Ptrebna mi je pomoc!!!

Bitno je da navedes koja je alga u pitanju , najcesece alge koje su prisutne u akvarijumima su zelena i tamna (tz. "braon alga") . U oba slucaja razlozi pojave tih algi mogu biti razliciti, pa je nesigurno i tesko davati neki savet. Mozda ti problem lezi u kolicini svetlosti sto je najcesci razlog. Visak svetlosti pogoduje zelenim algama ,manjak deluje na tamne . Naravno, svetlost ne mora da bude kljucni razlog pojave algi, zato treba kako sam vec na pocetku rekao , proveriti o kojoj se vrsti algi radi, kako bi znali sta joj jos pogoduje a sta ne.
 
to milicu slobodno ocisti sundjerom prednju stranu i strane,pozadi i ne moras,malo je aq u kojima nema nimalo algi na staklu,bilo da su tackaste alge ili koncaste ako ih redovno uklanjas neces imati nikakvih problema
 
Mislim da znam u cemu je problem, kao sto rece Fauna da je problem zbog kolicine svetlosti u aq, ali mi nije jasno zbog cega posto mi je na istom mestu stajao stari i manji aq od 50l, i u njemu nisam imao tih problema, a ovaj novi od 100l, kad sam formirao sa njim samo neki problemi, prvo infuzorija pa sad alge a tek ga imam 20 dana. Da li je moguce da je zbog velicine aq ili sta vec ili je mozda problem u biljkama jer ih u predhodnom aq nisam imao. Inace alge su tek pocele da se hvataju i onako u vidu zelenih tackica jeste da mogu da ih obrisem i sundjerom ali ni to mi nije resenje. Razmisljam cak da kupim inaj magnet za ciscenje stakla cuo sam da nije los za takve stvari.
 
Hvala na savetu Paleoglodit, ali stvarno neznam sta da radim, koliko cesto treba da menjam vodu i koliko dugo. Ima li nekog jednostavnijeg resenja od menjanja vode, i da li treba celu kolicinu vode da menjam ili samo deo.Kod predhodnog aq nikad nisam imao takvih problema pa caki kad je bio nov, on je sada pun malih ribica i nista mu ne hvali a iskreno i ne gledam ga toliko ko i taj novi.
 
Svaki aq. je drukciji. Ono sto ti treba to je strpljenje. Nema carbnog stapica za alge.

Ne znam kakav ti je bio predhodni aq. da bih ga poredio sa ovim. Medjutim tema algi je uvek mucila i mucice akvariste. Neprekidno se diskutuje o algama bas zato sto nije tako jednostavno ni spreciti ni leciti.
Raspituj se i citaj. I pored svog znanja i preduzetih mera potencijalni problem uvek postoji. Naravno ne menjaj nikad svu vodu odjednom.Menjaj po 30% nedeljno na primer i posmatraj.
Ipak si nam dao jako malo podataka ali svejedno to je kompleksan problem.
To je samo jedna od mera a algi ima puno vrsta. Ova tvoja je maciji kasalj ako je samo na staklu. veci problem je kad alga napadne biljke.Strpljenje.Bolje je da cistis staklo neposredno pred izmenu vode.
Koliko ti gori svetlo? Koliko svetla imas u watt-ima? Sta je u podlozi? Ima jos mnogo faktora.
Rano je da se brines. Sacekaj bar mesec dana.
Usput:Bolje je da otvaras temu sa jasnim naslovom iz kog cemo moci odmah da vidimo o cemu se radi. Na primer ovo bi bila posebna tema zvana "Alge" ili "Pomoc-alge". Ono kako si poceo odnosi se na pomoc a bilo bi jasnije da si napiaso "problem sa mutnom vodom" ili tako nesto sto je ustvari druga tema.
Pozdrav i ne brini.:hej:
 
Znam ja da postoji problem sa algama ali sam mislio da necu da imam tih problema jer mi je na tom mestu kao sto rekoh stajao stari aq. i uvek sam se trudio da mi aq bude dalje od dnevne svetlosti ili da ne stoji pored nekog prozora. Jutros sam brisao alge ali malopre primetih da su pocele da se mnoze i na kamecicima , skoljkama i ostalim predmetima. Sto se svetla i osvetljenja tice stavio sam ispod poklopca neonku koja je 18 wati, koja gori non stop nikad je ne gasim.Podloga su mi morski kamencici, skoljke i imam i nekoliko travki. Mozda bi bilo lakse da pogledas u mom albumu tamo sam stavio par slika. Neznam sta bih jos mogao da navedem u opisu. A sto se ove teme tice nisam je ja ovde postavio nego moj drug koji isto cuva ribice ali nema tih problema, inace bih otvorio novu temu i nebi se nadovezao na predhodnu o mutnoj vodi.
Hvala jos jednom Paleoglodit na informacijama, i svima ostalima.
 
