Testudo hermanni

Maslacak jos uvek moze da se nadje ali za sada ne obraca paznju na hranu. Moguce je da jos trosi zumance, ali videcemo.
 
Interesuje me da li se uopste rade UV sijalice za reptile tipa kompaktne fluo rasvete ili narodno receno za grlo E 27 ili E 14. Danas sam trazio na vise mesta ali nisam nasao. Ima samo tipa neonske cevi sto mi bas i ne odgovara za terarijum koji imam, jer ima svoj poklopac u kom je vec izvedeno grlo E 27. Ako neko ima informaciju gde mogu da se kupe bio bih mu zahvalan da napise.
 
Koristim bas kod testudo hermanni kornjaca. Sijalica mi je stigla pre par dana tek, sinoc sam je isprobao i merio temperaturu u terarijumu, a danas je pustam zvanicno u rad :) uz to sam kupio i keramicki grejac od 60w, jer kada nocu iskljucim sijalicu prestace im grejanje, pa cisto malo da im dopuni temperaturu.... nisam siguran dal ce mi to uopste trebati, al ako bude jace grejac grejao, stavicu ga na potenciometar i resicu problem i sam podesavati temperaturu.
 
Hvala na obavestenju za sijalice.
Juce sam je stavio u terarijum i ubacio cinuju sa vodom. Neverovatno kako je brzo nasla vodu i pila je bar jedno 15 minuta. Bila je zedna i tek posle toga je zivnula i pocela da istrazuje novi stan.

Jutros je pocela da jede i to maslacak tako da mi je sad laknulo.
 
ukoliko ti temperatura ne prelazi 20ak stepeni kornjaca ti nece biti aktivna i nece jesti, probaj pa vidi, cim malo dignes temperaturu u sobi istog trenutka se budi i setka po terarijumu i trazi da jede... zato ti je neophodan neki grejac ili sijalica sto greje.
 
Nije problem za temperaturu, jer se terarijum nalazi u prostoriji gde su akvarijumi i gde je temperatura uvek 24-26 stepeni, tako da mi neki poseban grejac nije potreban
 

Attachments

  • kornjaca 004_resize.jpg
    kornjaca 004_resize.jpg
    33.1 KB · Pregleda: 14
  • kornjaca 008_resize.jpg
    kornjaca 008_resize.jpg
    56.1 KB · Pregleda: 14
  • kornjaca 009_resize.jpg
    kornjaca 009_resize.jpg
    55.8 KB · Pregleda: 14
Fauna: Sto se tice ishrane to vec znas, one su biljojedi ali mozes po neki put dati i koju tenebriju to ce joj jako prijati samo nemoj stim preterivati. Posuda sa vodom je obavezna!
Posto tenebrije nemam, a nemam ni ideju gde da ih nabavim probacu da joj dam nekum kisnu glistu. Znam da ove moje velike kornjace vole da ih jedu pa se nadam da i maloj nece smetati.
 
Jedno pitanje: Koliko dugo tokom dana treba da bude upaljena UV sijalica kod kornjace? Da li joj smeta da to bude ceo dan?
 
Ja sam misljenja da treba u terarijumu obezbediti UV zracenje u onolikoj meri, koliko je to najpribliznije u prirodi. E sad, koliko vremenski traje UV zracenje u toku dana , toliko bi trebalo i lampu koristiti. Milism da je dovoljno 8 h rada, ako gresim neka me neko ispravi.;)
 
Da malo osvezim temu. Kornjacica raste i uvecala se gotovo duplo tokom zime. Juce su polozena nova jaja tako da za dva-tri meseca ocekujem prinove:)
 
He , he pa jos onako zacinjena:)
Ove moje nece imati tu srecu da zavrse u supi. Plan je da posle dve tri godine, kad procenim da su dovoljuno porasle i da se smanjio broj predatora za tu velicinu budu pustene u prirodu na mesto odakle su njihovi roditelji uzeti. Da vratimo nesto prirodi, a ne samo da uzimamo.
 
Nije Eduar Mane ali jeste "Dorucak na travi"Dorucak na travi 3_resize.jpg
 

Attachments

  • Dorucak na travi.jpg
    Dorucak na travi.jpg
    249.4 KB · Pregleda: 4
Drugo leglo ove godine. Prva jaja su zakopana pre oko mesec dana ali sam kasno stigao da fotografisem. Ovaj put bas na vreme. Polaganje jaja 111.jpgPolaganje jaja 112.jpg