Redosled medija i problem sa aktivnim ugljem...

Pazi, ja pricam o staklenim ili spoljnim filterima i nekako mi je logicno da mi prvi sloj bude vata koju najcesce menjam. Kanisteri su nesto drugo i tu se uglavnom treba drzati onoga sto preporucuje proizvodjac.
 
Mislim da vam je i Boban u sustini rekao isto sto i ja. Stvar je sto se to sve moze drukcije organizovati u staklenom. Mislim na komore i ulaz vode. Pa imao sam i ja stakleni . Ne mora vata biti na dnu.

Ostaje jos mogucnost nesporazuma. Sta je vama prvo a sta drugo? Ja one crteze smatram pogresnim...
 
Po meni: I komora; taloznik
II komora; filter mediji
III komora Cista voda i pumpa

Ostalo odozgo na dole.

Najvaznije je da filter radi svoj posao i da smo mi zadovoljni.
 
I na kraju: Taloznik sto manji, filter komora sto veca i komora za pumpu sto manja.

A sta ja da kazem sa krovnim filterom velicine 10x7x30cm na 110lit i 40setak ribica (manjih uglavnom razne tetre), a od filter mase:
0. razlivna ploca
1.mreza za komarce,
2. 3cm JBL micromac kugle u zenskoj carapi
4. aqua sundjer 2cm i
5. 0,5cm prazno na dnu do izlaznih otvora.
I radi radnju.....
Sto rece Zopex sve moze bitno je da filter radi, a mi zadovoljni
 
Sustina cele price oko mase filtera je ta da u jednom relativno malom prostoru napravimo filter koji ce da nam pruzi maksimum. Kako god da mi slozimo filter on ce "da radi" ali to neznaci da je njegov ucinak maksimalni. Vecina nas postavi mnogo veci filter nego sto je potreban pa takav filter i sa svojim delimicnim iskoriscenjem odradi posao. Da je bolje organizovan mi bi mogli da ga fizicki smanjimo.


BIOLOPTE

Bio lopte su napravljene za sasvim DRUGU VRSTU FILTERA i one nemaju sta da traze u nasim filterima koje mi organizujemo na ovakav nacin o kome pricamo jer je njihov ucinak u tom slucaju vrlo ogranicen. Biolopte se koriste za wet/dray filter. Ako bi ih mi i postavili u jedan filter o kome mi pricamo onda bi one ISLE PRVE u nizu filter mase i morale bi da budu iznad vode. Ako zelimo da ih potapamo onda je bolje da isecemo neku plastiku i nabacamo je u filter jer je jeftinije.

KERAMICKI PRSTENOVI su pre svega mehanicki filter i njihov zadatak je da umire tok vode, poveca njen put i time dovede do talozenja necistoca. One po pravilu idu prve u filter a ispred njih moze da se postavi grubi sundjer ili vata u tankom sloju mada je to totalno nepotrebno.

GRUBI POROZNI SUNJDJER je razlicit od sundjera koji se koristi za sundjerasti filter. On se postavlja kao razdelnik izmedju raznih medija, recimo keramickih prstenova i neke druge mase. Osnovna karakteristika mu je da je vrlo grub i ne sputava tok vode. Ucinak mu se poistovecuje sa plasticnim bio vlaknima.

Posle ovih medija na red dolaze bioloski filteri, recimo lava, porozna masa itd. Ovi materijali mogu da se separisu sa vatom u tanjem sloju.

Nakon svega toga u filter mogu da se postave i neki hemijski filteri koje mi koristimo povremeno. Posto te filter mase zahtevaju veliki protok vode kroz njih onda je idealno za to koristiti komoru gde je sama pumpa. Mislim da je nepotrebno da naglasim da te mase treba da budu u vrecicama. Tu pre svega mislim na aktivan ugalj, zeolite ili neke jonoizmenjivace.


Eto ovo je neki redosled po UPUTSTVIMA PROIZVODJACA a na nama je da oformimo nas sopstveni redosled po volji i mogucnostima.

Po mom misljenju redosled slaganja filtera koji je prikazan na skici koju je dao Fauna bi bio ovakav:

Komora 1: Usisna cev mora da se spusti nize i da se ispuni prstenovima. Iznad tih prstenova bi postavio grubi sundjer. Sundjer je u stvari drugi po redu jer voda ide odozdo nagore, naravno da ponovim da ulazna cev MORA da ide dublje u komoru.

Komora 2: Voda sada ide odozgo nadole pa tako i moji redosled. Prvo bi postavio vatu u tankom sloju ili finiji sundjer. Nakon toga bi popunio sa krupnom poroznom biomasom posle koje ide neki razdvajac, sundjer ili vata, a na samom dnu finija porozna bio masa. Na samo dno komore na samoj resetci bi postavio opet grubi sundjer.


Komora 3 ili 4 sve jedno bi mi sluzila za aktivan ugalj, zeolite itd...

Na slici se vidi kako se koriste bio kugle i grubi sundjer za filtriranje.
 

Attachments

  • IMG_8075.jpg
    IMG_8075.jpg
    60.4 KB · Pregleda: 18
  • IMG_8077.jpg
    IMG_8077.jpg
    50.3 KB · Pregleda: 17
  • IMG_8078.jpg
    IMG_8078.jpg
    50.9 KB · Pregleda: 19
Zaboravio sam da napišem da sam bio kod staklara i izmenio dimenzije filtera jer ste rekli da je površina za filtriranje mala. Dužina je bila 55 cm a sada će biti 70cm, što zanči da je površina filtriranja povećana sa 20x15 na 35x15.