Pozdrav svima

zion_trooper

New Member
28 Novembar 2007
6
0
1
Kao prvo, samo da napomenem da sam totalno nov, i na forumu, i u akvarstici uopste, ali sam na poklon dobio ribu borca, i to me je malo zainteresovalo da posvetim pazhnju ovome, obizrom da najveci deo dana provodim u prostoru gde mi je i akvarijum.


Dakle, borac, jedno vreme je bio u akvarijumu koji je bilo premalen za njega, i kupio sam akvarijum od 8 litara (20 x 35 u osnovi)i sunjerasti filer.

Prvih par dana je sve bilo super, medjutim sada je riba pocela da se ponasa jako cudno.

Nisam bio siguran gde da ostavim ovaj post, posto je u predstavljanje i problem.

Dakle, riba se cudho (makar ja tako mislim). Mozhe da lezhi na boku, na dnu akvarijuma po vishe sati, a kada pokusava da pliva, pokreti krecu od malo iza glave, ali bez sirenja peraja.

Disanje je jako sporo, skoro kao da ostaje bez vazduha. Ukoliko ne lezhi na dnu, onda visi sa povrsine vode, ali bukvalno visi.

Nije mi jano shta se desava, i da li postoji nacin da nesto uradim.

Hvala unapred,

Nemanja
 
kao prvo dobro dosao.:hej:
da li mozes da ocenis koliko je riba stara (jesi li je dobio od nekog kod koga je vec zivela ili je kupljena u prodavnici za tebe?)
da li ima jos nekih promena ,na telu ribe u smislu tackica ,neka povreda ,oci i sl.Kako menjas vodu ? Sumnjam da meris parametre vode ,ali to bi bilo od velikog znacaja za ovu problematiku.
Ja nesto nemam puno iskustva sa borcima ,davno bese kada sma drzala jednog koji je na kraju uginuo od starosti...
ako mozes postavi i neku sliku ,bilo bi dobro videti ga.
Pozdrav
Damari
 
Pozdrav Nemanja :welcome1:

Dobro mozda je tema mogla da se postavi u nekom drugom podforumu ali nema veze ,necemo je sad dirati ;)

Sto se tice tvog borca i problema sa njim ,tesko je reci o cemu je rec. Sijamski borac je dvodihalica, pa smanjen i skucen prostor sa nedostatkom kiseonika, nadoknadjuje izlascima na povrsinu i udisanjem vazduha sa povrsine. Inace, on je jako los plivac i cesti su ti polazaji kada na boku lezi i odmara se na nekom kamenu ili panju ali toliko smanjena aktivnost i slepljena peraja, ukazuju da mu mozda nesto fali i da nesto ne stima. Mozda je krajnje vreme da prvo preduzmes nesto po pitanju veceg prostra samim tim i bolje filtracije jer iako kisonik uzima sa povrsine vode, to ne znaci da voda ne mora imati biolosku fitraciju i da ne treba bilja u akvariujumu. Poboljsaj malo uslove u akvarijumu i za sada vodu u kojoj je borac promeni , mislim da ce sve biti ok.

hajde, pa javaljaj sta ce se desavati dalje...:)
 
Hvala ljudi na brzom odgovoru.

Pa redom
@ Damari
Riba je kod mene malo manje od godinu dana, a dosla je pravo iz radnje.

Vodu menjam na svaka 2, 3 dana.
Tu si u pravu, ne pratim parametre vode.

Slike sam probao da uradim, ali jednostavno, sa telefona nisu dovoljno ostre.
Na telu ima belu liniju, koja deluje kao mala izbocina, sa boka, par milimetara.

@Fauna

Shto se prostora tiche, vishe i nije tako skuchen. Ima dovoljno mesta da se "rasiri", ali sada jednostavno netje.

Vodu u poslednja 2, 3 dana menjam svaki dan. Bash zbog toga.

Neki predlozi za bilje

Hvala
 
Ok, ako smatras da je to dovoljan prostor za tvog sijamskog borca. Problem za postavku bilje je sto u takvom malom prostoru ne mozes imati neki veci izbor, mozes postaviti nesto plivajuceg bilja kao naprimer Ceratopteris thalictroides gde ce se koliko toliko sijamski borac osecati prijatnije.


 
Ljudi, hvala puno, ali za Zverka (sta da radim, prva riba) je bilo malo kasno...

Inace, borac belog trupa. crvene glave i peraja, sa plavim krajevima...
 
sorry , nisam bas tako mislio jer mi je zadnja recenica ostala u mislima ." Inace, borac belog trupa. crvene glave i peraja, sa plavim krajevima..." :(

Naravno , nabavices sigurno drugog borca ...to je najmanji problem
 
Naravno... Sada bash listam forum, da vidim sve shta i kako...

Pa da sledeci put to sve bude kako treba...

A ne da menjam posle godinu dana.... Zainteresovalo me sada, i totalno mi nije jasno kako i zasto se ovo desilo....

Ako su svi ljudi ovde raspolozeni da pomognu pocetniku, kao ti i Damari, mislim da mi i nece biti problem da to sve bude kako treba...
 
Ja sma uvek voljna da pomognem tamo gde mogu
ima ovde jos voljnih ljudi za pomoc.
Svima nama je cilj da se akvaristika razvije u lepom pravcu .
Greske se prave ,samo kako mi imamo obicaj da kazemo-lepse je uciti na tudjim ,no dogadja se.
Obzirom da ti je akvarijum sada prazan ,ne zuri sa kupovinom nove ribe obzirom da ne znas parametre vode.
Sredi akvarijum iznova ,bar tebi sa tm litrazom to niej problem.
Neka se dobro izciklira i onda kupi novu ribicu.
Pitaj sta god da te zanima a mi cemo se potruditi da pomognemo.Pri kupovini pazi da izaberes zdravu ribu i
srecno :)