Bele tacke i temperatura

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Da li treba da podizemo temperaturu vode kada su ribe zarazene belim tackama je dosta diskutabilna tema i kako stvari stoje to treba izbegavati jer izgleda da nanosi vise stete nego koristi. Ovo se odnosi na podizanje nemperature za samo neki stepen gore a sve iz razloga da se ubrza zivotni ciklus belih tacaka. Brzi razvoj belih tacaka dovodi i do vecih ostecenja kod riba u isto vreme pa samim tim i vecu sansu za kojekakve infekcije.

Ipak i pored svega toga podizanje temperature moze da se koristi kao vrlo efikasno sredstvo u borbi protiv ove zaraze ali samo ako se temperatura podigne na nivo koji je efikasan u unistavanju belih tacaka a to je temperatura oko 32-33ºC. Pri ovome mi moramo da vodimo racuna da nasi stanovnici akvarijuma kogu da podnesu ovako visoku temperaturu.
Opet da ponovim, temperatura mora da bude kao gore navedeno jer ako je niza nema nikakvog efekta. Kod riba koje mogu da podnesu i vise moze da se podigne i na 35ºC, recimo diskusi i zlatne ribe.

Ja ovu metodu koristim i mogu da kazem da je vrlo efikasna pogotovo kada je upotreba malahit zelenog ili formalina kriticna usled osetljivosti pojedinih riba na te hemikalije.
Temperatura treba da se odrzava nekoliko dana, cak i do desetak dana i infekcija vremenom nestaje. Probao sam ovo na neon tetrama, rummynose tetrama itd i rezultati su vrlo povoljni.
Vredi pokusati pogotovo ko nema mogucnosti nabavke drugih lekova.
 

Attachments

  • IMG_6466.jpg
    IMG_6466.jpg
    20.5 KB · Pregleda: 6
Nazalost u morskom koralnom aqvariujumu protiv bijelih tacaka borba nije bas laka. Povecenje temperature u aquariumu samo ubrzava ciklus u razvoju parazita i pritome paraziti spadaju sa riba na dno akquariuma i repodukuju se u milione novih.Samo su dva metoda u borbi protiv ove bolesti a to je Bakreni sulfat ili smanjivanje slanosti vode. Sve ribe se moraju odvojiti u drugi karantin akvarium i u njemu da se svaki danj smanjuje slanost. U nikakvom slucaju ne smije se dodavati bakar i smanjuvati slanost u isto vrijeme. Taj proces bi trebao da traje oko osam sedmica. Za isto to vrijeme koralni akvarijum mora da bude bez ribica 8 sedmica i u tom slucaju ich -bjele tackice ce da izumru. Na trzistu ima mnogo produkata koji se koriste za tu bolest ali to je sve bacanje novca ni jedan zaista ne funkcionise. Ja vam to pisem iz svoga iskustva jer vjerujte mi probao sam sve.
 
Koralni akvarijum se ne tretira nikako jer korali ne podnose te hemikalije. Bakar sulfat ce da ubije korale i to nam jednostavno vezuje ruke.

Ako su ribe u koralnom akvarijumu zarazene belim tackama onda je jedinon resenje da se one premeste u drugi akvarijum i tu tretiraju. Bakar sulfat nije bas pogodan za to i zato postoje preparati koji imaju aktivni bakar, recimo Seachem Cupramine. I tu je rezultat dosta kilav, dugo traje i sve je pod znakom pitanja. Smanjenje saliniteta vode je efikasnije ali isto tako mukotrpan posao. Iz tog razloga mnogi akvaristi jednostavno sve to ostave pa se ribe uglavnom same izbore sa tim parazitom ali to moze da ode i u drugom smeru.
Ja licno za te stvari, kada je u pitanju morska akvaristika, koristim kinin sulfat ili kinin fosfat. Dosta je efikasan i do sada mi je dao najbolje rezultate. Sve to radim u posebnim posudama.
Pored toga i kratka kupka u rastvoru malahit zelenog daje dobar rezultat gde se ribe izloze kupki u trajanju od oko 30 sekundi pri koncentraciji izmedju 70-100 ppm. Ova metoda zahteva dosta opreza jer pojedine ribe tesko podnose i ovako kratke kupke u malahit zelenom. Naravno da kupka mora da se organizuje tako da alkalnozt vode bude ista kao i u akvarijumu.