Staro drustvo

Godinu posle.....

Nedavno je bilo godinu dana od kupovine prvog akvarijuma. Akvarijuma koji se skoro slucajno pojavio u nasem domu i doneo nam mnogo radosti ali i mnogo problema i tuge u pocetku. Kao i kod svakog pocetnika prvo sto sam upoznala od akvaristike bili su bas problemi, koje nisam bila u mogucnosti da resim sama. U bezuspesnim nastojanjima trazenja bilo kakvih informacija, setila sam se interneta. Moji prvi koraci u akvaristici poklopili su se sa prvim koracima na net-u, ali je to bio i jedini put ka neophodnim informacijama. Zahvaljujuci nesebicnim ljudima, dobre volje, velikog znanja i iskustva u ovoj oblasti, dosla sam do prvih, pravih informacija o hobiju koji me je tako privukao. :D
Upoznajuci vremenom pravila i zakonitosti kojih se neminovno moramo pridrzavati ako zelimo dobre uslove za zivot nasih ljubimaca, otkrivala sam stvarnu lepotu akvaristike.
Zajednicka ljubav prema jednom delu prirode, spojila me je sa divnim ljudima koji nisu zalili vremena i strpljenja da bi pomogli i podelili svoje znanje sa drugima.
Takodje, zahvaljujuci tim ljudima, moj akvarijum (sada cak i vise njih), koji je na samom pocetku imao samo dve male plasticne biljke i par ribica koje su cudom prezivele moje pokusaje bavljenja akvaristikom, danas je prava slika jednog dela prirode koji sam na taj nacin prenela u svoj dom.
Dugujem veliku zahvalnost za pruzenu mi pomoc, kako u znanju tako i svemu onom sto nisam bila u mogucnosti da nabavim. Neko ce se sigurno i setiti muka i problema koje je imao pokusavajuci da od mene napravi dobrog akvaristu. Mislim da se ulozeni trud isplatio . 8) :wink:

U funkciji su tri akvarijuma.

Najveci (80l) je utociste 2 para skalara (belih), maticnih, koji se redovno mreste. Uz njih su 4 razbore, jedna neonka (ranija postavka koja se eto zadrzala delimicno), desetak zebrica, 7 pandica, jedan cory albino, par ancija i jedan pleki. Ubiljen je.


Manji (43l) je skoro formiran, i u njemu su dva skalara, jedan od njih je mali, desetak zebrica, 4 pandice, cory albino i cory paleatus koji su se cak i mrestili... tri ancija.


U trecem su dve poznate japanke koje su za cudo nekima jos uvek tamo. :shock: :twisted:


Od ostalih stanovnoka ima malo puzeva, braon i spiralnih. Braon puzeva skoro da vise i nema, na veliku zalost nekog ovde poznatog lika... :p Ipak iz postovanja prema darodavcu odrzacu u zivotu par njih. :lol: :lol:

Nakon ovih godinu dana zelim samo da kazem jedno veliko hvala.
 

Attachments

  • image_314_.jpg
    image_314_.jpg
    53.6 KB · Pregleda: 26
  • image_315__132.jpg
    image_315__132.jpg
    48.8 KB · Pregleda: 29
  • image_285_.jpg
    image_285_.jpg
    44.4 KB · Pregleda: 34
Lepo , lepo.....:wink:


Vidis se da je veliki napredak napravljen ako se uzme u obzir da si bila pocetnik u ovom hobiju...

Naravno , jos dosta toga ces proci lepog ali isto tako imaces opet susreta sa problemima koji su u akvaristici neizbezni koje ne treba dozivljavati negativno jer te prbleme sa kojima se susrecemo i koje resavamo, stvaraju od nas sve iskusnije akvariste. Najvaznije je da sve probleme na koje naidjemo ako ih uspesno resimo ili ne resimo ,da se trudimo da ih sledeci put izbegnemo ili svedemo na minimum. Jer to je jedini pokazatelj da idemo u paravom pravcu , da znamo da koristimo steceno znanje i sikustvo..

Hajde da ja vise ne filozofiram,vec da dam neki svoj komentar na sve ove akvarime..

Kod prvog akvarimuma sa japankama, trebalo bi malo poboljsati tu filtraciju jer onaj mali unutrasnji sundjerati filter ne moze zadovoljiti toliku litrazu sa toliko velikim japankama (vidi se da je voda malo mutnija)...

Drugi akvarijum sa dva skalara , zebricam i pandama je ok, stim sto bih malo scenografiju izmenio tj, drugacije uredio i ostavio slobodnog prostora u prednjem planu . Znaci bilje malo urediti i pojedino bilje prebacti u zadnji plan kako bi se oslobodio prostor u prednjem planu gde moze, recimo da se posadi neko patuljasto bilje.

Treci akvarijum , "ja tu ne bih nista diro" (salim se).... Ne vidi se ceo akvarijum ali na prvi pogled deluje sredjeno...

Eto, malo sam prokomentariisao ,nadam se da ne smetaju ovakvi komentari. :wink:
 
Slike su suprotno postavljene u odnosu na redosled opisa datom u postu.
Pokusala sam da slike ubcujem u tekst ali zbog podesavanja je to izgleda nemoguce i postavljene su nakon teksta i to obrnutim redosledom. :?

Fauna obozavam kad filozofiras, ali pazi kako kritikujes moje akvarijume :lol: :lol: :twisted:

U "japanskom" akvarijumu su dva sundjer filtera i dobra je aeracija. A da li je voda malo mutnije ili je to zbog svetla moras malo prodiskutovati sa onim malim "vragom" Pokemonom jer je to njegov reon delovanja.

Sto se tice onog drugog akvarijuma i sam znas da mi njegova relativno mala sirina ne dozvoljava bas mnogo da pustim masti na volju. A iskreno se nisam ni nadala da ce biljke krenuti takvom silinom i poceti da uzimaju prostor na prednjem staklu. No izmene su uvek moguce a i u planu su.

Treci akvarijum je onaj najveci i u njemu su promene najcesce jer biljke zbog sredjenog svetla i dobre filtracije "idu" kao lude.
Patuljastog bilja i nemam, mada je to moja velika zelja. Nadam se da cu nekako i uspeti da ga nabavim a to bi mnogo doprinelo poboljsanju izgleda svih akvarijuma.
Moj najveci trenutni problem je izmena hemizma vode i njena priprema za pokusaj da konacno izmrestim skalre koji redovno bacaju ikru.

Dane raduje me da su promene koje su se desile bile promene na bolje :D
 
3 meseca kasnije.....

I dalje su u funkciji 3 akvarijuma samo su se desile velike promene u njima.

U onom najvecem nema vise maticnih parova (beli skalari), ali su ih zamenili trikolori, snake skin i par belih. Svi su jos mladi i neupareni. Malo je guzve u njemu, ali se to da podneti, jos neko vreme. U palnu je postavljnje velikog akvarijuma (250l). Od trenutka kada sam videla jedan prelepi akvarijum u Beogradu, a u njemu jos lepsu vrstu riba, tamo neke duge :D (mozete i pretpostaviti ciji je to akvarijum 8) ozbiljno razmisljam da one budu stanovnici tog novog akvarijuma. Ali o tom kasnije, treba ga prvo postaviti.

U onaj manji akvarijum su se uselili novi stanovnici-kribovi. Dane i Nenad su ih doneli iz Makedonije. O tome nesmem vise ni rec da napisem jer mi je Nenad zapretio da ce mi poslati i altispinoze kao osvetu :lol:

Ima i novih biljaka koje su se dobro prihvatile za podlogu i napreduju.
 
Je l' to Mirka kupila digitalac? :D Pa, lepo si napredovala, iz dana u dan u svakome pogledu sve vise napredujes... :lol:

Salu na stranu , akvarijum je ok samo sto bih ja malo preslozio bilje a mozda neke vrste i izbacio ali ukusi su razliciti pa je o tome suvisno komentarisati. Sve u svemu oseca se velika promena ,naravno u pozitivnom smislu i nadam se da ce i sledeci put biti jos bolje. :wink:
 
I ja sam svesna toga da neke biljke i ne idu u akvarijum tih dimenzija. Posto je u pripremi jos jedan (iskreno se nadam da ce se i to uskoro zavrsiti) neke biljke cuvam za njega. U napadu sredivanja je mnogo toga pocupano, deo je otisao nekim drugim akvaristima, ali vremenom se sve vraca i biljke ponovo osvajaju prostor.
Planiram jedno veliko sredjivanje sa podizanjem podloge i totalnom reorganizacijom svega. Nadam se da cu uspeti da uradim postavku koja ce da prati dimenzije akvarijuma.

A digitalac...nazalost nije moj, samo pozajmljen. Ucim se, ucim, pomalo...
:lol: :lol:
 
Dane, pecinica je stigla u Kucevo i vec je davno u funkciji. U njoj se izmrestili ancistrusi, pa prema tome, dobra je. Pored kribova koje ste poslali ti i Nenad jos jedna lepa uspomena koja dokazuje koliko su akvaristi nesebicni ljudi i da ni drzavne granice ne mogu to spreciti, samo ako je dobra volja u pitanju.

Evo kako to izgleda, a ono sto viri je rep muzjaka ancija koji i pored sve dobre volje ne moze ceo da se sakrije unutra. Jos je interesantnije kada mu glava viri na ulazu, naravno i sva suma brkova koje ima, ali to se retko desava.
 

Attachments

  • DSCN0084.jpg
    DSCN0084.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 8
U nastupu neke nostalgije vratih se na pocetak ove teme. Kako je sve pocelo. I razmisljam kako se zvrsava. S jedne strane ljubav prema necemu, svima nama zajednickom, prema prirodi (iako je ovo samo jedan njen deo), ribicama, akvarijumima..... Nesebicnost pomaganja, poklanjanja, obilazenja radnji da se nadje oprema po sto povoljnijim cenama, cekanje na autobuskim stanicama da se sta posalje ili primi, neobavezno druzenje i caskanje....
S druge strane...desilo se nesto sto je potisnulo akvaristiku kao zajednicku ljubav u drugi plan. Pa dobro, reci cete, desilo se, sta se tu moze. Ja se cesto zapitam sta je to sto je tako jako da potisne sve ono lepo i zajednicko sto nas je vezivalo i pokaze nase najgore i najsakrivenije slabosti...
Da li je to sujeta, ljubomora, pogresno izvagana rec u losem trenutku izrecena ili napisana, odraz naseg zivota i sva nezadovoljstva koja su u nama.... Bilo sta da je, veoma je snazno, jer sve lepo je zaboravljeno... i osta samo gorcina. Puno gorcine i jos vise medjusobnog nepoverenja. Oni od cijeg pisanja i nasta ova tema vise nisu tu. Ne javljaju se, okrenuti sebi i svojim stavovima, cvrstim kao najcvrsca granitna stena. Ne razlikujem se ni ja od njih. Povlaci me stihija onog sto sam najmanje zelela da se dogodi...ali nazalost, dogadja se.
Da nije bilo njih, sa svojim kritikama i podrskom, znam da ne bih imala akvarijume, da nikad ne bih dozivela radost gledanja malih ribica koje prvi put zaplivaju....i da bi akvaristika bila jedna prosla i bolna uspomena.
I tako ova tema polako zavrsava svoj zivot. Starog drustva vise nema, stvorena su neka nova, zaokruzen je jedan zivotni ciklus... Nastace druga neka tema, zivot ce teci dalje, a negde na sirokom prostoru koji zovemo "net" ostace zapisani ovi redovi posveceni "starom drustvu" .
 
Ako nista drugo bar si me ponukala da prvi put ispratim ovu temu od pocetka do kraja. Tuzno mi je da primetim da si se u njoj samo ti razvijala. A mi ostali? Ispade ko da smo smo zavrsili u nekom muzeju vostanih figura.

Ko zna, mozda se i taj vosak jednom otopi.
 
o da, desavaju se takve stvari-i u stvarnom zivotu, a gdje nece na netu.

Ljudi se "grupiraju" po forumima, s razlicitim interesima-ne bi nas to smjelo rastuzivati, jer tako i tako je to internet.
Od starog drustva, malo ostalo, ali opet, vjerujem vecinom se nailazimo- jedan na drugoga-na nekom drugom mjestu, a ovdje dolaze neki novi ljudi.
Ne mora zauvjek biti isto drustvo, jer na taj nacin se nigdje ne napreduje, stagnira se na mjestu
 
Naravno Jasenka, sve ima svoj kraj, pa zasto ne bi i ovde. To je cinjenica sa kojom moramo da se pomirimo, ali ostaje pitanje zasto. A to je vec mnogo teze objasniti, tako da necu ni da pokusavam.

Rogus, hvala ti na lepoj reci da sam napredovala, makar i samo u akvaristickom smislu. A da li ce se vosak otopiti...zavisi od topline srca koje je negde duboko skriveno ispod .....
 
Super, bas mi je drago sto se jos druzite :ziveli: . Ja evo, polako, polako vracam se u normali. To znaci da beba je porasla valjam_se , novi stan je pri kraju , a bogami sprema se i novi reef :sampion: ...
 
AAAAAAjaksss bas mi je drago sto te ponovo vidim ovde :hej:
Odjednom si nestao, vidim promene su se desile, i kod tebe kao i kod drugih. I to divne promene. I nadam se da ce i dalje sve ici na bolje, i da ces opremiti novi akvarijum.

Stao drustvo....da tu je...:| Ali....ima hiljadu ali. A dovoljno je samo jedno da se promeni sve. Sujeta i zelja da je neko najbolji, da najvise zna, da najbolje ume je boljka o d koje bolujemo od proslosti davne, pa nas to i sad prati. Cujemo samo sebe, svoje porive i zelje dok je rec drugih samo senka na koju se ne obraca suvise paznje. Licnosti sigurne u sebe, svesne svojih nedostataka i vrlina, tolerantne i sirokogrude ce uvek naci svoje mesto ovde, tamo ili bilo gde.....Podeliti sebe i svoje znanje sa drugima, nepoznatim i poznatim, trazi mnogo snage, a nje cesto manjka...

Dbrodosao i sretan ti povratak, zaista je predivno sresti te opet...:sampion:

p.s. Sta je bilo sa starim akvarijumom? Imas li nesto sad?:ebote: