Vredan k'o Pseudogastromyzon

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Imao sam priliku da vidim mnoge razlicite ribe koje su korisne kao cistaci u jednom biljnom akvarijumu i tesko je reci koja je bolja od drugih. Ipak Pseudogastromyzon myersi je riba koju treba izdvojiti i ja nisam video do sada da jedna riba tako revnosno cisti pojedine biljke. Obozava Cabombu i druke tanane biljke.
 

Attachments

  • 0L1A6874.jpg
    0L1A6874.jpg
    195.5 KB · Pregleda: 15
  • 0L1A6909.jpg
    0L1A6909.jpg
    175 KB · Pregleda: 14
  • 0L1A6857.jpg
    0L1A6857.jpg
    162.5 KB · Pregleda: 15
Razmisljam o jednom manjem jatu pa da vidim da li mogu da se mreste u akvarijumu. Sewellia koja lici na njih bar po obliku tela se redovno mresti kod mene.
 
Kod mene je samo problem sto nemam dovoljno ribe koliko se trazi, tako da par stotina Gastromizona ne bi bili problem. Sewelia za sada imam negde oko 50 poluodraslih i ko zna koliko malih i kupci ih cekaju ko ozeblo sunce.
A to si u pravu da prvo treba ispitati trziste. To konstantno i radim i napravio sam listu sta je to sto u mojim uslovima moze da se radi. Davno sam napustio zivorotke, tetrice i tu sitnez, jer je guzva na trzistu tih riba sto mogu da se jednostavno štampaju i cena im je ispod svake isplativosti.
 
Tacno je da su tetre jeftinije ali one su itekako pristupacne svakom kupcu. Cena im je niska iz uvoza i ako ti placas sve sto placas da ih mrestis onda si ti van igre.
Guppy se ovde prodaju vrlo dobro i to vec duze vreme. Mi ih uvozimo iz Sri Lanke i kvalitet im je zavidan. Kada bi to uvezao onda bi promenuo misljenje o zivorotkama. Problem bi bila cena jer te ribe su daleko od tih koje se vrte po prodavnicama.

Inace mislim da je dobro sto se ti fokusiras na par vrsta i njima se posvecujes u potpunosti.
 
Svi sa potcenjivanjem gledaju na gupike i komentari se uglavnom svode na to da je to obicna riba i veoma laka za uzgoj. Puno njih su probali ali nesto tu neide. Dobri roditelji, a deca kilava. Za njih treba jako puno znanja iz genetike ili bar prakse i jako puno vode da se dobije lepa riba. I na kraju dolazi cena koja kod nas ni izdaleka ne moze da pokrije troskove. Tetre su posebna prica, dobro se prodaju ali da bi imalo smisla to profesionalno raditi treba ih proizvesti i prodati mnogo, a trziste je vec prezasiceno ponudom. Zato i radim to sto radim, kako ti kazes par vrsta koje nemoze bas svako da radi (moze al mu treba vreme i dosta truda da pocne) da bar pokrijem troskove. Stalno ulazem u nove vrste i pokusavam da ih uradim, jer to mi je najveci izazov u akvaristici.