Treset i zamena vode

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Pretpostavka potvrdjena, hvala Mrvici i Fauni :wink:

Ako se u podlogu akvarijuma ili u filter masu dodaje treset, da li izmene vode uticu na njegovu koncentraciju, kako i koliko?
Ako dolazi do smanjenja koncentracije, kako da se to izbegne?
 
Ovo postavljeno pitanje ujedno je i nova tema... :wink:

Naravno da izmenom vode koncentracija treseta pada a samim tim i pH vrednost se povecava (podize) . Inace uobicajeno je da treset ako se posotavlja kao filter medij , vrlo brzo izgubi svoja svoja svojstva pa je potrebno cesce kontrolisati pH vrednost i cesce menjati treset u filteru... Ali opet sve to zavisi od stepena tvrdoce vode jer puferski kapacitet tvrde vode je mnogo veci nego kod mekse vode, tako treset moze bukvalno da neutice na pH vrednost ako je u pitanju jako tvrda voda.
 
Akvaristi?ki treset ( nikako ne koristiti onaj za biljke ) ima kratkotrajno dejstvo na svojstva vode, trebalo bi da se menja na mesec dana da bi bio efektivan, i u principu osim to oboji vodu i ne doprinese neto smanjenju tvrdo?e u odnosu na to koliko se pla?a, jer kad se sve sabere, onoliko koliko potroi na treset za godinu dana, za iste pare moe osnovnu Reversnu osmozu da kupi.
 
Buco, zasad mi nije cilj intervencija u pogledu tvrdoce vode da bih i razmisljala o bilo kakvom Ro aparatu. Imam malo akvaristickog treseta koji sam ubacila u podlogu radi prehrane biljaka. Kolicina koju imam je jako mala (dobila sam od Eddia) tako da se moze reci da je to prva pomoc a ne neki plan na duze staze.
Ako nekad, a nadam se da cu, nabavim veci i ozbiljniji akvarijum, to ce vec biti druga prica....
 
Pa ni on ti nije bio preko potreban zbog bilja Mirka, jer je tebi podloga sasvim OK, koliko se ja se?am. Granulacija je dobra, a biljke ukoliko imaju ukopan koren mogu se uspeno dohraniti mineralnim tabletama, koje ima da kupi po radnjama.
 
Da, podloga je ista, mada sam primetila promene na bolje od ukopavanja nekoliko tableta treseta. Neka biljke su se jako lepo razvile, mada se ne moze reci za sve koje i dalje osrednje napreduju. Osvetljenje i nije bas neko, ali to je vec za drugu temu i pre svega za odlazak u radnju ..... :?