CITES

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Da se nesto polako menja u nasoj zemlji potvrdjuju nedavno odrzani seminari gde je bilo dosta reci o zivotinjama i biljkama koje se nalaze u prometu a nalaze se na CITES listi. Svi dobro znamo sta znaci CITES ali da napomenem, da je nasa zemlja 28.01.2003. godine sve kompetencije koje imala SRJ, preuzela na sebe.

Novo je to, sto su na granicnim prelazima poostrene mere i sto je Ministarstvo nauke i zastite zivotne sredine Republike Srbije, izdalo prirucnike kako bi se omogucio laksi rad sluzbenih lica na tim granicnim prelazima.



[Broken External Image]:http://fauna.beke.co.nz/slike/prirucnik_cites.jpg

Naravno ,ovo je tek pocetak necega sto ce vrlo brzo doci a uveliko se primenjuje u zemljama EU. Mnogi ce se pitati ,kako sve to zakonom regulistati jer u nasim zakonima mnogo sta nije definisano. U ovom prirucniku nasao sam nesto sto ce zanimati ljude koji se bave trgovinom zasticenih zivotinja a imaju registrovane firme, to je obrazac zahteva za izdavanje CITES dozvole


[Broken External Image]:http://fauna.beke.co.nz/slike/zahtev_za_cites.jpg
 
da nastavim...;)

Nakon podnosenja zahteva , sledi odobrenje ili odbijanje zahteva od nadleznog ministarstva. Odobrenje ili tz. Obrazac CITES dozvole izgleda ovako



[Broken External Image]:http://fauna.beke.co.nz/slike/dozvola_za_cites.jpg


Da li ce ovakve mere obradovati hobiste i ljubitelje zasticenih vrsta , to cemo tek videti . Misljenja sam da mnogo toga zavisi od drzavnih organa koji ce doneti nove zakone i propise koje treba usaglasiti sa zakonima EU i od sluzbenih lica koji ce sve to sprovesti u dela.
 
Fauna, nesto sam nacuo oko nekih novina u zakonu, al da ne sirim pricu o tome...
Po tvom misljenju, posto nisam upucen u pricu oko CITES-a, da li ovo ima uticaj na akvaristiku i ako ima kako ce da se odrazi?
 
Naravno da ce da ima uticaj i na akvaristiku, mozda ne u samom pocetku ali hoce. Sve zavisi kako se sprovodi zakon.

Mozda nam sve to sada deluje kao igra ali CITES je ozbiljna stvar u mnogim zemljama a sve iz razloga da se zastite pojedine vrste. Vrlo brzo ce doci do toga da svako ko uvozi ribe mora da ima i CITES potvrdu, u suprotnom dolazi do zaplene i zakonskih mera.
Prvi odraz uvodjenja CITES-a bice povecanje cena. Neko treba to da plati pa kako bude.

Druga stvar je da se takoreci svakoga dana neka vrsta doda na crvenu listu a onda vise nema uvoza. Znamo pricu o Hypancistrus Zebra, to je bas dobar primer CITES-a isto kao i azijske arowane.

Vreme ce da pokaze kako i sta ce da se desi pa nemoj da te zacudi ako uskoro budes vidjao samo hibride i ribe mrescene iskljucivo u odgajalistima.
 
Bas to me je zanimalo, Bobane, sad povezujem pricu koju sam cuo sa CITES-om. Dakle, dok jos nije pocelo sa primenom, kupujte ribice na kilo ili dva :))

Jel sve to znaci i da ce domaci uzgajivaci biti u povoljnijem polozaju?
 
Možete zamisliti kada su iz ministrastva za ekologiju , pozvali mene kao uvoznika , a ovo predavanje uz koktel se je organizovalo u Vranjskoj Banji , a na drgoj strani su bili predstavnici vlasti, pogranična policija, carinici , inspektori zaštite životne sredine . Ja sam bio jedini predtavnik koji radi sa životinjama , a ovi svi ostali sa strane kontrole propisa. :)
 
Zeleo bih da iscupam iz dubina ovu temu o CITES-u...

Danas, vise nego ikada CITES je u aktuelnosti. Sve zemlje podlezu pod Washingtonskim ugovorom, koji je poslednji put promenjen 2006-te godine, i u kojem je dodato doste vrsta... Kako riba, tako zmija, i u sirem obliku, reptila.

Kompletan spisak, kao vise informacija mozete naci na sledecem linku:

http://www.cites.org/

Preporucio bih da, uoci svake od sadasnje kupovine, pregledate dali je vrsta koju zelite usvojiti u CITES spisku, i ako jeste, obavezno trazite od prodavca da vam ga dostavi.

Samo, znajte da ako danas pojedine vrste nisu u tome spisku, postoji mogucnost da se sutra uvedu. Zato bih takodje svakome preporucio da i ako vasa omiljena ribica, zmija, ili bilo koja druga zivuljka nije u tome spisku, zatrazite barem fakturu, sto ce vam omoguciti sutra da opravdate vas posed.

Kao sto je prethodno rekao Fauna, bilo bi glupo da vam se oduzme kompletan septel samo zato sto vam nedostaje parce papira. A znajte da danas Srbija sve cini da bi bila u skladu sa zapadnim zemljama, a posebno ministarstvo kojem mi podlezemo.
 
Mislim da ce se zakoni uskoro menjati bar sto se tice drzanja zivotinja sa CITES liste a posebno se mora precizirati zakon o drzanju opasnih zivotinja.

Sledeca godina mozda ce biti presudna ako se Srbija bude brze priblizavala evropskim integracijama. ;)
 
Kolera mislim da je nerealno da ljudi koji kupuju zivotinje po prodavnicama zahtevaju CITES certifikat. Ta potvrda nema nikakve veze sa krajnjim kupcima nego je to relacija izmedju autoritativnih sluzbi dveju zemalja. To znaci da izvoznik mora da garantuje da su zasticene zivotinje uzgajane u uzgajalistu a ne da su ulovljene u prirodi. Taj dokumenat ili certifikat pregleda nadlezna sluzba iz zemlje uvoznika prilikom prispeca istih. Kada se jednom zivotinje nadju u nekoj zemlji onda je sve gotovo i ti si potpuno siguran osim ako te zivotinje nisu zakonom zabranjene iz nekog drugog razloga.
 
Ja ne znam da li sam ja tupav ali me malo zbunilo sto na sajtu nisam uspeo da nadjem ni jednu vrstu ciklida. Cak i za one koje znam da su ugrozene nisam uspeo da ih nadjem. Da li je moguce da nijedna vrsta ciklida nije ugrozena u tom stepenu da se ne nalazi na CITESovoj listi ili kako vec?
 
Nije tu nista zbunjujuce, tih riba o kojima ti govoris tamo jednostavno nema jer nisu ugrozene ili im je status nepoznat.
Vidi sada, ako nisu ugrozene onda je ok ali ako im je status nepoznat onda je to malo komplikovanije jer zemlje odakle neke zivotinje poticu treba da stave neku vrstu na CITES listu a to ponekada moze da bude i u neskladu sa ekonomskim interesima te zemlje ili jednostavno da nemaju nacina da to istrazuju. Kako neko u Srbiji moze da zna da je neka vrsta africkog ciklida ugrozena ako te zemlje to ne objave i zatraze zastitu prometa a to je CITES.

Na svu srecu danas postoje internacionalne organizacije koje vode racuna o ugrozenosti zivotinja i biljaka pa je sve nekako lakse mada i dalje ostaje puno posla.

http://www.iucnredlist.org/
 
Kolera mislim da je nerealno da ljudi koji kupuju zivotinje po prodavnicama zahtevaju CITES certifikat. Ta potvrda nema nikakve veze sa krajnjim kupcima nego je to relacija izmedju autoritativnih sluzbi dveju zemalja. To znaci da izvoznik mora da garantuje da su zasticene zivotinje uzgajane u uzgajalistu a ne da su ulovljene u prirodi. Taj dokumenat ili certifikat pregleda nadlezna sluzba iz zemlje uvoznika prilikom prispeca istih. Kada se jednom zivotinje nadju u nekoj zemlji onda je sve gotovo i ti si potpuno siguran osim ako te zivotinje nisu zakonom zabranjene iz nekog drugog razloga.

Evo malo duze vremena, to jest' nedelju dana kako se ne javljam... Oprostite!

No, slazem se sa svemu tome Bobane u vezi CITES-a, papira, itd... Sve je to lepo. Samo, desi se ponekad i da sve krene naopako. Ukratko cu citirati jedan slucaj, u vezi regularnosti. Ali pre svega, zeleo bih da napomenem da, posto si podvukao da radnja koja prodaje naku vrstu ribe, zmije, ili bilo koje zivotinje, mora da garantuje da je navedena rodjena u uzgajalistu, a ne da je izneta iz divljine. To jest', ali postoji prodavaca koji falcifikuju papire, jer sam imao posla sa takvim ljudima. Kako i zasto, nije bas tema o tome, ali za svacije dobro, sutra ako treba da opravdate posed, bolje je imati sto vise papira.

Primer koji sam zeleo citirati je sledeci. Proslog vikenda sam imao veliko zlo u kuci. Fauna je upoznat sa time. Ukratko, imao sam lopova, koji je uspeo da mi udje u kucu, i koji je probao da mi udje jedino u sobu sa otrovnicama. Na vrata, nije uopste mogao jer su zasticena kodom i alarmom, jos uz to, blindirana, jer tako zahteva standard ovde u francuskoj ako se zeli dobiti dozvola za uzgajanje, drzanje, i prodavanje otrovnica. Prozori su takodje po standardu, protiv loma... Pa onda, kako je usao, pitace te!!! Kroz zid. Mangup mi je probio rupu u zidu, izmedju spavace sobe i sobe za otrovnice. Uspeo da udje, uneo kutije koje bi mu posluzile za iznosenje mojih zmija, i poceo sa rabotom... Prvi terarium je uspeo isprazniti.. U njemu je bio par Bitis Arietans-a... Za sada, sve ok... Drugi terarium, uspeo je izneti zenku, ali muzjak je sve zacrnio... Meni, kao njemu. Kako meni recete mi!!!?? Prvo cemo poceti sa njim, pa cete odgovor na to pitanje sami pogoditi. Zmije koje su bile u tom drugom terariumu su bile, nista manje od Naja nigricollis nigricollis ( Kobra pljuvacica )... Po istrazi, muzjak ga je ujeo, posle cega, lopov je dospeo da izadje iz kuce, gde mu se izgubio trag... Ali samo za neko vreme, posto mu se telo pronaslo u okolnoj sumi nakon nekoliko sati. To je sto se tice lopova... Tek sada ja dolazim na red. Posle ukljucenja alarme, policija je me pozvala da odma dodjem kuci. Sto sam i uradio, ne znajuci razlog tog poziva. Kada sam stigao, posto jos niko nije usao u kucu, morao sam da stavim svoj zivot u opsnost da bih pronasao vrstu i zmiju koja je ujela tog idiota. Kada sam je nasao, iza ves masine, pod kompletnom zastitnom opremom, vratio sam je u svoj terarium, pregledao ostale i ustanovio da su samo jos Bitise na slobodi, to jest' u kutijama. U tome trenutku je stigla veterinarska sluzba, uz poslanika opstine koji jepovezan sa ministarstvom. Ehhhhh, tek sada postaje interesantno. Prijatelji moji, da nisam imao SVE papire, fakture, CITES-e, sv dozvole moguce i nemoguce, sada nebih mogao da vam sve ovo ispricam, vec bi bio u dubinama zatvora.

Zato podvlacim, da je veoma vazno biti regularan sa svim papirima.
 
Ovo spada u domen ' verovali ili ne'. Bilo bi smesno da nije istinito.
Ono sto mene brine je to sto je doticni znao sta i gde da trazi, kako da udje .. zaobidje ..
imao je informacije.
To je po meni veci problem od postojeceg, doduse stvar je u rukama policije sada ..
a oni valjda znaju da rade svoj posao ..


Da su se nekim slucajem otrvnice razmilele po komsiluku ili jos nekoga ujele .. prepale ..
mislim da nema tog papira koji bi te zastitio .. ma u kojoj zemlji ziveo .. ;)
 
@ Kolera
Au :ebote: kakva prica.
Govori tiho i nosi otrovnicu sa sobom.

@ Boban
Hvala na informaciji. Jos jedno pitanje. Da li verovati onda FishBase-u kada je rec o ugrozenosti vrsta? Pretpostavljam da oni imaju prave podatke.
 
Ovo spada u domen ' verovali ili ne'. Bilo bi smesno da nije istinito.
Ono sto mene brine je to sto je doticni znao sta i gde da trazi, kako da udje .. zaobidje ..
imao je informacije.
To je po meni veci problem od postojeceg, doduse stvar je u rukama policije sada ..
a oni valjda znaju da rade svoj posao ..


