reef in progress

Hvala hvala!

Ma iskreno odlu?io sam da ne?u trpat ribe unutra dok ne sredim kamenje do kraja i dok ljeto ne pro?e...

Meni nije sila, a znam da ?u si time kasnije u?init uslugu...

Fali mi jo 10kg kamenja koje stie ako Bog da, drito sa Tonge! :wink:

?ujemo se jo, a stavljat ?u nove slike kad napunim baterije koje stoje prazne ve? mjesec dana :oops:
 
Ipak nisam mogo izdrat... :oops:

SAd sam jo nadodao Salarius fasciatus-a, 2 sexy shrimpa, bubble koralj i favites koralj...
favites je bio poklon jer je kakti u loem stanju, ak preivi - preivi, ako ne... ko ga ... he he...

Uglavnom, evo slikica...
1be83e460173e153ad3fb78740858a49.jpg
 
ide to tebi :D i bubble si nabavio, cestitam. Ko sto veli Boban obavezno jos kamenja... btw. jesi li upgradeo rasvjetu? predpostavljam da znas da bi te acropore uzivale pod halogenom lampom.. Rule of thumb bi bio 1watt na litru i po toj formuli jedna hqi od 150 watta i dvije plave t8 je sva rasvjeta koju mozes na toj zapremini zazeljeti..;)
keep up the good work!
 
I ja se slazem da je Stina napravio dobar posao sa ovim m. akvarijumom a mislim i da ide u dobrom pravcu. :wink:

Nego, zasto Stina nisi fotografisao favites koral bez obzira kakav je bio ? To ti kazem bas zato ako se izvuce da mozemo da vidimo te razlike a ujedno i tvoj trud u svemu tome.. :D
 
Ma jesm ga slikao al pod nekim glupim kutem i sav je izobli?en :lol: :oops:

Sutra ?u si dat truda... i okinut fotku :lol: :wink:

Hvala na dobrim eljama... zamislite ljenosti, nabavio sam jo jednu extra juwel rasvjetu al je nisam montirao... a ni lampe kupio... ma joj...

to se ti?e acropore, sme?a je sa plavim vrhovima i konstantno je otvorena, pa ?ak i na o?igled raste, pa se nadam da je sve ok.
Imam samo 4 lampe, i sad planiram 6 komada... a ako Bog da prelazim na T5 rasvjetu, jer ove T8 nemaju smisla... gomila ih i gomila, a nema tog u?inka ko pod T5 lampama...

Bubble mi je drugi koralj koji sam kupio... 40eura... predivan je ali je bijeli...
Ja sam htio zeleni, i ?ovjek mi ga je ?uvao, al kad sam tamo doao vidio sam i crveni i zeleni i bijeli, a samo ovaj moj je imao iarane balon?i?e sa prugicama i bio je vie plavkasto siv, al to je bilo zbog samo plave rasvjete nad tim tankom.

Sve u svemu, meni je predivan!

Poslikat ?u sve... a kaj se ti?e kamenja, Tonga live rock je na putu, ako se nevaram, al nita nije 100% pa ne?u trkeljat previe... :wink:
 
Jedna stvar oko kamenja iz tropa.. Vjerojatno ce bit naputu par dana dok ne dodje do tebe, ne uronjeno u vodu vec samo omotano u mokar papir.. Imo sam priliku vidjet takvo direkt importirano kamenje, smrdi po crkotini i zivini u raspadanju da je grozota.. bila bi ti katastrofalna greska bucnuti ga odmah kod sebe u akvarij... Parkiraj ga kod gorana na par dana pod jak skim i u mrak jakom cirkulacijskom pumpom izduvat sva govna van pa opet pustit par dana.. kad ga umocis u svoj akvarij pazi na nitrit i slicne kombinacije.. Po potrebi 1-2 tjedno radikalne promjene vode.. Gledaj za stopere tipa mantis skampi, aiptasije i slicni zlikovci koji su dost onak hardy i obicno dodju vrlo zivahni i gladni, iako to vec kolektori rade ako nisu odradili pedantno postruzi sve spuzve s njega ma kako ti god lijepo izgledale i dobro ga operi od sedimenata..To je kratka i povrsna fromula no vjerojatno si ni nemozes priustiti da ga lijecis 2-3 mjeseca tako da gledaj da ti ne ucini suprotni efekt...

