Deset najčešćih grešaka kod držanja tarantula- Ne činimo to!

Da li ovako nesto postoji na srpskom jeziku? Ovde ne govorim o tacnosti datih informacija jer to nije moja oblast nego o pristupacnosti informacijama. S obzirom da su se svi ulenjili i da vise niko nista ne cita nego samo gleda i slusa onda bi kratki filmovi bili od koristi.
 
Ima nesto malo na srpskom a to je pokusao Gušter Emili na svom YouTube prikazati, ali on je nesto u zadnje vreme lenj po tom pitanju u vezi terararistike.😁 Sala na stranu, za ovakve profesionalne snimke kao sto to radi the Tarantula Collective, treba dosta truda a isto toliko i ulaganja jer nije isto raditi amaterski i profesionalno, mislim da i ti tako misljenje delis samnom. Meni licno ne smeta sto je to na stranom jeziku jer dosta populacije razume jezik, a postoje i pomagala poput prevoda na njihovim snimcima, pa i oni koji ne razumeju jezik dobro se mogu snaci na ovaj nacin. Informacije koje oni pruzaju zaista su od velike koristi kako za pocetnike a tako i za terarsite koji su zagazili dublje u ovaj hobi, moj licni utisak, sjajni su.

 
To je Macro Probe lens i valjda je ok kada ga koriste. Ovaj na slici je 2x i meni bi nekako vise legao Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo Lens. Kao sto vidis Canon ide na 5x pa je to bas ekstreni makro. Prednost ovoga na slici je sto mozes da ga "butnes" gde drugi objektivi ne mogu da stignu.

Da bi dobio ekstremni makro,, i to samo 2x, ti treba da pridjes na 2 cm od predmeta. Ta cev je 45 sto ukupno daje 47 cm. Canon to "upuca" sa 20 cm daljine i to 5x. Opet, ako zelis da slikas nesto sto bas nije pristupacno onda je taj objektiv ok.
 
To je Macro Probe lens i valjda je ok kada ga koriste. Ovaj na slici je 2x i meni bi nekako vise legao Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo Lens. Kao sto vidis Canon ide na 5x pa je to bas ekstreni makro. Prednost ovoga na slici je sto mozes da ga "butnes" gde drugi objektivi ne mogu da stignu.
Ovde je najverovatnije razlog sto sa ovakvom dugom cevi manje uznemiravas tarantule pri snimanju. Nije isto prici na 2cm sa tankom cevi i prici sa fotoaparatom u rukama na 20cm, to tarantula sigurno oseti kao veliku pretnju a ujedno moze biti i bezbednost kod agresivnijih vrsta koje u delicu sekunde mogu napasti.
Znam recimo, kada prilazim tarantuli sa dugim pincetama kako bih nesto pomerio u terarijumu, tarantula retko ili uopste ne reaguje agresivno, ali ako slucajno zelim sakom nesto pomeriti, to je vec velika verovatnoca da ce reagovati tako sto ce pobeci, ili skociti na saku i ugristi, ili mozda okrenuti se i rafalno izbaciti dlacice sa abdomena. Naravno, sve zavisi od vrste do vrste kako ce reagovati.
 
To je objektiv, pravi pravcati objektiv. Kako sam rekao ako ti treba da ga "butnes" negde onda je to to.
U praksi nije bas tako kako oni ovde pokazuju, da sve ide po loju. Prici bilo kom insektu na 2 cm nije bas lako. Probao sam to mnogo puta sa mojim 100mm makro objektivom i uvek sam bolje prosao sa neke daljine. 180mm canon makro ide sa pola metra razdaljine. I moja stotka je f 2.85 a ova je f14. Ja sa stotkom pucam kako zelim a sa f14 mora i svetlo osim ako nije usred suncanog dana. Insekti se uglavnom zavuku negde. Sa time cak ne mozes da slikas kroz staklo.
Palio sam se ja na takav objektiv ali sam na kraju batalio to. Eto sve moje slike riba su slikane sa 100 mm makro kao i insekti.

I opet, da uvices objektiv u neku rupu, e tu skidam kapu.

Jedna vrlo losa strana tog objektiva je sto nema nikakvu komunikaciju sa kamerom. Dokle je predmet slikanja potpuno miran dotle je ok. Insekti nas i nisu tako staticni.
Jednom recju, inpresivno na slici a u praksi kako ti se posreci :)