Translucent gen kod Bradatih agama

Gušter Emili

New Member
5 Februar 2019
2
4
3
Beograd
www.youtube.com
Za početak, pozdrav svima, @Spajdermen mi je preporučio sajt i forum, pa eto, iako nisam baš neko ko učestvuje u forumskim diskusijama niti sam ikada bio aktivan član bilo kakvog foruma ovog tipa, odgovara mi da imam ovakvu temu u privremenoj memoriji spremnu za kopipejst 🙃 (A i glavna teraristička grupa na fejsu je jedna smešna šala u kojoj sigurno neću postaviti ovako nešto, pa bolje neka stoji člančić ovde).

Elem, translucent ili trans gen skraćeno, je jedan od prvih recesivnih gena koji su se javili kod selektivnog ukrštanja centralne bradate agame P. Vitticeps, koji se izražava na samoj agami kroz poluprovidnu kožu, tj. krljušti, zatim potpuno crne oči, zamagljene bodlje i plavi stomak što su sve posledice manjka odredjenih pigmenata. Sam po sebi, trans gen / morf / alela (različiti pojmovi, ali u ovom kontekstu slični) nema negativnog uticaja na zdravlje i dugovečnost životinje. Ovde neću ulaziti u dalji opis samog gena, izgleda i genetskih izraza pošto sam sve ovo objasnio u poslednjem videu na youtube kanalu istog imena kao i moj profil, gde se sve može razjasniti i razumeti na nivou osnovne škole.

Ovde sam hteo da se dotaknem kontraverze oko trans gena o kojoj sam polemisao pre par nedelja sa Trejsi i Džošom Dovenbargerom iz Phantom Dragons-a ( više sukob mišljenja, ali dobro, zaintrigiralo me je...) . Ovaj morf je pogotovo interesantan pošto se pomoću njega, uz malo sreće, može sresti Paradox varijacija bradate agame za koju su svi trenutno opsednuti po svetu, pošto je potpuno nasumična, jedino što se zna, je da se u 99% slučajeva javlja pri ukrštanju agama koje imaju Trans gen. Trans gen je oduvek bio na meti kao "opasan" , ili "nehuman" , slično kao i sa Spider i Champagne morfovima kod P. Regius za koje se sada osnovano tvrdi da mogu izazvati neurološke probleme i tzv. "head wobble" (koji se mogu ukloniti pažljivim ukrštanjem, tj. iskrštanjem, mada koga to briga,važno je brzina, pare itd...) ili smrt kod super forme champagne gena ( roze loptasti piton ) ,ali , što se Trans gena kod agama tiče, smatra se nestabilnim zato što je većina starijih pokušaja ukrštanja Trans x Trans (umesto "pravilnog" Het. Trans x Het. Trans , ili Het. Trans x Trans) dovela do deformisanih ili beba sklonim bolestima / malom životnom veku. To se naravno, desilo zbog tadašnjeg malog genetskog bazena, i ukrštanja u srodstvu, ali, ne poričem urodjenu slabost, ili, ako ga mogu nazvati, zlog dvojnika trans gena koji se prenosio sa njime,što je bila teorija nekih starih hobista iz Australije koja mi je zapala za oko. Ako ova teorija ima smisla, možemo se, barem teorijskim, matematičkim putem rešiti loših osobina koji nosi taj kompanjon Trans genu tako što ćemo iskrstiti tj. ukrstiti trans i Het. trans agame sa Normalima dok ne budemo dobili trans agamu bez tih naslednih slabosti i mogućih deformiteta (ne pišem matematiku pošto nije baš zanimljiva, a i dugačka je, pa ko je lud pa hoće, mogu poslati...) .

E sada, Džošov i Trejsin argument je u suštini bio to da nemamo dovoljno divljih primeraka P. Vitticeps van Australije, i voljnih ljudi koji bi to uradili i da je cela vrsta u veoma lošem položaju,zato što svi gledaju jednu stvar-novac, i kako dobiti i izleći najatriktivniju agamu sa što manje uloga i vremena. Pored ovog čestog tipa ljudi postoje i oni koji blage veze nemaju sa morfovima i koji misle da su posisali svu pamet teraristike i same vrste, pa mogu da mućkaju šta god bez da razumeju šta rade (khm Balkan khm) .Tako da, kako ide vreme, i javljaju se nove boje i raste broj trans agama u svetu iz loših linija, tako se i povećava i nasledjuje urodjena genetska slabost i manji životini vek bradatih agama što će za par decenija dovesti do pojave slične onoj kod vukova-pasa za koju su trebale hiljade godina da se desi-zbog same veličine legla i bržeg sazrevanja jedinki. Bice uvek ljudi koji znaju šta rade i šta je ispravno raditi, a i video sam par novih "normal" projekata tako da možda nećemo tako brzo dočekati apokalipsu agama . Slična stvar je i sa Zero i Witblits genom, koji su takodje recesivni, mada je situacija izraženija kod Trans morfa, pošto Paradox agame koje se mogu nasumično pojaviti medju njima mogu dostići vrtoglave cene (a verovatnoća je povećana da se pojave ako se nepravilno ukrštaju geni) .

