Sitna i bitna mala bića iz mora za akvarije!

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Sitna i bitna mala bica iz mora za akvarije!

Ako elite cist akvarij, s dnom kojeg ne treba usisavati, s manje alga obavezno, ako ste u mogucnosti nabaviti:

Male zvijezde zmijace, hrane se svim organskim otpadom, pa tako ciste dno i kamenje od vika hrane i eventualnim uginulim stvorenjima; rakovi samci (u kucicama) oni ciste dno, pijesak, kamenje i sve ostalo do cega dodu, proceljavaju od pijeska, preko kamenja po kojima se strucno penju , pomicu i ciste moruzgve , te bilokakve naslage mulja jednostavno nestaju pod njihovim klijetima i noicama...jednostavno sav otpad to pronadu

Puevi (ovisi o vrsti) neki su strvinari (kao volak), ali to su velike vrste, ive najcece u dubinama ispod 1 m, dok je vecina onih to nademo uz obalu algojedi, kozice, cistaci svega, jedu sve to nadu, a dobre su ako ih ima vie u akvariju, pa se razmnoavaju (noenje mladih jedne kozice je 10 dana...mjerila sam po jednoj svojoj), mlade naalost ne moete sacuvati, ali oni su dobra hrana ribicama i ostalim organizmima u akvariju.

Kada nabavljate sitne ivotinjice, potrebno je pripaziti o kojoj se vrsti zvijezde radi, jer su one vecinom predatori, pa bi tako mogle prouzrociti samo vie tete nego koristi, ako elite imati rakove u akvariju, isto su predatori i veliki nasilnici i trudit ce se svim slilama preokrenut bilo koji kamen, stijenu, koljku, to li vec imate u akvariju (pogotovo mogu biti tetni u akavriju s koraljima, neke vrste ne jedu koralje, ali ih mogu pokuati unititi, ili barem preokrenuti kamen na kojem jesu, to ce isto prouzrociti tetu na koralju), dok neke vrste koje narastu dosta velike u nedostatku hrane, mogu se baciti na vae ribice, pa bi i zbog toga bilo bolje velike, smede, dlakave rakove izbjegavati..

Ako u kamenju primjetite stvorenja nalik kampicima, a da su im jedna klijeta veca od drugih, ostavite ih, to su mali pistols skampi, koji pucketaju svojim klijestima, ne rade tetu, ive u rupama kamenja

Toliko o malim sitnim ivotinjicama koje moete staviti u akvarij s miroljubivim ribicama. to se tice moruzgvi i vlasulja (jadranski tip anemona), morate biti svjesni cinjenice da imaju arnjake, to moe biti vrlo neugodno na dodir, te da ih morate dodatno hraniti komadima lignje, koljka...te da su one bica koja se ecu po akvariju u slucaju ako nisu zadovoljna sa svojim mjestom. Neki kau da se cak desilo da su im popapale manje ribice , meni takav slucaj nije poznat, ali treba imati na umu, te to da ih se ne smije stavljati blizu jedna drugoj jer se mogu do smrti potuci i blizu koralja, jer ih mogu unititi.


Svi ovi mali stanovnici mogu biti jako korisni i lijep kao dodatak u vaem akvariju (opisivala sam jadranske tipove, ali nema puno razlike radi li se o nekom drugom tipu). Jo jedna bitna stvar, Jadran je guce i hladnije more od tropskih mora, pa ako te stanovnike ste sami ulovili, bilo bi poeljno ih postepeno prilagodavati na vecu temperaturu i malo manje gusto more( gustoce ili slanitet se mjeri hidrometrom i nije nikakav problem jer je u obliku plovka koji pluta na povrini i pokazuje koliko je more slano).
 
Reci mi samo Jasenka ,kako se snalazis oko nabavke tih cistaca koje si navela. Da budem precizniji sa pitanjem, da li ih lovis ili kupujes u akvaristickim radnjama? Da li u Zagrebu ima takvih radnji sa morskom akvaristikom odnosno sa prodajom tih stanovnika mora.

Ovo pitam jer znam neke moje drugove koji se bave ronjenjem i kazu mi, kada rone u Jadranu da imaju mogucnosti mnoge te rakove da uhvate.
 
Pa vjerovato joj neko ulovi. :p
Nego jasenka koliki treba biti min.akvarijum sa morskim ribama?
treba li im grijac?
 
Da taj mini svet je toliko koristan u akvarijumu i treba da mu posvetimo izuzetnu paznju.
Pojedine zivotinje pored svije lepote i zanimljivosti imaju i nezamenjivu ulogu.

Jedno od cescih diskusija je i pitanje koncastih i drugih algi koje se stvaraju u akvarijumu. Tu se govori o nitratima, fosfatima i svemu sto doprinosi stvaranju algi. Znamo i sami da je to borba sa vetrenjacom i da nam negine cesto ciscenje akvarijuma od algi. Ipak nije bas tako. Tu je jedan nas prijatelj koji je skoro perfektno resenje a to je njegova visost puz. Nije svaka vrsta dobra, Jasenka je i napomenula to a neke vtste su i opasne.
Jedna od boljih vrsta sa kojima ja imam tako lepo iskustvo u kontrolisanju algi je Cowrie puz. Malo sam i testirao sve to. Nisam ja neverni Toma ali bas me je bilo zanimalo. Jedan sistem koji je podeljen na dva dela sam naselio podjednako sa koralima. Filter je zajednjicki, osvetljenje je identicno. Ostavio sam ga da malo zaraste u alge i ona sam samo u jednom pustio oko pet Cowrie puza. U roku od 2 - 3 dana akvarijum je bio cist od algi. Malo je ostalo samo kod delova gde je strujanje vode izuzetno veliko. Izgleda da oni takva mesta ne posecuju.
Kada sam premestio nekoliko puzeva i u drugi akvarijum alge su nestale u isto tako kratkom periodu. Pole ovoga je potrebno samo mala korekcija i akvarijum je blistav.

Sta da kazem, fantasticni cistaci akvarijuma i ja nisam video bolje od tih puzeva.

Tu treba dodati da ti puzevi ne diraju korale a isto tako da ih mi moramo i hraniti jer njihova potreba za hranom je veca i samo alge koje rastu nisu im dovoljne.
 
Fauna, to se tice ovih ivotinjica koje sam opisala, sve smo moj dragi i ja ulovili ili izronili u 9 mjesecu prole godine, a rakove je nakupio moj brat (on je htio da imam u akvariju brdo rakova, ali sam poalila to, tako da s rakovima vrlo oprezno, jer mogu napraviti samo takvu tetu) kada smo ili po kamenje za akvarij. Imam tu srecu da imam vikendicu u jednom malom mjestu koje ima stvarno cisto more puno raznoraznih organizama, a super je i to da nema ljeti ni previe turista pa podosta ostaje morska flora i fauna netaknuta. U Zagrebu ima jedan ducan koji prodaje kamenje iz Jadrana, a vjerojatno i ova sitnija bica. Ne znam sigurno, jer nisam nikada pitala za tako neto, ali ako imaju kamenje, sigurna sam da se mogu naruciti i kozice, rakovi, puici...sve za pare!
Nego, Bobane, zanima me ima li sliku toga pua, pa da je postavi, jer bih voljela vidjeti kako izgleda !
Nevene, to se tice min. akvarija s morskim ribama, to ti je otprilike isto kao i sa slatkovodnim, jer ima puno vrsta riba, neke su manje, a neke narastu podosta velike. Iskreno, osobno ne bih ila ispod 150 l, jer ipak im treba obezbjediti prostor za plivanje ili skrivanje. Grijac treba u svakom slucaju, osim pretpostavljam za jadranske ribice, ali o njima ne znam puno, nisam ih nikada drala, a niti necu, pa ti tu ne mogu dati nikakav savijet. Naravno, ako eli drati 3-6 ribica po velicini do 4 cm dostatan ti je i akvarij od 100l, ali ljudi ko ljudi nikada se ne zadovolje s dranjem manje ribica, pa najcece prenapuce akvarij, a tada je ipak bolje imati akvarij vece zapremine. Tako Nevene, ako se odluci na morski, prvo odluci to u njemu misli drati, pa u skladu s time se odluci za velicinu, za filtraciju, rasvjetu, temperaturu...
 
E, Bobane, tak sam sada provjerila tvoju galeriju, pa sam pronala sliku pueva! Ne samo da su korisni kako ti kae, nego su i lijepi...mogao bi par njih staviti u dep, pa... :wink: