Sistem za zamenu vode

A da li ti mozes da slikas tu tvoju prostoriju da tacno vidimo sta bi moglo da se izvede. Ovako samo nagadjamo. Mozda bi mogao da se izvede slican princip koji sam ja nekada koristio, naravno ako ima prostora za to. Negde sam ja okacio tu semu, kako je to bilo, mada mislim da je to bilo kod Cire na sajtu.
 
Bobane umesto slika skica, jel moze? Bice slika kad sve sredim, trenuno nema sta da se vidi mala prostorijica puna od poda do plafona, nemoze vise litra vode da stane :D

Svakako mi je plan da se prosirim i samim tim dobijem vise prostora pa bih mogao mozda i taj Vas sistem da inplementiram u prosirenu akvaristiku.
 

Attachments

  • Projekat copy za net.jpg
    Projekat copy za net.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 18
Sema ko sema, ne daje mi odgovor na mnoga pitanja a najmanje na ono radi kojeg sam i pitao za slike.

Sustina je u tome da ako ti imas potrebnog prostora onda bi mogao da koristis slobodan pad vode a ne da je pumpas u akvarijume. Da bi video da li je to moguce treba da vidim kako to sve izgleda :)
 
Last edited:
OK, razumem ;)

Na prvoj slici slici se vide 3*100l koji mi trenutno sluze kao lager akvarijumi. Kad se lepo prosirim mogu prilagoditi prostor novom sistemu :)
 

Attachments

  • DSC00391.jpg
    DSC00391.jpg
    220.9 KB · Pregleda: 29
  • DSC00389.jpg
    DSC00389.jpg
    206 KB · Pregleda: 26
To mesto koje spominjes, ta tri akvarijuma, mozes da koristis kao rezervoar za vodu odakle ces da snabdevas ostale akvarijume.
Posto je to najvisa pozicija na polici od tih akvarijuma sprovedes cevi do svakog dela police pa na te cevi prikacis plasticna creva sa malim slavinama za svaki akvarijum ponaosob. Iz bureta, kao prvo mesto gde dolazi nova voda, pumpom prebacujes vodu u taj akvarijum (bolje jedan nego tri) i to radis u vremenskim ciklusima. To ti je jednostavnije nego da pumpas vodu direktno u akvarijume.
U sustini ako sa ovime nisi zadovoljan onda mozes to lako da prebacis na direktno pumpanje vode.
Eto ovo moze da bude opcija. Mana je sto akvarijumi u gornjem redu nece biti u toj kombinaciji ali koliko vidim tu su maticne ribe pa samim tim zamena vode nije tako nuzna.
Prednost je sto ti treba kudikamo slabija pumpa. Ima tu jos mana i prednosti i samo treba sve sagledati.
 
Dobar predlog da u gornjem redu drzim lager akvarijum za vodu i maticne ribe. Ako budem to radio sprovescu vodu direkt do lager akvarijum akvarijuma.

Blizi se lepo vreme i pocetak radva, pa kazem da ne stoji tema aj da pitam jos po nesto.

Bobane koju pumpu biste mi preporucili da sa vrha police gura dalje vodu u ceo sistem?

Sta mislite koje dimenzije akvarijuma su najprakticnije za rasplivavanje ribe? Koji odnos dubina, sirina i visina treba da bude? Kakva su vasa iskustva.
 
Sustina takvog napajanja je u tome da ti koristis slobodan pad vode a ne pumpe. Za to su potrebne sire cevi, ove nase plasticne vodovodne sa sasvim ok za glavno napajanje. Od te cevi do akvarijuma koristis tanka 6 mm creva.

Dimenzije akvarijuma diktiraju uslovi mada se treba uklopiti u neki standard radu drugih stvari. Visina od oko 40 cm je sasvim ok. Dubina akvarijuma treba da bude takva da sa lakocom mozes da radis sa ribama. Mislim da ne bi trebala da predje 50-60 cm. U sustini stotinak i vise litara vode je preporucivo mada ne i neophodno. Vise prostora znaci i brzi rast ali i vise riba zajedno. To zahteva dodatni oprez jer se i rizik od bolesti povecava.

U sustini sta god da uradis bice ti bolje jer kako stvari sada stoje odrzavanje tih akvarijuma nije ni malo jednostavno.
 
Majstori su dali ponudu, treba samo jos da se odredi datum pocetka radova i to je to :)

Bobane sto se tice vaseg predloga sa slobodnim padom vode je odlican. Sve vise razmisljam o takvom sistemu. Jedan poznanik na FB je odradio sledeci sistem, nadam se da nije problem ako okacim sliku da vidite o cemu se radi. sta mislite o tome?

Hvala na preporuci za dimenzija akvarijuma.
 

Attachments

  • Ova 1.jpg
    Ova 1.jpg
    61.8 KB · Pregleda: 25
Eto super da se sve iskristalisalo. Jos je bolje sto mozes sve to da vidis negde gde je vec uradjeno sto je od velike pomoci. Ipak proveri sve jos jednom, svaki detalj. Posebno proveri da li sve te cevi, ta cela instalacija, mogu da se smeste u tvoj slobodan prostor a da ti nisu na putu za normalan rad.

Taj sistem koji je na slici se koristi intenzivno u ovome poslu. I kod mene dovod sveze vode se kontrolise na taj nacin i to hladne vode na predgrevanje kao i dovod te tople vode u slivnike.
 
Majstori kao i svaki drugi postuju svako crveno slovo u verskom kalendaru, nerade za svaki praznik, slave svaku slavu.... Radovi ce poceti sredinom maja, iskreno sam se nadao da ce biti vec gotovo.

Koje je vase misljenje o ovome? Jer bi moglo da mi zavrsi posao pored ventilatora oko isusivanja vlage iz vazduha? Kazu da podize temperaturu do 4C u prostoriji sto i nije lose preko zime :)

http://www.rovex.rs/meraci/ttk40.html
 
U svakom slucaju ce dobro doci narocito tokom zime kada se prostorija redje luftira.
 
Ta spravica nema nikakvog smisla u takvom okruzenju. Da su ti akvarijumi zaptiveni pa ajde ali ovako jednostavno neide. Sto je vazduh suvlji vece je isparavanje jer ti ne obaras temperaturu vazduha.

Nemoj da se palis na to podizanje temperature u prostoriji. To je isto kao kada bi koristio frizider da ugrejes prostoriju. Ako hoces da je grejes onda uzmes grejac. Ako ti smeta visoka vlaga a ona je stalno visoka jer je to akvaristika onda se pozabavi ventilacijom prostorije.

Eo ja nemam neko lepo misljenje o tome ali ako ti mislis da je ok onda samo napred. Ako nista drugo barem ces da imas puno kondenzovane vode sto i nije tako lose ako ti je prostoria relativno cista.