VIRUS ZVANI REEF

Tko bi rekao da je tolika razlika između kamenja koje se živo izvadi iz Jadrana i kamenja koje se izvadi na Malti

Jasenka mislim da je razlika zbog temperature na Malti, juce kada smo izvadili jos 10-15 kamena(smatrao sam da nemam dovoljno) temperatura mora je bila 23C a nakon manje od sat vremena sam ih ubacio kod mene u akvarijum gde je temperaatura 26C. Jadran je ipak hladan.

Druga stvar je sto ja tek izvadjeno kamenje odmah ubacujem u akvarijum a ti koliko sam shvatio si iz Zagreba te ti treba mnogo vise vremena.

Nisam jos uvek pravio nikakav "aquascaping" vec samo ih naslagao.
Evo i slika:


5a3da0c17f2a1f4e91f1bd4fd00debe0.jpg


0691138c9fdbf0989f303e4a930ecb24.jpg


17389cc682a3705d2ab817541a1f3225.jpg
 
Oprosti što sam ti ušla u post, no slike si stavio jednu do druge, pa je to malo preglomazno za format.
(zbog toga je tvoj post editiran)

Inaće sviđa mi se kako je to postavljeno u prostor, mislim na akvarij.
kamenje mi se ćini preglomazno, tj. kao kamenje bez života u i na sebi (ne znaći da je, pošto je dosta mutna slika i ne vidim).
Inaće isto takvo "glomazno" kamenje sam i sama u prvom vađenju takvo izvadila i govorili mi ljudi da ne valja, da nece funkcionirati, no i dan danas ga imam i zadovoljna sam. A drugi puta sam uzimala kamenje koje je s vecih dubina tj. više je rupičasto, porozno i prepuno je bilo raznih sitnih organizama.

Pijesak je prelijep.
 
kamenje mi se ćini preglomazno, tj. kao kamenje bez života u i na sebi (ne znaći da je, pošto je dosta mutna slika i ne vidim).
Inaće isto takvo "glomazno" kamenje sam i sama u prvom vađenju takvo izvadila i govorili mi ljudi da ne valja, da nece funkcionirati, no i dan danas ga imam i zadovoljna sam. A drugi puta sam uzimala kamenje koje je s vecih dubina tj. više je rupičasto, porozno i prepuno je bilo raznih sitnih organizama
.

Ista situacija je bila i kod mene. Uopste nisam bio zadovoljan sa kamenjem iz prve ture(glomazno i nedovoljno porozno) a ovo kamenje koje smo izvadili u nedelju je super. Ali kao i sto sama kazes izvadjeno je sa vece dubine.

Da li moze neko da mi preporuci koji je "cleaning crew" najbolji u ovoj pocetnoj fazi?
 
25.11.2006. - aktivirao refugium ( instalirao 2 x 80W lampe sa tajmerom,koje gore od 9 ujutro do 1 posle ponoci, DA LI JE TO OK? ; ubacio Chaeto alge, cuo sam da su najbolji izbor za skidanje nitrata) ; ocistio cetkom zivo kamenje od crvenih algi i odstranio kamenje koje mi se nije svidjalo ; napravio prvi aquascaping.

01.12.2006. - izvrsio prvu promenu vode oko 100l

04.12.2006. - amoniak 0, nitriti 0, nitrati 50:(

Trenutno imam dva problema i molim za vas savet:

- Tunze stream mi oduvavaju pesak non stop i prave mi na nekim mestima gomilu peska a na dva coska nema ni malo ( to me nervira i neizgleda estetski lepo ). Za sada sam ih pustio na najace dok ne krenem sa koralima, mozda je to razlog?

- Sa zivim kamenjem sam doneo u akvarijum 2 a mozda i 3 raka. Izgledaju opasno sa crnim kljestima i za sada jedu zelene alge (video licno) ali se bojim da ce mi kasnije napadati manje ribice i mozda dirati korale. Nisam uspeo da ih slikam, kriju se ili ispod ili u rupama kamenja i prilicno su veliki. STA DA RADIM?

