VIRUS ZVANI REEF

Lepo si to sredio nema sta da se kaze. Prava mala fabrika koja nazalost treba da bude prisutna.
Sada vise nemas sta da cekas, puni akvarijum i kreni sa cikliranjem pa da vidimo kako se stavri odvijaju. Preduslove imas, oprema je tu a sada dolazi malo tezi deo gde ti treba da pokazes svoje umece.
Nemoja da budse sebican nego podeli sve te detalje startovanja akvarijuma sa ostalim akvaristima jer ce to biti od neprocenjive koristi pogotovo ako uocis neke greske koje si negde u dosadasnjem projektu prevideo.
 
Lepo si to sredio nema sta da se kaze. Prava mala fabrika koja nazalost treba da bude prisutna.
Sada vise nemas sta da cekas, puni akvarijum i kreni sa cikliranjem pa da vidimo kako se stavri odvijaju. Preduslove imas, oprema je tu a sada dolazi malo tezi deo gde ti treba da pokazes svoje umece.
Nemoja da budse sebican nego podeli sve te detalje startovanja akvarijuma sa ostalim akvaristima jer ce to biti od neprocenjive koristi pogotovo ako uocis neke greske koje si negde u dosadasnjem projektu prevideo.

Naravno da necu biti sebican bobane.

Posto kao sto rekoh imam ekstra RO/DI aparat povezao sam i njega i sada imam sedmo fazni filter i time sam dobio zeljenu cistocu vode tj. "pure H2O".

24.10.06. sam poceo punjenje akvarijuma i to je sve trajalo skoro 6 dana, ukljucio sam i termometar i stabilizovao vodu na 25 stepeni C.

30.10.06. u tako napunjen akvarijum preciscenom vodom i temperaturom od 25C ubacio sam Aqua Medic so i ukljucio TUNZE 6100 - pumpe za cirkulaciju koje ce da mi sjedine i dobro izmesaju so i vodu.Na mojih 550l trebalo mi je oko 17kg soli da dodjem do zeljenenog graviteta od 1.024 koji sam merio predvidjenim aparatom - hidrometrom.

Danas je vec drugi dan da je salinitet i temperatura na zeljenim ciframa a i pumpe kao i njihov kontrolor TUNZE 7095 rade besprekorno. Ako tako ostane do sutra pocinjem sa ubacivanjem vec kupljenog Caribian aragonite peskom (kazu da je najbolji za reef sisteme). Ako sve bude kako treba sledece nedelje pocinjem sa ubacivanjem zivog kamenja i startovanjem skimera.
 
super :)
malo pomalo i da vidis kroz par mjeseci vec ce to biti pravi startni reef.
-jedino sto pripazi, mjeri parametre redovito: tu posebno mislim na amonijak, nitrate i nitrite, te fosfate.
Kada sve to bude u zadovoljavajucim granicama možeš staviti organizme (dobro ribe toleriraju malo vece nitrate, ali nitriti i amonijak su vrlo otrovni i opasni, posebno u povišenom stanju)
 
Da li neko moze da mi kaze kolika je idealna temperatura vode u reef akvarijumu i koji salinitet je najbolji. Misljenja su razlicita. Ja za sada odrzavam na 25C temperaturu i 1.024 salinitet. Cuo sam da je 26-27C bolje za korale kao i da je 1.022 minimalan predvidjen gravitet bolji jer je manji stres kod organizama.

Da li je to tacno?
 
Kao sto si i naveo misljenja su razlicita pa je pitanje sta je tacno :)

Kod mene je 1.024 slanoca stim da treba da uradis i korekciju na temperaturu. U sistemu gde su samo ribe tu odrzavam manju slanocu.

Temperatura vode je 24 C i iz mog iskustva manja temperatura je mnogo bolja od te povisene koju navodis. Radio sam i sa jednom i sa drugom pa zato i komentarisem. Sada ce da bude ta povisena temperatura samo kada mi crkne hladnjak i to na krartko.
 
a gle, posebno za temperaturu...

ovo što ću sada reći nije neko pravilo niti ne garantiram da je to ispravno, ali moje je mišljenje da je bolje držati temp (i preko zime) na nekih 26-28°C, jer u ljeti kada naglo skoče temp, lakše je koraljima prebroditi vručinu, no s temp. koja se popne iznad 30°C i traje neko duže vrijeme konstantno 8znaci preko nekih 10-ak dana) može i hoće biti problema. Iskusila u svom akvariju ovo ljeto i posljedice-loše, su neminovne.
No isto tako, po čitanju i diskutiranju s kolegama akvaristima svi smo došli do zaključka da su ljeto bolje prebrodili akvariji koji i tokom zime imaju višlju temperaturu od onih koji ih drže na 25°C.

