Razmisljanje

MArkisha

Super Moderator
Staff member
26 Januar 2006
348
4
18
Karaburma
http://www.beke.co.nz/forum/showthread.php?t=2084

Hteo bih da pitam za misljenje povodom gore postavljene teme...

Elem danas mi je palo na pamet da sistem koji je razvio i razradio nas drugar Zopex,mozda priblizim gajenju i odrzavanju u stanu.
Mislio sam da uzmem akvarijum od nekih 100 litara i da stavim jacu rasvetu na njega da bi alge bujale,sipam po preporuci vestacko djubrivo da sve to krene....
U stakleni spoljni filter od 3 komore,zapremine 20tak litara u prvu stavim kulturu dafnije(gde dolazi voda iz aq),u drugu stavim filter materijal a u trecu stavim pumpu koja vraca vodu u akvarijum.

Nadam se da sam jasno opisao sistem i da imate sliku u glavi.:lol:

E sad...
Pitanja manjakvosti ovog sistema...
Iako voda non stop ide ka dafniji,dali je moguce da ona sama se suprotstavi struji i zavrsi u akvarijumu?
Dali kroz filter materijal (koji je tako slozen da prakticno nemoze sem vode da dodje nista do komore gde je pumpa) moguce da se provuce dafnija ili njena jaja?

Imali ovo smisla pokusavati?:ebote:

pozdrav
 
Nisam bas razumeo, da li bi se u tom akvarijumu samo pripremala voda za dafnije, a one gajile u filteru? Ako je tako mozda i nema smisla gajiti ih samo u filteru, treba probati u akvarijumu. Kod ovakvog kucnog gajenja najveci je problem kako obezbediti da u vodi uvek bude dovoljno hrane za dafnije. Ako uspe i krenu da se razmnozavaju za cas posla ce pojesti sve iz akvarijuma i onda im broj neminovno pada. Ako ih gajis samo u filteru a u aq. pravis "zelenu" vodu nema sanse da dafnija predje u aq. kroz cev, jer je tu strujanje vode prejako. Ali u svakom slucaju pokusaj ako imas visak akvarijuma, steta da stoji prazan. Ako i ne uspe iz prve, nesto ces nauciti.
 
Nisam bas razumeo, da li bi se u tom akvarijumu samo pripremala voda za dafnije, a one gajile u filteru?

Dobro si razumeo,na taj nacin bi odvojio dafnije u filteru i alge u akvarijumu i samim tim bi konstatno imao dve jedinice koje funkcionisu kako treba(ili se varam!?!?!)...
Dafnije posto vole tamnije i hladnije nebi bile izlozene svetlosti i direktnoj toploti koju emituju sijalice ili neonke...

Nadam se jos nekom komentaru,verovatno ima neko jos neku ideju ili sugestiju...

Imam akvarijum ali nemam filter,to bi morao da napravim...

Na ovo bi se mozda odlucio iz prostog razloga jer nemam dovoljno veliku terasu da bi mogao Zopexov sistem da kopiram,ta terasa (da je i dovoljne povrsine) je sa svih strana okruzena zgradama tako da nebi mogao da se oslonim na djubrenje i svetlost Sunca...
 
Ja bih probao.

Veceras sam hteo daprospem vodu u kojoj sam gajio artemiju (flasa od 1,5l) i kad sam bolje pogledao unutra pliva jedno dvadesetak sasvim odraslih racica.
Ovo sam ubacio samo da se vidi da sve vredi probati.
 
moje mišljenje:

1.ako je filter 20 litara a dafnija samo u prvoj komori to je veoma mala zapremina i koliko god bili ostali uslovi dobri neće je biti puno.
2. strujanje vode bi trebalo biti dosta slabije kako ne bi "nataložilo" dafniju po filteer materijalu.
3. verujem da bi gajenje u samom aq bilo puno produktivnije ali uz češće nadgledanje kulture-brojnost,dovoljna količina hrane
4. ovo bi bio lep experiment ali je pitanje opravdanosti tj. koja količina dafnije je potrebna, vremena da do se nje dodje, mirisa kulture u stanu,...


@zopex2008

ako nije kasno, može li slika te odrasle artemije, to je retkkost na ovim prostorima!

Pozz