Stigao JE Aq!!!

Hvala za savete oko prelivanja i nivoa vode trenutno u Aq, dobro su mi dosli. cekam jos neke biljke i zavrsetak poklopca i rasvete. javljacu se redovno za sve i svasta dok Vam ne dosadim :):):)
 
E, ovako narode! danas sam kupio jos 3 black moli, 2 skalara (zlatni i sareni) i dve ali nisam siguran kako se tacno izgovara sikoforia ili tako nekako. interesuje me jesu li im potrebni ili dovoljni uslovi u kojima su znaci barbusi, plexotonis, gibicus (boze da li pravilno pisem)? i moja velika zlatno ili kako se vec zove, zato sto sam video bas sitne JAPANKE. Danas pravim rasvetu, ali nikako da nadjem neke zanimljive biljke. imam neke dve ali tek treba da rastu. (BILJKE STRASNO JADNO IZGLEDAJU):sorry::mrgreen:
 

Attachments

  • DSCF2806_resize.JPG
    DSCF2806_resize.JPG
    75.4 KB · Pregleda: 38
  • DSCF2807_resize.JPG
    DSCF2807_resize.JPG
    79.7 KB · Pregleda: 40
  • DSCF2808_resize.JPG
    DSCF2808_resize.JPG
    72.6 KB · Pregleda: 32
  • DSCF2809_resize.JPG
    DSCF2809_resize.JPG
    73.5 KB · Pregleda: 30
  • DSCF2810_resize.JPG
    DSCF2810_resize.JPG
    84.7 KB · Pregleda: 31
Dok ne obezbedis svetlo biljke ce mirovati...moguce cak i propadati .
Ako je ovo usisna cev sto se vidi na prvoj slici ,stavi na njen pocetak makar neku improvizovanu mrezicu a ti ne strada neka ribica.
za kasnije ako budes zeleo nesto vise bilja (mada uz japanku ce to biti vrlo tesko) iskljuci rasprsivac jer biljkama treba mirna voda .
srecno sa daljim radovima!
 
Trpas sve i svasta u akvarijum od riba, a to moze i da te zaboli. Moj ti je savet, da se pre kupovine posavetujes oko izbora riba. Sada trenutno imas izbor za 3, a mozda 4 razlicita akvarijuma. Ne idu sve ribe zajedno, a to se ne gleda samo po tome da li se tuku, nego i po uslovima koje te ribe traze.
 
Ja ti nesto i nisam obracala paznju na izbor riba
ali evo vratih se i slazem se sa fantomom svakako.

Pre nego sam ijedan AQ oformila prvo sam o svakoj vrsti (koja me je zainteresovala ) puno citala
Mozda nekom smesno ,ali pre nego sam kupila malawi ciklide citala sam o njima pa sigurno jedno godinu dana.
Ne treba zuriti
akvaristika zahteva strpljenje...
radi se deo po deo i jedino tako se moze postici dobra i zdraba atmosfera za zivi svet koji sklapamo.
Uz uklapanje riba jednako vazno je i uklapanje bilja
ono isto tako trazi posebne uslove koji se mogu ili ne poklopiti sa potrebama riba...
zato nekome bilje buja ,ima divne boje ,a nekome se raspada i vene...ili su bar boje blede...Nekome su ribe na broju a nekome se broj lagano ili naglo smanjuje uginucima...
e sve ovo gore pisano je samo iz razloga-ako zelis dobar i zdrav akvarijum,moras puno da citas...polako ali uspesno...
 
Lepo Damari kaze a da je i utesim i ja sam, doduse ne godinu dana ali nekoliko meseci pazljivo citao tekstove po netu i pratio forume, pre nego sto sam ubacio prve ribe u AQ.
 
OK, sve ste Vi lepo to napisali... bitno je ovo i ono, imas riba za cetiri vrste Aq. Ali neko nije rekao koja i koja? za JAPANKU sam objasnio da me je ona i naterala da napravim Aq. Dakle, moze li neko preciznije da mi kaze, da ne "trpam" ribe dzabe u Aq, a to sto ce neka i neka otici dok naucim nije smak sveta. Zato sam se i prijavio na ovaj forum jer sam totalni pocetnik i da cujem savete. Rasveta je gotova. Da li je mnogo 2x18w na ovaj AQ 65(+15 filter)x30x35? Skalari su odvratni i staticni, vise ih nikada necu kupiti. Treba i traka na vrhu.
Mala narandzasta "kako se tacno izgovara sikoforia ili tako nekako"?
 

Attachments

  • DSCF2832_resize.JPG
    DSCF2832_resize.JPG
    95.7 KB · Pregleda: 28
  • DSCF2835r_resize.jpg
    DSCF2835r_resize.jpg
    98.6 KB · Pregleda: 32
Iwek niko tebe nije grdio :mrgreen:i ne sme ;)
ja sad nemam bas nesto vremena,detaljno
ali dovoljno ti je da ukucas naziv ribe u google
pogledas sta zahteva pa uporedis
neke traze hladnu vodu (japanka) neke toplu..neke ovakve vrednosti vode ...neke onakve
Tako ti je lakse da sam vidis i odaberes sta bi da sacuvas kao lepse ,draze i ostalo.
Vrlo je jednostavno a google nudi mnogo informacija,kratkih i jasnih.
Koji god da jezik iskopas ,parametri u vecini slucajeva isto pisu .
 
za japanke znam da idu i ispod 19C, a azijske ribe 20C-26C. za Google sam cuo :mrgreen:. sala
intersovalo me je za trnutno stanje riba u mom Aq, znaci imam (sem Japnke), 10 barbus (puntius) tetrazona, (znamda da moze albino i zeleni), 3 back moli, 2 sikofilije (stvarno ne znam ako neko moze da pomogne oko naziva) narandzaste ima ih na slici Aq, 2 Pterophyllum Skalara, 1 Plecostomus, 1 jbg na pisanju Gibicus (tako se valjda izgovara) pozdrav i taman posla da zameram:hej:
 
Za neke cu napisati vise za neke manje...kako sta nabacam :mrgreen:

10 barbus (puntius) tetrazona
Temperatur 22 - 26 °C
pH-6,0 - 7,8
velicina-5 - 6 cm
AQ(velicina)-80 l
GH-5 - 25

Black molly
pH-: 7,5 - 8,5
Temperatura: 26 - 30° C
velicina: maks. 6cm
vel. AQ: od 60 cm
savet M/Z: 2 Muzjaka / 3 Zenke
Hrana: Linata,alge

Xiphophorus helleri

Velicina: M: 7cm; Z: 10 cm
Vek starosti: 5 god.
AQ :knjige kazu min. 100 cm ( 160 - 200 l)a znam da su gajene i u manjim...
Temperatura: 22 - 28°C
pH: 6,5 - 8,5
Savet-od 5 riba navise u grupi

Pterophyllum scalare
15 cm
maks starost- 15 godina
AQ: min. 100 cm (oko 200 l)
savet: Par ili grupa
Temperatura: 25 - 30°C
pH: 5 - 7,5
GH: < 15
KH: < 10

Plecostomus
velicina-oko 28cm
AQ-min. 150 cm (oko 300 l)moze se drzati i u manjem...ali kad poraste :mrgreen:..
riba dna
Temperatura: 20 - 28°C
pH: 6,0 -8,0
dH do 25

e sad ovo poslednje ne znam sta ti je ,mogu samo da nagadjam,ja nagadjam -Gibbiceps(po slicnosti imena,ne mogu da se vracam na slike i trazim ga jer vec pisem hahah)

Temperatura : 23-28 °C
pH : 6.5 - 7.5
Min.AQ : 300 litara

eto
u principu ovo uporedis ,vidis koje su ikrasice a koje zivorodke i razmislis sta ti je ciniti .
 
i da isto tako pojedine ribice zahtevaju sklonista ,nekkve pecinice i sl...neke su ribe dna neke plivaju sredinom...neke uz povsinu.
Neke su agresivne neke manje agresivne...neke strogo teritorijalne itd
ali sve to ipak trebas ti sesti ,prelistati i pronaci odgovarajuce.
Ribica ima toliko vrsta i toliko lepih da sam siurna da ces pronaci lepu kominaciju...samo mora se malo cituckati i informisati .
 
Evo prijatelju ja cu pokusati da pojednostavim.
1. Japanke su hladnovodne ribe, i kao takve ne idu sa ostalim toplovodnim ribama, a i jako je tesko da im leti ohladis vodu. Rastu ogromne, tako da ti je za jednu da bi iole normalno zivela potrebno da odvojis oko 200 litara vode, a kada poodraste i to je malo. Naravno toga se niko ne pridrzava, pa im one zive mnogo krace nego sto bi trebalo. Pored njih neces imati lepo ubiljen akvarijum, a kao takav meni je odvratan. Mozda u ovome ma malo pristrasnosti, ali to je moj stav koji ne mora biti prihvacen.
2. Black Molli i Xiphophorusi su zivorotke, koje zive u meksickim i brazilskim slankastim jezerima. koncentracija soli nije velika, ali ako uzmemo da je so baza, a da velika vecina biljaka voli treset ciji su glavni sastojci humusna i taninska kiselina, dolazimo do zakljucka da ni u ovom akvarijumu biljke nece zraciti punim sjajem. Ako komsiji hoces da napakostis, u kofu vode rastvoris kilo-2 soli i zalijes mu drvo. Najverovatnije ce se osusiti.
3. Plekostomusi rastu ogromno do pola metra, tako da je tvoj akvarijum i za njih mali, a opet kada on iako ne jede bilje, mahne svojim repom, moze da ti slomi i pocupa gomilu biljaka, a kao takva meni nije simpatican.
4. Barbusi, zive u azijskim recicama, koje su cesto okruzene prasumama, a to znaci da je voda bogata, tresetom, panjevima i liscem, sto naravno odgovara vecini biljaka, i kao takve one su mi veoma interesantne, jer sa njima mozas imati veoma lepo uredjen akvarijum. Ne rastu veliki, tako da im je tvoj akvarijum potaman. Sa njima mozes drzati neke druge vrste barbusa, razbore, zebrice i druge vrste mrenica. Nije problem ni da stavis neonke ili bilo koje druge tetre, ali opet najbolje da ih kombinujes samo sa ribama iz njihove porodice. tako ces imati neku vrstu geografskog tipa akvarijuma, bar po izboru riba, sto se naravno svuda u svetu mnogo ceni. Naravno i biljke mozes birati da budu sa istog geografskog podrucja. Tako ces napraviti pun pogodak, i smanjices mogucnost nastajanja problema.
Nadam se da sam ti pomogao.
 
Mnogo tu ima kombinacija ali te kombinacije sa japankom i to sto imas u akvarijumu, zaista tesko ide.
Da ne pricam puno vidim da je dosta toga vec receno i predlozeno ,ja bih samo jednu sugestiju koja je slicna 4. predlogu sto je Fantom dao. Svakako barbuse treba zadrzati jer su to jako lepe ribe sa kojima mozes izuzetno lep akvarijum da formiras. Kada bi imao mogucnosti, mogao bi sa njima da oformis i jedan lep biotopski akvarijum. Sto se tice nabavke bilja gde uvek bude kamen spoticanja kod formiranja biotopskih akvarijuma , tu je Fantom koji ti dosta toga moze pomoci. Jeste to za pocetnika veoma velik korak ali zasto da ne , vredi pokusati
;)
 
Hvala! Fauni,Fantomu i Damari. jasno mi je koliko gresim ali "sta ces" polako. vide cu sta ce se prebrati, a sta ce ostati... ja ne mogu tek tako da ih bacim, pa cu krenuti kako treba uz Vasu pomoc. recite mi da li je mnogo osvetljenja 2x18w na pomenuti Aq?
 
Svetlo ti zavisi sta si ti tu planirao. U akvarijumu koji sam skoro radio slicnih dimenzija 80x35x40 ima 5 neonki od 18W, tako da bih da radim takav akvarijum montirao sigurno 4.
Ali dok je japanka unutra svako ulaganje u svetlo je bacanje novcanih jedinica :)
 
Svetla nikad dosta (sala mala) svakako nije malo svetla ,vrlo moguce da ce ti trebati jos u zavisnosti za sta se odlucis.
Niko od nas ne baca ribice ;)
U ovakvim situacijama ili se zamenis sa nekim ili poklonis ribe koje ne zelis ...to je ono od resenja sto mi primenjujemo
srecno u novim odlukama...ne zna se ,ali se uci -naravno ko zeli.
Ne zamera neznanje,zamera se lenjost u ovim slucajevima ,a rekla bih da ti tu ne spadas.Samo napred polako ... ;)
 
1. Japanka je upravo poklonjena (bilo nam je zao ali...)
2. Barbusi su lude ribe zovem ih Pirane, jedan (mozda ih ima jos, ali video sam njega) ima izduzeniju donju "usnu" zavrnutu na gore i krupniji je. Zasto?
3. saljem sliku ribice koju ne znam kako se zove, verovatno zivorotka. jedna ima crno repno peraje, a druga nema. koja je muzijak ili zenka?
4.Black moli, jedni su sa duzim krajevima na repnom peraju, a drugi zaobljeni. Koji je koji?
Rekao sam da cu biti dosadan, vise volim kada ovako dobijem odgovor nego da jurim po GOOGLU:cool2:
 

Attachments

  • DSCF2843_resize.JPG
    DSCF2843_resize.JPG
    55 KB · Pregleda: 40
  • DSCF2844_resize.JPG
    DSCF2844_resize.JPG
    66.4 KB · Pregleda: 42