aretmija jajašca

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
aretmija jajaca

Ba me zanima to radim krivo?!
Od ljeta, kada smo kupili jajaca artemije za uzgoj, Stipe ih je uvijek dobro uspio uzgojiti, dok kod mene je sasvim druga situacija. Ne znam u cemu je stvarno problem! Stavim sve po receptu i uspijeh je upitan. Dva puta nita od malih artemijica! Moe kakav savijet?!
Stavila sam ovo u morski dio, jer se ipak jajaca uzgajaju u slanoj vodi!
 
Pripremim litru vode za uzgoj, stavim buckalicu (mjehurice), usipam malo jajaca, pazim da je temp oko 20 C!
To je to! (valjda) :?
 
ja sam bocu uvijek stavljao u jedan od akvarija (na 24 C) , i sve je funkcioniralo. mozda su ti stara jaja, ili su povukla vlagu , s o bzirom da su jako higroskopicna treba ih skladistoti hermeticki zatvorene
 
Hmm, hvala chubby, ali stara nisu, a i bocica u kojoj jesu je super zatvorena tako da ne znam...hm, moda je ipak do temp., iako ne znam opet zato koji puta uspiju, a koji puta i ne!
 
Jasenka, neki, recimo idealni parametri za razvijanje artemije su: salinitet = 1.015; temperatura = 28-32 C. Ne stavljaj rasprivac na kraj creva za vazduh, vec stavi cev (neto poput slamcice). Ako je navedena temperatura, jaja ce se razviti za priblino 24h. Ako sve ostavi na sobnoj temperaturi, ocekuj prve za 48h. Ja sam ranije koristio kamenu su za maine za sude, ali sam poslednju turu pripremao sa "morskom" soli. Jaja artemije cuvaj na nioj temperaturi i uvek kupuj manja pakovanja (osim ako nece da prede na masovni uzgoj riba).
 
Samo da prijavim da mi je ova poslednja tura artemije, sa solju za morske akvarijume, na sobnoj temperaturi izala za 48h. Dosta ih ima, a stavio sam jednu kafenu kaicicu na 1,5 lit vode.
 
Ebiga Peco, ja ga gledam svakoga dana, nema da omane a i da hocu da ga zaobidjem nema sanse, crta je uvek na istom mestu.

Inace ja koristim morsku vodu iz mora i za ribe i za korale. To je jeftinija opcija. Bas smo danas nesto razglabali u vezi toga i ako bi koristili so odnosno pravili vodu ona bi nas kostala NZ 5 centi po litri . Mozda ti to izgleda smesno ali na kolicini vode koju ja trosim to je dobra suma. Ja sam u stanju da bacim nekoliko hiljada litara vode u potezu. Kada stvari krenu naopako ja to radim ucestalo pa sada gledaj koji bi to troskovi bili a mi kalkulisemo sve. To je biznis a ne hobi.
 
Evo i jedna fotografija mog "artemija reaktora" :lol: :lol: :lol:

Kao to moete videti, ovo je najprostiji sistem za rad sa artemijom. Flaa, vazduna pumpa, pric sa cvrstom cevkom i mreica (sito) su standardna oprema. U flai moete videti jo jednu cvrstu cev, koja je spojena na crevo, a vodi vazduh do dna flae. Bitno je da flaa ima to ravnije dno i to manje neravnih zidova. Drugi nacin je da se flaa okrene naglavacke, dno isece i tako stavi u filter ili akvarijum. Na taj nacin se postie konstantna temperatura, ali je sve u vodi pa mi je, nekako, nezgodno za rad.
Artemiju uzimam tako to iskljucim pumpu, izvadim crevo iz flae i ostavim pored lampe 10-ak min. Za to vreme se sve slegne na dno, prazne ljuske od jaja odu na povrinu a izlegla artemija ode do izvora svetla u gomili. Tada je veoma lako pokupiti koristeci pric sa cevkom. Isti pric koristim i za hranjenje u akvarijumu - lako je prici svim mestima. Sve ovo se nalazi u najmanje prometnoj prostoriji, vrata su zatvorena i slicno... to je predostronost da artemija i ja ne bi leteli iz stana zbog zvuka buckanja :wink:
 

Attachments

  • e_artemija.jpg
    e_artemija.jpg
    44.9 KB · Pregleda: 121
lijepo si tio to objasnio i slikao!
Mislim da znam u cemu je bio problem, moja flasa i nije ba bila zacepljena, i imala je dosta ire grlo!!
Hvala Peco!!
 
Artemija jajaca

Ja samo ovaj Pecin reaktor drim u akvarijumu jer na taj nacin lakse obezbedjujem temperaturu. Uvek mi je temperatura bila 27-28C.Kada vadim artemiju , cela flaa ide iz akvarijuma napolje.Obicno drzim tri flae u isto vreme za jedan mrest.Zatvorenost boce nema veze,sirina grla isto nije uslov ,nego je vazno da nemas "mrtvih" uglova da se ne talozi tu artemija.Mislim da je problem ili u artemiji ili temperaturi.

Jedva sam docekao da mogu i ja nesto da napisem(u delu morske akv.), sa iskrenim divljenjem pratim tvoje postove i fotografije.Moji komplimenti!!!
Pozdrav
 
Jasenka ne igra nikakvu ulogu to sto je flasha zachepljena to je samo zbog lakshu manipulaciju znash drzi crevo, sprechava prskanje. Artemija je laka mozesh staviti i obichnu so za jelo samo treba dodati i sodu bikarbonu da bi povechala PH jer trazi baznu sredinu i da ti temperatura bude 24-30 C. Nema nikakve filozofije. E ako posle ovo se ne izvede artemija onda neshto ne valja sa jajashcima.
 
Hvala vam svima na savijetima, ba ste se svi potrudili oko te artemijice, koja je postala prava diskusija! :D
Neka, neka, to se trai!
Naalost jo nisam stigla pripraviti artemiju, jer sam opet kopala po akvariju i malo premijetala koralje, nita tako drasticno, ali malo da mom oku bude ugodnije!
A to biva tako kada se starta s akvarijem, a ja ko da sam startala prije tri tjedna, pa ajmo jovo nanovo, non-stop neke preinake i dorade!! :D
Dusane, drago mi je da prati morsku i nadam se da ce i ti jednog dana zaplivati s nama :D
Da se vratim na artemiju, eto veceras cu je sigurno pripraviti, pa vas izvijestim to sam tocno uradila i kakvi su rezultati!
hmmm, stvarno je lake napraviti i sloiti morski nego izleci artemiju :?
 
jasenka said:
...Da se vratim na artemiju, eto veceras cu je sigurno pripraviti, pa vas izvijestim to sam tocno uradila i kakvi su rezultati!

Jasenka , nemoj da se obeshrabris ako ti ponovo ne uspe... Zavisi i kakvu si artemiju nabavila ,gde si kupila ,koji je proizvodjac, kakvo je to pakovanje sto si kupila....sve u svemu, nemora da znaci da ti gresis . Cak najbolja atremija ima svoj procernat iskoriscenosti :wink:
 
hehe, kod mene je to tako...ono sto je jednostavno-to je komplicirano, a ono sto je komplicirano, meni, je macji kasalj!! :wink:
eto, pripravila sam ja tu artemiju, stavila u bocu, bocu u filter, u boci i rasprsivac....pa cemo vidjeti!
ako mi ne uspije, dat cu dragome da je pripravlja, jer njemu je uspjela svaki puta!
Fauna, necu se obeshrabriti, nema problema oko toga...ba me briga, hoce, hoce-nece, nece!
ali sada uz ove sve savijete valjda hoce (i dobre zelje sviju vas!!) :D
 
Evo kako je i ja razvijam. Prvo da kazem neka Bog pozivi plasticnu flasu od Coca Cola jer je ona dala veliki doprinos u akvaristici :)

Kao sto sam vec najavio u igri je ta famozna flasa. Jos da dodam da ovaj nacin koji ja koristim nije tako povoljan za one koji artemiju razvijaju u stanu iz poznatih razloga, rece Peca nesto u vezi letenja pa ko nije spreman na to neka malo rzmisli.

Flasi sam isekao dno, oblozio sam je crnom lepljivom trakom tako da je samo gornji konusni deo providan. Cep flase je probusen i tu je stavljena mala plasticna cevka na koju se kaci dovod vazduha. Sve to se spoji i flasa se okrene grlom prema dole i zakaci za jednu kuku. Normalno da sam u gornjem delu (originalno donjem, sada je flasa naopako) izbusio pogodnu rupu za kacenje. Pusti se vazduh i to u velikom protoku, doda voda ( so ) i artemija. Posle 48 sati sve je zavrseno. Iskljuci se dovod vazduha i artemija se stalozi. Kroz plasticnu cev kroz koju dolazi vazduh jednostavno izdreniram artemiju preko jedne fine mrezice. Moze i krpa da se koristi. Time je ciklus zavrsen i flasa se ponovo puni.
S obzirom da je u pitanju 48 sati za razvijanje to se radi naizmenicno u dve flase tako da je artemija spremna svakoga dana.

Jos da kazem da imam i komercijalne razvijace artemije, pravi ih http://www.sfbb.com ali flasa je flasa. Od njih koristim i artemiju i sta drugo da kazem nego sve pohvale.