Da su se nekim slucajem otrvnice razmilele po komsiluku ili jos nekoga ujele .. prepale ..
mislim da nema tog papira koji bi te zastitio .. ma u kojoj zemlji ziveo ..

Nije pitanje istine ili ne... Naravno, ovo bi moglo da izgleda fantazija, samo sto je nazalost istina. Jedna osoba na ovom forumu je vec mogla da vidi moje instalacije i da se uveri kolike sam mere sigurnosti postavio za tu prostoriju. Kao sto kazes, sve je u rukama policije. Ali po prvim podatcima, nemam razloga da brinem jer je sve bilo podeseno kako treba i sve regularno. Pre dva meseca sam imao inspekciju poslatu od DDSV-a ( veterinasko ministarstvo higiene ) i poslanika opstine da bi mi dali validnu dozvolu za osiguranje kojeje potrebno za drzanje otrovnica. Mislim da sam sve ucinio da sve bude cisto i lepo rasporedjeno. Kazes da regularni papiri nisu, ili nebi bili bitni. E tu se ne slazem. Posto sam dobio sva odobrenja od opstine i veterinarske sluzbe, i bio regularan sa papirima i osiguranjem, u slucaju problema koje si naveo, moje bi osiguranje preduzelo nastavak... Ali hvala Bogu, nije se desilo. Jer posle, nije ni osiguranje u pitanju, ni papiri, ni regularnost, vec savest!!!

Evo u tri cetiri slike kako izgleda ta prostorija, jer cu uskoro napraviti kompletan post o njoj, sa svim mogucim objasnjenjima.


4b2eb5b3b1f3dc210ce2eb763f9b00dd.jpg
48d003e80e851d9969a108fab52e5b75.jpg
4a83a41d81452b3be0acccd73b2aac53.jpg
5710ce7c79f137b85f863713ec5ade63.jpg



A da, dodao bih da je tip znao sta trazi, jer tek sinoc sam saznao koje.

Posto sam od retkih u Pariskom regionu koji poseduje regularno otrovnice, kod mene dolazu vatrogasci i prva pomoc za obuku i manipulaciju otrovnih zmija, posto se cesto desi da imaju intervencije po stanovima gde se desi zlo. Lopov je bio jedan od tih vatrogasaca koje sam formirao u avgustu mesecu, i koji je video mogucnost da dodje do novca prodavajuci moje zmije na crno trziste.
 
Hvala na informaciji. Jos jedno pitanje. Da li verovati onda FishBase-u kada je rec o ugrozenosti vrsta? Pretpostavljam da oni imaju prave podatke.


Ugrozenost ili izumiranje neke vrste ne poteze CITES po automatizumu. Neke vrste mogu da su ugrozene ali da nisu na listi CITES-a.

CITES je u osnovi dogovor izmedju zemalja potpisnica istog da sprece nelegalnu trgovinu zivim bicima, biljkama i zivotinjama. Sve se svodi da neka zemlja trazi pomoc ostalih da suzbije nelegalnu trgovinu neke svoje vrste. Ta zemlja stavi neku vrstu na CITES listu i sve druge zemlje koje su potpisnice trazice CITES certifikat kod prispeca i identifikacije te vrste.
Vidis da je to pitanje stava neke zemlje da li ce neka vrsta da bude na listi ili ne. Ovo sto ti govoris je nesto drugo. Ciklidi su ugrozeni velikim izlovljavanjem ali tome doprinosi i to sto ih u Africi koriste i za ishranu a ne samo izvoz. To sve treba da se resava tamosnjim zakonima i to nema veze sa CITES-om. Ako zemlje koje su oko jezera Malawi dodju do dogovora oko ugrozenosti nekih vrsta onda mogu i da pokrenu mehanizam CITES-a.


Kolera mislim da je potpuno razumno da se cuvaju svi dokumenti o nabavci zivotinja koje podlezu nekim rigoroznim zakonima radi svog mira. CITES dokument tu nije vazan ako imas racun prodavnice jer samo prvi uvoznik mora da ima CITES certifikat. Vid sada, mi uvozimo preko desetak hiljada riba mesecno. Zar mislis da cu da kopiram toliko CITES certifikata i saljem kupcima?