Ctenophora

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Koliko morski akvarijum moze da nam priredi iznenadjenja moze da potvrdi i ovaj prime. Pre neki dan sam primetim u akvarijumu nesto sto do tada nisam video da je prisutno. Neko malo stvorenje, skoro transparentno, ovalnog oblika. Pored jednog veceg primerka nalazila su se i jos dva mala, svega nekoliko milimetara u precniku. Svi su bili prilepljeni za prdnje staklo akvarijuma. Onako na prvi pogled sam pomislio da je niki nudibranchia.

Uzeo sam jednu posudicu i pokusao da uhvatim jedan manji primerak pa da vidim sta to moze da bude. Na moje iznenadnjenje ta zivotinjica se vrlo brzo pokrenula i svi moji napori da je uhvatim su otisli u nepovrat. U vodenoj masi nije bilo teorija da vidim gde je otisla.

Ostavio sam ona druga dva da stoje gde i jesu i da tako vidim sta je to, napravim neki snimak i polako prostudiram ako uopste ima sanse da vidim o cemu se radi. Samo da dodam jos da vec dva dana stoje skoro na istom mestu.


Prilikom slikanja doslo je do pravog iznenadjenja. Onaj veci primerak je razvio svoj tentacle i odao se jasno pokazujuci ko je i sta je :) Ctenophora.

Ctenophora je hermafrodita i uglavnom se uparuje a poznato je da neke vrste mogu da se samooplode. Sada nisam nacisto da li je ovo u stvari bio ritual parenja ili sta vec. Spominje se i da mogu da se kloniraju ali da to nije uobicajeno. Ipak se ne kaze da nemoze pa je to mozda bas kloniranje kada jedan fragmen postaje nova jedinka. Razlika u velicini je bas vidna.
Benthic ctenophores (one koje zive na dnu) su bas i slicna nudibranchia i te mogu da se kloniraju i ova je jedna od tih.

Ovde sam postavio crnu podlogu da bi se jasnije videlo a slikana je iz unutrasnjosti akvarijuma prema spolja. Duzina je nesto manje od 1 cm.


DSC06750.jpg


Tentacle koje je duzine oko 30 cm

DSC06804.jpg



Ovde je i jedan mali video snimak toga. Nekoliko sekundi ali se jasno vidi taj tentacle. Velicina je oko 3.8 Mb

http://www.beke.co.nz/forum/slike/MOV06770.MPG
 
Evo danas je bas gledam, 6 meseci kasnije, i jos uvek je ok. Moram da priznam da me je iznenadilo to sto se tako dobro drzi u akvarijumu.

Interesantno je da se za sve to vreme pomerila samo jedno desetak santimetara i sada je u vecoj turbolenciji. Valjda joj tako bolje prija.

Nisam je slikao jer nevidim sta bi novo bilo na slici ali ni to nije tesko ako treba :)
 
zanimljivo kako prije nisam uocila ovu temu (ali se niti ne cudim, kada joj vidim datum-vrijeme renoviranja :wink: )
super ti je info o zivotinjici...bit ce neka mirna i vrlo neuocljiva
(bas me zanima kojhu ona vrsi funkciju opcenito)
 
E tvoje renoviranje i selidba je ostavila posledice i na ovakve teme. Mozes sada da prostudiras uticaj renoviranja stana na Ctenophora-e :)

Svi mi nekako tezimo nekim atraktivnim koralima ili ribama a ovakve sitnice nam se izmigolje iz ruku. Ja licno sam vrlo impresioniran sa ovom "stvarcicom" i pomno je pratim. Nista posebno je ne proucavam vec cisto da zadovoljim neku radoznalost.
Uvek gledam da ubacim malo hrane, nesto vise kao emulzija, i cim to uradim Ctenophora odmah izbaci tentacle i lovi hranu. Da samo znas koje je to zadovoljstvo gledati tako nesto :) Mene je odavno privukao takav svet i uvek pomno pratim nove isporuke u nadi da cu da vidim nesto novo.
 
Gledajuci video zapis, zaista deluje interesantno pomalo i nestvarno. :D E sada , Jasenka kaze koju funkciju vrsi ova zivuljka?Znam da u morskom akvarijumu svaka zivuljka ima nekakvu funkciju ali po meni ova zivuljka ne treba da vrsi nikakvu funkciju u akvarijumu, osim sto ce da privuce paznju sa svojim neobicnim izgledom. :)
 
ma nije istina da se samo tezi atraktivnim ribama i koraljima, pa moj je akvarij pun nekih malih bica, koja su po kamenju, pricvrscena i neugledna i znaju mi biti draza od svih zajedno 8)
super je, bobane, sto mozes i imas priliku tako slucajno dobiti koju takvu neobicnu zivotinjicu i sto je jos bolje sto se brines o njoj...nazalost vrlo je vjerojatno da bi ju mnogi zahitili.

Hehe, Fauna, fino si to rekao, samo mene je opcenito zanimalo sto taj organizam vrsi u moru

A opet stvarno nije bitno kada je tako i tako prelijep, jedinstven i poseban