Redosled medija i problem sa aktivnim ugljem...

LordWereWolf

Member
19 Oktobar 2009
59
0
6
Kovačica
Redosled medija, problem sa aktivnim ugljem i još ponešto o filteru...

Zdravo svima, nov sam ove ali u akvaristici i ne bas. Međutim sad sam odlucio da pocnem da se bavim akvaristikom malo ozbiljnije
Za sada imam samo crvenouhe kornjače stare 5 (ženka Donatela) i 6 (mužjak Leonardo) godina, a u narednih nekoliko godina želim da nabavim i ribice.

Zanima me kojim redosledom da stavim medije u filter. Imam sundjer, keramicke prstenove, perlon vatu i aktivni ugalj?
EDIT: Imam i bio lopte.

I imam problem sa aktivnim ugljem (posto do sad nikad nisam ima stakleni filter pa nemam nikakva iskustva) pomislio sam da bi mogao malo da ga isperem posto kad sam tu kesicu uzeo u ruke sav sam pocrnio. Stavio sam ga sipod česme da ga malo isperem i par minuta sam ga ispirao i svo vreme je voda bila crna. Sad mene zanima da li ce taj efekat biti i u filteru, posto ne zelim da sipam preko 150 litara vode pa posle da mi sva pocrni.
 
Vreme potrebno za otkucavanje glupog posta oko 10 minuta, za otkucavanje pametnog posta 5 min.
Vreme potrebno da se ispere kineski aktivni ugalj oko 20 minuta.
Vreme provedeno uz akvarijum - neprocenjivo.
Matematika je jednostavna, mogao sam za ovo vreme da ti isperem pola od tog aktivnog uglja.
Za sve ostalo tu je master coa & co.nz.beke :)
Dobrodosao na forum. :welcome1:
 
Ovde ima dosta toga u vezi slaganja filter mase tako da sve to moze da se nadje uz malu pretragu. Ipak bez obzira na to mi mozemo sve iznova da ponovimo.
Pre svega da bi dali bilo kakav valjanji odgovor mi bi trebali da znamo konstrukciju filtera. Nije sve jedno gde je ulaz a gde izlaz vode i to odredjuje kako se masa postavlja.

1, Prstenje - Pored toga sto je ova filter masa dobra za nastanjivanje balterija ona ima i zadatak da povecava put vode i smanjenje turbulentnosti sto direktno dovodi do talozenja krupnije necistoce

2. Sundjer isto nastanjuje bakterije i ima relativno veliku povrsinu ali usled malih otvora nije pogodan za "prvi udar" jer se dosta brzo zasiti. Moze da bude izlozen kao prvi medijum ako njegovo ciscenje nije problematicno i ne zahteva rasturanje filtera.

3. Vata kada se sabije isto hvata dosta sitne cestice i mozda najpre izgubi svoju funkciju pogotovo ako je u debljem sloju.

Na osnovu ovoga vidi sta bi bilo najbolje za tvoju konstrukciju filtera.


Sto se tice aktivnog uglja mislim da je najbolje da se stavi u neku vrecicu, zenske carape su dobre za to. Ispiranje netreba da bude do besvesti, nema potrebe za time.
 
Hvala Vam na odgovorima.

@boban
Tražio sam ja kojim se redosledom stavljaju mediji u filter na raznim forumima i svuda sam video drgačiji redosled pa sam zato odlučio da pitam.


Dizajn filtera sam našao na ovom forum (dizajn je poslao Fauna)
Malo sam ga izmenio, pregradu između komore 2 i komore 3 sam skratio jer ako se slučajno začepi filter tj. mediji voda će se preliti iz komore 2 u komoru 3 i na kraju u komoru 4 u kojoj se nalazi pumpa i tako neće doći do poplave.

[Broken External Image]:http://i785.photobucket.com/albums/yy137/lord_werewolf_share/FiltereditedbyLordWereWolf.jpg


Na ovoj slici su napisane dimenzije
[Broken External Image]:http://i785.photobucket.com/albums/yy137/lord_werewolf_share/FilterbyLordWereWolf.jpg
 
Obrati pažnju na par tehničkih detalja.
1. ulaz vode u filter iz akvarijuma je na principu spojenih sudova što znači da najviši nivo vode u akvarijumu nemože biti veći od visine pregrade izmedju komora 2 i 3, a da filter pravilno funkcioniše.
2.generalno količina vode u akvarijumu treba da bude takva da kada joj se doda sva voda iz filtera akvarijum ipak neprelije (za ovu konstrukciju filtera može i više vode u aq) .
3. zapušena dovodna cev (ili sa sifonskim vazdušnim čepom), ili "Zabetonirano zapušena" komora 2 ostavlja komoru 4 i pumpu bez vode. Prekidač sa nivometrom (plovkom) spašava pumpu od pregorevanja zbog mogućeg hoda na prazno...
 
Nemoras da vodis racuna o tome, jer pumpa nikad nece izbaciti toliko vode da ostane na suvom. Moras da vodis samo o jednom racuna, da akvarijum moze da primi svu kolicinu iz filtera, a da se ne prelije. Znaci postavi sve da radi i onda ukloni usisnu cev koja vodu dovodi iz akvarijuma u filter i posmatraj. Ako akvarijum primi svu kolicinu vode iz filtera, a ne prelije se onda nemas brigu. Ukoliko vidis da postoji opasnost da se akvarijum prepuni skrati odvodnu cev iz pumpe, tako da ti pumpa bude recimo na polovini dubine filtera i opet probaj. Kad nadjes dubinu na kojoj je potrebno da stoji pumpa nece se nikad desti da se akvarijum prepuni. Probaj i shvatices "sta je pesnik hteo da kaze" ako sam malo konfuzno napisao. Ako ti nesto nije jasno slobodno pitaj.

Ne postoje glupa pitanja, postoje samo glupi odgovori.:rofl2:
 
Te krace pregrade izmedju komara je i Fauna uradio ali nije ih uneo u skicu pa bi redizajn skice dobrodosao jer ocito je da ljudi gledaju svaki detalj sto je i razumljivo.

Jedna druga stvar meni bode oci u ovakvoj konstrukciji a to je delimicna upotreba prve komore. Tu imamo dosa veliku zapreminu filtera koja je skoro "mrtva" a moze mnogo bolje da se iskoristi.
Ako pogledamo skice eheim-ovih kanisterskih filtera jasno se vidi da je prva faza filtriranja vode bas talozenje. To u ovom slucaju moze da se postigne produzenjem ulazne cevi, da bude dublje uronjena u prvu komoru a ta komora da se napuni keramickim prstenovima. To bi bilo jednostavno i efikasno.
Sto se tice ciscenja te komore i to se da lako resiti jer moze da se ogradi jedan ugao sa plasticnom ili staklenom trakom koja se spusta skoro do dna, dovoljno da spreci prolaz prstenova i taj prostor bi nam omogucio lako spustanje usisne cevi za ciscenje kada sifoniramo filter odnosno tu komoru.

bio_biofizicar mislim da je nerealno da ovekujemo da akvaristi nabavljaju prekidace na bazi nivoa vode. Nisam siguran da tako nesto i postoji za hobi akvaristiku mada ko zna. Danasnje pumpe su dosta trajne cak i ako ostanu na suvom i duze vreme mada je to nemoguce u ovakvoj postavci. Kada se nivo spusti do odredjene mere pumpa ce da usisava vazduh i protok ce da stane a sama pumpa ce polovicno biti uronjena u vodu.
 
Sudeći po šemi filtera koju si postavio, kod mene je redosled sledeći. Prvi na udaru je veoma porozni tzv. akvaristički sunđer, odmah ispod njega ide Serin biofibre coarse, pa staklena vata, pa SERA Biopur forte (keramički prstenčići) u "čarapi", pa 300-tinak grama tresetnih granula (Sera super peat) u "čarapi" i na kraju bioball (plastične loptice) u dva reda.