Evo i slika:






64f0f02362fd09a1152b03b5de162f20.jpg





858cc47c90893d57611923b91b4d0465.jpg






64905225fe4f705f493027a45d83e6af.jpg



E da, idem sutra da narucim oko 30-40 puzeva i to Turbo, Nassarius i Astraea snails.
DA LI JE KOLICINA DOVOLJNA ZA VELICINU MOG AKVARIJUMA I DA LI JE TO PRAVI IZBOR PUZEVA ZA CISCENJE OD ALGI?

Unapred hvala na odgovorima !
 
rakove bi mogao izvaditi, napravi neku zamku tipa plasticnu bocu razrezeš po pola, te grlo boce zaguras u ovaj drugi dio boce unutra postavis mamce, (moze komadic lignje, skoljkice, vec tako nešto i ostavis preko noci (bitno kod te zamke je ta da li rak moze proci kroz grlo boce, jer ako ne moze onda niti zamka ne vrijedi, ali isto tako mozes to grlo boce odrezati sve dok nije ulaz dovoljno širok da bi se rak mogao provuci kroz to. Ostavi preko noci tu zanku na dnu akvarija, ujutro bi trebao imati barem jednog unutra. Rakove lovi dok ih sve ne izvadis van, jer mogli bi ti napraviti štetu.

Što se tice tunzea, tj nošenja pjeska...a mozes na tim djelovima staviti pjesak vece granulacije ili vidi sto se dogadja kada smanjis protok na neki normalni...nešto pametnije od ovoga ti ne znam savjetovati (kod sebe sam taj dio rijesila s šljunkom kojeg sam posipala na mjestu gdje je udar wavea bio najjaci, poslje toga nema problema)

za refugijum, mozes tako a mozes ostaviti svjetlo 24 h upaljeno, tako isto ljudi rade, pa nemaju problema s opadanjem ph u akvariju.

puževi ko puževi, budu čistili alge i ne vidim potrebe za vecim brojem
 
Hvala Jasenka na savetu!Na foru zamke sa obicnom staklenom casom i unutra mamcem gde sam koristio ociscenog malog racica uspeo sam da uhvatim cak 3 krabe od kojih je jedna bila prilicno velika.

Citao sam da nije dobro mesati pesak, pogotovo ako nisu iste velicine. Navodno zbog lakseg protoka kiseonika.Pokusacu da razmestim kamenje ili smanjim jacinu pumpi za cirkulaciju.

Da li neko moze da me posavetuje koliko dugo je optimalno da drzim rasvetu upaljenu?

Imam 8 x 80W T5 Luminares sa 2 Octanic blue i 6 Aqua Science Special 15000.
Planirao sam da upalim plave u 12 a onda svakih sat vremena da palim po dve bele a da pocnem kontra redom da ih gasim od 21 tako da bi totalni mrak poceo u ponoc.
Sve zajedno 2 plave 12 sati, 2 plave + 2 bele 10 sati, 2 plave + 4 bele 8 sati i sve upaljene 2 plave + 6 belih 6 sati, totalni mrak 12 sati.
Bojim se da je mozda previse za ovu fazu (mesec i po) i da cu imati alge blum.

Kakvo je vase iskustvo?
 
Ovakvih rakova ima i u Jadranu, baš istih, imala sam ih i ja u startu, no ubrzo sam se predomislila s njima valjam_se

Što se tiće lampi, kao što sam ti vec rekla, uskladi lampe da odgovaraju tvom bioritmu, jer nakraju akvarij imas zbog sebe i ako ides leci oko ponoci, neka se onda gasi i akvarij, te sukladno s tim pali.

Raspored je u redu, što se mene tiće, a rast i razvoj algi ces imati tako i tako, imao više ili manje upaljenog svjetla

(ako sam uspjela skontati imaš svega 2 plave i 4 bijele lampe?!)....nije loša kombinacija, no moja bi "kombinacija" bila obrnuta tj. 2 bijele i 4 plave (baz razmišljanja, ljepše boje a koraljima i ribame ne smeta-provjereno)-no ove tvoje bijele od 15000K i nisu potpuno bijele nego su više plavo bijele (ak ne griješim)
-a da je to moj akvarij, potrudila bih se pronaci barem jednu od 10000K (ona ima crveni spektar izražen, pa ce sve u akvariju imati ljepšu crvenu nego obično, jednu od 11000K, možda bih pokušala i jednu od nekih 6500K (radi rasta i popunjavanja spekra sunčevih zraka)-ma sve u svemu, s T5 lampama možeš imati kombinacija i kombinacija-samo pripazi na to da se ustali paljenje lampi i da spektar ne mjenjas naglo, jer ce ti zasigurno skociti cijano bakterija.

Ako se bas bojis algi i ako zasada jos nemas nekih organizama, eto neka se pale lampe u 12, gase u ponoć, s tim da ne pališ svih 6 lampi, nego samo 4 za početak...dok ne stignu ribe, koralji
 
Raspored je u redu, što se mene tiće, a rast i razvoj algi ces imati tako i tako, imao više ili manje upaljenog svjetla

Jasenka apsolutno si bila u pravu iako sam krenuo sa postepenim prilagodjavanjem akvarijuma na rasvetu prvo su krenule braon(diatom alge) a od juce one se polako gube a pocinju zalene, sta li je sledece?
Koliko sam citao po netu sve je to normalno za tek oformnjeni akvarijum iako me je prvog dana uhvatila panika.

Nego ima nesto da podelim sa vama gde cu se pohvaliti :p i istovremeno postideti :oops: . Ipak sam podlegao pocetnickim zanosom i iluzijama i krenuo u veliki rizik.
Posto sam pretrazio sve lokalne prodavnice i nisam uspeo da pronadjem da kupim niti jedan primerak od puzeva, rakova i ostalih koje planiram kao cistace od algi, u ovoj pocetnoj fazi, pao sam na ATLANTIC ANEMONE tj. kupio sam je.
Za sada se super aklimatizovala i mislim da sam je postavio na pravo mesto u akvarijumu jer se do sada nije pomerala a danas je prihvatila i hranu. Vec sada imam utisak da je veca nego kada sam je kupio. Evo i slike iz mog akvarijuma:

f92e4b5856ed4cebb92a477cbf8e2a3d.jpg


Naime plan mi je bio da prvi stanovnici u akvarijumu budu MAROON CLOWNS te sam zato i uzeo ovu anemonu nadavsi se da ce ona biti kuca mojim klovnovima. Tek sam nakon pocetnicke greske kupivsi a da neznam dovoljno o tome sta kupujem saznao da ce mi trebati dosta srece da se klovnovi nastane u Atlanskoj anemoni koja nije zastupljena u Pacifiku te nije prirodno da je prihvate. A da nespominjem da se Anemone ne preporucuju pocetnicima.

Sve u svemu Anemone je za sada dobro a kupio sam i MAROON CLOWNS koji se trenutno nalaze u karantinu.Evo i te slike:

2a71850f2b3fa35bf76d61bc49257fe4.jpg


Ajde sada kritike...
 
hehe, ne treba kritike-vec si se sam dosta izkritizirao, znas da nisi trebao kupiti no kupio si (što je tu je-nadajmo se najboljem). Čini mi se da je ta anemona "izblajhana" pa je dobro pripazi, da joj se vrate zookse (simbiotske alge), lagano je hrani (nemoj joj gurati hranu svaki dan na silu, ako nece jesti, ne guraj u nju-zasad jede, što je dobar znak, no trebati ce joj vremena da se ustabili, oporavi-anemona nije toliko problematična, ako joj stopalo nije unisteno i ako nije izblajhana.

Što se tice klauna, e...marooni su jako, jako teritorijelne ribe, pa bi kao prvi u akvariju (dobro u karanteni su, no nebitno), mogli bi postati jako agresivni, a i postat ce s vremenom kada odrastu i narastu te se počnu pariti. Marooni su jako lijepi ali koliko su lijepi toliko su i opaki.


