Dirljiva prica o 3 male gupike i 1 bitangi

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Pre skoro mesec dana sam cistio filter u jednom akvarijumu. Zgodna mi je bila jedna posuda-akvarijumcic od 20litara, gde sam stavljao filter masu i u njoj prao. Dobro de, to sam obavio, vratio keramiku, sundjere, vatu u pregradni filter akvarijuma, posao zavrsen...

I danas pogledam u filter i nekako mi dve odrasle gupike prodjose u filter-kanal, a zbog konstrukcije istog, opet sam morao da vadim filter materijal. Avaj, onu posudu-akvarijumcic sam ostavio onako sa nesto vode i ogromnom kolonijom bakterija, sto lezahu na dnu posude. Valjalo je to prosuti, kad vec nisam onda kad je trebalo, nemar jedne aljkave bitange, s pravom bi se reklo.

Elem, u posudi se mrdalo nesto, a sta bi drugo do tri male gupike. Nekako su tu dospele pre tih skoro mesec dana sa filter masom. Izmerim temperaturu, 18stepeni C; u posudi ne vise od 4 litara vode. I tako sam zakljucio da su one junaci danasnjeg dana i cvrsto odlucih da im posvetim temu na beke-tu. Pre toga sam ih prebacio u jedan cetvrti akvarijum, gde imaju tri'es' puta vise vode nego sto su navikle, lepu temperaturu, zelenilo, filtere, i sve tako-to-lepo, kako narodni heroji i zasluzuju.

Tu su, naravno, dve slicice, da vidite, kako su s magarca skocile na konja.
 
Hehe...jeste neobicno za neke akvariste koji nisu imali slicnog iskustva ali postoje jos neverovatniji primeri evo jednog kojeg ja znam. ;)

Secam se pocetka NATO bombarodvanja i velike panike ljudi koji su pored straha od toga sto mogu izgubiti zivote ,neki koji su imali akvarijume imali su i strah da im akvarijumi od jakih detonacija ne puknu. Tada u to vreme pored ratne opsanosti ja sam i dalje obavljao svoj posao , radio u svom pet shop-u i pomagao nekim prijateljima da im sacuvam akvarijumske ribe koje su vadili iz svojih akvarijuma i donosili u moje akvarijume. Da ne duzim sada pricu , po zavrsetku bombardovanja sve te ribe koje su ostale kod mene ,vratio sam svim tim prijateljima . Jedna zena koja je ostavila ribe kod mene na cuvanje kada se vratila po njih rekla mi je da je u svom akvarijumu koji je bio 3/4 ispraznjen (ostalo je nesto vode kako bi sacuvala mlade pelcere bilja) bez ikakve filtracije i hrane u akvarijumu , primetila jednu zivu odraslu plavu neonku ( P.innesi ) !!! Znaci dok je trajalo bombardovanje (oko 3 meseca ), toliko je ta plava neonka bila u polupraznom akvarijumu. Naravno , sigurno da je bilo ostataka hrane koje je riba koristila za sve vreme svog samovanja ali je ipak za neverovati da je ostala potpuno zdrava.:)
[SIZE=-1]
[/SIZE]
 
Uh, taman sam pomislio da prica nikoga nije dirnula:ziveli: , ipak su i to ziva bica kojima treba pokloniti paznju.
Zanimljiva prica Fauna i skroz neverovatna. Kad smo vec otisli u neobavezno caskanje i kad pominjes '99. a s njom i duge i ceste nestanke struje zbog tadasnjih okolnosti, slusao sam price kako su se ljudi dovijali sa unutrasnjim gumama od automobila i tako ubacivali vazduh u akvarijume. Reklo bi se "pomocu stapa i kanapa" ili "poslovicno serbska domishljatost"
 
Vidis da ovde oma i osetljivih akvarista, barem se jedan javio valjam_se Mi ostali, malo okrutniji smo cekali malo pa onda usli u pricu.

Mislim da su mnogi akvaristi doziveli tako neko slicno i neobicno iskustvo gde se lepo vidi ta snaga zivota i mogucnost opstanka i u nekim cudnim uslovima. U sustini to ne treba da nas iznenadi jer se sve to tako cesto desava u prirodi. Setimo se samo sta se desava kada se voda povuce i ribe ostanu zarobljene u mala jezerca koja se postepeno suse. Temperatura vode moze da poraste do te mere da nema logike da mogu da opstanu ribe a one ipak na neki cudesan nacin ostaju u zivotu. Takvih primera ima na stotine. Naravno mi to sve ne srecemo u svakodnevnom zivotu ali zato vidimo tako nesto neobicno u nasem akvarijumu ili kao sto je slucaj u tvojoj prici.

Sada posto su ribice opstale daj im sansu da uzivaju u zivotu koliko je to moguce pa da im pozelimo i potomstvo.
 
Davno sam napisala pricicu o dve japanke i jednom cory-ju. Samo u toj prici je bila u pitanju cista ljudska nemarnost i nebriga. Ribe su prepustene same sebi i propadanju do te mere da je to bilo neshvatljivo. Ljudi su danima prolazili pored akvarijuma ne smatrajuci da barem dodaju kofu vode. Bez grejaca, svetla, filtera sa dnom na kome je bilo barem 3 prsta natalozene prljavstine dve japanke su tavorile mesecima. Nivo vode je tako spao, u trenutku kada sam to videla, da nisu mogle ni da plivaju, a ledjno peraje je vec bilo izvan vode. Par crnih okica je ostavio na mene takav utisak da sam morala da ih uzmem, jer da to nisam ucinila kraj im je bio izvestan a i veoma blizu. U muvnju oko njihovog vadjenja iz tog akvarijuma ispostavilo se da je tu bio zatrpan i jedan cory. Prebaceni u novi akvarijum nekoliko dana su lebdele nepomicno, kao da nisu znale da plivaju. Cak ni hranu nisu uzimale, pa mi se i voda zamutila od nepojedene hrane.
Jedna od njih je uginula. Druga je jos ziva. Velika je...i uvek privlaci paznju i simpatije posmatraca....ali mene podseca na to koliko ljudi mogu biti nemarni i nezainteresovani za male zivotinje koje su prepustene njima i samo njima na brigu.