Zelena iguana

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Iguana iguana - zelena iguana

Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Sauropsida
Order: Squamata
Suborder: Sauria
Family: Iguanidae
Genus: Iguana
Species: iguana



[Broken External Image]:http://fauna.beke.co.nz/gusteri/iguana1.jpg


Za zelenu iguanu slobodno
mozemo reci da pripada najpopularnim teraristickim zivotinjama u svetu i kao takva nalazi se na CITES listi (Appendix II), sto znaci da je zabranjeno hvatati zelene iguane u divljini,tj. njihovoj postojbini ( Srednja I Juzna Amerika), kako bi sprecili opadanje ove vrste u prirodi i samim tim njihovo izumiranje.

Ovaj guster moze da naraste prilicno velik, cak duzine do 2 m i sa tezinom od preko 6 kg ! Rep ima izuzetno dugacak do 2/3 ukupne duzine. Zivotni vek iguane je oko 8 godina ,dok u zarobljenistvu (u terarijumima) moze da premasi 20 goidina. U prirodi najvise vremena provodi na drvecu, gde ce naci odgovarajuce mesto, neku prikladnu granu za odmor i suncanje kako bi sintetisala D3 vitamin.
Izuzetno je pokretljiv guster kako na kopnu tako i u vodi. U vecini slucajeva kada je iguana napadnuta od nekog predatora ,spas trazi u vodi, velikom brzinom plivajuci i isto tako ako je potrebno roneci pobeci ce na dno. Bas iz tih razloga napada predatora i njeno sklanjanje od njih, iguana uvek trazi guste sume koje su pored reka i mocvara. Pored toga sto je iguana u tim opasnim situacijama brza i hitra, njen dugacak rep moze da posluzi i kao odbrabreno sredstvo, tako sto ce snazno pokusati da udari napadaca ili ako je napadac prilicno velik i snazan ,rep moze da otpadne i da na taj nacin zavara napadaca. Ako je iguana ostala bez repa , vremenom ce se rep regeneristati i izrasti nov ali nikada nece izgledati kao prvobitni, izgledace nesto kraci i razlikovace se po boji i nijansama nego prethodni.

Sto se tice ishrane iguane ,moramo napomenuti da je iguana pre svega biljojed ali isto tako rado ce iskoristiti priliki da pojede nekog insekta , crva, neku strvinu, pa cak i pticija jaja ako dospe do njih. Ovde treba napomenuti da je to iskljucivo ishrana divljih iguana u prirodnom stanistu a ne iguana na faramama ili u zarobljenistvu kod terarista hobista. Misljenja terarista o tome da li iguna uzima iskljucivo hranu biljnog porekla ili ponekad i zivotinjskog porekla , su razlicita i ja se ne bih zadrzavao na tome (nekom drugom prilikom) Znaci , iguana pored toga sto je biljojed moze da bude i svastojed.

Polne razlike kod iguana su primetne tek u zrelom dobu, tako sto muzjak dobija izrazitije razvijeni podvaljak ( ispod vrata) i kreste na vratu i kicmi. Taj period polnog sazrevanja kod muzjaka traje do 5 godina a dok kod zenke izmedju 3-5 godina U vreme parenja muzjak za razliku od zenke menja svoju zelenu boju po telu u kombinaciji sa zlatno-narandzastim prugama. Muzjaci su tada veoma agresivni prema drugim muzjacima i vrlo cesto dolazi do sukoba .Muzjak svoju teritoriju obelezava izlucivanjem feromona po granama , liscu i kamenju i na taj nacin pored toga sto zeli primamiti zenku, on zeli opomenuti ostale muzjake da je to njegova teritorija.
Parenje se izvodi sa prethodnim ritualnim udvaranjem muzjaka i sa veoma zestokim cinom oplodnje, tako sto muzjak zubima drzi zenku za rameni deo prednjih nogu sve do zavrsetka ljubavnog cina gde vrlo cesto dolazi do ozleda zenki na tim mestima.
Zenka kada je oplodjena ima jednu interesantnu odliku, a to je da moze cuvati spermu i vise meseci, pa cak i vise od godinu dana. Zenka polaganje jaja moze kontrolisati i uvek ce poloziti kada bude osetila da su najidelniji uslovi za to. Idealna temperatura je u rasponu od 26°C do 32°C a vlaznost vazduha je 60 – 80 % . Jaja polaze u tresetnoj zemlji na dubini od preko 50 cm u proseku oko 30 jaja ( mada iguana u nekim slucajevima snese i do 80 jaja) Inkubacija jaja traje od 90 – 120 dana ( uvestackim uslovima je krace od 70 -90 dana) I nakon tog perioda inkubacije, male iguana izlaze iz jaja i duzine su oko 20 cm i tezine 15 gr. U tom periodu male iguane se hrane raznim bubama i crvima jer je potreba za proteinima mnogo veca kako bi sto brze napredovale i stasale. Kako se iguana vremenom razvija tako su te potrebe sve manje a potrebe za hranom biljnog porekla sve vece.

Ovo je nesto najkrace sto se moglo reci za zelenu iguanu ali opet napominjem, sve ovo sto je gore navedeno za zelenu iguanu vazi za njen zivot u prirodnom okruzenju a ne za zivot u vestackim uslovima. Zivot zelenih iguana u vestackim uslovima u mnogome se razlikuje od prirodnih. I ne samo to , medjusobna iskustva odgajivaca kako na farama tako i kod hobista takodje se razlikuju. O tim razlikama u iskustvima odgijavaca moze se podosta diskutovati i za ovo danasnje vreme kada svako zeli da se isproba kao odgajivac zelenih iguana, misljenja ce biti podeljena. Moje licno misljnje je ,da se za svaku zivotinju prvo informisemo za njen njen zivot u prirodi, pa tek tada prikupljati relevantne informacije iskusnih odgajivaca koji se profesionalno bave odgajanjem divljih zivotinja u vestackim uslovima.



 
Gledala sam u nekoj emisiji nekog lika koji ima iguanu, i ostavilo je na mene to takav utisak kako mu je bas privrzena, jer je mazio i slobodno se sa njom setao po dvoristu dok mu je ona bila prikacena za rame...

Znaci li to da je ona svesnija zivotinja...da ne bi pobegla?

S obzirom na njenu velicinu kada poodraste, zar joj ne treba ne samo veci terarijum, vec i veca sloboda kretanja...
 
Da , iguana jeste reptil za kojeg mnogi kazu da ima odredjen stepen inteligencije. Vrlo lako se privikava na coveka i moze da prepozna vlasnika. Negde sam procitao (ne secam se gde) da iguana moze reagovati na neke tonove, na primer kada joj dajemo hranu mozemo joj tada nekim zvukom (glasom) nauciti da dodje. Medjutim moramo znati da velika vecina reptila nema izrazenu inteligenciju i o tome se vode rasprave kako neka njihova reagovanja okarakterisati, da li kao inteligenciju ili refleks.

Naravno, velicina terarijuma mora biti mnogo veca za iguanu kada nesto vise poraste (orijentaciono 1.5 x 1 x 2 m ) ;)


 
Odgovor za janu

Pozdra!
Ja imam iguanu muzijaka vec 2 godine kod iguana zavisi koliko paznje joj poklonis,ka d god imam vremena je stavim na rame i radim ili se setam sa njom,to je normalo.Jedna stvar je interesanta,cesto kad neko dodje od ortaka i uzme da je mazi ona bude mirna nekoliko minuta i odma dodje do mene popenje se na rame odnosno stane oko vrata i tako kulira i po sat vremena.Iguane su jako jako inteligentni gusteri ono sto je napisao fauna da se odazivaju i na zvuk ,to je tacno mislim cuju ali neznam kako nemaju usi njihovo culo je jezik.Toliko ako te jos nesto interesuje pisi?

Poz!
 
for saint

Pa najviše bih volela kada bih imala priliku da je stavim na sebe i mazim... da vidim kako reaguje na mene...
To naravno ne znači da treba da me pozovete u goste...:)
Biće nekad neka prilika...

E, a pitala bih te nešto sad bez veze možda, ali palo mi je na pamet.. pretpostavljam da je kod tebe u sobi, pa noću da li ostavljaš otvoren terarijum, jel se desi da izađe i dođe do tebe... to bi baš bilo slatko
 
Ja sam do sada imao vise igana razlicitih starosti ,tako da bih mozda mogao reci nesto o tome sto Jana pita.

Iguana voli da se veze za samo jednog vlasnika i to kako stari sve je privrzenija tom vlasniku. Mada
se pitomost iguane moze primeti i kod drugih osoba koji pokusaju da stupe u kontakt sa njom ali sa primetnom opreznoscu. To sto Saint navodi ,izgleda da je karakteristicno kod svih iguana, ako se nadje na ramenu ili rukama drugih lica, vrlo brzo se vraca vlasniku i mislim da u tim momentima zaista oseca neko spokojstvo jer je u stanju da drema kod vlasnika prilicno dugo. Moram jos reci , da blago ceskanje oko vrata za nju pricinjava posebno zadovoljstvo i tada je u stanju da se sama pomera na zeljenu stranu kako bi se ceskala na mestima gde joj najvise prija.

Ovo su neka moja zapazanja kod zelenih iguana...

Usput , da pozelim dobrodoslicu Saint-u.:hej: