Prvi mrest gupika

Juice_93fu

New Member
25 April 2010
10
0
1
Juce mi su mi se izmrestile prvi par gupika, video sam da idu gore dole uz akvarijum i obe sam ih odvojio posle pola sata sam se vratio i video sam male u oba akvarijuma, neobicno ali istinito. Kako su se 2 razlicite gupike izmrestile u isto vreme, i to su izmrestile isti broj malaca, po 10. Da li je ovo samo slucajna podudarnost ili ?
 
ja sam nova na forumu i pre nedelju dana sam kupila tri gupike i jednog cistaca. dva muzjaka i jednu zenku a za cistaca nzm pol. cim sam ih stavila u akvarijum ,okrugli od tri litre, zenka mi se izmrestila. uspela sam da uhvatim i premstim u neku posudu tri male ribice. zanima me kad ce porasti, kad mgu da ih stavim sa drugim ribicama i da li im treba neka posebna nega?

Da dopunim bobana: ako ostanu u toj nekoj posudi, bez filtera i aeracije - nemoj mnogo da se nadaš. Ako je posuda mala, biće još gore.
Da bi ih održala u životu, i da bi napredovale, potrebno ti je sledeće:

- Akvarijum od bar 20l
- Filter (Hang-on, ili neki sunđer-filter, ili korner filter)
- Hrana - može i ova industrijska, lisnata, ali fino usitnjena. Nemoj previše da ih hraniš da ne bi pokvarila vodu.
- Održavaj higijenu u akvarijumu (usisavaj nečistoće i višak pojedene hrane).
- Pazi da temperatura ne oscilira previše (najbolje je oko 25 stepeni)
- Menjaj deo vode (cca 30%) makar jednom nedeljno, po potrebi češće. Nikako svu vodu.
 
Klasicna prica o lupetanju prodavaca po radnjama.
Tvoj akvarijum je definitivno mali i ti ces da imas vise problema sa time kako vreme ide.
Vodu menjas po potrebi a to je otprilike svake nedelje jedan deo, oko 1/3 ili 1/4 u zavisnosti koliko hranis ribe itd.
Bolje ti je da razmislis jos jednom u vezi veceg akvarijuma.
 
Mina da te nebi bunilo pisem na profilu svoga muza, a ime mi je Una. Posto vidim da si pala na neadekvatne price trgovaca, sto sam napomenula i na temi crvenouhih kornjaca u potpunosti se slazem sa Bobanom. Kao prvo okrugli akvarijumi (izvini sto cu ti ovo reci ) su mucilista za ribice iz jako mnogo razloga. Veruj mi nebi zelela da ti ih nabrajam. Nekrivim te jel si navucena od strane trgovaca al sledeci put kupi cetvrtasti. Pod dva kad su u pitanju gupike cak ni akvarijum od 20 litara nije dovoljan. To jesu male ribe al one (kao i zebre) traze prostor za stalno kretanje, zavlacenje itd. Trece filter i grejac su neophodni jer ove ribe jako puno jedu i samim tim brzo prljaju vodu. Cetvrto greska je sto si uzela 2 muzijaka i 1 zenku jer te ribice imaju veliku potrebu za mrestom tako da ce muzijaci poceti da vode borbu oko zenke cupaju ci jedan drugog , a zenka ce biti iscrpljena od strane muzijaka. Ima tu jos toga al necu dalje. Uglavnom moj savet ti je sledeci: ili kupi cetvrtasti akvarijum od min 30 litara i jos dve zenke ili (ako bas hoces ribice a nisi u mogucnosti da uzmes toliki akvarijum) uzmi cetvrtasti akvarijum od 10 litara i umesto gupika uzmi jednog sijamskog borca.koji je po mom misljenju mnogo lepsa riba a manje zahtevna. Ako mislis da preterujem i prosto nemozes da poverujes u ovo sto sa napisala pitaj Bobana dal neko ko se nerazume u akvaristiku moze da drzi diskuse a ja ih imam vec pet godina pored kornjaca i psa. Toliko od mene. Veliki pozdrav svim ljubiteljima zivotinja:);):)! Una.
 
Izvini sto ti tek sad odgovaram al ja nisam cesto za kompjuteromal al cim vidim da nekom treba neki savet trudim se da odgovorim. Jedina ribica koja moze da opstane u tolicnom akvarijumu je Sijamski borac al probaj da mu stavis bar grejac na dno zbog stabilnosti temperature. To bi mu ipak bar malo znacilo. )Oko 26 stepeni. Jpanka nikako. Za njih trgovci pricaju da su izdrzljive i najlakse za odrzavanje, a istina o njima je totalna suprotnost. Nedozvoli da te navuku na sarene laze. Usput ribice nemoraju da ti uginu, pokloni ih nekom ko ima veci akvarijum ili probaj da ih zamenis. Al opet kazem probaj da se izboris za veci akvarijum. Veliki pozdrav i tebi i svim drugima:);):). Una
 
Mozda malo da ih povija prvih dana dok ne uspostave hijerarhiju. Kasnije bi trebalo da naiknu jedni na druge i da uglavnom bude sve ok.
 
To je bakteriolosko raspadanje peraja. Verovatno borac nije odgrizao gupiki rep nego je stradao od bolesti. Pod hitno kupi neki lek za to i sto pre tretiraj ribe.
 
Probaj vaka zemi mrestilica i stavigo vo nea sam i po nekoe vreme ce treba da se razveseli mozebi ,a za perjata da ne imas nekoja riba koja go napajca mu gi grize perkite no za sekoj slucaj odeligo i neka postoi za edna nedela ce treba da se razveseli toa e so nego pozdrav?
 
Kod borca je normalno da dira druge ribe, nemoj da te cudi ako je nekoj odgrizen rep. Moj crni molly je grizao rep gupikama iz cista mira a peraja je sigurno rascepao kad se zavlacio ispod te biljke.
 
Tek sada sam malo procesljao tvoje postove i smatram da bi roditelji trebali da ti zabrane da drzis ribice.
Uslovi u kojima ih drzis su idealni za mucenje riba.
Ne treba ohrabrivati ovakav vid "akvaristike".