Diskusi pocetak

Da, to se provlaci kroz temu i svasta smo kroz temu pricali ali je ovo na kraju sustina sto na kraju Boban kaze: Druga varijanta je da drzis diskuse u tvrdjoj vodi. To njima ne smeta i ako te mrest ne zanima zasto bi se smarao sa hemizmom vode. I u prirodi pH prlazi 7 u odredjenom periodu, da sada ne kopam po knjigama o tome.
Takva voda ce ti dati stabilan sistem, bez mnogo brige ti mozes Diskuse drzati sa ne preterano mekom vodom, pa i u tvrdoj, a vise se posvetiti ishrani, higijeni u akvarijumu i filtraciji... Mrest je vec nesto drugo.

Ti recimo imas RO vodu i njoj dodas jedan mali procenat cesmovace, RO voda je nestabilna a onaj mali deo cesmovace koji si dodao ce ti opet odredjivati kakav ces pH sutradan imati, iako je ta dobijena voda opet jako mekana tebi ce se pH opet podizati preko 7 samo zbog tog malog dela cesmovace (ukoliko nisi dodao pufer o kojem smo pricali, ili filtracija kroz treset ili dodavanje neke druge kiseline ili CO2...).
Treba da vidis da li je vredno zezati se tim, jer tu su i sanse da se pogresi malo vece nego sa tvrdom vodom...

Jednom sam igrajuci se sa jonoizmenjivackim smolama napunio bure od 200l, izmerio provodljivost oko 40-50mS, a trebalo bi da dobijam oko 8mS. Ajde reko nesto nisam dobro isprao smole ali to je reko TO, voda je spremna za zamenu... Kada sam proverio pH je bio oko 10. Eto to je isto meka voda od 50mS i mi uglavnom svi kad kazemo meka voda mislimo na kiselu vodu i nizak pH, ali eto primer...
 
Jos da dodam svemu ovome, ph vode moze da stvori veliki problem za ribe ako naglo padne. Skala ph nije linearna. Voda ph 6 je deset puta kiselija od ph 7 i tako za svaki stepen. Ako se to naglo desi moze da pobije sve ribe, cak i neonke i diskuse koji preferiraju kiselu vodu.
To sto si nabavio RO nije nikakav promasaj i diskusi ce biti srecniji u meksoj vodi ali moras da vodis racuna o tome da Kh nikako ne padne ispod 4. Ako diskuse gajis bez razmisljanja o mrestu nemoras uopste da vodis racuna o ph nego samo o Kh.
 
Ta pH skala je cudo i dva stepena je 10 x 10 = 100 i kada ribe dozive takvu razliku u momentu one bukvalno iskacu iz vode. Neke se prevrnu u momentu.

Inace cela ova prica mi deluje kao posledica veze tvrdoce i alkalnosti. Ljudi uglavnom kapiraju da mekana voda po automatizmu postaje kiselija i da tako mora da bude.

ja se inace ne smaram puno sa tvrdocom vode i diskusi su u vodi oko 6.8- 7.2. Povremeno pH ode i van tih granica i ako ima vecu tendenciju promene onda korigujem vodu. To se doduse retko desava ali se desava.
 
Sada mi je jasno, a mislio sam da sa mesanjem ro vode i cesmovace dobijam lako zeljeni ph i kh. Ribama je sada definitivno bolje sa omeksanom vodom a pH mogu lagano da kiselim tresetom u filteru sa tim da moram strogo da vodim racuna da kh ne krene ispod 4.
 
Da li preporucujete da u cistu RO vodu ubacujem mineralne soli umesto da je mesam sa vodom sa cesme? Diskusi dobro napreduju i nije problem da dobijem zeljene parametre ali rekoh da pitam :)

Zelim Vam srecne bozicne i novogodisnje praznike!
 
Srecan Bozic i Nova godina i tebe :)

Ako se vec petljas sa RO vodom onda je bolje da sam i kontrolises minerale. Pitka voda ne mora da sadrzi sve sto je potrebno ribama mada iskustvo govori da tu nema bas mnogo problema. Ja bi licno u takvom slucaju sve kontrolisao.
 
Ako si siguran sta i koliko treba da dodajes u RO vodu onda mozes to da radis. Ja koristim dosta RO vode, stotinak litara dnevno i koristim cesmovacu i nisam imao problema sa mrestom i nekih vrsta koje vaze za komplikovane
 
Mali update posle skoro godinu dana :) Stare diskuse sam ubrzo poklonio, nabavio RO i nove male diskuse koji su bili tek nesto vecio od 3cm sto i nije bila tako dobra ideja jer ribe dok su male ne znas kakve ce biti kada porastu ali u svakom slucaju sa mrvicu vecim iskustvom i ribicama rezultat izleda ovako..
 

Attachments

  • akvarijum Maroko.jpg
    akvarijum Maroko.jpg
    102.4 KB · Pregleda: 22
Kh drzim na 4, Ph na 7.8.
Dok su ribe bile manje menjao sam i sifonirao oko 60l vode dva puta nedeljno(od 190), a sada samo jednom. Hranim ih futerom, suvim tubifeksom, zamrznutom crvenom larvom, odraslom artemijom i govedjim srcem.
Oblikom i bojom nisu idealne ali sigurno nisu zakrzljale, nisam ih merio ali verujem da nisu ispod petnestak cm.
 
E sad, prica se nastavlja :) poceo sam da sredjujem jedan malo veci akvarijum od oko 550l (160x 70x 50) takodje za diskuse ali bez podloge pa imam par pitanja.
Da li je dovoljan kanister Atman ef4 ako ga napunim sa 2l Sera siporax-a, 300g Symbionit-a i plavim sundjerom?
Atman4 je predvidjen za akvarijume do 400l, ali u njega moze da stane sigurno 2l siporaxa koji je predvidjen za 400l vode i 300g Symbionita za 900l vode :)
Planiram mozda desetak 10-15 riba koje bih ubacivao lagano kroz 3-6 meseci.
Drugo pitanje je da li umesto obicnog stiropora koji ide izmedju police i akvarijuma mogu da stavim prostirku za vezbanje sa slike. Ne znam kako se zove, nesto izmedju sundjera i gume, debljina je 0.5cm
 

Attachments

  • prostirka.jpg
    prostirka.jpg
    52.3 KB · Pregleda: 6
Po meni filter ce biti dovoljan za taj akvarijum tim pre sto kod diskusa ne mozes da izbegnes redovnu zamenu dela vode.

Elasticna podloga ispod akvarijuma sluzi da izravna male neravnine i spreci dodir stakla sa njima. Imam neke fabricke podloge koje su otprilike iste debljine kao ta tvoja i sjajno su se pokazale tako da mislim da slobodno mozes da je upotrebis.
 
Last edited:
Hvala, tako sam i uradio, stavio sam zelenu prostirku, a kanister planiram da napunim pocetkom sledece nedelje i krenem sa cikliranjem vode.
 
Pozdrav svima, nije me bilo cetiri dana kuci i jutros imam sta da vidim, iznad usne diskusa rana ili infekcija. Ostale sam pogledao detaljno i sve je ok, samo je on povredjen. Inace najmanji je i cesto se prepire i kljucka s drugima, moguce da im je akvarijum postao tesan i da je on izvukao deblji kraj.
 
Nikakvih promena nije bilo u poslednje vreme, filter je relativno cist, perlon vatu na dve nedelje menjam, vodu svake nedelje. Primetio sam jedino da mi je bilje malo stagniralo i da se pojavila neka braonkasta alga.
 

Attachments

  • 20150126_230517.jpg
    20150126_230517.jpg
    135.6 KB · Pregleda: 8
Sad se setih, pojavile su se i neke male sitne, jedva vidljive bele bubice koje skakucu na mestu gde hranim ribe. Nije ih moguce slikati jer su jako sitne.
 
Na kraju sam odlucio da rizikujem i prebacim diskusa u veci akvarijum sa malim diskusima koje sam ubacio pre otprilike mesec dana, slike cu postaviti uskoro ali pre toga fotke manjeg akvarijuma od 200l. Konacno sam se odlucio da izbacim pesak i oslobodim sebe nedeljnog sifoniranja vode. Od filter mase koristim samo siporax, symbionit, sundjer i tanak sloj perlon vate tako da uz nedeljno menjanje 30% vode ne bi trebalo da bude problema.
 

Attachments

  • IMG_7040.JPG
    IMG_7040.JPG
    154.9 KB · Pregleda: 12
  • IMG_7059.JPG
    IMG_7059.JPG
    139.1 KB · Pregleda: 11
Tih kojekakvih zivuljka uvek ima a kada se pojave u tako preteranom broju onda nesto bas nije na svom mestu. Obicno visak hrane pogoduje takvim stvarima a pesak je ko stvoren za to.
Lepi su diskusi, samo napred sa tim poslom :)
 
Hvala Bobane. U veliki novoformirani akvarijum od oko 550l vode sam pre dve nedelje ubacio 6 malih (6-7cm) diskusa, cetiri domaca i dva Stendker diskusa. Plan je da ubacim jos otprilike 7-8 riba razlicitih domacih uzgajivaca i iz uvoza pa da vidimo kako ce napredovati. Temperatura je 29 stepeni, menjam 12ol dva puta nedeljno, kh je 5.5, Ph 8. Filter je Atman4, a unutar kanistera 1kg symbionit-a, 300g Siporex-a, krupniji sundjer i perlon vata. Hranim ih 6 puta dnevno sa srcem, zamrznutom maticnom artemiom, crvenom larvom i suvim kockicama tubifexa. Pokusavam da im ubacim i futer medjutim tesko, vidi se da nisu hranjeni i tesko ide.
 

Attachments

  • IMG_6962.JPG
    IMG_6962.JPG
    96.7 KB · Pregleda: 11
  • IMG_6976.JPG
    IMG_6976.JPG
    99.5 KB · Pregleda: 11
  • IMG_6980.JPG
    IMG_6980.JPG
    105.7 KB · Pregleda: 10
  • IMG_6992.JPG
    IMG_6992.JPG
    86.3 KB · Pregleda: 10
  • IMG_6999.JPG
    IMG_6999.JPG
    84 KB · Pregleda: 10
  • IMG_7014.JPG
    IMG_7014.JPG
    88.6 KB · Pregleda: 10