Totalna enigma

Brana

New Member
13 Februar 2005
20
0
1
Smestio sam ovo pitanje u ovaj deo iz razloga sto je problem zaista pocetnicki ali uzrok problema cini mi se da nije bas pocetnicki (a mozda i jeste).
Prvo cu dati opsti opis akvarijuma i uslova u njemu , pa cu preci na pitanje.
Akvarijum je 110 l i radi vec vise od 2.5 godine. U poslednih nekoliko meseci intezivno sam se posvetio biljkama sa namerom da napravim kvalitetan holandski akv.
Podloga je kvarcni pesak velicine 3-6mm, debljina sloja oko 5 cm, nema treseta ni gline. Biljaka ima dosta pocev od Ceratopteris thalictroides, Hygrophila polysperma preko Nimphea lotus var. red, Cryptocorina parva, Echinodohrus parviflorus var. Tropica, Sagitaria subulata, Ludwiga repens itd.
Filtracija se odvija preko atman- a 3337 sa dosta filtarcijonog materijala i bez aktivnog uglja. Temp je konstantna 26 C.
Osvetljenje je Gro lux 18 w i obicna neonka od 18 w. Prihranu biljaka vrsim preko tableta i Co2.
Ph je izmedju 6.5 i 6.8 a tvrdinu nisam merio .
Svo bilje izvanredno raste i ima fenomenalne boje cak neke i cvetaju.
Vodu menjam dva puta nedeljno po 20 litara.

Problem je sledeci : ALGE koje se javljaju na visokim biljkama kao sto su Ludwiga, Hrast i limun znaci negde do 10cm ispod povrsine vode.
Problem sam pokusao da resim dodavanjem malo vise Co2 misleci da je jako svetlo anedostatak co2, medjutim nista. Isto tako sam pokusao sa zamenom obicne bele neonke gro luxom ali opat nista. Pokusao sam i sa osvetljavanjem samo sa jednom gro lux neonkom medjutim ne vredi ni to.
Nikakvog algara nemam u akv iz razloga sto sam misljenja da ce krenuti da gricka osetljive biljke ako pojede sve alge kojih i nema mnogo ali zaista ruzno izgledaju.

Sta jos treba da uradim da bi se oslobodio ovih algi? Smetaju mi jer kad se gleda u akvarijum tacno su centralne visoke biljke napadnute algama. A to znaci i da u celokupnom akvrijumu nesto ne stima. :D

Eto, ja malo oduzio ali morao sam, da bi vam pojasnio problem. Mozda je u pitanju neka glupa sitnica koju ja ne vidim.
Znacice mi svaka pomoc.
 
Hmmmm.... evo razmišljam si i razmišljam i neznam što da ti pametno savjetujem, a da te krivo ne navedem.
Možda je problem u tome što hraniš bilje isključivo tekučim gnojivom i tabletama, te dosta hranjivih tvari završi u vodi...?
Takočer može VRLO lako biti i problem u nedovljnoj rasvjeti i nekvalitetnoj rasvjeti... ja sam imao problema sa algama dok nisam maknuo obi?ne nčeonke... office lampe...

Moj savjet bi ti bio unos cardinie japonice... i to postepeno, 5komada, pa kasnije po potrebi još 5...

Smatram to jednim od najboljih algara... a totalno su neagresivni...
Možda pomogne, žao mi je što nemogu sa 100% sigurnošću riješit tvoj problem.
 
kakve su alge? smedje, zelene, četkaste ... ? kada si radio izmjenu svjetla, koliko je to dugo trajalo? mozda nije dovoljno dugo da se alge povuku :? . te bijele obicne, uredske kako stina kaze imaju 10000 K, sto navodno pogoduje rastu algi, a one posebno namjenjene za akvarije imaju do 6500K, one za bilje cak i manje, s tim da se meni gro lux nije pokazao dobar za bilje :?
 
Jesi siguran da imaju 10000K??!?!
Power glo ima tolko, a koristi ih Amano, pa i neki drugi ljudi koji rade holandske i nature akvarije...

Mislim da imaju 2300K-4500K, i da to pogoduje algama....
 
Ponavljam svaka pomoc i ideja je dobro dosla. Sve prihvatam pazljivo i ozbiljno :shock: :D
Uf bas ste me zbunili sa tim Kelvinima. :? :lol: Nikada nisam obracao paznju na to.
Pokusao sam i sa zamenom te obicne sto kazete "office" neonke sa jos jednom gro lux ali nista. Listove sam neposredno posle zamene neonke ocistio fizicki od algi i cekao. Napast se opet pojavila!
U pitanju su vlaknaste alge. Tanke i duguljaste zakacene samo za listove u gornjoj sekciji akvarijuma.
Mozete li mi reci jos sta o Caridinama? Ja sam cuo na nekoliko mesta da i oni mogu da gricnu po koju meku biljku.
 
Kazes da se pojavljuju ispod povrsine vode do 10 cm, sto je ocigledno da je u pitanju osvetljenje akvarijuma. Mislim da je chubby-eva tvrdnja tacna ali tu nisu u pitanju Kelvini(temperatura izvora svetlosti) vec lux-i (jacina tog svetla), jer prejaka svetlost pogoduje koncastim algama koje se hvataju na povrsini lista.

Ovakvo moje razmisljanje proizilazi iz cinjenice da voda apsorbuje 50% svetlosti na dubini do 10 cm od povrsine vode! Kako si nam rekao da ispod 10cm nemas problema sa algama, znaci da je u pitanju prejaka svetlost tvoje sijalice i da treba da nadjes sijalicu sa manjim lux-ma. :wink:
 
Primljeno k znanju.
Moze li neka preporuka koje onda osvetljenje resava problem, a da je dostupno kod nas.
 
Prejaka svjetlost??
Nikako se nažalost s time ne slažem.

18W na 110litara je za Holandski ništa, to govorim iz iskustva, a da je i 36w, opet je to ništa!

Sad sam se sjetio na što me tvoja pri?a podsjetila...
Moj prijatelj ima samo anubiase u akvariju, i sa 3 lampe je prešao na jednu i isti slučaj kod njega kao i kod tebe...
Alge na vrhovima anubiasa, koji su 10-15cm od površine vode udaljeni!
On filozofira da je protok prejak, al ta tvrdnja je zbilja smješna, jer ja osobno sam imao 4 lampe i protok da je šibalo po akvariju pa nikom ništa...
On je smanjio protok i posadio vodenu leču po površini, ali i dalje po rubovima velikih listova anubiasa, se itekako vide alge, nitaste!

Pošto i ti i on imate gro-lux lampe, usudio bih se reč da su lampe krive...

Jesi li razmišljao o power-glo lampama?

Cardinia japonica hoće jest mladice mekih bilja kad nema algi za pojest.. znači lako ih izvadiš kad obave posao i prodaš, mjenjaš dalje...

Eto toliko od mene... :wink:
 
Stina , malo si pobrkao loncice :D (nemoj da se naljutis zbog ovoga :wink: )
Naime , W (vati) i lux (luksi) nemjau nikakve veze. Da ne ulazimo u dublju diskusiju oko ovoga pitanja ,samo cu reci da lux-i mogu biti razliciti kod sijalica sa istim W- vatima. Ako hocemo da izrazimo kolicinu svetlosti (sto mislim da na to mislis) , to se izrazava u Lumen (lumenima).

E, sada ja mislim da se ovde bas desava to, da na pojedinim delovima povrsine akvarijumske vode ,jacina svetlosti je veca nego sto je mozda potrebna. Ako pretpostavimo losu refleksiju svetlosti od reflektora (ako ga ima iznad sijalice) mozemo biti sigurni da je u pitanju prejaka svetlost. Pravilno postavljena sijalica sa reflektorom, mora da pokriva celu povrsinu vode podjednako. :wink:
 
Fauna said:
Stina , malo si pobrkao loncice :D (nemoj da se naljutis zbog ovoga :wink: )
Naime , W (vati) i lux (luksi) nemjau nikakve veze. Da ne ulazimo u dublju diskusiju oko ovoga pitanja ,samo cu reci da lux-i mogu biti razliciti kod sijalica sa istim W- vatima. Ako hocemo da izrazimo kolicinu svetlosti (sto mislim da na to mislis) , to se izrazava u Lumen (lumenima).

E, sada ja mislim da se ovde bas desava to, da na pojedinim delovima povrsine akvarijumske vode ,jacina svetlosti je veca nego sto je mozda potrebna. Ako pretpostavimo losu refleksiju svetlosti od reflektora (ako ga ima iznad sijalice) mozemo biti sigurni da je u pitanju prejaka svetlost. Pravilno postavljena sijalica sa reflektorom, mora da pokriva celu povrsinu vode podjednako. :wink:

Ma kako se samo usudjujes MENI rec da sam pobrkao loncice?!?!?!

Pa jesi ti normalan?!?!?!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol:

Ma da , znam da imas pravo sa odredjivanjem svjetlosti, al znas mene tvrdoglava, jos zbrajam po wattima
 
Znam da je malo za 110 litara 36 w. Ali ja i sa tih 36 imam problema. Zato mi se cini da je neka ravnoteza poremecena. Ali ne znam koja ??