salinitet je u redu iako ga možeš postepeno i povisiti (no to najčešće rade ljudi koji žive uz more, jer koriste jadransko more koje je gušće te na taj način priviknu koralje na Jadransko more i nema nikakvih smetnji i problema-to se ne radi odmah, nego se tokom mjesec, dva postepeno povisuje salinitet, no to tebe ne ni trebalo zamarati jer ti i tako radiš instant more, pa ga drži na propisanim pravilima za koraljni tropski akvarij.
 
S obzirom da zivim na Malti necu smeti da docekam sledece leto bez chilera. Ovde su nesnosne vrucine a i iz loseg iskustva nekih prijatelja od predhodnog leta koji su pokusali da nekupovinom hladnjaka ustede lovu na kraju su platili mnogo veci ceh. Znas ono sto kaze nas narod "ko neplati na mostu plati na cupriji".

Mislim da je dobra ideja da se temperatuta odrzava na 26-27C a salinitet 1.024-1.025.
Posto sam procenio da nisam kupio dovoljno peska nabavio sam jos dva paketa i dodao u akvarijum. Tako da sada imam 45kg Caribian aragonite peska. Strava izgleda,to je onaj cisto beli najfinijih granula 0.25-0.50mm, takozvani "sugar sand". Voda u akvarijumu je mutna, mlecne boje. Nadam se da ce se za koji dan razbistriti pa da pocnem sa ubacivanjem zivog kamenja.
 
bude se to vrlo brzo razbistrilo, samo je pitanje kako s pumpama tj. ako budes imao prejak protok (posebno ako protok bude usmjeren prema dnu) pijesak ce se uvijek dizati.
(zaboravih da si s Malte, sorry)
Sve promjene koje budes u buducnosti radio, radi postepeno, da se organizmi imaju priliku prilagoditi, a to znaci povecanje temp., promjena saliniteta....posebno se pazi promjena u filtraciji (kemijskih najviše, negli prelasci s jedne vrste filterskog medija na drugi rijetko je tko uspio proći bez gadnih posljedica-ja sam jos uvijek na istoj vrsti filtracije kao i prije tri godine, samo promjenim medij kada je za to vrijeme, ali ne i o vrstu medija), vrste i količine svijetlosti (povećanje bijelih ili plavih lampi s obzirom na prijašnju količinu-donosi ti cijano bakterije, promjenu (na bolje i na gore) boje nekih koralja)....
A chiller, ako si s Malte, kupi ga cim prije te se poslje ne moras brinuti, jer srce zaboli kada nakon truda i vremena uloženog u akvarij, s predivnim bojama, sve postaje space obojano, a bez dodavanja aminokiselina, vitamina, trace elemenata, spuštanja (laganog) temp, ode sve k vragu.
 
Eto iako mi je voda jos uvek bila mutna od peska prijatelj ronilac me je pozvao danas i rekao da ima desetak lepih kamena za moj akvarijum. Odmah sam otisao i pokupio ih tako da nije proslo ni sat vremena od kako su izvadjeni iz mora i stavljeni u moj novooformnjeni akvarijum. Bila su to dva zaista velika kamena puna zivota na njima a ostali su bili srednje velicine. Samo sam ih takoreci plaknuo u moru i malo rastresao i odmah stavio u kola i pravac akvarijum. Uzeo sam i jednu kantu "zivog peska" koju sam stavio u sump radi brze i bolje filtracije. Odmah nakon sto sam stavio zivi pesak i zivi kamen ukljucio sam povratnu pumpu iz sumpa i skimmer.

Skimmer (Aqua Medic Shorty) je u prvih dva sata poceo kao lud da kupi prljavstinu. Pumpe za cirkulaciju (Tunze Stream 6100) sam pustio na max. Voda u akvarijumu se vec veceras pocela da razbistrava. Temperaturu sam podigao na 26C a salinitet je i dalje 1.024.

Kucam u drvo, za sada sve funkcionise kako treba. Kroz par dana cu proveriti amoniak i nitrite.
 
proslo je par dana, pa ti reci meni...da li jako smrdi voda i to kamenje sto si ga samo tutnuo iz mora u akvarij?!
Poprilicno sam sigurna da ne možeš živjeti u stanu od smrada kamenja.
Kamenje se NIKADA ne stavlja direktno iz mora u akvarij (dobro ja sam to napravila isto kao i ti, ali sam se bome naizmijenjala mora dok se kamenje nije očistilo i dok nisu parametri postali prihvatljivi-to je dugotrajniji posao, a i ako je velika količina kamenja može biti jako neugodno za nos-drugi puta sam bila pametnija i novo kamenje sam stavila u posebni akvarij te sve hermetički (koliko je to bilo moguće) zatvorila, te treba proći fazu čišćenja (i to je najbolje raditi van mjesta gdje čovjek boravi, jer prvih 7 dana može biti nepodnošljivi smrad).

Da bi se more sada očistilo od količine amonijaka, nitrata i nitrita, trebat ce ti minimalno 3 tjedan, uz redovito mijenjanje vece količine mora iz akvarija.
Možeš i prekinuti proces (ako ga vec i nisi prekinuo), pa to kamenje ili iskuhati (što neki rade) ili oprati pod običnom vodom i to dobrim i jakim mlazom (no onda više na niti jedan od ta dva načina to kamenje nije živo), ili istrpiti do kraja uz redovito mjenjanje mora.
U svakom slučaju, mijenjanje mora ti je sada najbitnije, dobar protok, filter, skimmer obavezni.
 
S obzirom da monday nema nista drugo u akvarijumu dodavanje tog kamenja bez neke prethodne procedure i nije neka greska. Ipak uvek treba da vazi pravilo da se takvo kamenje prvo tretita pa onda tek dodaje u akvarijum.

Sta je tu je i sada gledaj dobro sta si uneo jer tu moze da se nadje i nesto sto ti moze u kasnijim fazama da zagorca akvaristiku. Velicina akvarijuma i skimmer mogu da podnesu ovo opterecenje pa to zivo kamenje moze i da ostane zivo, sve zavisi koliko je to kamenja. Mislim da ta voda nece da se usmrdi bas tako u tim uslovima a ciscenjem skimmera taj smrad moze da bude minimalan.
 
proslo je par dana, pa ti reci meni...da li jako smrdi voda i to kamenje sto si ga samo tutnuo iz mora u akvarij?!
Poprilicno sam sigurna da ne možeš živjeti u stanu od smrada kamenja.
Kamenje se NIKADA ne stavlja direktno iz mora u akvarij (dobro ja sam to napravila isto kao i ti, ali sam se bome naizmijenjala mora dok se kamenje nije očistilo i dok nisu parametri postali prihvatljivi-to je dugotrajniji posao, a i ako je velika količina kamenja može biti jako neugodno za nos-drugi puta sam bila pametnija i novo kamenje sam stavila u posebni akvarij te sve hermetički (koliko je to bilo moguće) zatvorila, te treba proći fazu čišćenja (i to je najbolje raditi van mjesta gdje čovjek boravi, jer prvih 7 dana može biti nepodnošljivi smrad).

Da bi se more sada očistilo od količine amonijaka, nitrata i nitrita, trebat ce ti minimalno 3 tjedan, uz redovito mijenjanje vece količine mora iz akvarija.
Možeš i prekinuti proces (ako ga vec i nisi prekinuo), pa to kamenje ili iskuhati (što neki rade) ili oprati pod običnom vodom i to dobrim i jakim mlazom (no onda više na niti jedan od ta dva načina to kamenje nije živo), ili istrpiti do kraja uz redovito mjenjanje mora.
U svakom slučaju, mijenjanje mora ti je sada najbitnije, dobar protok, filter, skimmer obavezni.

Jasenka nikakav smrad za sada. Toga sam se i ja bojao ali za sada, cak sta vise, se oseca prijatan miris mora kada se nagnes iznad akvarijuma. Jutros sam zatekao jednog puzica kako se seta po staklu ali se ubrzo vratio na kamen.

Juce sam ubacio "zivu bakteriju" radi brze kolonizacije korisne bakterije i stavio u sump activated carbon i vatu. Voda mi je postala kristalno cista u roku od par sati.

Planiram da u toku vikenda ubacim dve kofe vode i vate iz zdravog akvarijuma mog prijatelja i time ubrzam proces cikliranja.
 
S obzirom da monday nema nista drugo u akvarijumu dodavanje tog kamenja bez neke prethodne procedure i nije neka greska. Ipak uvek treba da vazi pravilo da se takvo kamenje prvo tretita pa onda tek dodaje u akvarijum.

