Sistem za zamenu vode

Umesto "hvala" sam mislio "zahvalan sam" :D

Sve vise i vise razmisljam o centralnom filteru. Veoma lako bih mogao da pripremam vodu za zamenu i npr. tako pripremljena voda slobodnim padom bi se lagano uliva u centralni filter. Ta varianta mi ne bi oduzimala puno vremena. Jedino sto ta pumpa bas trosi puno struje, jel to 800w/h?
 
CTale,

Nisam video taj sistem? Jel moze neka smernica, savet, link, slika?


Bobane,

Jako mi je velika guzva u akvarijumima i to zahteva cescu zamenu vode.

Mora da si video na forumu, ja ću ti sada linkovati fotke:

2a492a87f0e04263b6f1a20aab80334f.jpg


Ova zelena cev koji možeš da vidiš iznad police sa fluo/neon cevima je dovod RO vode i voda se kapaljkama dovodi do svakog akvarijuma iznad koga prolazi. Svaki akvarijum je bušen/sečen na nivou na kome treba da se održava nivo vode. Koliko vode izađe/ispari toliko i dođe i u akvarijumu uvek ima dovoljno vode uz obezbeđenu neprestanu zamenu.

Voda koja izlazi iz akvarijuma se sprovodi u kanalizaciju,

8e19254b6befdcf195c6564c1b8c8016.jpg


Pitaj Nešu za detaljnija uputstva.
 
Hvala.

Nesi sam poslao pp. Kaze da voda koja ulazi u akvarijume je hladna, ima grejace u svakom akvarijumu koji brzo dogreju vodu. Predpostavljam da mu se ne uliva veca kolicina sveze vode od jednom nego da su to manje kolicine pa tako da ni pad temperature vode nije brz.
 
Bas tako, sistem doliva vodu kap po kap. To moze da se nasteluje kako ti zelis, da eventualno u 24 h zameni svu vodu u akvarijumu ili trecinu ili polovinu. Voda kojs ulzi u akvarijum se filtrira preko kolone sa aktivnim ugljem da bi se oslobodila hlora.
Ovaj sistem je znatno jeftiniji od sistema sa centralnim filterom i za odrzavanje i za izvedbu. Nije bolji ali moze lepo da odradi posao.
 
Tu se postavlja pitanje samo kako odrzati temperaturu vode? Grejem prostoriju na 25C, temperatura vode mi je zimi 22-24C a leti ne prelazi 26C, plasim se kad bi bez predhodnog zagrevanja vode je pustio u sistem da bi mi pala jako temperatura u akvarijumima a i Boban ne preporucuje to bez predhodnog zagrevanja.

Vrti se u krug vec duze vreme :).

Zopex kako si resio bulkove ili si nesto improvizvao?
 
Nisam koristio bulkove nazalost, jer sam bio nestrpljiv, a tada ih nije bilo lako nabaviti. Busio sam akvarijume na zadnjoj strani pri vrhu. Imas slike u temi centralni filter pa pogledaj.
 
Tu se postavlja pitanje samo kako odrzati temperaturu vode? Grejem prostoriju na 25C, temperatura vode mi je zimi 22-24C a leti ne prelazi 26C, plasim se kad bi bez predhodnog zagrevanja vode je pustio u sistem da bi mi pala jako temperatura u akvarijumima a i Boban ne preporucuje to bez predhodnog zagrevanja.

Vrti se u krug vec duze vreme :).

Zopex kako si resio bulkove ili si nesto improvizvao?

Mislim da previše strahuješ. Voda se menja bukvalno kap-po-kap i promena temperature se i ne oseća.
 
Nemoj tako ofrlje da odredjujes protok vode. Mozda je kap po kap ali sta ako ispadne drugacije. Vidis da se ovde spomilje veci broj riba po akvarijumu. To treba uzeti u obzir i svakako sagledati mogucnost predgrevanja vode jer kada se jednom uradi onda bas nije zgodno da se kasnije vrse tehnicke korekcije. U svakom slucaju ako krajnje resenje bude centralni filter onda je i ovaj sistem zamene vode daleko jednostavniji.
 
Sagledavsi sve dosadasnje mogucnosti, ono trenutno sto ja vidim da od opcija imam:

Kap po kap otpada, njegova primena moze da se koristi samo tokom letnjeg perioda sto ne zadovljava moje potrebe.

Centralni filter odlicno resenje, da ne kazem najbolje. Njegove mane u mom slucaju su sto nemoze da bude najniza tacka u akvaristici tj. bio bi u nivou donjeg reda akvarijuma u kojima bih opet morao rucno da menjam vodu, drasticno bi mi povecao potrosnju el.energije.

Lager burad za zamenu vode su u opciji a u mom slucaju mozda i najbolje resenje. Ne bi mi puno prostora zauzela a imao bih veliku povrsinu iskoristenu u akvarijumima. U zavisnosti od slobodnog prostora da uzmem dva bureta ukupne zapremine od 400-500l i spojim ih. Da direkto iz cesme preko filtera aktivnog uglja dovodim vodu u njih, gde bi se voda aerisala. Da se pumpa po automatizu (na tajmer) pali 2-3 puta na dan koja bi slala vodu iz buradi u ceo sistem. Ceo sistem sa prosirenjem bi imao 4-5t vode i tako bi obezbedio svakodnevno dolivanje nove sveze vode bar 20-30%. Ceo sistem bi bio automatizovan sto bi drasticno smanjilo moje angazovanje oko njega, tj. mogao bih mnogo kvalitetnije da trosim svoje vreme sa ribicama i da vise uzivam u njima :)

Sta vi mislite o ovome?
 
Nemoj tako ofrlje da odredjujes protok vode. Mozda je kap po kap ali sta ako ispadne drugacije. Vidis da se ovde spomilje veci broj riba po akvarijumu. To treba uzeti u obzir i svakako sagledati mogucnost predgrevanja vode jer kada se jednom uradi onda bas nije zgodno da se kasnije vrse tehnicke korekcije. U svakom slucaju ako krajnje resenje bude centralni filter onda je i ovaj sistem zamene vode daleko jednostavniji.

Pa ne znam, uputio sam na sistem u radu koji, koliko znam, za sada ne pravi nikakve probleme. Čini mi se da voda stiže do akvarijuma slobodnim padom i da, zbog prirode sistema, ne može da dođe do prelivanja.

Cenim da može da dođe do nejednake distribucije (ukoliko se zapuše kapaljke), ali i to rešava svakodnevna kontrola stanja.

Za sve ostale slučajeve postoji mogućnost intervencije.
 
Ja samo navodim da uvodjenje vode kap po kap je mozda riskantna opcija. Ako imas stotinak riba u akvarijumu onda protok treba da je veci od toga da bi voda u akvarijumu bila ok. Gledam to stalno kada se smanjuje protok iz nekog razloga, lekovi itd. E sada, ako uvodis hladnu vodu u akvarijum pod tim povecanim protokom koji je potreban onda su tu dosta veliki problemi osim ako se ne zanimas za zlatne ribe. Nece grejac to da isprati, barem ne zimi. Zato se voda predgreva. Kod mene se greje prostorija a tu se nalazi ta posuda za predgrevanje. Voda tu stoji i tako se zagreje, nema tu ugradjenih grejaca. Cak i kada se trosi i vise vode hladna voda se mesa sa toplom vodom i tako smalcena voda ide u sistem. Eto, nikako direktno iz cesma.
 
. Ceo sistem bi bio automatizovan sto bi drasticno smanjilo moje angazovanje oko njega, tj. mogao bih mnogo kvalitetnije da trosim svoje vreme sa ribicama i da vise uzivam u njima :)

Sta vi mislite o ovome?

Ako zelis automatski sistem za zamenu vode akvarijumi moraju da budu buseni, jer gde ce ici ta voda koju dolivas?
Za tebe je najbolji i najjednostavniji sistem u ovom trenutku sa buradima i jednom jacom potapajucom pumpom. To nisu velika ulaganja, a dobio bi mnogo. Posao za koji su ti trebali sati i dosta snage zavrsices za neuporedivo manje vremena.
Ako se radi sistem zamene kap po kap ima tu jos dosta stvari da se uradi, potreban ti je regulator pritiska u sistemu dovoda vode, a Boban ti je lepo predocio koji su problemi.

Kod formiranja odgajivacnice uvek treba prvo napraviti finansijski projekat i dobro isplanirati sve, troskove izrade sistema, troskove odrzavanja, tvoje angazovanje, ukalkulisati eventualni gubitak usled bolesti ili nekoh nepredvidjenih situacija i na kraju dobit koju ostvarujes od prodaje riba. Ako ova racunica pokaze da je to isplativo onda treba uci u celu pricu, a ako ne nema smisla sve to raditi. Video sam mnogo pokusaja gajenja riba gde su ljudi ulazili srcem, jer vole akvaristiku ali sa povecanjem broja akvarijuma porasli su i troskovi i mnogo njih je odustalo.
 
Lager burad za zamenu vode su u opciji a u mom slucaju mozda i najbolje resenje. Ne bi mi puno prostora zauzela a imao bih veliku povrsinu iskoristenu u akvarijumima. U zavisnosti od slobodnog prostora da uzmem dva bureta ukupne zapremine od 400-500l i spojim ih. Da direkto iz cesme preko filtera aktivnog uglja dovodim vodu u njih, gde bi se voda aerisala. Da se pumpa po automatizu (na tajmer) pali 2-3 puta na dan koja bi slala vodu iz buradi u ceo sistem. Ceo sistem sa prosirenjem bi imao 4-5t vode i tako bi obezbedio svakodnevno dolivanje nove sveze vode bar 20-30%. Ceo sistem bi bio automatizovan sto bi drasticno smanjilo moje angazovanje oko njega, tj. mogao bih mnogo kvalitetnije da trosim svoje vreme sa ribicama i da vise uzivam u njima :)

Sta vi mislite o ovome?

Da li postoje plasticna cetvrtasta burad, video sam da ih stranci koriste? Kod nas koliko sam video postoje samo okrugla.

Koju pumpu bi mi preporucili da koristim za dopunu akvarijuma?

Busi cu akvarijume. Necu kupovati bulkove skupi su a vidim da i u diy varijanti mogu to da zavrsim a da bude funkcionalno i da lepo izgleda.

Filter sa aktivnim ugljem jer ima odredjen protok vode L/h da bi mogao da odradi svoj posao?
 
Malo sam guglao ali nisam nasao cetvrtaste rezervoare za vodu sto neznaci da ih nema.

Mislim da bi posao mogla da odradi pumpa Atman AT-106.

Aktivni ugalj ce odraditi posao bez obzira na protok. Zasto koristis aktivni ugalj?
 
Burad cetvrtasta nisam nasao ni ja, pogeldacu preko u HU da li mogu da se nadju.

Aktivni ugalj bih koristio da se oslobodim hlora i hloramna prilikom punjanja buradi. Jer cu vodu menjati 2-3 puta dnevno. Da bih dobio zeljenu kolicinu zamene vode od 20-30%. Pokusacu da namestim tako (pricam napamet) elektro magnetni ventil na toplu i hladnu preko tajmera pa u burad (to mi prvo pada na pamet), voda se iz aereise pa opet preko tajmera koji ce paliti pumpu preko sistema kao sto ti imas u akvarijume.

Vidim da taj atman moze da izgura na 3m 2.500l/h? Sta mislis da bi mi on odradio dobro dopremanje vode do svih akvarijuma???
 
Ako mislis da pravis zamenu vode preko cevovoda odjedanput u svim akvarijumima onda je pumpa preslaba za to i moraćes da uzmeš nešto ozbiljnije. Tu bi morala da se napravi ozbiljna elektronika sa presostatima, tajmerima i osiguranjem da nedodje do prelivanja vode ili da pumpa ne ostane da radi na suvo. Nije jednostavno ali sve može da se napravi. Bitno je da ne žuriš i dobro razmisliš o svemu.
Za filtriranje vode preko aktivnog uglja predlažem filter Atlas i to produženu varijantu. Voda kroz filter treba da protiče polako da bi aktivni ugalj neutralisao hlor.
 

Attachments

  • atlas.jpg
    atlas.jpg
    6.4 KB · Pregleda: 6
Plan je sledeci:

Iz cevovoda dolazi voda odvojeno topla i hladna (ovo mi je najisplativija varijanta jer ce tako gasni bojler najmanje biti angazovan za zagrevanje tople vode. Ako mi bude trebala 1/3 tople vode a to je 120l trebace mi 12 minuta da radi gasni bojler da bih dobio tu kolicinu tople vode)
El.ma. ventili na tajmer otvaraju jednu (hladnu) pa drugu (topolu)
Preko aktivnog uglja u burad
Dobijam vodu na zeljenu teperaturu koja se aerise narednih par sati do zamene
Burad su spojena pri dnu sa bulkovima, oba se pune istovremno na isti nivo
Iz jednog bureta pri vrhu ima bulk (da regulise nivo vode) koji je spojen sa odvodom u slucaju da se burad prepune
Iz buradi nekom pumpom na tajmer preko sistema kao sto ti imas odvod vode u sve akvarijume odjednom se vrsi zamena vode

Zelim da sve ovo funkcionise i kad ja nisam kod kuce, da se voda sama menja. Naravno da cu gledati u pocetku da uvek budem prisutan zbog eventualnih prolema. Trenutno mi nepada nista drugo na pamet. I dobro je sto vise razmisljam sve vise i vise mi dolaze razne ideje na pamet. Neki prijatelji su m majstori pa ce mi pomoci oko elekrike, automatizacije.... Jedino sto oni ako im ne kazem sta mi treba nece znati da mi pomognu jer nisu akvaristi.

Koja pumpa bi mi bila odgovarajuca? Ta pumpa verujem za par minuta bi 400lit vode gurnula u ceo sistem i opet se ugasila cekala da je tajmer opet pokrene. Ta pumpa ra biti optimalne jacine. Zato sam vec i naveo da ce biti 4-5t vode u kojem cu menjati automatski 2-3 puta na dan vodu.

Svaki vas savet mi puno znaci i daje mi drugi/novi pogled na ceo projekat :)

P.s. "presostatima" ovo neznam sta znaci?
 
Imas ga u veš mašini i služi da ograniči nivo vode. Mislim da je potreban, jer ćeš teško moći da tajmerom zaustaviš punjenje buradi na predviđeni nivo. Naime pritisak, a vezano uz njega i protok u cevima za dovod vode nije uvek jednak tako da tajmer bez presostata neće dobro odraditi posao.
Brzina zamene vode u akvarijumima je ograničena rupom za odvod vode iz njih. Znači moraš imati slavine iznad svakog akvarijuma da bi to regulisao.
 
Presostat ili hidrostat proucen i odlicna stvar. Jedan ili dva komada posebno za toplu a posebno za hladnu vodu, bolje od tajmera. Vode moraju da se mesaju u odredjenoj meri da bih dobio oko 24c temperaturu za zamenu vode.

Ako bude priblizna tempratura u akvarijumima i u prostoriji da li ce samim tim biti minimalno isparavanje u akvarijumima?

Slavinice ce biti iznad svakog akvarijuma kao kod tebe ili neki drugi tip. Treba da vidim sta mogu da nadjem od ponude u gradu ili okolini. Imamo neku poljo apoteku pa cu svratiti malo do njih.

Koja pumpa za vodu bi mi odradila tu posao? Koja jacina mi treba. Ta pumpa bi trebala prvo da gura vodu u najvisi red a zatim slobodnim padom pod pritiskom pumpe bi se slivala voda svugde ravnomerno?

Prvo da izdefinisem ovaj deo pa cu preci na ostalo :)

P.S. sta je po vama bolje kad dodje do toga busti dno ili stranicu od akvarijuma?
 
Za pumpu mora da se racuna. Mene je to mrzelo da radim pa sam tri promenio dok nisam nasao optimalnu. Pumpa ce da gura vodu u cevovod s tim sto ce u najnizoj tacki da bude najveci protok pa sve manji do gornjeg reda. Zato ti sluze slavine da podesis da bude otprilike jednak protok ka svim akvarijumima. Znaci izracunaj koji ti protok treba pa uzmi pumpu bar 30% jaču.
Ako busis dno akvarijuma onda mora da ide bulk, a ako ide bušenje bočne stranice onda odvod rešavaš sa vodovodnim plastičnim cevima.
Po meni bulkovi su bolja varijanta i naravno znatno skuplja.
Ako budem proširivao ovo kod mene sigurno ću raditi sa njima.
Pogledaj u Madjarskoj da li ih ima pa nađi sam računicu. Ovde u Beogradu prodju ih po 8 evra promera fi 25 što je stvarno preskupo. U Americi sam ih našao po 2,99 dolara pa pretpostavljam da u Evropi ne bi smeli da budu mnogo skuplji.