Puferi

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Bobane, sta moze da se koristi osim natrijum sulfata i natrijum bisulfa za puferisanje vode? Naime utripovao sam u svojoj ludoj glavi da uvezem divlje Altume pa bih hteo sa njima da se malo igram. Trebalo bi mi voda sa Ph 4.8 do 6. Ove dve hemikalije nisam uspeo da nadjem, a nema u prodaji ni jednog akvaristickog proizvoda namenjenog za tu svrhu. Firma Centrohem je interesantna za nas akvariste, jer ima mala pakovanja hemikalija pa pogledaj njihovu listu proizvoda. Vidim da imaju pufere ph 4 i ph 7. Sta bi trebalo da ih eventualno pitam? Napominjem da me ne iteresuje kakav bi uticaj puferi imali na biljke vec samo na ribe.
Nadam se da sam bio jasan sa pitanjima, a ako ne napisi sta bi trebalo da pojasnim.
 
Last edited:
Mislim da je @zander spomenuo da neko ima seachem diskus pufer pa ako se javi da ti kaze. Ja sam ga prozvao sa ovime @zander :) Inace da iskoristim priliku i da kazem da kada se stavi @ ispred imena korisnika onda on bude obavesten da ga je neko prozvao.

Ajde sada o puferima, pitanjima itd. Sve sto ti treba da pitas ljude u centrohemu je da li oni hoce tebi da prodaju i ako hoce da li moze na popust. Kazes ti njima da ti mrest za mrestom propada i da si skoro bankrotirao pa mozda ce i da se sazale. Jos ako je neko od njih akvarista eto ti srece :)

Vidi, ta lista sto si mi dao ima sve sto ti treba a na tebi je da muckas, meris i nadjes dobar odnos za odrzavanje pH.

Sodium bisulfate
Natrijum hidrogensulfat-1-hidrat (Ovo je natrijum bisulfat)
Formula: NaHSO4.H2O


Natrijum karbonat anhidrovani
Formula: Na2CO3


Natrijum hidrogenkarbonat
Formula: NaHCO3


di-Natrijum hidrogenfosfat-2-hidrat
Formula: Na2HPO4.2H2O


Natrijum dihidrogenfosfat anhidrovan
Formula: NaH2PO4



Sa ovim gore ti mozes da postignes i odrzis bilo koji pH za potrebe akvaristike. To snalazljive firme mesaju pakuju i prodaju pod nekim atraktivnim nazivim :)
 
He, he. Najvaznije je kad znas koga da pitas i odmah dobijes pravi odgovor.:)
Nije problem da kupim ici cu prek0 firme (Coe) tako da je i to reseno.
Bez obzira na cenu to ce sigurno biti povoljnije nego isto to prepakovano u akvaristicki proizvod.
Znaci da uzmem Sodium bisulfat i nesto od ovoga sto si napisao zelenom bojom?
 
Druze Zopex, jesi li ti potpuno opremljne za to igranje?
Svakodnevno ukapavanje rastvora za doterivanje pH i merenje vrednosti nije lako, mada kad je volja čelična nije nemoguće. Čisto onako da upitam i ja nešto :)

Pretpostavljam da imaš poveću zalihu treseta i ostalih divota da dođeš blizu potrebne vrednosti, jer čisto hemijanje u stotinama litara može da uzme mnogo vremena...

Nalazim da je prozivanje vrlo korisna funkcija, mada su drugovi članovi nalazili načina da se prozivanju i pre nego što je kodiranje toliko napredovalo :rolleyes:
 
