biotopi

Evo sad vidim da su dve poruke stigle dok sam ja pisao a pisao sam skoro cetiri sata :) Malo pisem pa odlutam, lep je dan, pa sve tako u krug.

Ja licno nisam mislio da je problem da se pronadje okruzenje za bilo koji region pa makar on bio i mali ali eto, coa vapi za takvim informacijama. Kada naletim na tako nesto onda cu da postavim to ovde pa moze i da nekom koristi. Ima toga dosta ali je suludo da se sada kopa po knjigama.

Moji gastromyzon-i su u osnovi biotop jer su male "galaxy" u svom posebno akvarijumu. Problem je sto ja uvek ubacim neku ribu koju posmatram pa tako privremeno odstupim od biotop principa. Vodim se time da bi je bolje da zrtvujem biotop nego da postavim novi akvarijum.
 
Ovaj drugi citat je isto tako sporan u akvaristici jer izlazi iz okvira "akvaristickog biotopa". Isto tako "large-scale phenomenon" ne znaci da je to nesto fenomenalno, izuzetno itd vec da je je to cinjenicno stanje izazvano raznim faktorima sto je i uzrok nastajanja biotopa.

Nisam ni rekao da je fenomenalno nego da je fenomen sto je u Srpskom jeziku sinonim za pojavu ;-)
 
Boban napisao:

Mene bas biotop puno ne zanima ali eto pogledao sam na brzinu neke podatke o Amazonu, otvorio knjigu i pravo na "Mato Grosso" ili jos blize, gornji tok Rio Guapore. Ovo su dosta nabacani podaci ali u sustini nam pokazuju nesto. Uporednih podataka ima mnogo i recimo pH je prilikom merenja bila 6.9 a deset dana kasnije 7.3 Nije zanemarljiv ni skok temperature vode sa 29 na 32. Provodljivost vode se isto tako znacajno razlilkuje kao i nivo rastvorenog kiseonika. Ali ajde nas zanimaju biljke i ribe. Pored gomila Corydoras-a (sterbai, guapore, xinguensis, hastatus itd) koji su uhvaceni na dubini od 1.2 m uhvacene su i druge ribe na ne bas udaljenoj lokaciji od prve i to Hemigrammus , Hyphessobricon, Moenkhausia, Geophagus, Apistogramma, Chilodus, Aphyocharax, Catoprion mento itd. Pored toga tu se nalaze i nekoliko vrlo izrazitih predatora koji ni malo nisu pozeljni za jedan nas akvarijum. Naravno da tu ima jos riba ali eto tek neka da bi se uvidela razlicitost.

To je biotop a da li cemo mi da sve te ribe stavimo u akvarijum da bi napravili Rio Guapore biotop? Naravno da ne ali nista nas ne sprecava da mi izbacimo te pirane i ostale nezeljene ribe i da postavimo mikro biotop za nase Lampeye tetre ili za neku od Hyphessobricon sp.
Sto se tice biljaka tu se navode neke i kaze se da su mnoge endemske. To znaci ako hocemo biljke za neki juznoamericki biotop van Mato Grosso da mnoge od tih biljaka se nece uklapati. Evo neke biljke: Cabomba, Utricularia, Heterantera, Trapa koja je tu dominantna, Ludwigia, Hygrophila, Eichhornia, Echinodorus, Pontederia, Salvinia, Nymphaea itd. Biljke su uglavnom izmesane. U Rio Purus regionu je navedeno da ogromne povrsine pod Ludwigia sp. nakon povlacenja vode ostaju na suvom. Mozda tamo dominira.


Konacno smo dobili i jedan pravi i vredan odgovor i zahvaljujem se Bobanu na isprekidanom raznim pauzama cetcvorocasovnom trudu da ga sacini. :hej:
 
Ovako npr. ja zamisljam neki hardscape za biotopski akvarijum. Posto sam krenuo sa Rotala rotundifolia, medju granjem i pozadi (microsorum stavljen onako, ne racuna se :) ), sta raditi dalje sa ovim akvarijumom da ostane biotopski, tj. koje biljke idu uz pomenutu u biotop i koje ribe? A, a? :):hej:
 

Attachments

  • Azija1.jpg
    Azija1.jpg
    92.7 KB · Pregleda: 34
Evo da malo ozivim ovu temu posle par godina, a u skladu sa mojim trenutnim interesovanjima.

Na ovom linku (da se ne ponavljam) predstavljeno je moje vidjenje lokalnog biotopa i nacin na koji bi ga trebalo razvijati.

http://www.mojbiljniakvarijum.org/forum/viewthread.php?forum_id=4&thread_id=453&rowstart=0

Znaci malo istrazivanja odredjenog lokaliteta i prikupljanja materijala, malo eksperimentisanja pa sta ispadne.
U tom kontekstu ja lokalni biotop dozivljavam kao "savremeni" isecak prirode odredjenog prostora (u ovom slucaju fokusirao sam se na aluvijalnu ravan usca Drine u Savu). Moj Macvansko-Drinski biotop je zamisljen da jednoga dana bude paludarijum. Idealno bi bilo da budu samo autohtone vrste - sto je naravno nemoguce - jer izmedju ostalog vecina ih je zasticena tako da ce biti i introdukovanih (koje su na zalost najcesce i invazivne i preuzimaju primat - ali sta da se radi - koga briga sto su nekada na Balkanu ziveli mamuti). Zato sam i insistirao na reci savremeni lokalni biotop. A u biotop spadaju i alge sto znaci netreba ih se resavati po svaku cenu - vec ih drzati pod kontrolom....

Mislim da je lokalni biotop visoko edukativna ekoloski korektna i nadasve zanimljiva igrica za svakog zaludjenog akvaristu:ebote:....., a materijal nadohvat ruke.....:cool2:
 
Lepo je videti da se neko bavi i ovom granom akvaristike. Izvestavaj redovno kako napreduje tvoj eksperiment, pa na prolece da te iskopiram i pokusam nesto slicno. Bio sam na Obedskoj bari i video interesantne biljcice pa sam i razmisljao da nesto slicno napravim.
 
Nema razloga da nebude tako, samo napred :)
Bice interesantno da vidis kako ce biljke da reaguju na "duze staze" u tako malom akvarijumu mada to zavisi od samih vrsta biljaka. Nisam ulazio u neke detalje oko tih biljaka ali ti mozda imas odgovor na pitanje da li su to prave vodene biljke ili ne.
 
Pa materijal sam prikupio, a informacije o njemu jos uvek prikupljam. Skoro sve je uzorkovano iz delova bare koji nikada ne ostaje bez vode osim par uzoraka iz plicaka. Neke definitivno imaju i submerzno/emerzne faze (npr menta aquatica vec tera izdanke napolje iz vode) pa je u planu paludarijumska varijanta biotopa.
Otom-potom. Eksperiment je krenuo, a nadm se da ce i potrajati....
 
Tacno je da biotopi nisu posebno popularni. Glavni problem su informacije.
Ovaj sajt ima prilicno detaljne informacije o pojedinim biotopima.

http://www.aquapress-bleher.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

http://www.aquapress-bleher.com/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=15&Itemid=64

Na zalost nema nista korisno za biobiofizicara i njegov eksperiment. Ako uspe:cool2: mozemo da pokusamo da ubedimo Blehera da (u saradnji sa autorom) predstavi svetu biotop donjeg toka Drine ;)