Staro drustvo

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Zelim samo da vas pozdravim, ima puno starih znanaca, i srecna sam sto sam ponovo pronasla ljude koji vrede na jednom mestu.
Nadam se da cemo se lepo druziti i da i da cu uz vasu pomoc steci jos puno znanja o akvaristici.

Sve vas puno pozdravlja Mirka.
 
Sta drugo da vam kazem nego jedno veliko HVALA na dobrodoslici.
Zaista staro dobro poznato drustvo na okupu i necete verovati koliko mi je drago sto ste tu. Preturili smo svasta preko glave i sada idemo dalje.

Okto, nas zajednicki ljubimac, kome necu da kazem ime, je dobro i izgleda da se samo nagojio (i ja ne zaostajem za njim).

Treba mi malo vremena da se ukljucim u rad ovog sajta, sve mi je nepoznato pa se malo losije snalazim.

Od mene se ne mozr pobeci-izgleda. Pozdrav svima.
 
Moja dugogodusnja zelja da imam pravi akvarijum ispunila se 21. septembra ove godine, na nagovor moga sina. Kupili smo akvatijum 40l, ribice i tako to vec znate kako ide i naravno, kako to ide kod pocetnika nastao je haos. Od 11 ribica ostalo je valjda 4 od toga dva "komunalca" Nisam imala literaturu, znanja jos manje i tek preko Net-a stekla prva iskustva u akvaristici. Mnogo toga sam preturila preko glave, od pomora riba, mrescenja gupike, bolesti borca, belih tackica na ribicama plasticnih biljaka u akvarijumu i kozna jos sta do sadasnjeg stanja koje je trenutno ovakvo: 2 akvarijuma, prvi 40l i jos jedan od 80 (dobila sam ga). U jednom zivorotke, gupike (tu su i male koje sam uspela sve da sacuvam, oko trideset) i par blek moly i moj cuveni borac kome se ne pominje ime
plus glupi puzevi koje sam takodje dobila. U vecem imam razbore, neonke, zebrice i zbog pravljenja guzve ksife, Miki mausa zutog ciklida, koji jos uvek gostuje kod mene, i jednu veliferu, plus glupavi puzevi dve vrste. Plasticne biljke su odavno van funkcije, sada imam lepe prave biljke koje sam dobila zahvaljujuci Mrvici i nekim drugim ljudima. Zahvaljujuci njemu sam dobila i cuvene male gadne puzeve.
Mnoge od ovih ribica imaju zanimljiv istorijat dolaska kod mene pa su mi zato i veoma drage pa kad iskrsne neki problem ja premrem od straha i uz to pobesnim. E, onda strasno davim dok ne resim problem.
Imam i par slika starije postavke, poslala bih da vidite ali neumem, zasad. Pozabavicu se i time pa mi treba i savet oko toga.
Izvinjavam se na opsirnosti ali ja zaista volim da pisem o mojim akvarijumima pa ponekad i preteram. :oops: :oops:
 
Mirka, Mrvica nema te napasnike od pueva u svojim akvarijumima, ali sam biljke koje sam skupio i od ostalih poslao zajedno, pa cak sam te i upozorio na to i kako da postupa dalje.
Mislim da sam bio fer i za slanje i za opomenu.
 
O, bre Mrvo zar neznas za salu. Ne ljuti se. Nisam mislila nista lose. I puzevi su slatki kad su dzabe.

Puno te pozdravlja tvoja drugarica, i oprosti ako sam te uvredila, znam dobro koliko si se namucio.
 
Mirka nije lepo tako nabedjivati ljude, pa cak ni kroz alu. Ovde ima i drugih ljudi koji me ne poznaju i mogu da steknu pogrean utisak o meni.
A da su lepi puevi divljaci... meni nisu vie volim lep list na biljci i ja ih izbacujem iz akvarijuma cim ih primetim
 
Pored takih stavova jo cu i ja poceti da se ocecam ugroeno to volim pueve. :eek:
Valjalo bi jednom islikati male sporace da bi se valjano videle njihove boje, odsaji i oblici.

Ljudi puevi su lepi i korisni. A njihov broj u akvarijumu odreden je hranom koja im je dostupna u odravanom akvarijumu nema ih mnogo jer nemaju od cega da porastu.

Sad kako ja znam da Boban voli egzaktnost samo cu predloiti onima koji imaju mogucnosti i vremena da to polako provere i moda prevedu u nake brojeve.

Ako akvarijum krene nizbrdo u njemu broj pueva raste i obrnuto. Oni jednostavno jesu deo jednog ekolokog kruga koji se ne moe zaobici bez obzira kakav akvarijum imali. Ako iskljucimo pueve odma ima vie posla oko odravanja akvarijuma.
 
rogus said:
...Oni jednostavno jesu deo jednog ekolokog kruga koji se ne moe zaobici bez obzira kakav akvarijum imali. Ako iskljucimo pueve oma ima vie posla oko odravanja akvarijuma.

Da, slozio bih se delimicno sa ovakvim stavom. Veliki je znacaj puzeva u toj "vestackoj" vodenoj zajednici , veliki deo posla bas te male zivotinjice odradjuju. Primer, ciscenje dna od ostataka hrane i tako sprecavaju truljenje tih ostataka i jos jedan znacajan udeo imaju u unistavanju algi. Ova dva velika posla koji ti puzevi odradjuju su sasvim dovoljan razlog da ih imamo u nasim akvarijumima.

E sada,... kao sto u prirodi, u nekom ekosistemu kada se narusi prirodna ravnoteza (a posledica toga je skoro u vecini slucajeva covek),kada se pojavi prekomeran broj nekih jedinki, tada se mora pristupiti selektovanju tih jedinki. E tako je i sa puzevima , ne smemo dozvoliti njihov prekobrojan broj .
To mozemo spreciti ako se uspostavi bioloska ravnoteza i u akvarijumu, konkretno u ovom slucaju mislim na ribe koje se hrane tim puzevima. Znaci ubacicemo takve ribe kako bi uspeli da balansiramo u akvarijumu . Mnogi misle kada ubace takve ribe (mislim na botije) da ce one u potpunosti resiti slucaj potpunog nestanka puzeva. Ne , varaju se svi koji tako misle , uvek ce ih biti samo sto ih mi necemo videti. Kao dokaz ovoj tvrdnji uradite jedan eksperiment pa privremeno sklonite boije u drugi akvarijum, pa cete videtei posle izvesnog perioda da ce se puzevi opet pojaviti.

Medjutim u takvoj maloj zajednici kao sto je nas akvarijum ne mozemo dozvoliti pojavu"opasnih" vrsta puzeva koje ne mozemo da kontrolisemo odnosno da balansiramo. Primer su Lymnaea stagnalispuzeve koje vrlo tesko mozemo da uklonimo. E to je sto bih hteo da naglasim, puzevi- da, ali koji?

Eto toliko... Nisam mislio ovoliko da pisem jer mozda nema veze sa Mirkinom temom "Staro drustvo" ali me je povuklo jer se dilema oko ovih stanovnika nasih akvarijuma, uvek vrti kao neresiva enigma a ne mislim da ce se i promeniti u skorije vreme.
 
Mrvo, druze, zadnje sto sam zelela je da ti rusim ugled. Sve je cista sala, meni ti puzevi i ne smetaju, ima ih jako malo a i vadim ih, bar one lose.
Nisi ti kriv sto sam kasno videla i molim te ne ljuti se. Evo ruka, vazi?
:lol:
Roguse hvala ti za dobrodoslicu, nadam se da se ti bar ne ljtis za proklete puzeve, necu vise da ih spomenem (do prve prilike).

Napisite nesto o akvarijumima, kao da to nisam nista pisala, a uhvatiste se za puzeve. Hvala na razumevanju.
 
Evo i mene... samo ne znam zasto mi se pojavljuje opcija "Naziv teme", ja kolliko vidim uopste ne otvaram novu temu... :?
Pa, pozdravljam vas sve, ovo predivno staro drustvo. :) Da se pretstavljam pretpostavljam nema potrebe, poznajemo se, bar mi u ovoj temi. Ne znam dali se Fauna seca mene. :wink:
Nadam se ne dobroj, nego odlicnoj suradnji!
 
Dobro dosao Nenade, druze Danetov. I druze Faunin. A i nas ostalih. :wink:

Pridruzi nam se, i nadam se da ce biti uspesno.

Pozdrav Mirka :D