Nije mi samo jasno (razmisljam naglas) kako svi ostalo akvristi koji imaju biljne akvarijume nemaju problem sa ovakvim nacinom osvetljavanja, nego samo ja. Ili ih je sramota da pricaju i pitaju :D . Sa svima sa kojima sam razgovarao rekose da je to najbolji nacin osvetljavanja, neki su mi cak rekli da na gro lux dodam i obicnu zutu sijalicu. Sta bi tek onda bilo :roll: ???
Stina, pomenu ti power glo, ja ne znam ni da li toga ima kod nas.
Raspitacu se.

Palo mi je napamet da li bi mozda pomoglo ako bi haubu podigao jedno 7-8cm od povrsine vode? Inace akv. je otvorenog tipa tako da neonke stoje na svega 2-3cm od povrsine. Hauba je napravljena od obicnog lima i nema reflektor ali je duzina akv. ista kao i nenke 60 cm.

Mozda bi to pomoglo (opet naglas razmisljam), jer je hauba siroka 30cm a akvarijum 45, ako bi podigao haubu mozda bi se svetlost rasporedila ravnomerno ko sto kazete, po celoj povrsini.

A ako to uradim onda gubim 40% jacine svetla, onda da bi to nadoknadio postavljanjem jos jedne neonke i onda..... gubim romantiku u sobi a to je veci problem nego alge u akvarijumu :lol:
 
Brana, da se ne zavaravaš, alge su no1 problem u SVIM holandskim akvarijima!
Zašto?

Zato što imaš mnogo svjetla, gnojiva i ajde recimo malo više nitrata da bi ti bilje uspijevalo, a kad ima uvijeta za rast bilja, ima ih i za rast algi... u grubo :wink:

Dok sam čitao kako vani stručnjaci rade holandske, došao sam do nevjerojatne informacije!
Oni u startu na 200l akvarij stave 40 cardinia japonica... i postepeno ih vade van kako se smanjuje koli?ina algi!

Mislim, to ne zna?i da ti morač to napravit, al to ti je samo jedan primjer čto oni rade - koriste algojede!!

Takočer u malim sistemima se koriste otocinclusi, imaš ih u catfish sekciji!

Ti koliko sam primejtio ne koristiš nikakve algojede, a to bi ti ja prvo preporucio!

Lampe udaljavati je nepotrebno, dapače uvjeren sam da više štete nego dobrog češ s tim napraviti!

Po meni ti je najbolje investirat u nekakve male algojede, pa onda u promjenu lampi, te mislim da sa 2-3 powerglo lampe možeš posti? dobar holandski...

Također, mogao bi i koju sliku da postaviš ako si u mogučnosti!?
 
Brana said:
...Mozda bi to pomoglo (opet naglas razmisljam), jer je hauba siroka 30cm a akvarijum 45, ako bi podigao haubu mozda bi se svetlost rasporedila ravnomerno ko sto kazete, po celoj povrsini.

Pokusaj obavezno i to da uradis , osvetljenost kao sto sam vec rekao treba da bude podjednako rasporedjena na celu povrsinu vode. Pogledaj ovu skicu mozda ce ti biti jasnije sta zelim reci

Skica

Isto ti preporucujem da ubacis algare kao Stina sto ti je rekao. To ce ti dobro doci da se resis algi koje se ne unistavaju tako lako. Bez obzira sto ces mozda nastelovati osvetljenje kako treba a ako imas algi u akvarijumu tesko ces ih ukloniti, zato ti treba jedno vreme i veliki trud.
 
ja bi onda preporucio kombinaciju ....

Aquaglo tubes are a standard intensity aquarium tube with a slightly pinkish glow. They contain a lot of red in the spectrum which is beneficial for growing green plants and also enhances fishes colours. If extra intensity is required, consider using the Powerglo tube or a compact fluorescent fitting instead.

Powerglo tubes are a more intense tube with a slightly cooler spectrum. Powerglos have more blue in the spectrum than aquaglos and are good for red plants and others that require high light intensity. When used in combination with Aquaglos, a pleasant visual effect results and the overall spectrum is excellent for plant growth.
 
Jap, ja imo obje i vizualno najbolje mi izgleda, ali istina, zelene biljke su bježale prema aqua-glo...
No powerica mi je univezralna lampa, dobra i za slatki i za morski...
 
Cini mi se da je kombinacija power i glo dobitna uz caridine ili mozda nekog algara.
Ali ne znam mogu li naci te neonke kod nas? Ako neko zna super bi bilo da mi kaze gde.
Cini mi se da cu morati da preradim kompletan sistem za osvetljenje.

Hvala puno na pomoci.