Sta je tu je i sada gledaj dobro sta si uneo jer tu moze da se nadje i nesto sto ti moze u kasnijim fazama da zagorca akvaristiku. Velicina akvarijuma i skimmer mogu da podnesu ovo opterecenje pa to zivo kamenje moze i da ostane zivo, sve zavisi koliko je to kamenja. Mislim da ta voda nece da se usmrdi bas tako u tim uslovima a ciscenjem skimmera taj smrad moze da bude minimalan.

Boban apsolutno si u pravu.
Skimer sljaka ko lud za ova tri dana imam vec 5cm otpadaka. Sutra mu sledi ciscenje.
 
odlično što je to tako!
Tko bi rekao da je tolika razlika između kamenja koje se živo izvadi iz Jadrana i kamenja koje se izvadi na Malti

Dobro je što si i ubacio ovu startnu kulturu da se poveca učinak i ubrza sam proces nitrifikacije

nakraju, pa i ja sam to napravila i nisam te mislila kuditi, vec samo upozoriti čitatelje da to i nije najbolji način, no kako Boban kaže, nemaš ništa u akvariju, pa nece biti niti štete
 
Imam dva pitanja i molim za odgovor:

1. Od kojeg dana se racuna pocetak cikliranja, od dana kada sam napunio akvarijum destilovanom vodom i ubacio so i ukljucio pumpe ili od dana kada sam ubacio zivo kamenje i ukljucio skimmer?

2. Koliko god vise citam vidim da su misljenja razlicita sto se tice ukljucivanja rasvete u toku procesa cikliranja? Koje je vase misljenje? Ja ga najverovatnije necu uopste ukljucivati do kraja cikliranja a onda postepeno u nekih 7 dana povecavati sate i na kraju imati : 12 sati plavih i 8 sati belih T5 neonki. Da li je to OK?
 
hmmm, ovo za cikliranje
po mome bi cikliranje bilo onaj dan kada se ukljuci filtracija, jer sama voda koja se mjesa, bez organizama nema što cilklirati
(no to ti i nije tako bitna stavka u zivotu, jer je cikliranje razdoblje od 2 tjedna pa do par mjeseci, ovisno o jacini i kvaliteti filtracije, vrste zivog kamenja), a u vrijeme cikliranja najcesce u startu može biti i amnojiaka, nitrita a nitrati su vrlo visoki....cikliranje zavrsava kada prodju faze s algama...od smedjih po pjesku i staklu, do zelenih nitastih na kamenju...te nitrata ima previše
Kada se akvarij stabilizira, alge ce slabije rasti a parametri ce biti u normali za morski akvarij

Što se pak tice svjetla, moja je preporuka, pošto je to akvarij s živim kamenjem iz mora kojeg ranije nisi čistio da ima svjetla, no opet, ja sam svoju drugu turu kamenja čistila u malom akvariju s filterom i pumpom bez svjetla, a prvu turu s kojom sam i ciklirala svoj filter i akvarij je bilo s cjelodnevnim svjetlom (znaci od 8 ujutro pa do navecer)...pa ti odluči kako je tebi najzgodnije

A nacin na koji ces poslje tretirati rasvjetu u akvariju je onaj koji tebi i tvom bioritmu najbolje odgovara...ima ljudi koji plava svjetla pale u 12 popodne, a gase ih u 2 u noci, a bijela gore nekih 6 sati između...
znaci koji je tebi bioritam, takav možeš postaviti i u akvariju te ovo što si naveo je čist ok ako tebi odgovara
 
Teoretski cikliranje poceinje onog momenta kada ti ubacis vodu u akvarijum medjutim efekat toga cikliranja je mali ako ti je akvarijum prazan. realno korisne povrsine su staklo akvarijuma, cevi i druga oprema. Iz tog razloga bolje ti je da ti pocetak bude od dana ubacivanja peska ili kamenja.

Monday ti ne cikliras kamenje i pesak koje je bilo u nekoj kutiji ili kanti i koje je bilo suvo a sve na njima uginulo. Ti si izvadio vec zivo kamenje iz mora i tebi je cilj da to odrzis u zivotu. Ako na tom kamenju imas algi i nesto drugo sto zavisi od svetla onda ti treba svetlo. Ovo sto ti radis nije klasicno cikliranje kamenja vec pokusaj odrzavanja zivog kamenja u zivotu i u akvarijumu. To znaci da tvoji uslovi treba da budu kao da ti je akvarijum vec cikliran ili sto blize tome. Doduse meni nije jasno da li je tebi stalo do toga ili ne.
Ovo znaci da ti nikako ne bi smeo da dozvolis da amonijak poraste kao i sve ostalo u nizu sto se desava kod klasicnog cikliranje jer ce to da pobije mnoge organizme na tom kamenju. Posto ti je sve to jos ne efikasno onda promenom vode to regulises.