Bubble mi je drugi koralj koji sam kupio... 40eura


vidis da moj za 150 nije bio precijenjen... :D

ja da sam na tvom mjestu ja bih se definitivno rijesio poklopca i montiro hqi..
 
Hvala na savjetu... zbilja je koristan... :wink:

Ali kaj ako kamen do?e od respektabilnog prodava?a, da ne kaem svjetskog??
Dal i onda ista procedura?

to se ti?e rasvjete, razmiljam i razmilja, i zasad mi je jedino pala ideja o DIY vise?oj rasvjeti sa T5 lampama...
Trenuta?ni bu?et mi je orijentiran ka turboflotoru1000, novi za sitne pare pa ono, nesmije to propustit.
:wink:

Hqi mi se svi?a, pogotovo u kombinaciji sa 2*T5, plavima po mogu?nosti...
A sve se da, tak planiram jedan 400litra nagodinu, dvje... polako me mu?i ova ograni?enost kad nema sump, refugium itd...
 
Ali kaj ako kamen dode od respektabilnog prodavaca, da ne kaem svjetskog??

cuj bilo da je od waltsmitha bilo nekog sitnog supljoglavca s Tonge ti ces u svakom slucaju dobit ovako nesto:


[Broken External Image]:http://www.piranha-fury.com/pfury/uploads/post-268-1116360597_thumb.jpg

[Broken External Image]:http://www.piranha-fury.com/pfury/uploads/post-268-1116360701_thumb.jpg

U kratkim crtama sto se desava: Oni ga tamo iscupaju iz mora (bilo da je aquacultured, koraljno fosilno kamenje s obale koje su bacili u more i zaboravili na dvije godine , bilo da su ga oteli na "prstac foru" cekicima od mora) To kamenje ide kod nji u kolektorskim stanicama na ciscenje di gule alge, spuzve, razne predatorske crve, skampe, puzeve, racice i ostale undesirable life forme s njega. Potom se pakira u ovakve kutije ko s slike i salje na put preko pola svijeta.. To ti je odprilike Tonga-New Zealand- Frankfurt-(Ljubljana)-Zagreb-Jaska..To je ziher tri dana u tranzitu. Iako je to kamenje "ocisceno" ono u svojim porama i kanalima vrvi zivotom (racici, crvici, alge, spuzve etc. etc.) i dio tog zivota ce uginuti prilikom transporta..sto ce se raspadati, truliti, amonijak ..(sjeti se price duzikov krug..) No nek te to ne obeshrabri, svjezje kamenje je super.. cijelog spektra mikro/makro zivota koji ces unjeti njime u akvarij, ali trebas pokrenuti te neke korake da osiguras da nece unistiti kvalitetu vode.. U idealnim okolnostima to se kamenje stavi mjesec-dva u mrak u bacvu s ogromnim skimom i jakom cirkulacijom da sara kroz stijenje i u tom vremenu bakterije i razlagaci pozderu sav drek iz njega.. To kamenje isto, to ti vjerojatno Boban moze potvrditi je kao "box of chocolate" nikad neznas sto ces dobiti,, mislim na oblik-velicinu-formu.. Ti narucis npr. 20kg i oni ti 20 posalju vjerojatno velikodusno kilu dvije i vise ali je puno bolje kad si u mogucnosti uzet kod nekog trgovca koji je narucio pa si izaberes shape koji ti pase za akvarij... sto se spuzvi tice, a znam da svi patite na njih .. one su vrlo delikatne zivotinje koje se nesmiju izlagat zraku/vaditi iz vode jer se u njihovim porama-kanalima zarobi zrak i od tamo pocnu trulit i kvarit vodu..