Vido ovako: Ova tema je jako opsirna da bih mogao sve da ti kazem i vezi toga (ni ja neznam dovoljno). Moraces ipak jos mnogo da se nacitas.
Jedno je sigurno : Nije prirodno drzati stalno upaljenu svetlost. Zasto to radis?
Drugo: 18 Wati na 100 lit je jako malo da bi se biljke razvijale uspesno. Naravno ima nekih koje sporo rastu i vole slabo svetlo.Video sam tvoj aq. Nema puno bilja. Bilje je konkurencija algama i ako se ono uspesno razvija i siri manje su sanse za alge. Te alge koje imas mogu da se smanje ako pocnes da gasis svetlo nocu. S obzirom na jako slabo svetlo mozes drzati upaljeno i do 14 sati ali nikako 24.
Sad kad vec vidis da alge napadaju pocni sa 12 sati fotoperioda i onim izmenama vode i redovnim ciscenjem stakla neposredno pre izmene. Kamencice i skljoke ostavi na miru. Nisi rekao koliko cesto inace menjas vodu?
 
Primetio sam da su sve teme vezane za akvaristiku jako opsirne, sto mi u neku ruku i odgovara da nadogradim ovo svoje osiromaseno znanje.Dok nisam imao ovakvih problema mislio sam da je sve lako, ali sad vidim da sam se ocito zeznuo. Sto se svetla tice eto ni to nisam znao da bi trebalo da ga gasim nocu, jer sam sve mislio da bi to stetilo ribicama, ali eto tako ce one ovu noc prvi put ostati bez svetla pa cemo videti kako ce da se ponasaju ujtru. A koliko bi trebalo da bude jako svetlo da bi bilo dovoljno posto kazes da je to jako malo svetla na 100 litara. Meni se cini da je dovoljno ali opet spreman sam da poslusam i savet iskusnijih. Sto se vode tice neznam na koliko cu morati da je menjam u novom aq jer sam ga skoro formirao. A sto se starog aq tice u njemu sam menjao vodu na 6 meseci odprilike e sad neznam da li je i to bilo dobro, jer voda u njemu nije bila mutna vise sam ga preo zbog kamenca koji se hvatao na staklu. A veceras sam napravio jos jednu glupost ubacio sam dvadesetak malih gupika u taj veliki aq, i cim sam ih ubacio tetrazone su odmah pocele da kidisu na njih i neznam sta ce sa njima biti do jutra da li ce ostati neka, na nekom forumu sam procitao da mogu da ih prebacim kad budu bile oko 2cm, ali ocito to nije dovoljno. A usput bih pokusao i da razmnozim tetre ako budem uspeo.Ujedno i tu ce mi biti potrebna neka pomoc ukoliko neko moze da mi da neki savet.
Mozda sam malo dosadan sa ovolikim brojem pitanja ali se nadam da je ovo pravi sajt za takve stvari.
Hvala svima na razumevanju.
 
Sve te teme i jesu jaaako opsirne pa mi je nemoguce sve da ti napisem pogotovo sto nisam tamo da vidim.Svetlo ne pojacavaj tj nemoj da dodajes nikakve sijalice za sad jer vidim malo toga znas pa ne bih hteo da te upetljam jos vise.Ako dodas sijalicu sve postaje jos komplikovanije. Prirodno je da ribe i biljke u prirodi nocu imaju mrak i neznam kako si zakljucio da bi im mrak smetao.
Slabo svetlo se otprilike racuna da je 0.3Watt po litri. Kod tebe je
18Watt/100 lit = 0.18watt/Lit. Znaci manje od 0.3W/L sto znaci jako slabo. S jedne strane je to dobro jer se teze prave alge ali mozes gajiti samo nezahtevne biljke po pitanju svetla.Na primer sve vrste Anubie, Microsorume kao i mahovine i jos neke ali ove ces najlakse naci.Sve navedene se ne sade nego se vezuju koncem za kamen. U protivnom mogu istruliti. Tebi to jos vise olaksava stvar jer ih tako mozes lako premestati. Zato ne kupuj bilo sta osim ovih vrsta biljki .Eventualno mozes da stavis drezgu mada mi se cini da je vec imas. To je ona sto pluta u tvom aq. mada se ne vidi jasno.To je brzorastuca biljka dobar konkurent algama.

Za detaljnije se potrudi da citas i budi strpljiv.Do sada si imao srece da sve to funkcionise ali svaka promena menja ravnotezu koja je komplikovana. Znaci svako dodavanje ribica ili biljki i ili... ili... ili... moze dovesti do novih pojava iili destabilizacije te ravnoteze. Tvoj aq. nije vise isti kao onaj prethodni bez obzira sto je na istom mestu.
Ako su mnogo male gupike mogu biti pojedene.
 
Vidim da si napisao da si u starom akvarijumu menjao vodu jednom u 6 meseci. Akvarijum treba da cistis redovno i menjas oko 20% vode bar jednom u 14 dana. To ne radis zato sto je voda mutna nego da bi odstranio deo stetnih materija, nitrate, nitrite i jos dosta toga sto se nakupi u akvarijumu. Ako si mislio da sestomesecno menjas svu vodu u akvarijumu to se ne radi i samo svaki put kreces ispocetka. Dobro ubiljen akvarijum sa stabilnom bioloskom ravnotezom moze godinama da se ne rastura potpuno ako se redovno radi ovo sto sam napisao. Paleo ti je dao dobar savet za svetlo pa ga poslusaj. Procitaj malo oko cikliranja akvarijuma, nitrata, nitrita, kiselosti ili alkalnosti vode pa ce ti biti jasnije ovo nase pisanije.