Purple Dottyback

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Pseudochromis porphyreus spada u popularne ribe kod morskih akvarista. Mala radoznala ali i plasljiva riba. Kao i za ostale dottiback ribe vazi pravilo, jedna u akvarijumu mada uvek ima i izuzetaka.


DSC08592.jpg


Na ovoj slici ispod boja nije reprezentativna usled blica fotoaparata.

DSC08574.jpg
 
E ti me sada pitas kao da sam ja neki ekspert za fotografije i fotoaparate.
Mozda je refleksija od plave pozadine :)
Ako naidje neko ko se bolje razume u te cake moze da objasni to kao i mogucnosti da se sve to zaobidje.
 
Nisi me razumeo...Hteo sam da kazem da je za mene lepsa boja ribe kod ove druge fotografije gde ti nisi dobro fotografisao zbog blica i podesenosti aparata... Kapiras ...? :wink: :
 
A o cemu vas dvojica raspravljate?! Hahaaha o boji ribe....
Ribica je za mene u svakom slucaju prava ljepotica (na obje fotke)
 
zasto samo jedna dottyback u akvarij!?!?
Ja vidio jedan ogledni na Vogelfarmi gdje je bilo vi�e bicolora unutra...istina bio je velik ali opet...

Mislim da su bikolorke bile unutra!?

Bas se gustam na jednu....
 
Stina koji bikolori?
Postoje Centropiqe bicolor, blenny bicolor, Bi-color Royal- False Gramma Dottyback
Inace su mnoge morske ribice teritorijalne, pa ih je tesko drzati u nekoj skupini (ako nisu u paru), jedino ako je akvarij jako velik i sva one nisu postavljene u isto vrijeme
 
Mislio sma na Royal Gramma bikolor...
te male ribice su mi ful ljepe...
Posto mi tank nije velik orijentirat cu se na njih...
A kasnije, pred zimu, mandarinac dolazi u moj mali reef raj!!! :D
 
hehe, rojal gramma je stvarno lijepa, ali je i jako teritorijalna, naraste do 8 cm, i ako ih ne stavis kao dva mala primjerka i nadas se da ce se upariti, u suprotnom, vise njih, u tvom akvariju, moglo bi biti velike borbe za teritorij
...za mandarinca, bez uvrede, ne solim pamet, samo imam potrebu reci...mislim da ti akvarij nece biti do tog vremena dovoljno "zreo" za tu ribicu...nedavno sam procitala da jedan mandarin ide na 400 l akvarij, star preko godine i pol
...vec duze vrijeme pikiram psihodelika, strava je, ali se jos ne usudim nabaviti ga
 
bas nesto gledam tu ribibi (gore na prvoj slici) i mislim si...hmmm ima jedna slicna ribica iz te porodice
Pseudochromis fridmani
...razliku koju ja uocavam na prvi pogled je da P.fridmani ima "naocale" tamno crne na ocima ili povucene dvije kose crte od nosa preko ociju dok P. porphyreus to nema, nego ima "nasminkane oci" tj kapke okolo ociju.
:? , valjda!
Naravno trebalo bi imati obje ribice pa ih usporediti kako koja tocno izgleda i koje su jos vidljive razlike!
Kod ponasanja vrijedi isto pravilo. Akvarij pun malenih spiljica za skrivanje, moguci je uzgoj u zatocenistvu.
P. fridmani dolazi iz Crvenog mora, dok P. porphyreus dolazi iz zapadnog Pacifika, obje narastu do oko 7 cm.
Pseudochromis porphyreus zovu jos i Magenta dottyback, dok P.fridmani zovu i Orchid Dottyback
 
Hej ljudi pa ja sam svojevremeno drzao vise primeraka (ako se dobro secam 3 kom ) ove vrste i nije bilo nekih vecih problema osim mozda ponekad besomucne jurnjave od rupe do rupe.... verovatno je razlog takvoj toleranciji bila velicina akvarijuma. (3000 litara :lol: )

Ja licno vise preferiram Pseudochromis paccagneliae (royal dottibeck) iz ovoga roda. Ovaj rod ima dosta predstavnika koji se cesto mogu naci u reef akvarijumima.. Volim ih jer ne diraju korale mada su ponekad uistinu prave male prznice.
 
P. fridmani bi zna?i trebala imati ljubi?astu boju?
Octo, hehe 3000 litara, mislim da u tome nije nikakav problem drati vie jedinki takve vrste :D
to vie gledam P.fridmani mi je neto ljepa, a pro?itala sam da tamani i bristlewormse?! hmmm, nije ni to loe, ako su se nakotili!
 
He Octa pa mi pricamo o akvarijumima koji su u normalnom opticaju kod vecine akvarista. Sasvim je izvesno da ti mozes da drzis vise njih u velikom akvarijumu gde jedna drugu ni ne vide.

Inace da vas obradujem da se i ovde desavaju stvari kao u slatkovodnoj. Naime Pseudochromis je preuredjen i izdvojen je novi rod (1992) koji se zove Pictichromis koji sadrzi sest ribica a izmedju ostalog i porphyreus (porphyrea) kao i paccagnellae (dve varijante) , diadema, coralensis i aurifrons.

Kako ce sve da se zavrsi kazace vreme.
 
ma, das promjene kazez?! uh, uh...tko ce to vise poloviti i popamtiti :evil:
Bobane, spavas li ti uopse :D , pa kada god pogledam ti budan :D -svaka cast!
-a P. fridmani?, nju nisi naveo, ona ostaje pseudocromis ili?