A sve se da, tak planiram jedan 400litra nagodinu, dvje..

ma samo polako, na ovome se ispraxaj godinicu dana da vidis sto se sve moze i kako i zasto pa kad prilike budu zdrave prek nekog njemackog oglasa uzmes rabljeni 130x60x60 s overflowom, sumpom i stalkom za 150-200 EU i zuummm!! kombijem u Minhen po njega..

Trenuta?ni bu?et mi je orijentiran ka turboflotoru1000, novi za sitne pare pa ono, nesmije to propustit

to je vrlo kvalitetan skim za tu klasu/zapreminu akvarija ali kad ga vidis uzivo prepast ces se, buduci da nemas sump morat ces ga montirati na hang on sistem i pumpa ce ti strsati preko cijele trecine kade..plus jos ove tri-cetri cirkulacijske pumpice sto imas...hefote zauzet ce ti tehnika pol displeya :twisted:.. Razmisli jos jednom, ako ovaj tvoj seaclone sto si ga modao radi fakat ko na slici brijem da nemoras niti nista upgradeat
 
?uj, zbilja thanx na info, moja prednost je to mi je re?eno da ?u si mo? izabrat kamenje jer kamen je naru?en za druge stranke kojima reef i nije toliko bitan...
U svakom slu?aju AKO kamenje do?e, aj ?u bit spreman, sa pripremljenim kantama mora, al jo ?u razmislit o investiciji, pa da sloim jednu 100litarsku skimming baru...

to se ti?e Turboflotora, vidio sam ga u ivo i ono, ba to kae, nagrdit ?e maximalno... zato i razmiljam o nekakvom novom akvariju... a i da budem iskren... po?eo sam gledat acropore i ono...paf...
Sad u sloveniji od jedne sme?e sa ljubi?astim vrhovima imam flesheve... fakat sam puko...

Ma najbolje bi mi bilo da se malo maknem sa net-a, da ne gledam sve te reefove i da mi ideje prestanu padat na glavu.
 
stina said:
Sad u sloveniji od jedne sme?e sa ljubi?astim vrhovima imam flesheve... fakat sam puko...
Ma najbolje bi mi bilo da se malo maknem sa net-a, da ne gledam sve te reefove i da mi ideje prestanu padat na glavu.

aha...malo si u zadnje vrijeme previe troio za svoj studentski bu?et, ubit ?e te stara :lol: ..a i cura :lol:
 
Vedran said:
stina said:
Sad u sloveniji od jedne sme?e sa ljubi?astim vrhovima imam flesheve... fakat sam puko...
Ma najbolje bi mi bilo da se malo maknem sa net-a, da ne gledam sve te reefove i da mi ideje prestanu padat na glavu.

aha...malo si u zadnje vrijeme previe troio za svoj studentski bu?et, ubit ?e te stara :lol: ..a i cura :lol:

To je bila planirana ute?evina, a u ostalom, moram nekaj i kupit za svoj reef ina?e ?e me javno prozivat icaroem... :lol: :lol: :lol:
 
zato i razmiljam o nekakvom novom akvariju... a i da budem iskren... po?eo sam gledat acropore i ono...paf...

Nebih htio zvucati ko gavran, no za sada bih ti preporucio da se suzdrzis od masovnog trpanja akropora u akvarij, uzmi tu i tamo koji mali fragic i gledaj ga kako se razvija i dali mu pase pa poslije dva mjeseca kad vidis da dise i pusta polipe uzmes ih jos i to obavezno uzgojene fragice iz necijeg akvarija navikle na akvarijski zivot.. One zahtijevaju disciplinu i rutinu mada kad im je ok i kalcij te kh visok rastu ko repa. Za sad bi ti bilo najbolje da se drzis LPS koralja (kojih ima isto fascinantnih boja i oblika), a sto SPSovaca tice ako te oni zanimaju mozes polako sramezljivo cackati po montiporama, turbinariama i slicnima laksima za ugrijavanje... i da obavezno ne rec svojima koliko para tuces u akvarij.. :lol:
 
i da obavezno ne rec svojima koliko para tuces u akvarij.. Laughing

Majstore, neki dan sam zbrajao po svom reef dnevniku(o da, i to postoji..) :lol: i vidio da mi je osim livesanda, zadnja investicija bila ovaj bubble od 40eura...Livesand je bio odma na po?etku...
Fakat je start vio vie nego OK i bilo je vrijeme da nekaj potroim... :lol:

Kaj se ti?e Acropora, zna da puno ?itam(Borneman :lol: , ReefSecretes, TMCRAvol1,...) i dosta sam upio toga i vidim da i experti nemogu definirant acroporu...
Ove uzgojene i planiram drat, al ba kao to kae, ne previe u trenuta?nom tanku, previe je softy-a itd...

Al LPSovci su zasad moji favorit... i ima ih jo nekoliko na listi ?ekanja :lol: :wink:
 
Stina, vidim da si ?itao Jasenkine postove po raznim akvaristi?kim sajtovima i da si je posluao i po?eo i ti da vodi dnevnik akvaijuma :wink: To nije loe, mada moram priznati da ja to ne radim :roll: i nekoliko puta sam zaeleo da imam te podatke iz dnevnika.
to se ti?e stavljanja korala u akvarijum, slaem se sa Bobom, ne uri koliko god to bio veliki izazaov, a jeste izazov.
to se ti?e ?itanja, samo napred. Ali i tu ima jedan savet - ne veruj u sve to napiu, ne zato to je to neistina, ve? zato to je u morskoj akvaristici neverovatno kako iste ribe i organizmi mogu da se razli?ito ponaaju.
 
Ma op?enito akvaristika , ne samo morska.. svaki akvarij svijet za sebe i ponekad mi se ?ini da nakon svega to sam vidio dosad u svojim i drugim akvarijima, znam manje nego kad sam se nakrcao teorijom i kretao u ovu ludost :lol:
i jedna stvar me je uvijek ivcirala...3 puta sam kretao s pisanjem dnevnika/trokovnika... i svaki put sam pisao sve manje- zadnji pokuaj od prije 2 godine je doao do -druge strane :lol: prokleta lijenost..iako , moram re? - za dnevnik mi je ao , al za trokovnik NIJE!... ne elim znati :lol:
od sutra po?injem pisat dnevnik morskog da lake pratim razvoj istog ( hmmm...da... :D )
 
Peca said:
Stina, vidim da si ?itao Jasenkine postove po raznim akvaristi?kim sajtovima i da si je posluao i po?eo i ti da vodi dnevnik akvaijuma :wink: To nije loe, mada moram priznati da ja to ne radim :roll: i nekoliko puta sam zaeleo da imam te podatke iz dnevnika.
to se ti?e stavljanja korala u akvarijum, slaem se sa Bobom, ne uri koliko god to bio veliki izazaov, a jeste izazov.
to se ti?e ?itanja, samo napred. Ali i tu ima jedan savet - ne veruj u sve to napiu, ne zato to je to neistina, ve? zato to je u morskoj akvaristici neverovatno kako iste ribe i organizmi mogu da se razli?ito ponaaju.

