi se sada krece od 17 (nocu) do 22 (danju). Ali bez obzira sto sam negde i citao da bi gupike, koje planiram prve da ubacim, podnele ovu temperaturu ipak cu uzeti grejac i doterati ga na jedno 25C. To sam citao da im je najidealnija temperatura.

Nekako postajem nestrpljiv :D i jedva cekam da ubacim ribice! Ali neka ako treba cekacu tih 7 dana! Mada mi dodje da ubacim dve pa ako uginu sta da se radi, bacio sam 100 din.

Uh, i ja sam cistio i to drvo sto vidis kao i sve ostale elemente koje sam ubacio. Iskreno, celu subotu sam ulozio da cistim, najvise pesak..., ali kad zavrsis formiranje i kada pogledas akvarijum nema nista sladje!!!

Obavezno stavi slike! :hej:
 
Pozdrav svima!

Planiram da menjam vodu svakih nedelju dana 1/4 tj 15 litara. Znaci, 15 litara isto ostavim da stoji 7 dana i onda tek sipam itd.
Nije neophodno vodu ostavljati da stoji 7 dana.
Skoro svim ribicama koje se prodaju po radnjama neće smetati voda koja dolazi direktno sa česme samo ako je temperatura OK.

Puno sreće u akvaristici.
 
I, naravno, ako prežive Hloramin, koga sada stavljaju umesto Hlora u česmušu. Dobrodošao
Izvinjavam se sto upadam na ovaj post ali me je zainteresovala informacija oko hloramina. Pitanje za Krcka je da li je ovo proverena informacija za Bgd vodovod?
 
Upitan g.Direktor u Makišu, pa ko se odatle napaja trebalo bi da koristi odstojalu vodu. Za stare delove vodovoda ( Bele Vode ) i NovoBeogradski deo, koji je na Reni bunarima, nemam podatak, ali bi se moglo saznati. Inače je početna tehnologija u Makišu bila sa Fluorisanjem, pa su prestali zbog škodljivosti istog na starije osobe. Pozdrav
 
Za sad su prezivele 10 dana :D Imam 4 gupike: tri zenke i jednog muzjaka (jedna zenka se ne vidi na slici, a ona je svetlo/providno zuta).

Inace, nisam iz BGa ;) a i nemam koju drugu vodu da im sipam nego cesmusu ^^ pa taman pocrkale. Sta da im radim, necu sigurno kupovati vodu :ebote:

Ipak ostavim vodu koji dan da odstoji. Makar 1 dan pre dolivanja ili izmene. Ne znam, nekako osecam da bi tako trebalo :)
 

Attachments

  • DSC00575.jpg
    DSC00575.jpg
    42 KB · Pregleda: 11
U svakom slucaju jako je korisno da voda odstoji i bilo bi dobro da je u nekom sirokom sudu. Bilo bi dobro ako imas mogucnosti da je aerises.