Napisao sam u mom pitanju Bobanu da sam u svojoj LUDOJ GLAVI utripovao da se malo igram sa Altumima. Znam da je zamajavanje, jer i kad ih uradim i izmrestim, a hocu sigurno ukoliko stignu zivi do mene i podignem do prodajne velicine uspecu da prodam po nenormalnoj svetskoj ceni izmedju 10 i 20 komada. Ostace samo prica u uzanim akvaristickim krugovima da je "onaj ludak" izmrestio Altume i puko finansijski ko zvecka. To me mnogo ne zabrinjava, jer da sam normalan ne bih se akvaristikom ni bavio na ovaj nacin.
A sad malo i ozbiljno. Imam sve sto mi je potrebno pa cak i jednu balu treseta koju ne mogu ni da podignem koliko je teska. Imam RO i sve potrebne zezancije, a i mesta da lagerujem par stotina litara vode. Znam da je obaveza ali to me privlaci, jer sam do sada uradio sve sto sam pozeleo i uspeo da nabavim. Ne privlace me vise ni tetre ni ta razna sica, jer to danas gotovo svi rade i pretvorilo se u besomucno stampanje riba.
Ostalo je nesto L riba i ti Altumi pa da probam.
 
Znaci da uzmem Sodium bisulfat i nesto od ovoga sto si napisao zelenom bojom?

Sodium bisulfat obara pH tj rasturi karbonate a to kod tebe nije slucaj. Posto te bas briga za biljke onda lepo uzmi ovo sto je napisano crvenim, ova dva fosfata pa njih mesaj.


Nalazim da je prozivanje vrlo korisna funkcija, mada su drugovi članovi nalazili načina da se prozivanju i pre nego što je kodiranje toliko napredovalo :rolleyes:
E to su bili napredni clanovi a kodiranje je tek sada uhvatilo korak sa njima :)
 
E sad Bobane ste se dogadja sa ukupnom tvrdocom vode dGH?
Za Altume kazu da je dobro da voda bude od 1-5º dGh. Ako koristim RO vodu sta osim pufera treba dodati? DA li mesati RO i cesmu pa tu dobijati te vrednosti ili jos nesto dodavati u RO vodu?
 
Pa ako koristis RO onda je GH nula. Posle dodavanja ovih pufera GH je i dalje nula. Da bi povecao GH ti treba da dodas soli kalcijuma i magnezijuma i to uglavnom hloride. Ima to da se nabavi, ne bi trebalo da je problem.
 
Znam za to ali "trenutno nema na lageru", a kad ce biti to niko nezna, jer je slaba potraznja za tim. Ostaje mi samo da se zamajavam sa ovim buferima sto si napisao.
 
Video sam to ali sad imam jednu nedoumicu.Da li mislis da je to bolje ili jednostavnije od ovih pufera? Ako je bolje onda ok moze i to. Ako je jednostavnije ipak bih isao na pufere da naucim kako se to radi. Jos nisan proverio cenu pufera ali pretpostsvljam da mora da bude jeftinije od ovoga sto je vec smuckano i namenjeno za akvaristiku. To moze da predstavlja znacajnu stavku u troskovima ako ozbiljnije pocnem da se bavim time
 
To je bas to sto je oznaceno crvenim, fosfati samo sto je vec izmesano.

Mozes ti da mesas te pufere samo je to zeanuto jer ti treba precizna vaga za te male kolicine kao i posude za merenje zapremine jer treba da pravis molarne rastvore. U tvom slucaju kada je voda izuzetno mekana onda se pH menja drasticno pa i mala greska moze biti fatalna. Naravno sve to nije nemoguce :)

http://www.wikiprotocols.org/protocols/sodium-phosphate-buffer/10001
 
Druze Zopex, te pufere iz aquashopa - Seachem Diskus buffer sam ja nabavio iz Slovenije, koristio sam ih i necu ih vise koristiti, a posto vidim da si se zagrejao za pravu ribu, ako ti bude trebalo mogu ti ih poslati...

Inace, slozio bi se najpre sa onim sto je gore Rogus napisao: "Pretpostavljam da imaš poveću zalihu treseta i ostalih divota da dođeš blizu potrebne vrednosti, jer čisto hemijanje u stotinama litara može da uzme mnogo vremena..."
Na taj nacin bi se i ja najpre opredelio za odzavanje nizeg pH, znači; meka (RO ili stubovi) voda, npr Sera mineral salt i filtracija kroz sphagnum treset... A ako se odlucis za ovo drugo, javi pa da saljem... (mozda se posle i ja ogrebem po nizoj ceni za kojeg Altuma) :p
 
Evo ti nešto što sam nekada davno pokupio iz nekih protkola. Na osnovu toga sam za sebe pravio neke xls kalkulatore, ali to je sve u drugom opsegu od onog što tebi treba. Boban je u pravu nije lako bez vage, ali ako kupuješ od tih domaćih firmi koje u principu razmeravaju, onda možda možeš da tražiš da imaš određeni broj molova u svojoj kutiji. Dakle, umesto 250 grama recimo natrijum dihidrogen fosfata čija je molarna masa približno 120 grama, ti tražiš da ti stave 240 ili 360 itd, odnosno 2 ili 3 mola te supstance. Druga varijanta ti je da poznatu masu (250 ili 500 grama) razmutiš u potrebnoj zapremini. I onda pratiš neku tabelu poput ovde donje. Medjutim ta tabela je tu samo da ti pokaže koja količina ovih soli je potrebna po litri (u proseku 10 grama ovih soli po litri) da se dobija navedena koncentracija 0.1 molarnog pufera sa datim pH. Nisam siguran da je tebi taj opseg OK. Prvo proveri koliko smes da imas fosfatnog pufera. U biologiji, fosfatni pufer se ne smatra bas najboljim kad se radi sa živim materijalom zbog uticaja fosfata na neke enzimske sisteme. Takodje ima neka priča o tome da ribe iz mekih voda slabo podnose natrijum, pa bi, ako je to tačno, onda bio bolji fosfatni pufer baziran na solima kalijuma ili kombinaciji ovih soli.
Čitaj dakle kad voliš da se sigraš ili čekaj da se Boban uozbilji pa da sve lepo elaborira, ako nadje vremena ;).
 

Attachments

  • Fosfatni puferi.jpg
    Fosfatni puferi.jpg
    104.6 KB · Pregleda: 12
Last edited:
Uf! Vise volim elektroniku nego hemiju ali vidim da cu morati da iskopam davno zaboravljene knjige iz hemije i malo obnovim znanje.
Po ovome sto smo diskutovali ispada da prvo treba da pocnem da eksperimentisem sa vodom i kad to probam, shvatim i naucim tek onda resim da li da se upustam u sve to ili ne. U pravu je Rogus, ovde se radi o stotinama litara i kad se jednom pocne i nabave te ribe, nema odustajanja.
Pitanje za Zandera, zasto si odustao?
A druze @boban - e, smatraj se prozvanim:)
 
Odustao sam jer sam odlucio jednostavno da odrzavam nizak pH samo se tresetom ili kada se radi o biljnom akvariumu sa CO2...

Stvar je ta sto sam poredio dva akvarijuma, jedan sa tresetom i jedan sa puferima, pH mi je bio uvek stabilniji sa tresetom, i tu kada vidim koja je kolicina potrebna, nemam problem da odrzim bilo koji pH od 5 pa na vise ni u duzem vremenskom periodu...

Sa puferima sam kroz nedelju-dve morao opet da dodajem pufer, jer sa pH6 recimo, opet kroz neko vreme dodjem na 6,5 i vise, pa onda opet sa dodavanjem pufera preteram i sa zamisljenom provodljivoscu vode, a onda i malo kad preracunam potrosio bi tu kolicinu od 250grama za nekoliko meseci...

Akvaristika i poznavanje hemije su dobitna kombinacija i nije da se plasim hemije cak sta vise i volim sa tim da se igram, ali volim i kada su stvari jednostavnije pa i prirodnije...

Ako si zainteresovan mogu ti poslati taj pufer, tj pokloniti jer sam ga i ja dobio kao poklon, pa probaj ;)