Moj filter je veoma sličan tvom, razlikuje se što predstavlja neodvojiv deo akvarijuma, tj u sklopu je istog, ima svega tri komore, i voda u prvu komoru (taložnik) slobodno ulazi putem veoma uskog otvora, dodatno preprečenog sitnom mrežicom-komarnikom, koji se proteže celom visinom akvarijuma u širini tog procepa.

Nije mi samo jasno zašto keramičko prstenje prvo na udaru...!? :ebote:
 
Slazem se sa vama da su danasnje pumpe trajnije, ali proizvodjaci i dalje pisu u uputstvima da pumpa netreba da radi van vode zbog hladjenja. Ja licno nisam eksperimentisao, ali ako ljudi vec pisu ja postujem. Dovoljno je da usis pumpe bude iznad najvise tacke kucista pumpe i pumpa ce uvek ostati u vodi (cak i ako se komora 4 isprazni do nivoa usisa). Usisavace vazduh, ali ce raditi pod vodom i sve OK - i netreba onaj prekidac o kome sam pisao ranije. To se moze postici upotrebom kratkih gibljivih creva na usisu ili ako gledamo pumpu na semi dovoljno je zarotirati je za 90 stepeni u smeru suprotnom od kretanja kazaljke na satu i usisi automatski postaje najvisa tacka na pumpi...
Nerealno je ocekivati da komora 2 toliko zabetonira da se komora 4 isprazni do pumpe, ali opasnost zapusenja dovodnog creva je realnija (otpali list, mrtva riba,....) ili da se stvori vazdusni cep u gornjem sifonu (krivini) dovodnog creva (posle ciscenja filtera, zamene vode,...). Zapusenje dovodnog creva neminovno dovodi do prestanka cirkulacije i praznjenja komore 4.
I komora 3 i polozaj grejaca su OK. I grejac nikada nesme ostati bez vode, a sa ovakom konstrukciom to je i postignuto.

I Bobane izvrsna primedba na racun prazne komore 1, ali to generalno vazi i za komore 3 i 4. Ako pogledamo dimenzije 55x50 x15cm kompletna filter masa zauzima svega 20x25x15cm ili svega oko 18% ukupne zapremine filtera. I po meni previse bacenog prostora - puno stakla sa malo filter mase....
 
Na ovoj semi vidim da je grejac u filteru, ja moj grejac drzim u akvarijumu, da li je bolje da ga premestim u filter (filter je slican ovom samo sto ima tri komore).
 
Ima nekoliko stvari što nisam znao a sad znam zahvaljujući vašim odgovrima.

Problem sa prelivanjem sve vode iz filtera u akvarijum je rešen uz pomoć pregrade između komore 3 i komore 4. Kad voda dođe na nivo visine te pregrade više neće dolaziti voda iz ostatka filtera u komoru 4 gde se nalazi pumpa, već će isprazniti komoru 4 što je sve ukupno oko 6 možda 7 litara. Akvarijumu punim do oko 125 litara a pun ima oko 160 litara pa neću imati problema sa time.

Sada sam opet zbunjen u vezi redosleda medija.
Pošto postoje nekoliko odgovora a još nekoliko sam našao na drugim forumima i svi redosledi se razlikuju.

I da u prvom postu sam zaboravio da kažem da imam i bio lopte, mada za bio lopte znam da idu poslednje.
 
Vidi ovako. Redosled se zasniva na gustini medija. Od redjih (prstenje) ka guscim (vata) . Ako imas i bio-kugle stavi ih posle prstenja. Na izlazu (na kraju) je vata tj najgusci medij koji se najcesce pere i menja.
Postoje i varijacije. Neki koriste sundjere kao pregrade izmedju medija kao sto su prstenje i ugalj itd.
Kao sto vidis nema tu velike filozifije. To je to sto pita Sloba
Nije mi samo jasno zašto keramičko prstenje prvo na udaru...!?
Zato sto filtriramo prvo najkrupniju prljavstinu pa onda sitniju . Ako bi stavili prvo vatu vrlo brzo bi se filter zacepljivao prstenje onda gubi smisao te bi mogao komotno sve da ispunis samo vatom.
Slobo
pogresan ti je redosled .
 
Na izlazu (na kraju) je vata tj najgusci medij koji se najcesce pere i menja.
Kao sto vidis nema tu velike filozifije. To je to sto pita Sloba Zato sto filtriramo prvo najkrupniju prljavstinu pa onda sitniju . Ako bi stavili prvo vatu vrlo brzo bi se filter zacepljivao prstenje onda gubi smisao te bi mogao komotno sve da ispunis samo vatom.
Slobo
pogresan ti je redosled .

Tu nema filozofije, u pitanju je čista fizika u kombinaciji sa logikom. ;)

"...na izlazu vata koja se najčešće pere i menja"...!? To znači da prilikom svakog, "najčešćeg" pranja-zamene vate ja prvo treba da povadim sve ostale medije koji se nalaze "pre/iznad" vate, da bih nju zamenio, a na šta tek onda oni liče kada su bili pre nje na udaru i najkrupnije prljavštine...!?

Prvo, poželjno je odvojiti mehaničku filtraciju od biološke. Kada imaš filter kao ja, ili većina akvarista koje znam i imaš samo jednu komoru za sve filter medije, onda makar samo jednim slojem staklene vate odvojiš mehaničke od bioloških medija. Tada možemo da filozofiramo na temu koju je obrazložio paleoglodit kao moj "pogrešan redosled".

Kod mene aq. sunđer, Serin bifibres i na kraju staklena vata, igraju ulogu (bio)mehaničkog filtera, a posle keramičko prstenje i bioballs završavaju posao isključivo biološke filtracije i uvek su čisti od mehaničke nečistoće. Kada čistim filter, ja isperem aq. sunđer, i biofibres, vatu zamenim, a biološke medije ne diram!, jer to svakako nije poželjno, da se ne naruši ili čak unište (hlorisanom vodom) kolonije korisnih bakterija.

Svakako cenim inovativnost po pitanju rasporeda filter medija, a samim tim i tvoje mišljenje...
 
Za paleogloditov redosled medija prvi put čujem. Gde god da sam tražio svuda sam dobio drugačiji redosled ali prstenje je uvek bilo na kraju (ili pre biolopti ako se stavljaju u filter).
Logičniji mi je redosled gde se ugalj, prstenje i biolopte stavljaju na kraju.

Redosled koji mi se javio više puta (na ovom forumu i na drugim forumima) je:
1. Sunđer
2. Vata
3. Ugalj
4. Sunđer
5. Prestenje
6. Biolopte

Sad po vašim odgovorima mislim da je najbolje da stavim taj redosled.
 
Mozda gresim ali kod mene je u prvoj komori, talozniku stavljeno prstenje koje je u plasticnim mrezicama. To sam uradio cisto da ta komora ne bude prazna, tj da ima neku svrhu osim talozenja. U sledecoj komori je prvi sloj vata koju menjam kad padne protok kroz filter. Sledece su bio kugle pa sloj sljunka velicine zrnaca 2-3 mm. U komori u kojoj se nalazi pumpa takodje ima dosta bio prstenova do ispod same pumpe koja se nalazi u gornjoj cetvrtini komore. Filter je veliki oko 65 litara i imam ih dva za akvarijum od oko 300 litra.Sa filtracijom sam prezadovoljan i filtere jako retko rasturam potpuno. Uglavnom se sve svodi na zamenu vate i za taj posao mi treba oko 5 minuta.
 
Sta je vama prvi sta drugi sloj ne znam. Dokazali ste da moze sve da se stavlja kako ko hoce. Sto je i tacno. Moze i samo vata . Moze i samo sundjer itd.
Osim toga niko nema isti broj komora pa je i tu razlika . Ja imam kanistere i tu vazi ovo pravilo a mislim da je logicno da vazi i za staklene. Imao sam i takve.
Onaj ko zna kako treba neka ne pita. Ja bih vam nacrtao ali nisam vican tim programima .

Sad posto svuda razlicito pise mozete da izaberete. Meni je logicno da ide prvo ono sto se najteze zapusi. To znaci prstenje prima direktno najprljaviju vodu. Itd