Što se algi tiće, to su takozvane "dječije bolesti" koje prolaze svi akvariji i teško ih je izbjeći
-poslje smeđih i zelenih po staklu, dolaze zelene nitaste (po kamenju...kao maleni buseni, njih odmah čupaj, nikako ne otpuštaj nazad u akvarij, jer se tako lako množe-vjerojatno ćes to doživjeti.) pravog lijeka nema, osim ih držati pod kontrolom i nabaviti algojeda (salaris fasciatus ili neka od zebrasoma-moje mišljenje je da su te ribe najbolje u tom slučaju, no samo pod uvijetom, ako algi nema previše i ako nisu velike...što znaci, ako ti se te alge nakote i akvarij postane "bradat" kamenje vadi van, uzmi četkicu za zube (novu i nekorištenu) te dobro postruži te alge, malo poplahni u akvarijskoj vodi (koju imaš iz akvarija i nekoj kanti), te vrati kamenje nazad u akvarij (jedan po jedan kamen tretiraj i ne duze od par minuta)
-ako se pojave crvene, bordo sluzaste alge po kamenju, podu, staklu, nedostaje ti na tim mjestima protoka ili ti svijetlo nije dobro uspostavljeno-te alge usisavaj pomoću nekog crijeva (nikako ih nemoj raspuštati u akvarij jer ce se samo proširiti, te riješi protok).
Cijano alga (ova gore) je isto više-manje normalna pojava i ljudima se pojavaljuje u akvariju, treba isto strpljenja da se riješi, no najbolje je (po mom mišljenju) ne koristiti nikakvu kemiju za suzbijanje te alge, nego biti uporan i svaki je dan ponovo usisati s mjesta na kojima se nalazi


A što se tiće početničkog zanosa i kupovanja, a to tako i tako svi prođemo (više-manje se opećemo) te se opametimo i sljedeci puta ipak pripazimo što i kako kupujemo (no, ja i dan danas znam nešto u nekom zanosu uzeti, iako mi je potpuno jasno da mi ta životinja nije potrebna, da je teška za održavati, da postoje male šanse za uspjeh-nažalost, to jevjerojatno boljka svih morskih akvarista i teško se disciplinirati i kupovati samo provjerene organizme)
 
Moram da se pohvalim da mi se ANEMONE super adaptirala, porasla, jede, vise nije onako bela vec braon i pipci su tanki.
Ono sto me jos vise raduje je da je dominantniji MAROON CLOWN poceo da je koristi kao kucu i danas je cak hranio. Saljem slike uskoro.

Ono sto me brine je da mi se klovnovi stalno biju i kao da jos uvek nisu napravili podelu ko ce biti dominantna zenka a ko muzjak. Koliko ce to da traje i da li postoji sansa da se oni ustvari nikada neupare?

Ovde na Malti je ponuda za zaljubljenike u morsku akvaristiku katastrofa, tako da sam jos uvek u potrazi za puzevima i ostalim clanovima cleaning crew. Definitivno na spisku mi je Algae Blenny (Salarias fasciatus) posto jos uvek tavorim sa zelenim algama.

Jasenka jos jednom da ti se zahvalim na svim tvojim odgovorima i velikoj pomoci.
 
nema potrebe za zahvalom, forum postoji da bi se razmjenjivala iskustva, savijeti...kritike ako su potrebne.

Za klaune, ne znam, stvarno ne znam što ce biti i zašto se još uvijek tuku i da li če to prestati-vjerojatno su podjednake veličine i to radi problem.

Za anemonu, super-štoviše odlično da je počela vračati zooxanthele i da je porasla.
Žao mi je što je ponuda na Malti tako loša, ali ako te mogu utješiti i kod nas je prije 3 i pol godine kada sam ja počinjala, ponuda bila katastrofalna. Popraviti će se to, samo budi uporan, odlazi u dučane i doslovno ih pilaj, pa kada cete više...pa ajde


Svoje vremeno sam alge riješavala na način: vadi kamen van, četkica za zube (nova) i udri po kamenu, isperem a u kanti s akvarijskom vodom i nazad u akvarij-nisam primjetila nikakve loše posljeice, jer oni organizmi koji prvobitno uginu kada se kamen izvuče van, njih više nema i ne može niti biti na tom kamenu, pa nema opasnosti za daljnjim trovanjem mora. Nikako nemoj te alge (nitaste) čupati u akvariju i puštati da se raznose morem, jer će ih biti samo sve više i više.

-kakvi su zadnji parametri, si izmjerio štogod zadnje vrijeme?
 
kakve su to alge okolo? Nisu mi poznate-one su naknadno izašle ili?

Stavi molim te sliku i cijelog akvarija, da dobim bolji dojam kako se to sve razvija unutra.
 
kakve su to alge okolo? Nisu mi poznate-one su naknadno izašle ili?

Stavi molim te sliku i cijelog akvarija, da dobim bolji dojam kako se to sve razvija unutra.

Alge su takozvane zelene nego su mozda na slikama pridobile svetliju boju.Uskoro stavljam sliku celog akvarijuma,ustvari imao sam je ali sam je greskom izbrisao.

Novine kod mene su da sam uspeo da kod lokalnog prodavca narucim iz Engleske neke meni drage ljubimce a i potrebne u ovom stadijumu mog akvarijuma.To su: Algae Blenny, Cleaner Shrimps x 2, Red Starfish, Astrea Snails x 12 i Zoanthus Button - Green.
Evo i slika:


5fd4f19974c580e6c016ab5a5fdd0e4e.jpg






3d422b9cf2742bcc5ae9681f4f525c3b.jpg
6ff3361a9b21e97deb64e243c51c1211.jpg








Z
6340135cd2dffd50b402c9f9368c1567.jpg
 
Malo sam citao o ovim mojim algama i dosao do zakljucka da imam Green Hair Algae derbesia sp. Navodno one se lakse uklanjaju i mekse su nego ona druga vrsta bryopsis sp. koje imaju mnogo tvrdji koren i teze ih je otstraniti.

Izvrsio sam test vode i mislim da osim Mg i Ca koji su znatno nizi nego sto je potrebno ostali parametri su za stadium u kome se moj akvarijum nalazi tj. za sam pocetak zadovoljavajuci.

NO2-0
NO3-10-25
PO4-0
PH-8.1
KH/ALK-9dKH
Ca-250
Mg-660

Mislim da je jako osvetljenje (8x80W) uzrok tolike pojave algi i da dok se sistem ne navikne i stabilizuje moracu da vodim ljutu bitku! :twisted:






4e2eb1db2a41f6fca1ed0695b4ca91a7.jpg
 
lijepe si ljubimce nabavio :)

-pripazi na salariusa fasciatusa, mogu biti zeznuti što se prehrane tiće. Inaće, vrlo lijep primjerak

-što se tiće algi, da je to moj akvarij, počupala bi ih koliko je to više moguće, tek toliko da se ne šire bespotrebno.

parametri su zadovoljavajući, a kalcij nij toliko bitan ako nemaš tvrde koralje, a magnezij-ne znam, možda je potreban nekom od organizama što ih imaš u akvariju.
Nastavi redovitom izmjenom mora.
 
lijepe si ljubimce nabavio :)

-pripazi na salariusa fasciatusa, mogu biti zeznuti što se prehrane tiće. Inaće, vrlo lijep primjerak

-što se tiće algi, da je to moj akvarij, počupala bi ih koliko je to više moguće, tek toliko da se ne šire bespotrebno.

parametri su zadovoljavajući, a kalcij nij toliko bitan ako nemaš tvrde koralje, a magnezij-ne znam, možda je potreban nekom od organizama što ih imaš u akvariju.
Nastavi redovitom izmjenom mora.

Hvala Jasenka,trudim se i vodim bitku sa vlasnicima akvarijumskih radnji ovde na Malti.

Blenny mi je stigao na moje iznenadjenje veliki iako sam sve narucio medium a Red Starfish jako mali primerak ali sta ces bolje ista nego nista kada je ponuda takva kakva jeste.

Definitivno cu da krenem sa cetkanjem kamenja a i bacio sam se u potragu za Yellow Tang i jos puzeva razlicite vrste.

Da li je dobro da kupim one dodatke za povecanje magnezijuma i kalcijuma i sipam ih u vodu?
 
Hmmm, dobro pitanje.
Gle, ja bih ih kupila i držala na preporučenim parametrima-pošto imaš testere nije problem provjeriti svako toliko i s vremenom ćeš već sam znati zaključiti koliko ih treba dodavati, ako je moguće bolje je uvijek parametre držati na preporučenim
-a kada kreneš s tvrdim koraljima, biti će lakše jer će more već biti spremno za njih, a i ti ćeš već biti uhodan s dodavanjem istih elemenata-a možda se jednog dana odlučiš i za kalcij reaktor
-žuti tang je odlična riba i držim ti sretnice da ga što prije nabaviš