Ako te taj zivot na tom kamenju ne zanima onda ugasi svetlo i pusti neka tece svojim tokom a u suprotnom koristi svetlo koje ne mora da bude maksimalno.

Eto sve zavisi sta u stvari ti zelis da postignes pa kada kazes "cikliranje" onda se u sustini misli na cikliranje "mrtvog" kamenja a ne odrzavanjem zivog kamenja. Zato sigurno i dobijas oprecna misljenja jer su se ove dve radnje poklopile u isto vreme.
 
DA LI JE MOGUCE?

Ova dva predhodna pitanja u vezi cikliranja i rasvete sam postavio iz razloga sto mi je Salifert test za nitrite pokazivao 0 u nedelju. Nazalost nemam test za amonium te sam juce otisao da kupim ali ni u radnji nisu imali te sam uzeo Seachem Ammonia alert. To je ono cudo sto se lepi na unutrasnjost stakla i ima cetiri boje te u zavisnosti od kolicine amoniuma pokazuje odredjenu boju. Meni pokazuje zutu boju tj. "safe".
Danas cu pozajmiti Salifert test za ammonium od prijatelja i dobiti tacnu diagnozu mada sam gotovo siguran da mi je proces cikliranja zavrsen. Vidim vec veci broj puzica na staklu...

Citao sam da sam proces cikliranja moze da traje od tri dana pa do par meseci i zavrsava se time sto su ammonium i nitriti 0. Nakon toga krece faza sazrevanja akvarijuma.

Izgleda da je kod mene tako ubrzan proces bio ( 30.10. napunio akvarijum destilovanom vodom i ukljucio pumpe, 02.11. ubacio aragonit caribian pesak, 07.11. ubacio direktno iz mora u roku od sat vremena bez ikakvog ciscenja i lecenja desetak zivih kamena i ukljucio skimer, 09.11. ubacio zivu bakteriju) iz tri razloga: dobra cirkulacija, dobar skimer, ubacivanje zivog peska i kamenja i zive bakterije.
 
Mislim da ne postoji "turbo" cikliranje. To je prirodan proces koji zahteva vreme i to je tako.

Cikliranje tog kamenja je u stvari proces gde sve sto je uginulo polako se raspada a u isto vreme se razvijaju kolonije bakterija. Kada ti ubacis suvo kamenje onda ti imas puno organskih materija koje se raspadaju od jedanput i zato je veliki taj rast amonijaka i ostalih jedinjenja u nizu.
Kod tebe nije tako i sadrzaj raspadajucih materija nije veliki pa je to rezultat koji ti vidis. Ipak to ne znaci da je ravnoteza uspostavljena u potpunosti. Porerd toga ti nisi siguran da ce sve da opstane na tom kamenju. Mozda tu ima nesto sto nece uspeti da prezivi ali nije uginulo odmah nakon promene uslova pa sve je to pomalo odlozeno. Zato mislim da ti sacekas jos neki dan da bi bio siguran da je sve ok.

Skimmer ti je pomogao puno jer sve sto je on izbacio u uslovima bez skimmera bi se raspadalo i podizalo amonijak.

Bez zurbe, nemas razloga za zurbu.
 
Bobane apsolutno si u pravu.

Nezurim nigde (kada sam cekao punih 6 meseci da uradim renoviranje stana i povezivanje akvarijuma...)

Mislim da su mi ove zive bakterije pomogle mnogo a i bile su skupe. A o skimmeru i da negovorim. Mada je i zivo kamenje bilo bas zivo, jezevi (odstranio), alge, puzevi, danas izlete jedan rak.

Mada kao sto kazes treba proveravati amonium i nitrite naredna tri dana da se ustanovi da je sve OK.

A sto se tice "turbo cikliranja" ja sam citao u " MARINE AQUARIUM" od Vincent B. Hargreaves da moze da traje od tri dana do nekoliko meseci, sve zavisi od akvarijuma do akvarijuma. Tako da verujem i nadam se da je moj slucaj TURBO.