Tenebrio molitor

:mrgreen:

Navala na sargarepu
2a95d02505df60965520578a7e03c585.jpg


0acdbd95c2dbf364bba43947fbb0750b.jpg
 
ja sam uz neki termostat uspeo da im postavim temperatutu koja varira oko 28-31 stepen, ali mi sve to presporo ide. bube, i to crne postoje vec dve nedelje, ali jos nisam primetio jajasca. jedino sto je hrana koju sam im postavio, visine od 3-4 cm ne i vise. kao "vlagu" im dajem salatu, krompir, jabuku, sargarepe, i sve to im menjam svaki dan. cak sam postavio i neku posudu punu vode blizu grejaca, merio sam vlaznost, oko 40 stoji. sve to stoji u starom kuhinjskom stolu radi tame, a u njemu plasticna kutija sa crvima. da li bi jos nesto trebao preduzeti?
 
Jajasca ne mozes videti jer su na dnu posude a uslove koje si dao trebalo bi da budu Ok. Nemoj samo uznemiravati bube jer to ne vole, ostavi ih da miruju u mraku i rezultati nece izostati...videces.;)
 
koliko vremena prosecno prodje do pojave prvi crvica?
ps.nadam se da jednom dnevno menjati "vlagu" nije uznemiravajuce.
 
Moze da prodje u proseku oko mesec , dva ako je temperatura visa ( preko 30° C ), zavisi i od drugih faktora kao sto su vlaznost, mesto drzanja, posude gde se nalaze i td...
 
jos jedno pitanje, neke od buba nalazim otkinute glave, samo telo se vidi, sta se to desava, ima li neko licno iskustvo?
 
Pa, to su sigurno bube koje su odradile svoj posao, zavrsilii svoj ciklus. Otkinute glave su posluzile drugim bubama i larvama kao hrana;)
 
onda dobro. inace imam i svega par komada [4] super crva, sada ce se ucauriti, u toj fazi su, da li ce to biti dovoljno za neku koloniju,
 
sto se brasnara tice, crvici koje sam dobio pre oko 2 i pol meseca [ oko 150kom.] su juce [primetio] dali rezultate. ima na desetine crvica, duzine oko 2-3 mm. i veoma tanki su. par komada su bili mozda i veci, ali sada cu videti kako napreduju. malo cu im zameniti hranu, prosiriti mesto i tako. ako budem uspeo, postavit cu par slika kroz koji dan.
 
pa mislim da nije lose. znaci od prvih crvica, "izaslo" je oko pedesetak buba, koje su dale na hiljade crvica, a od njih nastalo par stotina buba, e sada tek ocekujem "farmu", kada se pojave ovi crvi trece generacije. cak mislim da cu uspeti i sa super crvima da napravim neku manju farmu, ali za tako nesto, morat cu sacekati par generacija. moram slikati i postaviti slike ovde, cisto da se vidi na sta lici moja "farma"
 
imam jedno pitanje za iskusnije "uzgajivace", imam crvice [tenebrio molitor] koje pokusavam uzgajati za prodaju, i za sada se dobro mnoze, jos neka nedelja i bice i na desetina hiljada, a pitanje je, pored "obicnih" crva, primecujem neke sa malo jacom kafenom bojom, koji su mnogo brzi, gmizu ko ludi kada ih uzmem u ruku, a po isgledu su isti kao ostali, razlika je kao sto rekoh u boji, i veci su za par milimetara. zna li iko sta je u [pitanju. hvala.
 
nisam bas u mogucnosti da slikam i postavljam, mozda kasnije. kao sto rekoh, potpuno isti kao crv tenebrio, samo sto ima malo tamniju tu kafenu boju, malo veci, 5-6 mm ali je puno brzi, kada ga drzim u saci, jednostavno "trci" da bi pobegao, isto se ponasa i kada gledam "leglo", prvi je koji pokusava da pobegne u dubinu, da se sakrije. a upao mi je u oci zbog te njegove malo tamnije kafene boje. koliko sam primetio, ima isti broj nogu kao i tenebrio.
ps. nasao sam oko 4-5 takvih, odvojio sam ih u posebnu staklenu teglu, radi "ispitivanja"
 
mislim da je resena "zagontka" tih gorostasa od crva. danas sam cistio jednu plasticnu kutiju gde drzim crve, to radim i radi dodavanja sveze hrane, ali i sklanjanja starih osusenih listova spanaca-kupusa-kompira, i primetim jos puno takvih crva, i ispada da su to ipak super crvi. ja nisam pomislio na njih, jer sam po odgovoru admina poveravao da je tih 4-5 super crva premalo za pocetak farme, i nakon sto su nastali insekti, odustao sam nakon nekog vremena od njih, tako da sam njih sklonio, a onu hranu dao obicnim crvima. ali izgleda da sam imao sreecu i sada ih imam oko 50 komada. toliko o mojim velikim crvima
 
imam jedan "problem", hrana je vec pocela da dobija neku prljavu sivu boju, makar donji sloj, hteo bih da je zamenim, kako to da uradim, mislim da je po njoj puno malih tek izleglih crva.
 
hvala na brzini. malo pojasnjenje, kutija je puna crvica, buba, larvi... ja to i nisam bas odvajao, to se kotilo... mnozilo.... ja sam ima samo dodavao voce, mahom lisnato, spanac, kupus, salatu.... da li predlazes da polako odvajam bube u drugu posudu, da prestane mnozenje u staru i onda kada nema larvi, izvucem crve a ostalo bacim. ili imas mozda neki drugi predlog?