Naravoučenije je, možda, ako ga ima, da pri kupovini, poklanjanju, razmnožavanju ili bilo kakvoj nabavci agama, ali i bilo koje druge vrste životinje, dobro obratimo pažnju na poreklo, budućnost i posledice eventualnog razmnožavanja bilo koje vrste, zato što mogu biti velike. Australija je od 60tih godina inače zabranila bilo kakav izvoz bradatih agama iz divljine tako da ni to ne pomaže. Ja sam gledao moje da nabavim sa različitih kontinenata ali to je moj problem pošto imam planova. Samo malo pažljivije i obazrivije što se porekla tiče, takodje ako se primeti neki navedeni tip ljudi, treba posavetovati, a ne podržavati nešto što nije u redu i što se radi iz neznanja ili pohlepe, što važi za bilo koje vrste naravno... Toliko od mene, ovo će da polomi ljudima inbox kada pejstujem 😁
 
Last edited:
Dobro dosao na ovaj forum i zelim ti ugodan osecaj, posto vidim da volis komentarisati ne samo o osnvama hobi teraristike vec i nekim problemima kada su u pitanju razmnozavanja tih teraristickih zivotinja, odnosno njihove geneticke probleme u daljoj reprodukcij kod odgajivaca. U svakom slucaju pisemo se.:)
 
Last edited:
Dobrodosao Gustere :D Videces kako ovde sve funkcionise mnogo lepse nego na bilo kojoj gupi na fejsu i tome slicno.Uzivaj i uzivacemo i mi takodje sa tvojim postovima !
Pozdrav ! ;)🤗
 
  • Like
Reactions: Gušter Emili
Uz neko malo modifikovanje ovako nesto bi mogli i da stavimo u tekstove o teraristici. Izrazi su dosta konfuzni ako cita neko ko nije bio u kontaktu sa ovakvom tematikom. Skracenice treba objasniti a licno mislim i izbegavati jer recimo mi imamo "transgen" "trans-gen" "trans gen" kao izraz u genetici tako da je to dosta dikutabilno da li da se koristi za neku polu prozirnost. "Transgenicna tehnika" kporisti "Trans gen" da bi recimo stvorila "Transgeneticnu zivotinju" a ondam mi to prosto kazemo "Genetska modifikacija".
 
Uz neko malo modifikovanje ovako nesto bi mogli i da stavimo u tekstove o teraristici. Izrazi su dosta konfuzni ako cita neko ko nije bio u kontaktu sa ovakvom tematikom. Skracenice treba objasniti a licno mislim i izbegavati jer recimo mi imamo "transgen" "trans-gen" "trans gen" kao izraz u genetici tako da je to dosta dikutabilno da li da se koristi za neku polu prozirnost. "Transgenicna tehnika" kporisti "Trans gen" da bi recimo stvorila "Transgeneticnu zivotinju" a ondam mi to prosto kazemo "Genetska modifikacija".
U suštini bez definicija pojmova genotipa, fenotipa, alela, homozigota, heterozigota i tipova gena ne može se potpuno razumeti cela priča ako bi se i u poboljsanom stanju stavilo kao članak... Imam video o tome tako da nisam hteo da pisem mnogo detaljno, samo poentu da cela vrsta nije bas u dobroj poziciji i da će se situacija samo pogoršavati... Bice prilike pa cu napisati nesto manje konfuzno, ovo je bilo onako casual :p Ali i to što kažeš, poklapaju se homonimi, ali većinom je prihvaćeno da se u terminologiji g. modifikacije piše transgen, transgena životinja itd. zajedno, ali treba pojasniti u svakom slučaju da se ovde radi o genu koji se zove Trans... Više ga retko ko zove punim imenom u branši, većinom trans morf, trans agama itd, mada za zvanicni clanak nekad bi mogao da sve pisem punim imenom ako je previse zbunjujuce, mada sve je ovde zbunjujuce valjam_se Napisacu nesto normalnije sledeci put