U biti da budem iskren, nisam tada po?eo pisati dnevnik, neg kad sam upoznao mog sad ve? prijatelja Maria, koji je zbilja pedantni freak to se ti?e akvaristike...
Otvorio je ?ovjek svoju knjiicu(iz 1998. ako se nevaram) i prvo sam umro od smjeha kad sam ?itao tekstove, al onda sam vidio da je to zbilja meni potrebno i korisno...
Od kad imam akvarije(jedno vrijeme njih 10) razmiljao sam o nekakvom vo?enju biljeaka oko izmjene vode itd, al nikako da to realiziram...
Sad kad je dola morska, htio sam sve zabiljeit, svaki svoj uspjeh i pad, al opet je trebalo pre? preko moje ljenosti, koju ima i Vedran vidim... :lol:
No nemoj me krivo shvatit, nije da Jasenka nije imala prste u tome, itekako sam pro?itao njezin dnevnik i ?ak se i nasmijao na neke dijelove(kakav je bio rak? :D ), al u vie navrata koristio mi je da znam kako ne trebam u?initi!
To je ?isti dokaz da je i uspjeh i neuspjeh jednako vaan dio informacija ako elimo napredovati...

To je ono to ja govorim svima kad me pitaju za neki savjet - ?itaj i pitaj na 100 mjesta i onda uzmi od svakog ono to je dobro i zapamti, preko ostalih zastarjelih bedasto?a pre?i(zvu?i okrutno al je istinito...) i sve ?e ti bit lake...
:wink:
 
Stina tvoj akvarijum je star svega par meseci a ti si vec stigao do tvrdih korala a i dalje zelis da ga dopunjujes. Mislim da ti nemas razloga da toliko zuris jer jos nemas dokaza da ce sve da funkcionise kako treba. Ako nista drugo onda uspori samo zato ako nesto krene naopako da ti generalna steta bude sto manja. Tvrdi korali zahtevaju vise i svaki nedostatak se vidi mnogo kasnije kada ces ti da imas manje prostora da manevrises a obicno se zavrsi nepovoljno.

Ovo u vezi zivog kamenja mi je malo nejasno. Zasto ti pucas na Tongu i tome slicno. Zar toga nema negde blize kod tebe, vec obradjen pa da je sve ok. Ako bas i sam zelis sve to da radis onda bolje kupi coral rock pa ga cikliraj bez bojazni, ako zelis i u buretu ali van tvog akvarijuma sto je logicno a posle ce on vremenom sam da se zaseje u akvarijumu. Ako tretiras zivo kamenje kao koralno kamenje onda nema potrebe da kupujes zivo jer ces da zavrsis na istom a platio si ko zna koliko skuplje.

Tebi samo treba kamenje da popunis akvarijum a za to sluzi koralno kamenje, zasto gubiti vreme sa zivim kamenjem pogotovo kada nemas uslova da ga tretiras.

Opcija za tebe moze da bude i jadransko kamenje. To nije bas najsretnije resenje ali sta da radis kad nemas bolje. Neka ti neko s primorja posalje potrebnu kolicinu kamena postom. Neka se kamenje osusi i neka putuje ko zna koliko dugo jer ti to i nije bitno. Nakon toga ga tretiraj i kada sve bude ok stavi ga u akvarijum. Prosto i sigurno. Tako se radi sa koralnim kamenom samo sto je izvor drugi, nije Jadran nego Tonga ili Fiji.

Svetlo sredi, nemoj da se zanosis da moze bez toga, barem ne na duze staze.

Znaci neka bude kako si i naveo u imenu teme samo sa vise strpljenja.
 
Da, malo me zaneslo... vidim... :roll:

to se ti?e Tonga liverock-a, pucam na njega samo zato to ?u bit u mogu?nosti ga nabavit...
U fishroomu pripremam jedan akvarij sa skimmerom radi lje?enja kamenja...
Jadransko je u mom tanku i sad elim unjet tropske organizme u svoj akvarij.
Svjetlo tako?er planiram poja?at... zasad imam 4 lampe, a dve su jo u igri...
Zna?i 6 lampi na 150litara vode... bit ?e neto...

Sve u svemu, dolazi mi i ja?i skimmer, jer ovako ide, al ja znam da moe i bolje...
Uglavnom, posluat ?u vae savjete i hvala na njima! :)