Alfaro cultratus - Noz zivorotka

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Alfaro cultratus-" Noz zivorotka" jos jedna vrlo zanimljiva riba od zivorodnih vrsta. Pripada familiji Poeciliidae

Ova vrsta ribe potice iz Srednje Amerike ( Nikaragva, Kostarika, Panama i Gvatemala ) Dobila je naziv po karakteristicnom izgledu donjeg dela tela kod repnog peraja koji izgleda kao ostrica noza. Ova riba je svetle boje sa blagim bljeskavim nijansama duzine oko 8 cm ( Muzjak 8 cm, zenka 5 cm )

Potreban akvarijum za ove ribe, treba da je osrednjae velicine ( 50-100l ), sa dosta bilja narocito povrsinskog. Mogu se drzati zajedno sa guppy-ma i ostalim slicnim vrstama.

Temperatura u akvarijumu 24 - 28 C
pH 6.5 - 7
dH 5 - 8

Ova riba se veoma brzo razmnozava i u velikom broju. Zenka moze da okoti prilicno dosta ( 50 - 100 ) mladih ali moramo voditi racuna kao i za guppy , jer su roditelji kanibali. Zato sam u pocetku naveo da je potrebno dosta povrsinskog bilja da bi se sklonili mladi od roditelja. Sigurno se pitate zasto se zenke dok su skotne ne premesate u poseban akvarijum kao sa guppy-em . To nije pozeljno raditi sa ovim ribama jer tako zenka moze da ugine, bas zbog svoje naravi koja je u tim trenucima jako nervozna. Kada se zenka okoti ,tek tada mozemo odvojiti mlade u drugi akvarijum.
Mladj u prvim danima zivota hranimo artemijom a kasnije koristimo istu hranu kao i za roditelje. Inace ishrana ovih riba je potpuno ista kao i za guppy ribe.
 

Attachments

  • graphic1_147.jpg
    graphic1_147.jpg
    26.3 KB · Pregleda: 275
Vidi se da je porodica ko i guppy, enke su im jako slicne, da ne kaem da bi bez problema kupila tu umijesto enke guppy. Mujaci se ipak vie razlikuju
 
Mnoge ribe iz te familije potsecaju na guppy pa nije ni cudno da se prevarimo.
Ovde imas deo te familije mada nema slika i opis :( Bas sam lenj da to popunjavam mada bi trebao.




Ovo u vezi pH mi bas nije najsretnije. Neznam odakle ti je to ali ja nisam nasao podatke da neka vrsta iz familije Poeciliidae zivi u kiselkastoj vodi. Sve se krece od neutralne pa ka slabo baznoj sredini.

I ova vrsta je ratoborna jedna prema drugoj tako da bas i nije zgodna za akvarijum. Mislim da se tako nesto moze vrlo retko naci u radnjama.
Ja s vremena na vreme dobijem po neku Gambusia ali nazalost moram da je unistim da bi postedeo sebe a i druge neprijatnih situacija. I ona je izgledom kao guppy.
 
Da, najvise je joj odgovara neutralna voda pH 7 ,ali sam na jos jednom mestu nasao da je raspon pH od 6.5 -7.5. Dobro,znamo da je neutralna voda najpogodnija za ovu familiju riba Poeciliidae .

Za Gambusia holbrooki jos nisam nista rekao ,mada ova vrsta ribe jeste nepozeljna u akvarijumima. Neki je smatraju najvecim neprijateljem voda, bas zbog stete koju nanose drugim vrstama riba. Ipak na svu srecu ova vrsta Alfaro cultratus nije bas toliko ratoborna kao gambusia.
 
Bobane, trebao bi malo vredniji da budes pa da popunis one praznine u bazi podataka

Nesto si se u zadnje vreme ulenjio.. :lol:
 
Imao sam je davno ,pre 5 godina ali sada ih niko nije uvozio u skorije vreme .A i sada sam prestao sa radom moje radnje tako da ne mogu da ih porucim kao pre sto sam mogao.

Inace od zivorotki sam do skoro imao Hemirhamphodon pogonognathus i to vrlo mali broj. Ali dao sam jedan par jednom prijatelju koji hoce da ih razmnozi a nekada ih je sa uspehom razmnozavao. Sto znaci bice ih sigurno. A i ako ih ne razmnozi znam gde mogu da ih nabavim. :wink: